www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

serbenglish
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Jezik je produžetak misli, osećaja, znanja ~
::  
Autor Poruka
spirit05
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 09 Sep 2005
Poruke: 2
Mesto: Charlotte

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 16, 2005 2:10 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo sta ja mislim, posto sam studirala u Beogradu, jako me je nerviralo kada se nasi profesori foliraju i koriste anglikanizme, germanizme i druge - izme!! Kao da zele da nam "nacrtaju" da su oni ti koji su pametniji i na visem nivou. Zato ppla toga iz knjiga niko ni ne razume!!!!
Posto sam sad u usa, i upoznajem ljude iz celog sveta(takav mi je posao), trudim se da saznam sto vise o drugim jezicima, i svi ssu mi rekli da i oni imaju te izme. Tako da je to sad preovladalo "moderni " svet Sad



_________________
"Otvorim nebo lako kad pozelim to..."
 
nevinasce
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 44

Datum registracije: 10 Jun 2005
Poruke: 370
Mesto: Melburn

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 4:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tema je fantasticna i veoma je cesta izmedju mene i moje raje.
Trenutno postoji 7,202 jezika u svijetu i tuzna je cinjenica da ce 440 od njih do kraja ove ili druge generacije da izumru. Smatra se isto tako da ce negdje oko 3000 da izumre u roku od jednog vijeka.
Nemoj te se ljutiti vi koji koristite "h" da bi nadoknodali zvuk slova koji ne postoji na tastaturi, ali svi mi kada citamo mozemo da razumijemo.
Srpski jezik je jedan od najbogatijih jezika na svijetu, a da nepricamo o samoj formi jezika i gramatike (pretpostavljam da ste svi upuceni) i ja mislim da dodavanje nepotrebnih forma engleskih rijeci samo vrijedja nas jezik.
Ali na veseliju stranu, ono sto mene najvise zivcira jesu babe u Australiji, naucile nekih 10-ak engleskih rijeci i ne razdvajaju se od tih rijeci tokom razgovora. Ubace ih gdje god, pa makar i ne imalo smisla Laughing .
 
sanjica_021
*Doktorovo~slculence*
*Doktorovo~slculence*



Godine: 45

Datum registracije: 12 Feb 2003
Poruke: 13486
Mesto: Izrael / Novi Sad / Uskoro i Vojvoda Stepa

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 26, 2005 10:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

budidobar je napisao/la sledeće:
mada sam u inostranstvu, hmm, relativno kratko, naravno mislim na vreme potrebno da se strani jezik u toj meri usavrshi da bi se povremeno menjao sa svojim maternjim, deshava mi se da upotrebim rech nemachkog, zato shto u tom trenutku ne mogu ni pored najveceg napora da dozovem iz mozga adekvatnu srpsku rech ! zashto ? to je mozda pitanje za lingviste, psihologe, ali je chinjenica i nikako namera. ja sigurno nash jezik poznajem daleko bolje od tog stranog, ali....


Desava se i meni isto to, samo me ovde moji razumeju kad ubacim neku rec, a kuci me opominju da im pojasnim sta znaci rec koju sam ubacila i to radim potpuno nesvesno.
ALI, koliko sam shvatila temu ovde se radi o "slengovima" (mozda nije pravi izraz, ali je jedini koji mi je pao na pamet) stranih reci, ne o stranim recima koje ubacimo pri govoru? Mozda nisam dobro razumela temu, u tom slucaju me ispravite. Rec "respektujem" nije engleska rec, vec iz engleske reci prepravljena na nas. Kao i vecini ovde, okrene mi se zeludac na takve reci, zamislite kad bi svi ubacivali kojekakve reci iz stranih jezika koje govorimo i prepravljali ih kako nas se hoce? Smesno! No, srecom sa takvim ljudima se ne druzim, svi moji prijatelji i drugovi pricaju srpski jezik kojim se koristim i sama.

_________________
 
Nightmare
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 51

Datum registracije: 26 Feb 2005
Poruke: 2933

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 26, 2005 11:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

knknpnkn je napisao/la sledeće:

Ali, ljudi iz Beograda, oni skolovani, kojima su generacije zivele u Beogradu(a ne u poslednjih 10-20 godina), ljudi, (sto mi beogradjani volimo da kazemo) "sa pedigreom", NIKADA, ali NIKADA nece u svakodnevnu komunikaciju, sa nekim kome je srpski maternji jezik, ubaciti niti jednu odvratnu, izopacenu i glupu, besmislenu rec, tipa: tokali, vokali........niti i jednu normalnu englesku rec! I to smem da ti potpisem(za ove ljude, koje sam izdvojila)! Sta vise, takve osobe, osobe koje tokaju, vokaju, respektuju, imaju frendove i vole bjutiful devojke, nazivaju jako ruznim i pogrdnim imenima!


Tema je zanimljiva i stacu rame uz rame sa svima koji se bore za ocuvanje naseg jezika. Takodje mi je ovo sto je Kikiriki iznela smesno do iznemoglosti. Upravo te pedigrirane ,(pedigre je prava srpska rec, valjda je zato vi "pravi" Beogradjani koristite), Beogradjane za ubacivanje stranih reci i krivim. Da bi se dobro udale i usle u te "starosedelacke" porodice, devojke su morale da uce strane jezike i obicaje, a gospoda se poznavala po ucenosti, dokazujuci ucenost stranim recima i izrazima. Koristili su puno franckusih i engleskih reci jer je to bilo "nobles". Takodje mislim da poreklo i "plava" krv ne donosi ni vecu ucenost ni cistiji maternji jezik. Mogu da dokazem suprotno. Ako branite nas jezik, radite to pravim argumentima.

_________________
The sun is the same in a relative way but you're older, Shorter of breath and one day closer to death.


Poslednja prepravka: Nightmare datum Pon Sep 26, 2005 11:24 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 26, 2005 11:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vestica je napisao/la sledeće:
jao kad moji pocnu TICERKA, SEJL, CIKETINA...ubila bi se Very Happy


hehehehehehheehehhehehehehehehehheheheheheheh Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

" Bojane .. ajd odnesi garbich " Very HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery Happy
" E bila sam juce na garaz sejlu " Very HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery Happy
" Ajd idi u bejzment .. nije tebi ovde mesto " Very HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery Happy

_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
Vestica
Banovan!

Freak Of Nature
Freak Of Nature



Godine: 38

Datum registracije: 13 Jan 2005
Poruke: 1770
Mesto: Nebo

hong_kong.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 26, 2005 11:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hahahahahahahahahaha
ma svi mi to radimo nenamerno...

_________________
~ I took their smiles & I made them mine, I sold my soul just to hide the light and now I see what I really am, a thief, a whore, and a liar ~

 
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 26, 2005 11:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

e zeno .. ajmo na neku parti Very Happy heheheheehe ... jao majko mila .. pa nije ovo samo kod nas ..kad pogledas kolko ljudi isto iz evrope dodje i kaze " e bas si cool " i tako to

_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 27, 2005 12:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nightmare je napisao/la sledeće:
knknpnkn je napisao/la sledeće:

Ali, ljudi iz Beograda, oni skolovani, kojima su generacije zivele u Beogradu(a ne u poslednjih 10-20 godina), ljudi, (sto mi beogradjani volimo da kazemo) "sa pedigreom", NIKADA, ali NIKADA nece u svakodnevnu komunikaciju, sa nekim kome je srpski maternji jezik, ubaciti niti jednu odvratnu, izopacenu i glupu, besmislenu rec, tipa: tokali, vokali........niti i jednu normalnu englesku rec! I to smem da ti potpisem(za ove ljude, koje sam izdvojila)! Sta vise, takve osobe, osobe koje tokaju, vokaju, respektuju, imaju frendove i vole bjutiful devojke, nazivaju jako ruznim i pogrdnim imenima!


Tema je zanimljiva i stacu rame uz rame sa svima koji se bore za ocuvanje naseg jezika. Takodje mi je ovo sto je Kikiriki iznela smesno do iznemoglosti. Upravo te pedigrirane ,(pedigre je prava srpska rec, valjda je zato vi "pravi" Beogradjani koristite), Beogradjane za ubacivanje stranih reci i krivim. Da bi se dobro udale i usle u te "starosedelacke" porodice, devojke su morale da uce strane jezike i obicaje, a gospoda se poznavala po ucenosti, dokazujuci ucenost stranim recima i izrazima. Koristili su puno franckusih i engleskih reci jer je to bilo "nobles". Takodje mislim da poreklo i "plava" krv ne donosi ni vecu ucenost ni cistiji maternji jezik. Mogu da dokazem suprotno. Ako branite nas jezik, radite to pravim argumentima.



Nightmare, nista cudno, nisi razumeo temu! Wink Tema nisu reci koje "nobles" uci i koristi, tj. reci koje postoje u Vujakliji, vec o recima, kome svakom pojedincu, padne napamet da ih sam preoblikuje u srpski jezik! Ako otvoris Vujakliju, kladim se da ces sigurno naci rec "pedigre", ali se isto tako kladim sa tobom, da rec "ciketina" neces naci tamo, kao ni "sejl", kao ni "tokali", "vokali".....O tome se govori, tj. to je tema! Nadam se da si sada razumeo temu! Wink Upravo te "pedigrirane beogradjane", neces cuti da koriste te reci, koje sam gore navela i oko kojih sam pokrenula temu! Reci koje se nalaze u Vujakliji, a koje mnogi ne razlikuju od reci koje ne postoje ni u jednom recniku, mozes naci u svakidasnjem govoru, ne samo zitelja Beograda, vec zitelja cele Srbije! Prvo moras napraviti razliku izmedju Vujaklije i zargona(ili necega sto bi bio "pokusaj zargona"), pa ce sve da bude jasnije! Pozdrav! Prijatan smeh! Very Happy 8)

_________________


 
Nightmare
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 51

Datum registracije: 26 Feb 2005
Poruke: 2933

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 27, 2005 10:50 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa da, nisam pedigriran pa nisam razumeo temu. Tek sad mi je smesno. Jel' treba da pitam i sta je Vujaklija da bi zadovoljio obrazac nepedigriranog pripadnika srpskog naroda? Mr. Green

_________________
The sun is the same in a relative way but you're older, Shorter of breath and one day closer to death.
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 27, 2005 11:23 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne mozes da razumes od smeha! Rolling Eyes Wink Mozda, kad bi prestao da se smejes, mozda bi nesto i "dosetalo" tamo gde treba! Wink A jos kad bi i procitao sta ostali diskutanti pisu (kada vec odlucujes da se "ubacis" u diskusiju i "kazes koju"), pa razumeo bi bar pola! Mada, nije da bas nista ne razumes...... Wink


Sada, ako bi mogli da se vratimo na temu, bilo bi super! Hvala! Smile

_________________


 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 27, 2005 2:52 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

knknpnkn je napisao/la sledeće:
Tema nisu reci koje "nobles" uci i koristi, tj. reci koje postoje u Vujakliji, vec o recima, kome svakom pojedincu, padne napamet da ih sam preoblikuje u srpski jezik! Ako otvoris Vujakliju, kladim se da ces sigurno naci rec "pedigre", ali se isto tako kladim sa tobom, da rec "ciketina" neces naci tamo, kao ni "sejl", kao ni "tokali", "vokali"..... Upravo te "pedigrirane beogradjane", neces cuti da koriste te reci, koje sam gore navela i oko kojih sam pokrenula temu! Reci koje se nalaze u Vujakliji, a koje mnogi ne razlikuju od reci koje ne postoje ni u jednom recniku, mozes naci u svakidasnjem govoru, ne samo zitelja Beograda, vec zitelja cele Srbije! Prvo moras napraviti razliku izmedju Vujaklije i zargona(ili necega sto bi bio "pokusaj zargona"), pa ce sve da bude jasnije!


.....da si poslednjih godina neputom zašla u jednu prosečnu beogradsku knjižaru (ne mislim samo na one, nazovi ultra urbane: Mamut/IPS/Plato, nego i na Prosvetu ili Kulturu), onda bi videla neke naslove, koji bi te - za verovati je - jako iznenadili: leksikone beogradskog žargona (u kome stoje reči "toka" i "spika", recimo) ili anglo-američkog slenga Borivoja Gerzića (gde su sabrani čitavi pasaži, oni upravo popularni medju "pedigriranim Beogradjanima", a koji u prevodu na srpski jezik gube na težini: "it ain't over till the fat lady sings", na primer)

Ili drugim rečima, srpski pravopis, nadajmo se, ne završava sa Ivanom Klajnom, niti razvoj srpskog jezika umire sa Milanom Vujaklijom! Uostalom, srpski jezik nije začet zajedno sa anglizmima i resto strancizmima koje je Vujaklija pobrojao, nego su oni našli put svog proboja upravo sa narodom, običnim svetom koji govori, a koji nije zazirao da u vlastitom govoru prisvoji strane reči. Zapravo, ne postoji nikakva razlika izmedju "pedigrea" i "sejla" recimo, izuzev u poreklu, značenju i datumu zvaničnog usvajanja u okvire maternjeg nam jezika.

_________________
Mo'š misliti! Rolling Eyes
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 27, 2005 3:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hvala Manhattan na uputu, ali za te "recike" znam i nema potrebe "neptunom da zalutam do navedenih knjizara, pogotovo "poslednjih godina" jer takvi recnici postoje od kad znam za sebe i bili su popularni, jos dok sam bila u osnovnoj skoli!!!! Ne vidim, gde sam sporila postojanje tih "knjizica", pa da se sad ti upustas ovde, u izmisljanje tople vode u 21. veku i "otvaranja ociju zabludelima, ili ti, ne znam ni ja sta god da pokusavas?!?!? Ponavljam svoju poslednju recenicu, samo je treba razumeti :"Prvo moras napraviti razliku izmedju Vujaklije i zargona(ili necega sto bi bio "pokusaj zargona"), pa ce sve da bude jasnije!"!!!!!!!! Niko u mom okruzenju ne koristi rec "spika", nego "konverzacija"...opet strana rec-razlika odakle poticu i u kakvim krugovima se koriste, njihova tezina, gde se koriste......! Niko ne spori da ti, nazovi "recnici" postoje, Boze sacuvaj. Takvih recnika je na tone! Pitanje je njihove tezine i znacaja, ponavljam se: gde se koriste, u kojim krugovima, "zvanicni recnici stranih reci i zaraza" ili zezancija..............Ja bih bas volela, da vidim kako ce proci tvoj diplomski ili daleko bilo magistraterij, kada se koristis recima: ovo je moja spika, tokam ja sada vama ovde, ciketina je stetna za zdravlje, how jes no vi to andertendate............E, to bi volela da vidim, kako ce ti neko, sa takvim recnikom reci: BRAVO, ti si jedna vrlo nacitana i obrazovana osoba!!!! A i sto bi recimo govorili "tokali", a ne "tokovali"?! Ja mislim da zvuci bolje "tokovali"! A moja drugarica pak, misli da zvuci bolje "tokirali"......i sta je sad tu pravilno?! I sto bi mi sada, koristili opste prihvacene reci, kad mozemo da izmisljamo svoje? Pa pobogu, eto ima ljudi, koji kazu da nasem jeziku treba reforma, pa daj da ga "reformuisemo" (eto, ja izmislila jednu novu rec i dala svoj doprinos reformulaisanju naseg jezika)! Shocked Rolling Eyes Shocked Rolling Eyes Boze moj, svako prica kako zeli, sa kim i gde moze da prica kako zeli! Ti "nobles" beogradjani(sa pedigreom Very Happy Laughing 8) ), oni se garantovano ne utrkuju da znaju te "zargonske recnike", gresis! I to bas mnogo! Oni se utrkuju ko zna vise reci iz Vujaklije! Ogrooooooomna razlika veruj mi! Wink

_________________


 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Jezik je produžetak misli, osećaja, znanja ~ -> serbenglish Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  sledeća
Strana 4 od 7

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon