www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Skopje
Strana 1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 17, 2005 10:01 am    Naslov poruke: Skopje Na vrh strane Na dno strane

Skoplje je glavni grad Makedonije. Ima 600,000 stanovnika (procjenjeno 2000.) i leži na rijeci Vardar. Skoplje je politički, ekonomski i kulturni centar Makedonije i glavni centar metaloprerađivačke, hemijske, drvne, tekstilne, kožne i štamparske industrije. Industrijski razvoj je praćen intenzivnim razvojem unutrašnje i spoljne trgovine i bankarstva, kao i aktivnosti na poljima kulture i sporta.

Istorija

Skoplje su osnovali Dardanijci u 3. stoljeću pne. U vrijeme Rimskog Carstva na tom mjestu je bio grad pod imenom Justiniana Prima, ali je uništen u zemljotresu 518. Grad je ponovo izgrađen, i u vrijeme Bizantije je bio poznat pod imenom Skupi. U srednjem vijeku su se na vlasti u Skoplju često smjenjivali Bizantija i Bugarska. Turci su ga osvojili 1392 i na turskom mu je ime bilo skb ili Uskup za vrijeme petstogodišnje osmanske vladavine.

Skoplje je u tursko doba bilo glavni grad Kosovskog vilajeta. Turski pisac Dildžer Zede je u 17. stoljeću napisao: "Dugo sam putovao preko te zemlje Rumelije, i vidio sam dosta lijepih gradova i bio sam zapanjen Allahovim blagoslovima, ali nijedan me nije impresionirao i obradovao toliko kao nebeski grad Skoplje kroz koji protiče rijeka Vardar." 1689, grad je zapalio austrijski general Pikolomini.

1905. Skoplje je imalo oko 32.000 stanovnika, mješavinu Srba, Bugara, Turaka, Albanaca i Cigana. Ovdje je bilo sjedište arhiepiskopa Grčke Pravoslavne Crkve, arhiepiskopa katoličkih Albanaca, i bugarskog episkopa. 1910 Agnes Gonxha Bojaxhiu, poznatija kao Majka Tereza, je rođena u Skoplju u katoličkoj albanskoj porodici.

Srbi su tokom Balkanskog rata, 1913. okupirali Skoplje, i ono je postalo dio Srbije, koja je postala dio Kraljevine SHS 1918. te Kraljevine Jugoslavije 1929. Bilo je pod bugarskom okupacijom tokom oba svjetska rata, a 1945. je postalo glavni grad Makedonije, republike članice Jugoslovenske federacije. 1963. Skoplje je pogodio snažan zemljotres, i brojni kulturni spomenici su ozbiljno oštećeni.

Za vrijeme Jugoslavije, Skoplje je brzo raslo, i postalo je glavni industrijski centar južnobalkanskog regiona. 1991. se raspala Jugoslovenska federacija, i Skoplje je postalo glavni grad nezavisne Republike Makedonije.



_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 17, 2005 10:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Veciti spomenik zemljotresa 1963 godini,
sat je stao u vreme kad je poceo zemljotres

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 17, 2005 10:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Na srecom to je sve ponovo igradjeno i sad nam je grad preljep

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 17, 2005 11:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ima jos lepote Smile

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 17, 2005 11:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Znamenitosti

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 17, 2005 11:14 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nije li divno ?

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
Xandros
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Nov 2005
Poruke: 46

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 01, 2005 5:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

 
ZOTE
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Okt 2005
Poruke: 86

macadonia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 04, 2005 8:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane


Spomenik Majke Tereze u Skoplju

Ne znam dali znate da je majka Tereza rochena u Skoplju dalechne 1910 god. pod imenom Agnes Goncha Bojachiu. U 1928 god. pridruzuje se Sestrama od Loreto, i uzima ime "Tereza" po svetici Sv. Tereza iz Avila. U 1929 god. Majka Tereza je naznachena da predaje u zenskom uchilishtu Sv. Marija u Kalkuti, Indija. Od tada ceo svoj zivot posvechuje pomaganjem siromasnih celoga sveta.
 
klopi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 29 Mar 2005
Poruke: 74

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 05, 2005 3:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nisam bio dugo u njemu, ali evo da dam nekakav doprinos... Smile
veoma lep grad:
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 07, 2005 2:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Skoplje je predivno...provela sam jako puno vremena tamo i svakako gledajuci sada iz ovog ugla dosta se toga promenilo, igradilo i definitvno je mnogo lepse nego ranije

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
ann02
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 12 Sep 2005
Poruke: 9019

seychelles.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 21, 2005 8:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Živela sam skoro tri godine u Skoplju i to su mi najlepše godine u životu.upoznala sam mnogo predivnih ljudi,obišla neka do sad neviđena (po lepoti) mesta kao što su Struga,Pelister, Kruševo zimi, Ohrid,....U Skoplju se mora videti sve ovo što ste videli na prethodnim slikama,takođe, kupiti cipele u Šutki, cenkati se na Bit pazaru, kupiti cveće u proleće na Cvetnom pazaru, ići u "Đino" na pizze, pogledati utakmicu "Vardar"-a ili "Rabotničkog" na Gradskom stadionu, odvesti dete u Gradski park na tobogan ili ljuljašku,otići na svadbu, pojesti "skaru" u Staroj čaršiji....Pre svega, upoznati ljubaznost i srdačnost Makedonaca.
Skoplje je prelep grad.Kad to kaže novosađanka, onda je to tako Razz .
Mogla bih da postavim stotinak slika Skoplja, ali bi na svakoj bio i moj Aleksa...pa zato odustajem
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 21, 2005 11:30 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ako dolazite avionom, prvi utisak je užasan. Jer na izlaznim vratima aerodromske zgrade vreba jato taksista koji posetioca, nadmećući se međusobno, gotovo vuku za rukav, a zatim, ako ne klimne glavom nekom od njih, prate ga do parkinga, sve dok se ne uvere da ga, ipak, neko čeka...


Noću, kad doleće JAT-ov avion iz Beograda, na mračnom i pustom parkingu, okružen pohlepnim takstima, prvi kontakt sa glavnim gradom Makedonije nikako nije prijatan. Srećom, nelagodnost i, za paničare - paranoja, ne traju dugo.

Nakon dvadesetak minuta vožnje, i prvog susreta sa Makedoncima van aerodroma Petrovec, zapljusnuće vas dobrodošlica i gostoljubivost domaćina.
Skopljani su, što je moglo da se oseti na svakom koraku, srdačni, neposredni, opušteni, vedri i ta atmosfera, koja je svuda prisutna, uliva osećaj sigurnosti i pripadanja... Za jako kratko vreme osetićete se kao kod kuće.

Kao na Baščaršiji

Na prvi pogled, uličice albanske mahale podsećaju na sarajevsku Baščaršiju. Brdovite i uske, pune zanatskih radnji i buregdžinica, penju se ka skopskoj tvrđavi "Kale". Gužvu na uličicama pojačavaju i iznešeni prodajni predmeti. Na izlazu iz tog dela grada, ka tvrđavi, nalazi se pravo otkrovenje - crkvica Svetog spasa, sa fantastičnim, drvenim duborezima. Čitav oltar i unutrašnjost crkvice čine zidovi drvenih detalja, sitnih, verodostojnih, biblijskih i nacionalnih motiva, kao što su venčići od vinove loze. Crkvica je smeštena u popločanom dvorištu, ograđenom visokom zidom, a dobar deo je ukopan, verovatno zbog zaštite od neprijateljskih najezda. Inače, crkva Svetog spasa jedna je od četiri u Makedoniji koju krase duborezi. U dvorištu je smešten i muzej posvećen nacionalnom heroju Goci Delčevu, a čitav objekat pod pokroviteljstvom je Zavoda za zaštitu spomenika kulture Skoplja.


Nedaleko od crkvice počinje skopska tvrđava sa koje puca pogled na ceo grad. Odatle ćete, kao na dlanu, moći da vidite najveće kontraste u arhitekturi. Zgradu glavne pošte, iz perioda socrealizma, koja izgleda kao betonski cvet, džamiju, najveću pravoslavnu crkvu, staklenu, visoku zgradu nacionalne televizije, male, kamene kućerke...

Krst na skopskom brdu

Skoplje krasi spoj modernih i arhaičnih, kako zdanja, tako, stiče se utisak, i načina života. Jedna od novijih građevina, koji se vidi iz bilo kojeg dela grada, bleštav u noći, je ogroman krst smešten na skopskom brdu, ali i elitnom delu grada Vodnu.

Krst još nije završen, a, prema rečima meštana, planira se izgradnja lifta kojim će biti omogućeno penjanje po njegovim kracima.

Neki Skopljani su oduševljeni tim arhitektonskim poduhvatom, drugi ga ocenjuju kao glupost... Ali pogled na bleštavi krst u noći je nestvaran! Suprotnosti obeležavaju i sam centar grada. Na ulicama oko glomaznog, modernog i osvetljenog tržnog centra, punog stranih prodavnica i impozantnih izloga, smestili su se ulični prodavci sa sitnim tezgama punim semenki ili drugih jeftinih artikala...

Vecina mladih Skopljana mašta o odlasku u inostranstvo, a natprosečne zarade uglavnom imaju oni koji rade po međunarodnim i humanitarnim organizacijama.


Najbolji prevoz za obilazak Skoplja je taksi, koji i sami Skopljani mnogo koriste. Na bilo kojoj relaciji do tri kilometra možete da se vozite za pedeset denara/dinara, a, ako je vožnja duža, to ne može da bude mnogo jer Skoplje nije velik grad.


Zato vam, što ću i ja ponovo da uradim, od sveg srca preporučujem posetu glavnom gradu Makedonijeu kojem nista nije moglo da naruši vedrinu i zarazni osmeh Skopljana.

Ohridska pastrmka i "tga za jug"

Makedonska valuta denar gotovo je identična kao i srpski dinar - i u odnosu na devize i u odnosu na kupovnu moć. Cene, naravno, variraju od mesta do mesta, ali moglo bi se reći da su, u proseku, neznatno niže od beogradskih.


U svakom slučaju, preporučujem vam mali kafe-restoran "Kibo" u centru grada gde ćete, između ostalog, moći da jedete nacionalni specijalitet "gravče na tavče" i pijete čuveno crno vino "Tga za jug" po jeftinim cenama. U centru Skoplja, u restoranu "Momir" moći ćete da probate i originalnu ohridsku pastrmku. Ko voli noćni život, ne treba da se brine za provod pored brojnih kafića i klubova. Hoteli su prilično skupi, naročito za strance, ali postoji mali hostel u centru grada, bivši Ferijalni dom, gde je noćenje sa doručkom 26 evra. Skupo u odnosu na hostele po Evropi, ali jeftino u odnosu na druga prenoćišta u Skoplju koje vrvi od stranaca.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Skopje Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3  sledeća
Strana 1 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon