www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Hipnerotomahija Polifili
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~
::  
Autor Poruka
novos
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 261

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 01, 2005 1:05 pm    Naslov poruke: Hipnerotomahija Polifili Na vrh strane Na dno strane

za nju kazu da je jedna od najmisticnijih knjiga iz doba renesanse

ukoliko ste citali nesto o njoj evo prilike da iznesete svoje misljenje



_________________
" "
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 01, 2005 3:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kakva je to knjiga ”Hypnerotomachia Poliphili i kakve tajne skriva da je s razlogom mnogi istoričari smatraju jednom od najcjenjenijih i najmanje shvaćenijih knjiga iz vremena početka štampe na Zapadu?
Nastala je 1467. godine, a objavljena 32 godine kasnije.
Do danas je sačuvano manje primjeraka ove knjige nego Gutembergove Biblije. Naučnici i dalje raspravljaju o identitetu i namjerama tajanstvenog pisca ”Hipnerotomahije, Frančeska Kolone. ”Hypnerotomachia Poliphili na latinskom znači ”Polifilova borba za ljubav u snu, a objavio je oko 1499. godine poznati venecijanski izdavač Aldo Manucio. Opisivana je kao najljepša knjiga 15. vijeka. Posebno je čuvena zbog ljepote štampe, sadržaja i ilustracija, 174 drvoreza. ”Hypnerotomachia Poliphili nije pisana samo na latinskom i italijanskom, već u njoj ima i grčkog, hebrejskog, arapskog i haldejskog jezika kao i egipatskih hieroglifa. Autor je pisao na nekoliko jezika odjednom, a ponekad ih je i ukrštao. Petsto godina naučnici raznih epoha su pokušavali da odgonetnu ovu knjigu, ali nijedan nije pronašao izlaz iz zamršenog lavirinta. Zapadni naučnici su je smatrali sinonimom nejasnoće, Rable ju je ismijavao, a Kastiljone je upozoravao renesansne muškarce da ne govore poput Polifila kada se udvaraju ženama. Mnogi prevodioci su pokušavali da je prevedu. Šekspirov savremenik Robert Dalington u pokušaju da je prevede, pao je u očaj i odustao prije polovine. Tek 1999. godine, pet vjekova poslije prvobitnog teksta, iz štampe je izašao prvi cjelovit tekst prevoda ”Hipnerotomahije na engleskom jeziku koji je uradio profesor Džoslin Godvin. Po sadržaju ”Hypnerotomachia Poliphili podsjeća na enciklopediju prerušenu u roman, disertaciju o svemu i svačemu, od arhitekture do zoologije. Sam materijal u knjizi je takođe prilično neobičan. Ima dosta slikovitih seksualnih opisa, dosta nasilja što ga čini nehrišćanskim uzevši u obzir hrišćansko vremensko razdoblje renesanse i kulture koja je iz njega proizašla. Ljubavna priča između Polifila i Polije uklapa se u mnoga pravila renesansnog žanra - bukoličkog romana. Ali samo je 30 strana posvećeno ljubavi ovog para. Preko 300 stranica čini lavirint sporednih zapleta, čudnih susreta sa mitološkim likovima, rasprava o ezoteričnim temama. I tajna autorovog identiteta bila je dobro skrivana, čak ni izdavač Aldo Manucio nije znao ko je tvorac njegove najslavnije knjige. Jedan od urednika ”Hypnerotomachie Poliphili napisao je predgovor u kome moli muze da mu otkriju piščevo ime. Muze odbijaju i objašnjavaju da je ”bolje biti oprezan i čuvati božanske stvari da ih ne proždere osvetnička ljubomora. Upravo je to vjekovima golicalo maštu mnogih istraživača: zašto muze odbijaju da odgonetnu tajnu, koje su to ”božanske tajne, zašto je najveći štampar Italije objavio knjigu nepoznatog autora, zašto se autor toliko trudio ako je u pitanju samo bukolički roman, zašto se na oko 300 strana raspravlja o arhitekturi, Venerinom hramu, podvodnom lavirintu, piramidi, baletu, muzici, hrani, flori, fauni... Oduvijek se znalo da to nije ljubavna knjiga i da krije mnogo veće tajne...



Vujica Ognjenovic (Vjesti)
Odlomak iz opisa knjige "Pravilo cetvorke"




Slog kojim je Aldus Manucijus štampao delo Hypnerotomachia Poliphili u Veneciji 1499. godine. Autor pisma bio je Frančesko Grifo da Bolonja.
 
novos
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 261

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 02, 2005 8:58 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

a jeste li procitali "pravilo cetvorke"?

_________________
" "
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 02, 2005 10:39 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne,nisam procitala Pravilo cetvorke...
Da budem iskrena do juce nisam ni cula za tu knjigu Embarassed
Potraga za bilo kakvim tekstom,vezanim za Hipnerotomahiju,dovela me je do tog naslova...
Deluje mi krajnje zanimljivo...nije iskljuceno da cu je kupiti i procitati.
Ukoliko se to desi,prijavicu ovde Wink
 
vozdovac87
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 24 Avg 2005
Poruke: 27
Mesto: Beograd/Vozdovac !

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 29, 2005 9:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ha!...Prochitao pravilo chetvorke...Interesuje me taj zanr,skrivene tajne,
odgonetanje,ubistva da bi se sachuvala tajna...Poshto sam pre pve knjige
prochitao od Dena Brauna 2 knjige,koje su bash opshirne shto se tiche
objashnjenja,pravilo cetvorke mi je bila malo nerazumljiva...Nije napeta
kao prve 2,ali je itekako zanimljiva...Koristeci princip pravila cetvorke,
glavni junak (mislim da se zove Tom),zajedno sa Polom,odgonetava
tajnu staru,500 godina...I to kakvu tajnu...Ako su knjiga i dogadjaj
istiniti,onda treba da se zapitamo gde je to mesto gde je blago zakopano,
daleko od sveta,gde mu chak ni vodu ne moze nauditi...Mesto je negde
u Italiji,blizu Firence...Ubedljivo najjachi utisak je na mene ostavio kraj
knjige...Zalazak sunca i susret 2 prijatelja...Voleo bih kada bi izashao 2
deo te knjige...

_________________
Samo za tebe..uvek za tebe...
 
novos
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 261

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 30, 2005 8:28 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

[quote="vozdovac87"]ha!...Prochitao pravilo chetvorke...Interesuje me taj zanr,skrivene tajne,
odgonetanje,ubistva da bi se sachuvala tajna...Poshto sam pre pve knjige
prochitao od Dena Brauna 2 knjige,koje su bash opshirne shto se tiche
objashnjenja,pravilo cetvorke mi je bila malo nerazumljiva...Nije napeta
kao prve 2,ali je itekako zanimljiva...quote]

posto sam citao i Braunove knjige, mislim da je "pravilo cetvorke" ipak bolja knjiga od njegovih

narocito mi se svidio stil pisanja u prvom licu

ako ti se cinila nerazumljivom, ti je opet procitaj

_________________
" "
 
Artemis Faul
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 14 Mar 2006
Poruke: 125

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 14, 2006 11:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citao sam o njoj u knjizi "Pravilo Cetvorke". Znam da je tek skoro uspesno prevedena na engleski. Sve sto znam o njoj je iz "Cetvork", po njoj ta knjiga krije misteriju gde su zakopana renesansna dela spasena od lomace tastine, koliko je to istina nemam pojma.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> Hipnerotomahija Polifili Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon