www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Fotografija
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Umetnost ~
::  
Autor Poruka
ex_deda
Banovan!

*28*
*28*





Datum registracije: 08 Okt 2006
Poruke: 7256

australia.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 15, 2006 11:42 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane



Fotografija je i moj veliki hobby.

Evo jedne od mojih:





 
vlajkov s
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 29 Nov 2006
Poruke: 70

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 04, 2007 8:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mmmmmmmmmmmm to cu ja studirati
 
sjena23
~Shadow Lady In Love~
~Shadow Lady In Love~





Datum registracije: 10 Maj 2005
Poruke: 9824

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 23, 2007 10:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ex_deda je napisao/la sledeće:


Fotografija je i moj veliki hobby.

Evo jedne od mojih:





jako lijepa slika, ja imam puno takvih s prirodom, morem i zalascima sunca iz DU, no nakon što sam izradila fotografije CD je ispao iza ormara i sad više ne mogu na komp nikako s tim slikama, trebala sam napravit kopiju Sad
 
DjSinke
..:: Radio - DJ ::..
..:: Radio - DJ ::..





Datum registracije: 25 Apr 2007
Poruke: 130
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 22, 2007 12:15 am    Naslov poruke: Animirano oko Na vrh strane Na dno strane

Evo malo sam se igrao u Photoshopu pa napravio ovu sliku:







Kako vam se cini Smile ?

_________________
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 22, 2007 12:25 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tema 'Animirano oko' je spojena sa ovom temom Wink

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ


Poslednja prepravka: Annabel_Lee datum Uto Maj 29, 2007 9:40 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
DjSinke
..:: Radio - DJ ::..
..:: Radio - DJ ::..





Datum registracije: 25 Apr 2007
Poruke: 130
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 22, 2007 12:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Annabel_Lee je napisao/la sledeće:
Team 'Animirano oko' je spojena sa ovom temom Wink



Joj sorry, nisam jos ufuran ovdje pa nisam vidio ovu temu Embarassed

_________________
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 29, 2007 6:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

fotografija... igra svetlosti i senki. jedan od nacina da se covek kreativno izrazi, da kaze ono sto misli i oseca...
nije fotografija samo zabelezavanje uspomena. uspomene se beleze u ljudskoj svesti. fotografija je mnogo vise od toga.
bez fotografije, nas zivot bi bio pust i monoton.
kad pravimo razliku izmedju crno-bele i kolor fotografije, treba misliti u pravcu sta ze postize jednom a sta drugom tehnikom.
neki ljudi kod crno-bele fotografije vide samo nedostatak boje...
crno-belom tehnikom se mnogo vise postize.
ukazivanje na neki specifican detalj, konture tj. oblik predmeta fotografisanja, razlika izmedju svetlih i tamnih povrsina... koriscenjem ove tehnike dolazi do izrazaja vestina majstora tj. fotografa.
zbog komplikovanog procesa izrade crno-bele fotografije, malo ljudi se opredeljuje za koriscenje iste.
za izradu crno-bele fotografije je potebno mnogo vise od klasicnog fotoaparata i filma ili cak digitalnog fotoaparata.
ceo proces je iskljucivo manuelan. zbog toga je potrebno ogromno znanje i vestina. ne kazem da se kolornom fotografijom gube sve ove stvari, nego da se crno-belom vise dobija na znacaju same fotografije.
danas se crno-bela fotografija koristi iskljucivo u umetnicke svrhe.

ceo moj zivot je okruzen fotografijom. i dan danas imam velike dodirne tacke sa njom. jedno vreme sam se malo bavio fotografijom i imam nameru da joj se jednog dana vise posvetim. sad se bavim poslom u kome je fotografija veoma zastupljena ali joj se ne pruza veliki znacaj. sto imam nameru da ispravim.
jedino sam bio na izlozbama svog ujaka (koji je fotograf), i zao mi je sto ne posecujem druge. inace svaki odlazak kod njega u studio dozivljavam kao jednu malu izlozbu.
cenim rad Andy Warhol-a.

_________________
Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi.
Michelangelo Buonarotti
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 05, 2007 3:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mojih ruku delo

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
^^CRNOGORKA^^
~..Hail Mary..~
~..Hail Mary..~





Datum registracije: 08 Maj 2007
Poruke: 6342

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 05, 2007 4:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

DjSinke, svaka cast, odusevljena sam. . . Smile
Evo i nekih mojih 8)
 
Zbucka
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 27 Mar 2007
Poruke: 473
Mesto: Rajvosa

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 22, 2007 5:56 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jako volim fotografiju...jedno vrijeme sam se i ama bavila time, ali cisto amaterski....

Madjutim, ne kaze se bezveze da slika kaze vise nego 1000 rijeci... I kada to cujem..sjetim se jedne slike...
Nazalost, prica i nije bas vesela.... Ali ja cu je podijeliti sa vama....

"...Slika je zabiljezena 1994. godine tijekom sudanske nestasice za hranom, i osvojila je Pulitzer-ovu nagradu. Slika prikazuje izgladnjelo dijete koje je puzalo prema kampu s hranom Ujedinjenih naroda udaljeno samo 1 km od mjesta slike.
Na slici, lesinar ceka da dijete umre kako bi ga mogao pojesti. Slika je sokirala cijeli svijet. Nitko ne zna sto se dogodilo s dijetetom, kao ni Kevin Carter koji je napustio mjesto nakon sto je snimio fotografiju.
Dok je bio na terenu u Sudanu (gdje je otišao na vlastitu ruku) tražio je trenutak odmora od užasnih prizora mase ljudi koji umiru od gladi. Povukao se malo dalje, gdje je čuo slabašni plač male djevojčice koja je polako pokušavala doći do UN-ovog centra/kampa za suzbijanje gladi. Čučnuo se da ju snimi. Iza grmlja, primjetio je lešinara kako slijeće iza umiruće djevojčice, hlanokrvno čekajući na svoj obrok. Potiho i oprezno, snimio je prizor i potom, kako sam kaže, pričekao još dvadesetak minuta čekajući da lešinar uzleti. No, to se nije dogodilo, pa je otjerao ptičurinu, sjeo pod drvo, zapalio cigaretu, plakao i počeo razgovarati s Bogom.


Tri mjeseca kasnije fotograf je pocinio samoubistvo.

Ovo je pronadeno u njegovom dnevniku:

''Dragi Boze, obecavam da nikad necu bacati svoju hranu bez obzira kako loseg okusa bila ili kako sit budem bio. Molim se da ce On sacuvati ovog malog djecaka, voditi ga i sacuvati od bijede. Molim se da cemo biti osjetljiviji na svijet oko nas i da necemo biti zaslijepljeni nasom sebicnom prirodom i interesima.
Nadam se da ce nam ova slika biti podsjetnik koliko smo sretni i da nikad necemo uzimati stvari olako."

_________________
Svako od nas neku svoju priču ima,
Što u tami tišti, a puteve bira,
Samo kad je hladno,kad umori zima
Slutimo je tuzni na krilu leptira...
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 11, 2007 5:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Osnove fotografije

1. LINIJE I OBLICI

Morate vježbati oko da traži linije i oblike unutar scene. Oni su gragevinski materijal vase fotografije.Svaka od njih moze biti iskoristena za poboljsanje vase fotografije i moze osigurati znacajnije prenosenje zeljene poruke.Vodoravne linije ,na primjer, smiruju-zamislite osobu koja spava ili daleki horizont.Uspravne linije,poput stabla ili nebodera,djeluju dinamicno-narocito kada je slika u okomitom,portretnom formatu-pa je naglasena njihova visina.Ipak,najsnazniji utisak ostavlja Dijagonala.To je linija koja se prostire poprijeko scene i uvodi vas u fotografiju.Moze se koristiti za stvaranje osjecaja dubine i pokreta, i mrtvoj fotografiji udise zivot!



-Horizontale
Kao sto smo vec spomenuli,to su relaksirajuce linije koje unose mir u vase fotografije.Nadje li se vodoravna linija u sredini slike,s podjednakom kolicinom neba na gornjoj i tla na donjoj polovici slike, slika ce vjerovatno djelovati dosadno.Medjutim,ne mora uvijek biti tako! Najvaznije je uociti i razumijeti koji je element slike impresivniji , pa onda pomaknuti horizont prema gore, ili dolje, kako bi ga naglasili.

-Vertikale
Snazne,dinamicke linije. Kombinujte ih sa vodoravnim linijama kako bi dobili vrlo upecatljive rezultate.Kada govorimo o uspravnim linijama,mislimo na stabla, zgrade, ljude..Zelite li da naglasite visinu i snagu,postavite aparat u okomit polozaj-tako mozete naglasiti visinu dok ce snagu oslikavati najduzi dio kadra.

-Dijagonale



To su najzanimljivije i vizuelno najuzbudljivije linije.One vas na najdinamicniji nacin vode u srediste zbivanja i sadrzaja.Objekti koji se protezu poprijeko slike privlace najvecu paznju gledaoca.
Izbjegavajte podjelu kadra na dva dijela postavljanjem dijagonale,tacno od jednog ugla slike do drugog-slika ce izgubiti na napetosti.Puno ce biti zanimljivije zapocne li dijagonala izvan ugla i zavrsi izvan onog suprotnog ugla.Dobit cete puno uravnotezeniju sliku unutar granica kadra..



-Oblici
Najprivlacniji oblici su oni sa izrazenim dijagonalnim linijama.trougao je npr. Oku vrlo privlacan oblik.Njegove tri strane uvode neparne brojeve u fotografski rijecnik.Razmislite o strukturi vase fotografije – postoje li na njoj tri elementa na koji se mogu zdruziti tako da njihove imaginarne linije tvore trougao?
Cetverougaoni oblici poput trgova i cetverougaoni odrazi nestvaraju konflikte i na njima neprivlaci mnogo toga paznju gledaoca.Medjutim oni mogu biti postavljeni dijagonalno ili u trougao da bi stvorili puno uzbudljiviju scenu.
Takodje, kombinacija kruznih i zakrivljenih linija s ravnim linijama stvara veliku napetost..


2. PRAVILO TRECINA
Iako postoje slucajevi kada subjekt morate postavti u sredinu fotografije, puno zanimljiviju,uravnotezeniju i snazniju kompoziciju mozete ostvariti smjestajuci objekt izvan sredista slike jer to trenutno potice oci gledaoca da krenu po fotografiji.Sredisnje smjesten objekt privlaci paznju u srediste fotografije i tu je zadrzava,cineci fotografiju u cjelini jednolicnom i nezanimljivom .Zelite li stvoriti apstraktan ili graficki zanimljiv prizor stvarnosti,najbolje cete rezultate dobiti koristeci se pravilom trecina.Naravno, kompoziciju mozete ocvrsnuti blagim pomicanjem zarisne tacke...
Vjerovatno ste vec dosta citali o toj staroj kompozicijskoj metodi koju su razvili slikari jos prije nekoliko stotina godina.Ideja je u tome da se slika dvijema horizontalnim i dvijema vertikalnim linijama podijeli na devet jednakih dijelova.Postavljanjem objekta ili kljucnog dijela slike na ili blizu ukrstanja linija-tacke najvece snage-kompozicija postaje uravnotezenija i cijela slika privlaci paznju gledatelja.Iznenadjujuce je kako uocljivi mogu postati i mali objekti na velikoj sceni..




-Krsenje pravila
Pravilo trecina nije potrebno primjeniti bas na svakoj slici, jer cete tako stvoriti seriju kloniranih fotografija podjednake atmosfere.Ponekad je dovoljno pomaknuti glavni objekatizvan sredista i dobicete uravnotezeniju sliku,ili ga pomaknuti sasvim na ivicu slike.Ponekad je jednostavno potrebno subjekt „napenaliti“ u sred fotografije,sve dok je taj subjekt jedino na sto zelite usmjeriti paznju gledaoca..
Zamislite da ste na safariju, i lav krene trcati prema vama..to je trenutak kada subjekt, lav,mora biti tacno u sredistu fotografije,ako uspijete cvrsto drzati aparat..



3. ISPUNITE KADAR

U fotografiji se obicno kaze da ako neso ne mozete uraditi dobro,NAPRAVITE VELIKO. Ispunjavanjem cijeloga kadra glavnim subjektom snimanja nema dvoumljenja sta je sredisna tacka fotografije-premda primjena neke od tehnika kompoziciranja,poput smjestanja glavnog objekta u tacku napetosti i dalje igra vaznu ulogu.Ako vam ne uspijeva da pronadjete inspiraciju u nekoj sceni,krupan plan je odlicna polazisna tacka.Pridjite blize..pa jos blize..



4. SMANJITE ZBRKU

Nacin na koji cete aranzirati sadrzaj kojeg fptpgrafisete podjednako je vazan kao i odluka sta necete ostaiti na slici.Svaki element prizora kojeg slikate mora ojacati i poduprijeti onaj sredisnji-ako ne,budite spremni da ga izostavite,bilo promjenom mjesta,promjenom objektiva ili naknadnim dolaskom na isto mijesto.



- Ocistite kadar
Prije nego pritisnete okidac,preletite pogledom po trazilu da vidite ima li u kadru neceg suvisnog,ometajuceg-sve sto bi umanjilo crvstinu kadra treba nemilosrdno izbaciti.Posebno pazite na naglasenedijelove izvan fokusa u pozadini-nebo sto pomalja izmedju krosnja stabla je klasican primjer.To ce vjerovatno privuci pogled gledaoca. Ne bojte se probati zamaskirati taj detalj sredisnjim subjektom ili promjenom polozaja sasvim ga izbacite iz kadra ako je to potrebno.
Kada fotografisete ljude,zivotinje,cvijece.. pripazite na polozaj sjenki-nezelite sigurno za glavu skratiti svoj subjekt ostrom crtom sijenke ili promjenom nijanse boje..

_________________
Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi.
Michelangelo Buonarotti
 
anabila
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 28 Jul 2007
Poruke: 395

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 28, 2007 6:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jako vazna..i sama volim fotografirati
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Umetnost ~ -> Fotografija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  sledeća
Strana 6 od 9

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon