www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Vanjsko i balkonsko cvijeće
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Biljni svet ~
::  
Autor Poruka
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 09, 2006 11:44 pm    Naslov poruke: Vanjsko i balkonsko cvijeće Na vrh strane Na dno strane

Kadifica

Kadifica je jako otporan cvijet .Sije se u rano proljeće a kasnije presađuje ne pregusto jer ako ima više mjesta bit će bujnija .. Postoji puno vrsta kadifica :visoke i niske,s krupnim i manjim cvijetovima, cvijet može bit jednobojan ili šareni s nijansama žute smeđe i narandžaste boje... jednobojni su žuti i narandžasti... Moje osobno iskustvo je da mi šarene niču redovito u velikom broju, a jednobojne rijetko, ako koja i nikne to je samo nekoliko komada... Neznam zašto je to tako i ako netko zna bit će mi drago da mi to kaže.



_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 09, 2006 11:47 pm    Naslov poruke: Georgina ili dalija Na vrh strane Na dno strane

Razmnožava se dijeljenjem gomoljastog korijena i to tako da se odreže gomolj koji na staroj stabljici ima pup. Sadi se u proljeće(4.-5. mj.) na rastojanju 40-50 cm za manje i 50-100 cm za veće vrste uz postavljanje oslonca uz kojeg će biljka rasti.Nakon sadnje zalijevanje nije potrebno, ali kad biljka počne intenzivno rasti i u sušnom periodu treba intenzivirati zalijevanje.Voli sunčana ili malo sjenovita mjesta koja su zaštićena od jakih vjetrova.Cvjeta od maja do jeseni a cvijetovi se razlikuju kako po sloju latica tako i po mnoštvu različitih uglavnom žarkih boja. Mogu biti jednobojne ili šarene.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 09, 2006 11:51 pm    Naslov poruke: Kana Na vrh strane Na dno strane

Kad prođete kraj kane prvo će vam u oči upasti njezini prekrasni veliki listovi, a zatim i sam cvijet. Cvijet sam osobno vidjeo u crvenoj. bijeloj i narandžastoj boji ali vjerujem da ih ima i u drugim bojama. I lišće kane može biti potpuno zeleno ili crvenkasto kao i na ovim slikama.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.


Poslednja prepravka: foryou10 datum Pon Apr 10, 2006 12:05 am; ukupno izmenjena 1 put
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 10, 2006 12:03 am    Naslov poruke: Pelargonija i Begonije Na vrh strane Na dno strane

Pelargonije

Ona potječe iz Južne Afrike, a ime od grčke riječi pelargos što znači roda zbog oblika ploda.
To je vjeojatno najpopularnija ljetna cvjetnica koja dobro uspjeva u kontinentalnim i primorskim krajevima na punom suncu. Može se saditi na prozore, balkone, u viseće košare i u vrt. Jedino je važno da ima dovoljno sunčeve svijetlosti i topline kako bi mogla cvjetati.
Pelargonija ima oko 3000 različitih vrsta, a po načinu rasta možemo podijeliti u dvije osnovne skupine:
- koje rastu uspravno, grmoliko i zovu se zonale. One imaju baršunaste listove, specifičnog mirisa na dodir, jednostruke ili pune cvjetove u velikom spektru boja, a mogu narasti do 90 centimetara
- viseće koje najčešće zovemo bršljanke a stručni naziv je peltatum s izbojima koji puze ili vise, imaju sjajne , glatke listove koji podsjećaju na bršljan, a cvjetovi mogu biti jednostruki ili puni.
Pri uzgajanju pelargonija treba prvenstveno voditi računa o dovoljno svijetla i dobroj propusnosti zemlje u koju se sade.
Treba ih staviti na mjesto koje ima dovoljno sunca.
Posaditi ih u humusnu zemlju koja bi trebala biti rastresita kako ne bi predugo zadržavala vodu. Između zalijevanja neka se zemlja malo prosuši (popipajte je i kad osjetite da je na oko 1 cm ispod površine suha tek onda zalijte). Nemojte ih prskati po lišću.
Tokom intenzivnog rasta i cvjetanja (travanj-rujan) dva puta na mjesec zalijte je vodom kojoj je dodano tekuće gnojivo za cvjetnice.
Da bi imale što ljepši i grmolik rast potrebno je povremeno pincirati tj. prikratiti vrhove izdanaka.
Redovito je potrebno uklanjati ocvale cvjetove i cvjetne stapke kako bi što duže produžili cvatnju.
Razmnožavaju se lagano reznicama. Od lipnja do kolovoza odaberite izboj dug 7-10 cm, odrežite ravnim oštrim rezom ispod koljenca (spavajući pup), odstranite listove osim dva vršna, i zabodite ih u supstrat. Stavite na svijetlo mjesto bez direktnog sunca i redovito zalijevajte. Nakon dva tjedna reznica se ukorijenila i možete je presaditi. Može se razmnožavati i sjemenom no ono je dosta skupo.
Pelargonije dolaskom niskih temperatura, (ako ih želite sačuvati) treba smjestiti na sigurno mjesto bez mraza. Skratite ih otprilike na 20 centimetara, ukolonite uvenule i oštećene listove i cvjetove te veoma rijetko zalijevajte, jednom mjesečno. Ako ih smještate u prostor gdje nema uopće svijetla, zemlja treba biti sasvim suha, a kroz cijelu zimu ih nemojte uopće zalijevati.
Ako baš nemate puno mjesta da spremite cijele lončanice ili žandinjere, što je moguće kasnije u jesen uzmite reznice, zakorijenite ih i držite na temperaturi od oko 7 stupnjeva Celzijevih. Oskudno zalijevajte. U proljeće ih premjestite na toplije i počnite više zalijevati, presadite ih i kad su uvjeti povoljni iznesite ih na otvoreno.

Pelargonije se još uz ovu osnovnu podijelu po načinu rasta dijele na
- kraljevske pelargonije koje imaju lijepe velike cvjetove, nazubljene listove i nešto su teže za uzgajanje,
- šarenolisne pelargonije koje imaju listove najčešće u tri boje i skromnije cvjetove
- zvjezdaste pelargonije imaju nazubljene listove slične javoru s jako izraženom tamnijom potkovom, a cvjetovi su jednostruki
- anđeoske pelargonije imaju manje listove, bogato cvatu, a cvjetovi nalikuju maćuhici
zatim postoje patuljaste, minijaturne....
U svakom slučaju veoma velik izbor varieteta od onih njobičnijih i jednostavnih za uzgoj do onih koje cijeli životni vijek provedu u stakleniku nekog kolekcionara.

U nekim krajevima zovu je geranija, điran, erba kavala, liza....

Begonije
Ima ih mnogo vrsta, neke rastu iz gomolja, a neke imaju plitko mrežasto korijenje. Svima je zajedničko da dobro uspjevaju ako su u polusjeni. Može ih se saditi u cvjetne lonce, sandučiće ili pak u vrt. Sve rastu veoma brzo i doista cvjetaju tokom cijele godine.
Treba se paziti da se ne pretjera s vlagom, jer zbog nježnih sukulentnih stabljiki podložne su gljivicama, a zatim i propadaju. Uvijek petnaestak minuta poslije zalijevanja odlijte višak vode iz podloška. Tokom ljeta zalijeveti otprilike svaki 3-4 dan, a tokom zime veoma rijetko.
U doba rasta potrebno je jednom mjesečno zaliti vodom kojoj je dodano tekuće gnojivo za cvjetnice.
Kod sadnje gomolja treba se paziti da udubljenje na gomolju dođe gore. Sadite ih u ožujku ili travnju u lonce, koje ćete držati na temperaturi 15-20 stupnjena kako bi izlistali, a vani na otvoreno tek akd prođe opasnost od nižih temperatura, znači negdje u svibnju. Kad se listovi osuše (otprilike sredina listopada) izvadite gomolj i smjestite ga u treset ili pjesak na mjesto sigurno od mrazova.
Ženske sitne cvjetove koji se javljaju ispod muških velikih potrebno je otkinuti dok su još mali kako se ne bi trošila hrana na sjeme.
Ako se biljke izduže, slobodno ih malo prikratite kako bi ponovo dobile lijep grmolik rast.
Najpoznatije vrste koje imaju gomolj su Begonia tuberhybridkoji imaju velike na ružu nalik cvjetove, a mogu se naći u mnogo boja: bijela, žuta, ružičasta, crvena, bijele s obrubom itd. One narastu u vis 30-50 centimetara.
Postoji i viseća begonija Begonia pendula koju je potrebno staviti u viseću vazu jer ima pognute stabljike
Popularne begonije s korijenom su Begonia "Glorie de Lorriane" koju možemo tokom cijele godine kupiti u cvjetarnama. Imaju cvjetove raznih boja i one bolje uspjevaju u kući. Trebaju biti na svijetlom mjestu bez direktnog sunca. Također se mora pripaziti na zalijevanje.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
slatka_sanerka
Anđeo s greškom
<b>Anđeo s greškom</b>





Datum registracije: 24 Nov 2005
Poruke: 24591
Mesto: *tamo pokraj Miljacke*grada cevapa, viceva, ubica, muja i sulja, al i rokera, oskarovca, nobelovaca

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 20, 2006 12:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

surfinije su prediven za balkona
 
alexandra_calmic
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 15 Sep 2006
Poruke: 47

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 12, 2006 10:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

cvece dosta ukrasava okolinu,steta sto vanjsko ne moze da opstane i preko zime!
 
maucetung
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 43

Datum registracije: 04 Dec 2005
Poruke: 4360
Mesto: Sremski Karlovci

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 11, 2006 10:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sto se tice bastenskog cveca pored :kadifice,kana,ruzice mozemo uvrstiti i lavandu.Volim njen miris-pruza mi neki tajanstveni spokoj!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Biljni svet ~ -> Vanjsko i balkonsko cvijeće Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon