www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Depresija
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 29, 2005 11:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Upravo kako ksantipa kaze. Ovako, "odokativno" ne mozes postavljati dijagnozu, ali ajde da na glas razmisljam, na sta me podseca tvoj opis njenog ponasanja, a to je manicna depresija. Ali, to uopste ne mora da znaci da je tacno! Ne znam, pokusaj da porazgovaras sa njom, da uhvatis kad je spremna na pricu, da vidis sta su uzroci takvog njenog ponasanja! Pa mozda cak i da joj ti predlozis posetu psihijatru, ukoliko ti otkrije uzroke. Mada, mozda je samo uhvatio takav period. Pusti je malo! Mozda je sve prodje, bez ikakvih posledica Nekada je bolje (mudrije) izostaviti odlazak psihijatru, nego mu se obratiti. Wink


_________________


 
Balkan_Baby
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 33

Datum registracije: 26 Nov 2005
Poruke: 55
Mesto: Žirovnica

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 29, 2005 4:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ajoj...čovjek se ponaša malo čudno pa ti odma kažeš da je psihić...I meni se ponekad događaju čudne stvari i ljudi isto govore da sam čudna na momente,ali nije mi još niko reko da sam psiho Very Happy c c c
 
Berka
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 26 Jan 2006
Poruke: 404
Mesto: Holandija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 27, 2006 8:38 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Radi se o poremecaju.
Kada joj se otvore oci da s njom nije sve u redu
i kada sama sebi prizna da ima problem,
vec ga je pocela rjesavati.
Prvi korak je priznati.
Kako ce se lijeciti nesto ako se ne prizna da to postoji.
Put od 1000 milja pocinje tim prvim korakom.
 
miskopisko
~Dream-Maker~
~Dream-Maker~



Godine: 38

Datum registracije: 03 Sep 2005
Poruke: 4446

neth_antilles.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 28, 2006 5:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Depresiju lečim najčešće čokoladom ili poričam sa nekim ili radim nešto što mi prija.U poslednje vreme sam dosta depresivan....što znači da jedem dosta čokolade i dosta se družim sa ljudima Crying or Very sad
 
Berka
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 26 Jan 2006
Poruke: 404
Mesto: Holandija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 28, 2006 5:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

smatram da je od lijecenja ( cokoladom, tabletom, piletinom...bilo cime)
najvaznije pokusati saznati zasto smo depresivni.
Da li je to radi nekih dogadjaja i sto mozemo u tom pravcu uciniti.
Ili je organskog porijekla.
Negdje sam procitala da nedostatak samo nekoliko milimilimiligrama
odredjenog vitamina moze izazvati depresiju.

Sa neprijateljem se lakse izlazi na kraj ukoliko ga upoznamo.
 
schtranga
Makedonsko devojče
Makedonsko devojče



Godine: 43

Datum registracije: 09 Feb 2004
Poruke: 1880

germany.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 01, 2006 1:00 am    Naslov poruke: Depresija Na vrh strane Na dno strane

Osecam se jako depresivno Sad ne znam ni sama zasto , tuzna sam nemam pojma zasto ,ne secam se kad sam se zadnji put od srca nasmejala , nista me ne interesuje vise , ne zelim da pricam sa nikooga , ne zelim da vidim nikoga , zelim da sam sama , nemam volje za zivot , osjecam se jako umorno Confused ne zelim se javiti na nikakvog psihijatra Evil or Very Mad nadam se da ce mi depresija sama proci ...





Beckov indikator depresije

(iz knjige dr. Samuela Pfeifera ''Bodriti slabe'')



Ovaj se upitnik sastoji od tvrdnji rasporedjenih u skupine. Procitajte pozorno svaku skupinu. Zatim u svakoj od njih odaberite tvrdnju koja najbolje opisuje kako ste se osjecali ovoga tjedna, ukljucujci i danasnji dan! Zaokruzite broj tvrdnje koju ste izabrali. Ako vam se prikladnom cini vise od jedne tvrdnje, mozete zaokruziti vise brojeva.

U svakom slucaju procitajte sve recenice u skupini prije nego sto odaberete.



A. 0 Ne osjecam se tuzno.

1 Osjecam se tuzno.

2 Osjecam se tuzno cijelo vrijeme i ne mogu se trgnuti iz toga.

3 Tako sam zalostan ili nesretan da to vise ne mogu podnijeti.



B. 0 Nisam posebno obeshrabren glede buducnosti.

1 Obeshrabren sam glede buducnosti.

2 Osjecam da se nemam cemu veseliti.

3 Osjecam da je buducnost beznadna i da se stvari ne mogu popraviti.



C. 0 Osjecam da sam neuspjesna osoba.

1 Osjecam se neuspjesnimjim od prosjecnog covjeka.

2 Kad sagledam unatrag vlastiti zivot, vidim samo mnogo neuspjeha.

3 Kao osoba osjecam se kao potpuni promasaj.



D. 0 Neke mi stvari i dalje cine zadovoljstvo kao i ranije.

1 Ne uzivam vise u nekim stvarima kao ranije.

2 Vise mi gotovo nista ne donosi pravo zadovoljstvo.

3 Nista mi ne moze priciniti zadovoljstvo i sve mi je dosadno.



E. 0 Ne osjecam se posebno krivim.

1 Dobar dio vremena osjecam krivicu.

2 Vecinom se osjecam krivim.

3 Cijelo se vrijeme osjecam krivim.



F. 0 Ne mislim da sam kaznjen.

1 Osjecam da sam mozda kaznjen.

2 Ocekujem da cu biti kaznjen.

3 Osjecam da mi je ovo kazna.



G. 0 Nisam razocaran sobom.

1 Razocaran sam sobom.

2 Gadim se sam sebi.

3 Mrzim se.



H. 0 Ne osjecam se gore nego bilo tko drugi.

1 Kritican sam prema sebi zbog svojih slabosti ili pogresaka.

2 Cijelo vrijeme se okrivljavam zbog svojih pogresaka.

3 Krivim sebe za sve lose sto se dogodi.



I. 0 Uopce ne pomisljam na samoubojstvo.

1 Pomisljam na samoubojstvo, ali ne bih ga pocinio.

2 Volio bih se ubiti.

3 Ubio bih se, da imam priliku.



J. 0 Ne placem vise nego obicno.

1 Sada placem vise nego ranije.

2 Sada stalno placem.

3 Ranije sam mogao plakati, ali sada vise ne mogu plakati cak i kada to zelim.



K. 0 Vise se srdim nego ikada.

1 Lakse se razljutim nego ranije.

2 Sada se cijelo vrijeme ljutim.

3 Vise me uopce ne ljute stvari koje su me ranije ljutile.



L. 0 Nisam izgubio zanimanje za druge ljude.

1 Drugi me ljudi zanimaju manje nego ranije.

2 Uglavnom sam izgubio zanimanje za druge ljude.

3 Izgubio sam svako zanimanje za druge ljude.



M. 0 Odluke donosim dobro kao i uvijek prije.

1 Odlazem donosenje odluka vise nego ranije.

2 Teze mi je donositi odluke nego ranije.

3 Uopce vise ne mogu odlucivati.



N. 0 Ne mislim da izgledam ista gore nego uvijek.

1 Bojim se da izgledam staro ili nepozeljno.

2 Osjecam da su se u mojem izgledu dogodile promjene koje me cine neprivlacnim.

3 Mislim da ruzno izgledam.



O. 0 Mogu raditi jednako dobro kao i prije.

1 Moram uloziti poseban napor da bih poceo nesto raditi.

2 Moram se vrlo tesko tjerati da bilo sto radim.

3 Uopce ne mogu raditi.



P. 0 Spavam dobro kao i obicno.

1 Ne spavam dobro kao prije.

2 Budim se sat-dva ranije nego obicno i tesko mi je ponovno zaspati.

3 Budim se nekoliko sati ranije nego prije i vise ne mogu zaspati.



Q. 0 Ne umaram se vise nego obicno.

1 Umaram se lakse nego prije.

2 Ako bilo sto radim, umorim se.

3 Preumoran sam da bih bilo sto radio.



R. 0 Nemam slabiji apetit nego obicno.

1 Nemam vise tako dobar apetit kao prije.

2 Apetit mi je sada mnogo slabiji.

3 Uopce vise nemam apetita.



S. 0 Nisam mnogo smrsavio - ako sam uopce smrsavio.

1 Izgubio sam vise od 2 kg.

2 Izgubio sam vise od 5 kg.

3 Smrsavio sam vise od 7 kg.



T. 0 Zdravlje me ne zabrinjava vise nego obicno.

1 Brinem zbog fizioloskih smetnji kao sto su bolovi, ili nervoza zeluca, ili zatvor.

2 Vrlo sam zabrinut zbog zdrastvenih problema i tesko mi je razmisljati o drugim stvarima.

3 Tako sam zabrinut zbog zdrastvenih problema da vise ni o cem drugom ne mogu

razmisljati.



U. 0 U posljednje vrijeme nisam primjetio da se moje zanimanje za seks promijenilo.

1 Seks me zanima manje nego ranije.

2 Jako sam izgubio zanimanje za seks.

3 Potpuno sam izgubio zanimanje za seks.





Zbrajanje



Zbrojite sve brojke ispred zaokruzenih recenica. Najveci moguci rezultat je 63 boda.



Prosjecni rezultati

a) Nema depresije 11 bodova

b) Blaga depresija 12-19 bodova

c) Umjerena depresija 20-26 bodova

d) Teska depresija 26 bodova


( kod mene ispalo 40 bodova Rolling Eyes )




Sljedeci ce vam dijagram pomoci da klasificirate i vrednujete svoje simptome:



Tezina depresije

Rezultat



A Poremecaj raspolozenja

B Gubitak nade

C Osjecaji odbacenosti

D Nesposobnost za uzivanje

E Osjecaj krivice

F Potreba za kaznom

G Mrznja prema sebi

H Samoosudjivanje

I Sklonost samoubojstvu

J Placljivost

K Razdrazljivost

L Poremecaj u odnosu s drugim ljudima

M Neodlucnost

N Negativna slika o sebi

O Nesposobnost za rad

P Poremecaj sna

Q Umor

R Nedostatak apetita

S Mrsavljenje

T Hipohondrija

U Gubitak libida

_________________
"Kakav bi život bio kada ne bi imali hrabrosti da baš ništa ne pokušamo?"
 
Romeo_i_Julija
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 40

Datum registracije: 18 Feb 2005
Poruke: 500

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 11, 2006 6:06 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

depresiju lecim pesmom

_________________
:453: Sefe,koji ti je vrag?
 
sirenica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 53

Datum registracije: 11 Apr 2006
Poruke: 183
Mesto: Novi Sad

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 12, 2006 9:28 am    Naslov poruke: Re: Depresija Na vrh strane Na dno strane

jelena80 je napisao/la sledeće:
kako se ponasati oko osobe koja je psihopata? ne ne preuvelicavam, osoba o kojoj pricam je moja cimerka koja je jednog trenutka u redu, drugog trenutka me ni ne pogleda kada joj se obratim. Nigde ne izlazi, nema prijatelje, cisti kucu blicom dva puta dnevno i ima jos gluposti. Do sada je bilo normalnije, ali je sve gore i gore. Kako se ponasati oko osobe koja ima ovakve psihicke probleme? ne zelim da budem gruba (a radi bi) jer se selim tek za mesec ipo dana...


Ovo je samo tvoj licni dozivljaj tvoje cimerke, sto ne znaci da je ona zaista "psihopata". Ako nije medicinski utvrdjeno njeno psihicko stanje i zabelezena neka anomalija, nije lepo s tvoje strane da je proglasavas "psihopatom" jer to zvuci onda kao uvreda. Ako nije opasna za okolinu, ne pokazuje agresiju i sl. stanja, onda nema razloga da budes gruba. Ona je samo drugacija od ostalih, a tebe nervira to sto ti ne mozes da je prihvatis takvu. Ono sto je njoj normalno, tebi se cini skroz uvrnuto, i obrnuto.
Ako zelis da budes mirna jos mesec i po dana, da se ne nerviras - jednostavno je prihvati! Ona ima prava da se tako ponasa i pomiri se s tim ( bice tebi lakse! ). Wink

_________________
Zivot se ne meri brojem udaha koje napravimo, vec trenucima koji nam oduzmu dah!
 
plavusha_25
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 43

Datum registracije: 24 Feb 2006
Poruke: 646
Mesto: Osijek

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 12, 2006 9:46 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

svaka osoba na ovom svijetu je posebna sama za sebe,,mozda to sto tebi ne odgovara,njoj je normalno ponasanje,,,ali ipak,ako je strasno povucena to nije dobro za nju,,a mozda samo ima nekih ljubavnih problema pa je malo potresena,,ko to zna,,u svakom slucaju trebala bi s njom porazgovarati o njenom ponasanju,jer ipak ako si joj prijateljica,trebala bi joj svakako pokusati pomoci,,za to prijatelji postoje,zar ne Question Exclamation :zagrljaj:

_________________
BaBy_GiRl
 
schtranga
Makedonsko devojče
Makedonsko devojče



Godine: 43

Datum registracije: 09 Feb 2004
Poruke: 1880

germany.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 12, 2006 12:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

depresiju leci ljubav :dvasrca: ( isto zbog koju covek moze i da zapadne u depresiju ) i naravno setnja kad je lepo suncano vreme :sarenalopta:

_________________
"Kakav bi život bio kada ne bi imali hrabrosti da baš ništa ne pokušamo?"
 
stojmen
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Maj 2005
Poruke: 44

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 12, 2006 3:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ako sve sta su moji prethodnici napisali njoj ne pomaze, onda je maksimalno ignorisi. Tad ce te primetiti.
 
Sami-sa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 08 Mar 2006
Poruke: 152

germany.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 01, 2006 2:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jelena tvoja prijateljica nije psihopata i stanje u kojem se ona nalazi moze se svima nama desiti tako. Ona u nekoj vrsti depresije ti kao prijateljica bi trebala nastojat da razgovorom joj pomognes.Po ovome sto si ukratko napisala tvoja prijateljica nije samo depresivna vec ima i fobiju-fobija od necistoce(strah od bolesti izazvanom necistocom itd)
Najlaksa definicija depresije je "dusevno stanje u kome nisi nista"
U danasnjem sistemu zivota sve vise ljudi obolijeva od razlicitih vrsta depresija i fobija pa cak i djeca Sad
Iz licnog iskusta mogu reci samo da je to bolest najgora koja se jednom covjeku moze desiti Very Happy
Za svaku bolest postoji odredjeni lijek kojim se moze lijeciti samo za depresiju ne .Eh sada postoje antidepresivi koji mogu samo trenutno pomoci ,blokirat negativne misli,iskljucit te od tuznog osjacaja ,straha ali u tom si momentu kao biljka koja uzima samo hranu da bi prezivjela.
Jedini put do izlijecenja depresije je samopomoc.
Postoje vrste depresije i fobije gdje je osoba svijesna da je bolesna ali jednostavno se nemoze izvuci iz toga jer nije dovoljno psihicki jaka i vrsta depresije gdje osoba uopste nije svjesna te bolesti Sad
Ja licno sam prije par god imala fobiju "strah od bolesti i smrti"bila sam se potpuno predala tome, stalno sam umisljala kojekakve gluposti kako sam bolesna i dobivala sam bliski osjecaj smrti stalno sam sebe sazaljavala hm...nemogu reci da nije trajalo-trajalo je Sad Sva sreca pa sam ja bila svjesna svega da je to nesto nerealno da samo umisljam ali ipak jedno vrijeme se nisam mogla osloboditi Sad Kad sam skontala da je to vec uzelo maha onda sam jednostavno rekla KRAJ GOTOVO Ukljucila sam se na net i svakodnevno radila trening za misli,svaki put kada bi se pojavile crne misli bih ih u roku 1 min izbacila ,sebe sam tjerala da razmisljam pozetivno.Nocima sam citala knjige i knjiga samo da se nebi prepustala crnim mislima i vjerujte to je bio pocetak kraja moje depresije!Antidepresive nikada nisam htjela da uzimam jer sam znala kako oni djeluju i sama sam se bez ikakve hemijske pomoci izvukla iz toga Very Happy Da bi se oslobodio covjek depresije ili fobije mora biti psihicki jaka licnost a od depresije pretezno obolijevaju emotivne osobe,njezne a to se desi posle nekog tezek zivotnog iskustva ,gubitka voljene osobe,prezivljene teske bolesti itd.....Ja licno bilo ko kada je u pitanju kada vidim da je u depresiji nastojim mu pomoci sa par savijeta.
Niste ni svijesni koliko to znaci oboljeloj osobi ,saznanje da nije sam ,da to nije sizofrenija bla bla jer mi smo takav narod nazalost da nas je sramota potraziti strucnu pomoc psihijatra jer cim cujemo rijec "psihijatar"mislimo na ono LUD .Hm danima bih o depresiji mogla pisat ali ovo ukratko mislim da je dovoljno.I za kraj mogu reci samo
"samo pomoc je jedini put ka izlijecenju"
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Depresija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  sledeća
Strana 2 od 6

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon