www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Mogu li biti prijateljice majka i tinejdzerica?
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~
::  
Autor Poruka
ametist heart
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 08 Avg 2006
Poruke: 2018
Mesto: **I Agapi Sou Me Den Menei Pia Edo**

bhutan.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 15, 2006 2:23 pm    Naslov poruke: Mogu li biti prijateljice majka i tinejdzerica? Na vrh strane Na dno strane

Hmmm...vjerojatno ne mogu. Jer vecina tinejdzera uopce nije spramna za zrelo prijateljstvo. Prema najnovijim istrazivanjima, ljudski mozak se razvija sve do dvadesetih godina. Majke cesto zele iskazati prijateljstvo svojim kcerima, a ocevi svojim sinovima. No to nije ni u cijem interesu. Tinedjdzeri jednostavno moraju stvoriti identitet koji se razlikuje od identiteta njihovih roditelja. To znaci da trebaju mnogo privatnosti, cak i poneku tajnu. Tinejdzerici je cesto lakse sprijateljiti se s majcinom prijateljicom i obicno je za majku najbolje da se jednostavno pomiri sa time.


_________________

I svaki dodir njegov nema cijenu, od tužne je stvorio sretnu ženu...
To je vrijedilo čekati...

 
rizmal
Lanin Sicilijanac
Lanin Sicilijanac



Godine: 40

Datum registracije: 27 Maj 2005
Poruke: 8742
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 15, 2006 6:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mislim da mogu jos pogotovo ako je ta tinejdzerka dozivela neku nesrecu u zivotu(ko ja npr moji se razveli poginuo mi mladji brat).Znaci ne u vecini ali mogu jer neki ljudi nazalost kao i ja na silu moraju i postaju jer im jezivot tako odradio zreliji mnogo ranije no uobicajeno....

_________________

....tvoj i u dobru i u zlu....
 
ilina
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 53

Datum registracije: 16 Nov 2006
Poruke: 2

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 21, 2006 8:38 pm    Naslov poruke: roditelji i deca Na vrh strane Na dno strane

ja ipak mislim da mogu . samo joj pokazi da moze cvrsto da ti veruje i da u svemu moze da se osloni na tebe pricaj joj o svojim dozivljajima, problemima ili o bilo cemu sto si ti dozivela u njenim godinama. dokazi joj da od majke nema boljeg prijatelja Laughing
 
whitesnake1710
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 53

Datum registracije: 24 Okt 2006
Poruke: 598
Mesto: Limasol

cyprus.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 22, 2006 7:05 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Naravno da mogu. Nazalost, to nije cest slucaj. Uglavnom tinejdzeri ne razumeju zasto ne mogu ovo ili ono, misle da sve znaju, isl.

To, sto tinejdzerka nije zrela za prijateljstvo nije merilo. Majke su te koje najbolje razumeju i imaju strpljenja. Pa svaka majka zeli najbolje svom detetu. I naravno, ne zaboravi na godine! One ipak imaju dosta iskustva, jer su sve to"probleme" davno prosle.

Ja imam sina od 15 godina i mogu se pohvaliti da imamo odlicno prijateljstvo. I jako cesto me pita za savet. A i umemo dosta vremena da provedemo pricajuci o svemu i svacemu.

Sto se tice druzenja tinejdzera sa maminim prijateljicama, pa, to je diskutabilna tema. Vidis, neke majke ne znaju kako da pridju detetu za neke razgovore, pa u takvim situacijama postave prijatelje. Wink Mala taktika Wink

E, sad, naravno da tinejdzeri imaju tajni. Znam da i moj sin ima tajni koje mi nije rekao. Ali nikad nisam htela da ga forsiram da prica o tome. Mora i on da ima svoju malu riznicu. Wink

_________________
I'm only living the Parrish bywords, looking for that "ounce of excitement", that "whisper of a thrill there is no sense living your life without".
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 28, 2006 10:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mogu, ali potpisujem-do odredjene granice i na odredjeni nacin! Znaci, to sto neke majke veruju da su "bas cool" sa svojom decom, je jedno, a realnost nesto sasvim drugo! I dok se majke prema svojoj DECI ponasaju kao prijateljice, a ne kao mame-deca tim svojim mamama ne pricaju bas sve, jer deca ipak znaju da su im to mame i da nece bas sve razumeti, a mame glumataju prijateljice, zaboravljajuci na svoju daleko bitniju ulogu-mama. Dete, pogotovo u tim godinama TRAZI i mora da zna za autoritet! Jednostavno je tako. Meni mama jeste bila prijatelj i mnogo puta je i rekla i dokazala to. Ali pre svega toga, isticala je (opet i recima i delima prvenstveno) da je MAMA! Znaci, jesam ja sa svojom majkom pricala skoro o svemu, ali opet, jedan deo price sam ipak zadrzavala za sebe i svoje drugarice. Sve potrebne informacije (o seksu prvenstveno) dobijala sam od mame! Toliko mi je poverenja ulila, a i postovanja, da sam naravno, vise postovala nju i njene stavove, nego neke drugarice, koja su balave koliko i ja sama. Ali opet-mama je bila autoritet. Uvek, ali uvek, pre nego sto bih nesto (bilo sta, pa makar i bezanje sa casa) uradila, uvek sam se pitala: kako ce mama i tata da reaguju na to! Pa tako, nikada niko od nas cetvoro, nismo napravili ni jedan jedini problem sebi, ili svojim roditeljima. Ja sam, cak i sa 25 godina ( i udata, kad odem dole na odmor), svojim roditeljima uvek (bez i jednog jedinog izuzetka) TACNO govorila: gde sam i sa kim. Moja mama, uvek je mogla da bude sigurna gde smo! Cak i sada, da mi kazu (nece, ali kazem cak i ako se desi): nemoj da ides sa tom osobom-ispostovacu ih i necu otici! Bez ikakve rasprave! E, to je to prijateljstvo: prvenstveno postovanje, potpuno poverenje, a ne da nas dve izlazimo i cirkamo zajedno. To je vec neka druga prica i nesto sto u 99% ostaje u pokusajima. Dete treba da u roditeljima gleda odgovornost, zrelost, AUTORITET, a ne osobu sa kojom ce da izadju i piju. Prijateljstvo je medju vecinom danasnjih roditelja preformulisano mnogo pogresno! Prijateljstvo vise u tome sto misle da pricaju o svemu, sto sede i "druze" se, sto piju zajedno, ili izlaze zajedno. A to nije to. Prijateljstvo medju roditeljima treba da bude samo u smislu postovanja, poverenja, toga da vise verujem da nesto kazem mami, nego bilo kojoj drugarici. A opet, drugarica i njihovog suda se ne plasim, koliko se plasim maminog!
Uvek je govorila, pa i dan danas: ja ti jesam prijateljica, ali MAMA prijateljica. Znaci, ja sam ti MAMA u koju treba da imas puno poverenje. A sa svojim vrsnjacima izlazis, zezas se, pijes........A meni "podnosis izvestaje"! I kraj!
Takav odnos mi je uzor i uvek cu se truditi da uspostavim identican odnos sutra sa svojim detetom! Wink

_________________


 
srbomil
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 82

Datum registracije: 09 Nov 2005
Poruke: 27
Mesto: krusevac

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Dec 02, 2006 8:52 pm    Naslov poruke: srbomil Na vrh strane Na dno strane

Naravno da mogu biti prijateljice ali to moraju da postanu pre puberteta.Kad dode pubertet i kasnije, kako moja zena ima obicaj da kaze, mozemo samo bogu da se molimo.Necu nista novo da kazem kad kazem da je najteze biti dobar roditelj i ako to svi roditelji zele. Naj vise boli deciji neuspeh i decije nezadovoljstvo i tad se uvek pitamo gde smo pogresili...
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 03, 2006 8:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sigurno da mogu ako su od ranog djetinjstava gradile prijateljski odnos.Ne ide to preko noći.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 05, 2006 3:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da ljudi generalno brkaju pojmove kada je ova tema u pitanju. Mnogi mesaju pojam 'drugarice' i 'prijateljice' odnosno onoga sta znaci drug, a sta prijatelj. Za mene je drug odnosno drugarica neko sa kime mogu izaci, zabaviti se, popiti kafu, malo popricati, ali ko ne mora da me poznaje sustinski. Prijatelj je nesto mnogo vise. Neko koga zoves kada ti nije ni do cega iako mu broj nisi okrenuo mesec dana. Prijatelj je neko ko ti nece povledjivati vec ce ti reci ono sto misli bez obzira koliko se ti vredjao, neko ko ce biti uz tebe ma sta ti da ucinio.

Zato za mene mama-drugarica i mama-prijateljica nikako ne mogu biti jedno te isto. Meni je majka pre svega prijatelj. Moj najbolji prijatelj. Ako cemo pravo i jedini pravi (pored tetke koju zovem mamom). Mama je ta koja ce ginuti da meni bude bolje. Ona je ta koja ce grebati i kopati i rukama i nogama, bez zadrske, bez pomisli da sebe mozda malo postedi i sacuva. Sta god da ja ucinim ona ce biti moja mama. Nista nije toliko strasno, nijedan moj potencijalni greh nije dovoljno velik da me se ona odrekne, da mi okrene ledja. Ali na stranu ta majcinska ljubav. Tako bi svaki pravi roditelj trebalo da razmislja i radi. Ono sto je veoma vazno je poverenje koje vlada izmedju moje mame i mene. Daleko bilo da joj pricam sve. Za to imam drugarice i druge prijatelje. Postoje stvari koje se nikom ne govore. Cak ni mami-prijateljici. I to nikako ne znaci da ja manje svoju mamu volim niti da joj manje verujem. Prosto nesto moras imati samo za sebe.

Ja sa mamom ne izlazim, ne idemo na kafu, ne tracarimo o poznatima i sl. Kada mi dodju drugarice mama udje, pozdravi se, posedi sa nama koji minut i nestane. Ne mesa se. Zna svoje mesto. Svesna je da nas dve nismo drugarice niti cemo to u skorijoj buducnosti biti. Mislim da se kod zena mnogo toga menja kada postanu majke. Nekako tada lakes skliznu u ulogu cerke-prijateljice-drugarice nego pre sopstvenog majcinstva. Sve mi se cini da ce tako biti i samnom i mojom mamom. Za sada ona mi ostaje pravi prijatelj.

Jos jedna stvar koju je neko spomenuo, a to je postovanje. Pravi prijatelji (u mom slucaju u njih spada mama) se pre svega postuju. Dzabe ti ljubav, bliskost i sl ako nema postovanja, ako nema uvazavanja. Obostranog. Koliko je to moguce postici sa drugaricama ja ne znam. Koliko sam vam drugovi/drugarice autoriteti takodje ne znam. Meni bas nesto i nisu. Deci u pubertetu je neophodno postaviti granice. Ko ce to uciniti ako ne roditelji? Ako ne cenis osobu koja ti ih postavlja neces ih ni postovati i tu se pokazuje koliko zapravo drzis do misljenja roditelja odnosno majki (posto ovde govorimo o njima). Tu se vidi da li ti je mama samo neko s kime ces ‘problejati’ ili je vas odnos dublji od toga.

Ne govorim ja o slepoj poslusnosti. Bog sveti zna da ja sa tom vrtom poslusnosti nemam dodirnoh tacaka. Ne dozvoljavam da mi niko (pa ni majka) odredjuje sa kim cu se i kako druziti, sta cu raditi i gde cu ici. Nikad to nisam ni dozvoljavala. I tu je mama bila dovoljni takticna. Dala mi je slobodu, ne guseci me, da sama biram svoj put. Kakav god da je. I tu je uz mene. Da pomogne da posavetuje. Da se ne mesa. Ako to nije pravo prijateljstvo ja zaista ne znam sta jeste.

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...


Poslednja prepravka: nastasenjka datum Uto Feb 12, 2008 2:46 am; ukupno izmenjena 1 put
 
Abibas
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Dec 2006
Poruke: 3

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Dec 06, 2006 12:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

kroz svoje iskustvo vjerujem da ne postoji bolji drug od vlastite majke ....ona je ipak ta koja ce ti dati najbolji savjet ,jer ona je ta koja ti misli dobro u zivotu!

_________________
DAL VI ZNATE KO JE MARKO LUKIC EEEEEEEEE!?
ZNATE VI KAKO ISO TUCE NOGOM!
 
bdrobjnak
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 12 Nov 2006
Poruke: 95

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 4:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne mogu biti prijateljice u tom smislu da jedna drugoj sve pricaju,ali po meni majka treba da radi na tome da imaju dobar odnos u tom smislu da svaki problem podeli sa majkom.
 
Idealno_losha
Banovan!

Опасница ©
<b>Опасница ©</b>





Datum registracije: 15 Dec 2006
Poruke: 33698
Mesto: Jedno veeeoma ali veeeoma idealno loše mjesto ;)

croatia.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 24, 2006 11:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Naravno da da! Majka uvik mora pomoc kćeri, i nastojat se postavit tako da kćer vidi u njoj autoritet ali i prijatelja!
 
mar4kos
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 09 Dec 2006
Poruke: 115

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 27, 2007 2:59 pm    Naslov poruke: ,l Na vrh strane Na dno strane

naravno da mogu,meni je moja mama najbolja prijateljica
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> Mogu li biti prijateljice majka i tinejdzerica? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon