www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Znameniti istorijski dogadjaji
Strana prethodna  1, 2, 3, 4
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~
::  
Autor Poruka
milanche_81
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 27 Jan 2006
Poruke: 323

germany.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 06, 2006 1:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@Bajadk - jeste to je taj. On je prvi srpski kralj, a ne Stefan Prvovenčani jer je i Zeta bila srpska zemlja. Stefan je prvi kralj Raške, koja je takođe srpska zemlja. Izvinite što sam se umešao ali morao sam Smile


_________________
Moji su drugovi biseri rasuti po celom svetu...
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 03, 2010 1:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hamurabi

Amoritski kralj Vavilona, znatno prosirio granice svoje zemlje od Persijskog zaliva do dijelova Asirije, u mnogome podsticao knjizevnost kao i poljoprivredu. Godine 1901 (mada sam cesto citala i 1902.) u Suzi, blizu Dizfula u Iranu otkriven je njegov zakonik na jednom od stubova. Ovaj je zakonik, mada zasnivan na obicajnom pravu, donio mu ugled pravnicnog vladara. Umro 1750.pre n.e.
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 03, 2010 1:13 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mojsije

Centralni lik judaizma;prema biblijskoj Knjizi o egzodusu poveo 12 hebrejskih plemena iz ropstva u Egiptu. Rodjen u Egiptu oko 13.veka pre n.e.izbjegao masark nad hebrejskom muskom djecom, kao mladic dobija bozansku inspiraciju vodjen glasom Boga iz zapaljenog grma da izvede svoj narod iz Egipta preko Crvenog mora do Obecane zemlje. Tokom puta, navodno, napisao prvih pet knjiga Starog zavjeta koje su u judaizmu poznate kao Tora ili Knjige Mojsijeve. Takodje je dobio i Deset zapovjesti od Boga na Sinajskoj gori ali vidjevsi da Izraelicani obozavaju zlatno tele, u bijesu je razbio kamene ploce sa zapovjestima. Mojsije nikada nije dosao do obecane zemlje Hanan, posto su bili osudjeni da lutaju pustinjom 40 godina, ali mu je dopusteno da sa planine Fazge baci pogled na obecanu zemlju pre nego je umro. Sahranjen je u zemlji Moab.
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 03, 2010 1:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Olilmpijske igre

Prve Olimpijske igre, odrzane u Olimpiji u Grckoj, odrzavane su od 776.god.pre n.e. do 394.god.n.e.kada ih je zabranio hriscanski imperator Teodosije. Prvi su pobjednici nagradjivani maslinovim vijencima, ali su uskoro sportisti poceli da treniraju bez prestanka kako bi dobili i novcanu nagradu, sto je u mnogim slucajevima dovodilo i do korupcije. Takmicenja su se sastojala od pentatlona (trcanje, bacanje koplja i diska, rvanje i skokovi u dalj) i od trka dvokolica. Najraniji poznati heroj ovih igara je kuhar Koreb sa Elisa koji je 776.pre n.e. pobjedio u trcanju
Samo porijeklo Olimpijskih igara je izgubljeno u mitologiji, a vjerovatno je da su se odrzavale povodom pobjednickih proslava i uvijek bile povezane sa vjerskim dogadjajem.
Ponovo zapocele 1896. u Grckoj, nakon usvojenog De Kubertenovog plana iz 1984, kada je oformljen Medjunarodni Olimpijski komitet
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 08, 2010 5:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Rim
Glavni grad Italije,lezi na rijeci Tibar,sjediste pape.Nekada bio centar Rimskog carstva,a ostaci antickog grada jos postoje,sa Koloeumom i Forumom.Prema legedni, osnovaci Rima su blizanci Romul i Rem.Prvo naselje osnovano je na brdu Palatin, jednom od 7 brezuljaka na kojima je grad izgradjen 753.god.p.n.e. Prije Rimljana tim podrucjem su vladali Etrurci, u 6.vijeku p.n.e.raznijali su viskoko sofisticiranu umjetnost, uveli novac kao i grcko pismo, a Rimljani su sve to usavrsili.Prekomorska ekspanzija za vrijeme Rimske republike i ranog perioda Carstva donijeli su Rimu veliko bogatstvo. Kako se Carstvo rusilo, sjediste je premjesteno u Konstatinopolj. Rim je ostao centar hriscanstva od 6.vijeka n.e. i kao takav bio sjedistvo papstva.U 16.vijeku postao je centar renesanse. Pod francuskom okupacijom od 1789 do 1867.god.
1870.god.Rim je proglasen za glavni grad ujedinjene Italije, a papa se seli u Vatikan koji 1929.postaje nezavisna crkvena drzava.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 08, 2010 5:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Persija
Zemlja na jugozapadu Azije, na teritoriji danasnjeg Irana.Persijom je vladalo nekoliko dinastija:od Ahemenida u 6.vijeku p.n.e.do Pahlavija u 20.vijeku.Godine 564.pre n.e.Kir II osnovao je Persijsko carstvo pod dinastijom Ahamenida i porazio lidijskog cara Kreza. Bilo je to veliko carstvo: pruzalo se preko danasnjeg Bliskog istoka i postojalo oko 200 godina. Za vrijeme vladavine Darija I od 552.do 486.god.p.n.e.Carstvo se ujedinilo pod efikasnom vladavinom, a u prestonicama Suzi i Persepolisu sagradjene su velicanstvene palate.
500.god.p.n.e.kada su se grcki gradovi-drzave pobunili protiv Darijeve vladavine, izbijaju persijski ratovi.Darije gusi pobunu i razara Eretriju koja je uz Atinu davala podrsku grckim gradovima, te napada na Atinu, ali sa neuspjehom i konacnim porazom u bici kod Maratona 490.god.p.n.e.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 08, 2010 6:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Maraton
Uska obalska nizija istocno od Atine, gdje je 9000 Atinjana i njihovih saveznika iz Plateje 490.god.p.n.e. porazilo vojsku od 25.000 Persijanaca. Time je oznacena prekretnica u Persijskim ratovima. Na mudar nacin, vjesto iskoristivsi teren radi zastite bokova svoje armije (tzv.falangi), Grci su ubili vise od 6500 Persijanaca i brzim marsem se vratili u Atinu kako bi predupredili napad sa mora na grad.Atinski glasnik Filipid, poslan da dovede pomoc, pretrcao je 240 km do Sparte za dva dana. Moderna maratonska trka obnavlja uspomenu na usmeno predanje po kom je glasnik pretrcao 42 km od bojnog polja do Atine sa vijestima o pobjedi i pao mrtav kada je iste vijesti prenio

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 08, 2010 6:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kartagina
Grad-drzava koji su na obali Sjeverne Afrike, teritorija danasnjeg Tunisa, osnovali fenicanski doseljenici iz Tira (po legendi predvodjeni Didonom 814.p.n.e,ali je vjerovatnije da je bilo nesto kasnije).Kartagina je postala jedan od glavnih trgovackih centara zapadnog Sredozemlja sa uporistima u Spaniji, Sardiniji i Siciliji. Izmedju 500 i 300 god.p.n.e.cesto je ratovala protiv Grka sa Sicilije. Na tom istom ostrvu se Kartagina po prvi put sukobila i sa Rimom sto je izazvalo tri Punska rata, koji su nazvani prema rimskom nazivu za Kartaginjane:Poeni-otud Fenicani. Uprkos herojskim podvizima kartagenskog generala Hanibala, u drugom Punskom ratu je Kartagina izgubila svu flotu i sve posjede izvan Afrike. Mada se oporavila kao trgovacka sila, grad je unisten 146.god.posle treceg sukoba sa Rimom. Julije Cezar je Kartaginu izgradio kao rimsku koloniju i ona je ponovo dozivjela procvat. Za vrijeme vladavine sv.Kipriana postala centar hriscanstva. 439.god.zauzima je Genzerih i proglasava svojom prestonicom.Kartagina ostaje u rukama Vandala do 534 godine kada je osvaja Velizar. Ostaje u sastavu Vizantijskog carstva svo do najezde arapskih hordi 697.godine

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 08, 2010 6:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Spartak
Gladijator iz Trakije (umro 71.p.n.e.) koji je 73.god.p.n.e.bio vodja ustanka robova, koji su pre nego je ustanak ugusen, porazili nekoliko rimskih armija.
Prvo pastir, potom vojnik u pomocnim odredima rimske vojske, Spartak je dezertirao a kada je uhvacen, obucavan je za gladijatora u gradu Kapua, blizu Napulja. Godine 73.p.n.e.uspio je pobjeci i sakrio se u ugaseni vulkanski krater Vezuva, gdje su se uskoro prikljucili i ostali odbjegli robovi. Njegovi sljedbenici, ciji je broj dostigao i 90.000, opustosili su juznu Italiju pre nego sto su ih porazili Kras i Pompej 71.god.p.n.e. Spartak je ubijen u konacnoj bici, a oko 6000 robova zarobljeno i razapeto. Poslije njegove smrti u Spartakovom ustanickom taboru, pronadjeno je oko 3000 nepovrijedjenih rimskih vojnika. Spartak je kasnije postao simbol i heroj za sve revolucionare. Prvi njemacki marksisti su svoju partiju nazvali Spartakov savez.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> Znameniti istorijski dogadjaji Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4
Strana 4 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon