www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Obrazovni sistem-kod nas & u dijaspori
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Škola, fax, posao ~
::  
Autor Poruka
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 20, 2005 11:10 pm    Naslov poruke: Obrazovni sistem-kod nas & u dijaspori Na vrh strane Na dno strane

Shta mislite o nashem obrazovnom sistemu, shta o onom ranije, kada ste se Vi shkolovali, ili o ovom novom koji podrazumeva shkolovanje Vashe dece?

Osnovna, srednja, visha, fakultet? Shta zamerate? Shta biste menjali? Predlozi?

Odobravate li inovacije sa Bolonjskom deklaracijom & ine & smatrate li ih korisnim?

Kakvo je stanje u dijaspori? Kakva je organizacija obrazovanja, prednosti & mane?


Puno pitanja Smile , a sad da chujem Vas...



_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
sanjurka
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 14 Dec 2004
Poruke: 112
Mesto: BAR

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 21, 2005 12:06 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je kod nas obrazovni sistem malo zastario, ali se stvari mijenjaju na bolje. U Crnoj Gori je vec na Pravnom fakultetu i mnogim drugim, uvedena Bolonjska deklaracija, pa je mnogo lakse polagati ispite, jer se svaka aktivnost boduje, i ulazi u ocjenu ( prisustvo na predavanjima, seminarski radovi, kolokvijumi). Mene je nazalost kacio stari sistem u kome ucis citavu knjigu od korice do korice, pa ako imas srece padnu ti dobra pitanja, ako ne - Pao si!
 
Maja S.
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 43

Datum registracije: 18 Jun 2005
Poruke: 1570

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 2:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sto se tice skolovanja kod nas, moje misljenje je da se sve to mnogo uprostilo, za razliku od pre...
Narani ima dosta stvari koje su se modernizovala (evo na primer, kao kada su nasi roditelji zavrsavali fakultet ili cak i srednju skolu).
Danas je sve to poremeceno, ponekad imam utisak da svako zavrsava fakultet, a kada ga i zavrsi, veze nema o tome sto je ucio.
Drugi, takodje veliki problem je sto se sada svaka diploma moze i kupiti bez problema...to je strasno.

_________________
"Strast je zaludjenost nekom osobom, želja za nekim...Kada strast prodje na svetlo izlazi ljubav. Jer ljubav znači voleti nečije mane, dok STRAST voli vrline..."
 
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 4:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sto se tice obrazovnog sistema ja sam iz SCG (tadasnje SRJ) otisao jos '99-e tako da sam jedino imao priliku da vidim obrazovni sistem u osnovnoj skoli koji mi se ama apsolutno nije svideo .. dakle ako dete ima roditelje koji mogu da plate da im dete prodje godinu, razredni staresina ce to veoma lako da uradi i da jednostavno "progleda kroz prste"...

Ovde u Kanadi je to malo drugacije, barem koliko ja znam. Ovde se ide po bodovnom sistemu (0-100%) i znaci koliku god ocenu da dobijes od maksimalnog broja bodova na testu ili ispitu, toliko ti je ... prolazna ocena za srednjoskolce je 50 dok je na koledzu 55 a kao sto sam i cuo i na fakultetima je isto tako. Ovde nema toliko potplacivanja jer su jednostavno nastavnici takvi i veoma se postuje zakon. Ja sam recimo pao Knjigovodstvo u prvoj godini koledza ( Embarassed ) samo zato sto sam morao da imam 55% prosek izmedju dva ispita u toku jednog polugodista ... znaci tako je napravljen kriterijum za taj cas i gotovo .. ako ne ispunis kriterijum, ne prolazis cas... nema price .. uzmi cas sledece polugodiste ili cekaj celu godinu pa opet jovo nanovo.

_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
nofrks
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 21 Jun 2005
Poruke: 295

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 26, 2005 11:30 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Crnoj Gori je vec na Pravnom fakultetu i mnogim drugim, uvedena Bolonjska deklaracija


Bolonjska deklaracija je na Beogradskom univerzitetu prihvacena pre neke 2 godine Wink .

I dan danas smatram da je skolovanje u Srbiji josh jedna od retkih stvari koja je koliko toliko dobra!!Ne,chak sta vishe vrlo dobra.a u to sam josh sigurnija od kad sam ovde gde sam!!!


Istina je da je gradivo itekako smanjeno,al nije sve sto je na zapadu dobro,to neki ljudi dole moraju da shvate Wink


Mislim da je osnovno i srednje skolsko obrazovanje na dosta dobrom nivou i ne mislim da apsolutno neke stvari treba menjati.Pokushalo se sa 9 godina osnovne skole,i nekih glupiranja,biranja predmeta(o tome su samo prichali),al smatram da to nikuda ne vodi!!!DA,ja sam imala sve i svashta da uchim,ali koliko toliko su me nauchili radnim obavezama!!!!!Ovde su bre jedno vreme zabranili domace zadatke!!I to je nebulozno,i posle se chude sto toliko broj dece i ne dodje do fakuleta.

Istina fakultetsko obrazovanje nam je katastrofa,i mislim da na tome treba poraditi,ali koliko znam vec se pochelo.Promenjene su neke stvari,i to na medicinskom fakultetu i smtram da se ide dobrim putem.Naravno isto tako treba zadrzati neke karakteristike,jer svakim danom sam sve sigurnija da je obrazovni sistem u Srbiji itekako bio dobar,sa malim korekcijama chak odlichan.

Kid,i dole je tako na velikom broju univerziteta,samo sto nije 55%,vec 5o% +1!!!Jedina razlika je sto dole josh koliko-toliko postoje usmeni ispiti.
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 28, 2005 4:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nofrks je napisao/la sledeće:
Citat:
Crnoj Gori je vec na Pravnom fakultetu i mnogim drugim, uvedena Bolonjska deklaracija


Bolonjska deklaracija je na Beogradskom univerzitetu prihvacena pre neke 2 godine Wink .

I dan danas smatram da je skolovanje u Srbiji josh jedna od retkih stvari koja je koliko toliko dobra!!Ne,chak sta vishe vrlo dobra.a u to sam josh sigurnija od kad sam ovde gde sam!!!


Istina je da je gradivo itekako smanjeno,al nije sve sto je na zapadu dobro,to neki ljudi dole moraju da shvate Wink


Mislim da je osnovno i srednje skolsko obrazovanje na dosta dobrom nivou i ne mislim da apsolutno neke stvari treba menjati.Pokushalo se sa 9 godina osnovne skole,i nekih glupiranja,biranja predmeta(o tome su samo prichali),al smatram da to nikuda ne vodi!!!DA,ja sam imala sve i svashta da uchim,ali koliko toliko su me nauchili radnim obavezama!!!!!Ovde su bre jedno vreme zabranili domace zadatke!!I to je nebulozno,i posle se chude sto toliko broj dece i ne dodje do fakuleta.

Istina fakultetsko obrazovanje nam je katastrofa,i mislim da na tome treba poraditi,ali koliko znam vec se pochelo.Promenjene su neke stvari,i to na medicinskom fakultetu i smtram da se ide dobrim putem.Naravno isto tako treba zadrzati neke karakteristike,jer svakim danom sam sve sigurnija da je obrazovni sistem u Srbiji itekako bio dobar,sa malim korekcijama chak odlichan.

Kid,i dole je tako na velikom broju univerziteta,samo sto nije 55%,vec 5o% +1!!!Jedina razlika je sto dole josh koliko-toliko postoje usmeni ispiti.

Nofrks slazem se sa tobom (kao i obicno) od reci do reci! Mislim da je znanje, koje nasa dece vuku iz nasih skola ogromno i svestrano! Jedino sto mislim da 'fali, to je malo vise prakse na pojedinim fakultetima: farmacija, tehnoloski.....posto tu zaostajemo! I vise informatike u osnovnim skolama! Ostalo, ne da ne bih menjala, nego bih jos i forsirala! Wink

_________________


 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 03, 2005 8:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kod nas je školovanje bolje nego vani, jedini je problem što su dijelovi programa malo zastarili, ali to je najmanji problem.

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
lace
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 05 Okt 2005
Poruke: 32

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 05, 2005 12:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovisi na kojim fakultetima , na tehničkim i prirodoslovnim sigurno je bolje nego vani , ali na društvenim i humanističkim ne znam baš - mislim da tu zaostajemo
 
kostacar
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Okt 2005
Poruke: 43

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 06, 2005 5:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

obrazovni sistem je dobar i kod nas kao i u dijaspori. Normalno je da postoje razlike ali one su uslovljene samom drzavom u kojoj se zivi. Ne moze da se podeli obrazovanje na dva dela: kod nas i dijaspora. U tzv. dijaspori se razlikuje obrazovanje od drzave do drzave i svakoj drzavi je sopstveno obrazovanje najbolje, pa tako i nama.
Ja imam nekog iskustva o tome, bio sam na strucnoj praksi na fakultetu za mikroelektroniku u Roterdamu, i sto se moje struke tice, nema neke bitnije razlike u obrazovanju na Elektrotehnickim fakultetima kod nas i tamo. To je sve isto.
 
mikonen
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 44

Datum registracije: 24 Sep 2005
Poruke: 130
Mesto: Antalya/Turkey

turkey.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 30, 2005 6:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jednosvno je us vim skolama sa podrucja bivse Yugoslavije potrebno da malo osavromene ı-opreme i da srede laboratorije, kako bi se dalo vise sanse za ispitivanaj, opuse i praksu, inace nase skole i univerziteti su mnogo potkovaniji teorijom i mnogo se toga moze nauciti, samo sto malo fali prakticnog rada i istrazivanja...

_________________
 
sonnyinusa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 30 Mar 2005
Poruke: 17

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 06, 2005 7:20 pm    Naslov poruke: americki sistem je najbolji... Na vrh strane Na dno strane

ima jako puno prakse tako da studenti nakon sto prime diplomu odmah mogu da pocnu da rade a ne kao kod nas... sve neko znanje a u biti, niko nista ne zna raditi...
 
DramaQ
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 22 Apr 2005
Poruke: 22
Mesto: Leiden

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 11, 2006 2:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sta meni najvise smeta na faksovima u ex-Yu je to sto se skoro svi ispiti daju usmeno... zato se cesto desava da studenti padaju na ispitima, kao prvo zbog treme, zbog obaveze da iste sekunde das odgovor osim da malo razmislis a i naravno zbog toga sto sve zavisi od toga da li se dopadas profi ili ne...
Ja zivim i studiram u Holandiji i tog problema uopste nema. Svi ispiti se daju pismeno, samo registrujes svoj studentski broj tako da je sve anonimno. Nema sanse da te obore zbog toga sto im se ne svidjas, sve je 100% objektivno. I zbog toga je postotak studenata koi padaju na ispitima bas nizak. Mozda je to nesto na cemu bi se moglo poraditi u ex-Yu...
I na obaveznom uvodjenju prakse... velika je razlika izmedju knjige i posla...
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Škola, fax, posao ~ -> Obrazovni sistem-kod nas & u dijaspori Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon