www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

JRR Tolkin
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~
::  
Autor Poruka
Eladan
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 50

Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 1685
Mesto: different realities...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 10, 2005 9:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

missanja je napisao/la sledeće:
Eladan nemoj biti toliko sujetan, mozda covek i jeste prcitao sva Tolkinova napisanija. ja poznajem decka koji je ceo opus procitao u originalu zbog knjizevnog engleskog jezika, ali mu se ne dopada na primer sadrzina Tolkinovih dela. Ukusi su razliciti i drugo uvek posoje ljudi bolji od najboljih...



Žao mi je ako se stekao takav utisak, ne bih voleo da me neko doživljava kao sujetnog jer to i ne želim da budem Embarassed Crying or Very sad Sad
Problem je u tome što ljudi pod Tolkinovim opusom uglavnom podrazumevaju samo LOTR, Silmarilion i Hobita (a poneko i Unfinished Tales). Prava istina je da se ne zna šta je sve Tolkinov opus jer ima puno materijala koji nije publikovan (da ne pričam da je ovo što sam pobrojao u stvari otprilike trećina publikovanog Tolkinovog rada). A što se tiče čitanja Tolkina zbog književnog engleskog jezika, ja bih Vašem drugu preporučio neke druge autore, kao Golsvordija npr. Tolkin jeste bio majstor reči i vrsan lingvista, ali se on uglavnom čita iz drugih pobuda a ne zarad uživanja u književnom jeziku. Mazohizam je čitati toliko štivo a da vam se ne dopada.
Što se tiče ove poslednje konstatacije, mislim da je to nonsens. Nema boljeg od najboljeg. Pitanje je samo ko je najbolji Wink Smile . A o ukusima stvarno ne treba raspravljati, osim ako nemate čvrste dokaze...



_________________
...To stand against the Shadow so long as iron is hard and stone abides. To defend the weak while one drop of blood remains. To avenge what cannot be defended...
 
vozd87
Banovan!

Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 16 Maj 2005
Poruke: 1135

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 11, 2005 3:04 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam prochito samo gospodara prstenova i hobita ali su knjige perverzija.Voleo bih da prochitam josh neku njegovu knjigu.Pa ako neko zna nek kaze gde mogu da se kupe ali da su na srpskom jeziku

_________________
CIGANIN SAM TO NE MENJA STVARI CIGANIN JE BIO I MOJ STARI
 
Eladan
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 50

Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 1685
Mesto: different realities...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 13, 2005 9:58 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Na srpskom su objavljeni i Silmarilion u izdanju Esotherie/Moći Knjige i Nedovršene priče u izdanju Alnarija

_________________
...To stand against the Shadow so long as iron is hard and stone abides. To defend the weak while one drop of blood remains. To avenge what cannot be defended...
 
sir oliver
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 13 Jun 2005
Poruke: 16

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 13, 2005 3:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

tolkinov svet gospodara prstenova je mnogo pravedniji od naseg i zato se uzivim u citane,ali vise mi se svidjaju hobit i silmarilion
 
missanja
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 25 Maj 2005
Poruke: 21

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 13, 2005 5:52 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

postoje objavljene jos neke kratke price, cini mi se od strane izdavacke kuce mono i manjana... videla sam na njihovom web sajtu.

i postoji jos na srpskom "stavranje vilinske price drvo i list" izdavacka kuca esotheria/moc knjige

Eladan bolje bi bilo za dobro svih nas da koristimo reci domaceg porekla... iako nonsens zvuci, ali samo na prvi pogled zvuci lepse nego glupost, mislim da bi bilo bolje da si rekao glupost...

i upravo zato sto postoje razliciti ukusi kaze se da ima boljih od najboljih..

_________________
'Fathers and teachers, I ponder "What is Hell?" I maintain that it is the suffering of being unable to love....' The Brothers Karamazov
 
Eladan
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 50

Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 1685
Mesto: different realities...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 9:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@ missanja: u pravu si, objavljeni su još i: Farmer Gil od Buta, Avanture Toma Bombadila, Ser Gaven i Zeleni Vitez, Drvo i list (ili O stvaranju vilinske priče), Kovač iz Velikog Vutona (mislilm da je objavljena još jedna, koju ja inače nemam u svojoj biblioteci, ali nisam siguran, a zove se Veliko Tumaralo)

I još nešto, izvini ako sam te bilo čim povredio/uvredio. Nije mi bila namera. Izuzetno cenim ono što pišeš i misliš. Samo, Tolkin je neka vrsta mog životnog vodiča, čovek mi je promenio život na mali milion načina i možda sam preosetljiv kada je on u pitanju. Ali to je moj problem i drugi ne treba da budu time pogođeni. Zato se još jednom izvinjavam svima koji su bili pogođeni nekom mojom konstatacijom, potrudiću se da se to više ne dešava Embarassed Embarassed Embarassed

_________________
...To stand against the Shadow so long as iron is hard and stone abides. To defend the weak while one drop of blood remains. To avenge what cannot be defended...
 
missanja
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 25 Maj 2005
Poruke: 21

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 16, 2005 1:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@Eladan hvala na izvinjenju ali je suvisno. nikako se nisam osetila uvredjenom...
samo mi se iskreno ne dopada kada se koriste reci stranog porekla, a mi imamo nase za iste...
Nisi jednini kome je Tolkin promenio zivot... Iako meni nije zivotni vodic njegovo delo, jakog uticaja je imalo na mene sve sto sam procitala, i rado se vracam procitanim knjigama jer svaki pu otkrijem nesto novo...
mislim da sadrzina njegovih dela dobija sve vise na znacaju u ovo savremeno doba... sta ti mislis o tome?

_________________
'Fathers and teachers, I ponder "What is Hell?" I maintain that it is the suffering of being unable to love....' The Brothers Karamazov
 
Eladan
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 50

Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 1685
Mesto: different realities...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 16, 2005 9:22 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je kvalitet Profesorovog dela upravo u tome što je lišen vremenske dimenzije, odn. aktuelno je u svim dobima... Priča o borbi Dobra i Zla, mitski utemeljena, ima iskon u svim civilizacijama i bliska je svakom čoveku ma u kom vremenu on živeo. Svako od nas bi hteo i voleo da bude Beren, Tuor, Turin, Beleg, Finrod, Fingolfin, Eorl, Helm, Eomer, Eovina, Lutjena, Galadriela, Idrila, Dain, Torin, Balin, Frodo, Semvajs, Gandalf, Boromir i Faramir. Ili pak, sa druge strane, Morgot, Sauron, Ankalagon i Glaurung, možda Ar-Farazon ili Maiglin Neverni... Sve su to junaci jedne ili druge strane, nama bliski i razumljivi i u svakom od nas ima po nešto od onoga što i njih krasi... Eto, ja sam se prepoznao u jednom od Blizanaca Mr. Green

_________________
...To stand against the Shadow so long as iron is hard and stone abides. To defend the weak while one drop of blood remains. To avenge what cannot be defended...
 
anduril
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 17 Jun 2005
Poruke: 32
Mesto: zg

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 17, 2005 1:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Very Happy divno. bar ja ne moram otvarati topic na ovu temu...

Eladan loseg si blizanca izabrao :d
meni su ljudi puno bolji.
mogao si biti jedan od Numenorejaca Mr. Green

ah da, citao sam LOTR, SILM, HOBIT, Pripovijesti iz opasnih predjela, Roverandoma, Home je u nabavci...
sve sam citao na hrvatskom jeziku (Crnkovic je ocajno preveo), ali imam i engleske verzije pa cim prodju ispiti bacam se na citanje originala
 
leggy
Samuraj
Samuraj



Godine: 47

Datum registracije: 24 Nov 2004
Poruke: 4140
Mesto: Tampico, Tamaulipas, Mexico

mexico.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 17, 2005 1:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@anduril

Sta fali nama vilenjacima ? Wink
Ne znam kakve su hrv verzije, ali mislim da je najbolji prevod iz prvog izdanja (BIGZ).

_________________
Viva Zapata y Subcomandante Marcos!
 
anduril
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 17 Jun 2005
Poruke: 32
Mesto: zg

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 17, 2005 1:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nisam rekao da vam nista fali, dapace super ste.
ali mene fasciniraju Numenorejci...
cuo od ovih sto su procitali i hrvatsku i srpsku verziju, da je srpska bolja
i to puno bolja...
 
leggy
Samuraj
Samuraj



Godine: 47

Datum registracije: 24 Nov 2004
Poruke: 4140
Mesto: Tampico, Tamaulipas, Mexico

mexico.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 17, 2005 1:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Al, najlakse je da uzmes original i bas te briga Wink
Nego, jel vas prevod ima drugacije prevedena imena? Jesu uopste prevedena imena ili su prilagodjena padezima?

_________________
Viva Zapata y Subcomandante Marcos!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> JRR Tolkin Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  sledeća
Strana 4 od 10

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon