www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Priboj na Limu
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
Maja S.
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 43

Datum registracije: 18 Jun 2005
Poruke: 1570

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 21, 2005 11:06 pm    Naslov poruke: Priboj na Limu Na vrh strane Na dno strane

Da li ste bili nekada u Priboju na Limu ??

Napišite utiske....

Pozdrav svima.....

P.S evo neke fotke da vas zaintrigiram.....


 
smartbuy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 14 Okt 2005
Poruke: 174
Mesto: beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 15, 2005 11:31 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mali poprilicno mrtav gradic, letos kad smo kampovali na limu,iako je Priboj bio 15km od nas po sve sto nam je trebalo smo morali da se cimamo u Uzice, jer u Priboju dosta toga nismomogli da nadjemo

_________________
Oj rakijo da si blize bogu i njega bi oborila s nogu!
 
sandra_beograd
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Apr 2006
Poruke: 1

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 27, 2006 11:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane


Bila sam u pb nekoliko puta i mogu reci da ga relativno dobro poznajem. Kada sam zelela da pobegnem od guzve na beogradskom asfaltu, uvek bi odlazila do pb na nekoliko dana odmora. S proleca i tokom leta je fino, priroda je divna. Pogled sa Panje glave na grad je nesto sto neko ko prvi put dolazi u pb ne bi trebao nikako da propusti. Ukoliko ne idete kolima, najbolja veza iz Beograda je vozom, autobus ne bih preporucila ni u jednoj varijanti.
 
damirham
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 29 Apr 2006
Poruke: 143
Mesto: Ljubljana

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 04, 2006 8:57 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Majka mi je rodom iz Priboja, pa se svako tolko vremena navracam:)
Priboj mi je stvarno super grad, narocito radi ljudi.
Do sada sam bio u priboju 4 puta a inace dolazim iz Slovenije, pa samo da napomenem, ako ima interesanata, da se nademo u priboju sledeci put kad budem dolazio, naka mi se jave Razz

_________________
Zdravo radni narode Crne Gore! Wink
 
Ludica_S
~ Glowing heart ~
~ Glowing heart ~



Godine: 39

Datum registracije: 18 Nov 2005
Poruke: 1659
Mesto: Pod sjajem ruzicastih ( i zutih ) zvezda :-)

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 08, 2006 12:31 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Priboj se nalazi u živopisnoj dolini reke Lim, na nadmorskoj visini od 385 metara i predstavlja jednu od najvećih železničkih stanica na relaciji Beograd - Bar. Opština se prostire na teritoriji od 550 km i ima 35, 000 stanovnika.

Istorija Priboja i njegove okoline bogata je događajima koji su se ovde zbivali u danima burne istorije naših naroda. Ne zna se tačno kako je i kada Priboj nastao, ali se smatra da su ga podigli srednjovekovni srpski feudalci kao četvorougaoni zidani grad Jagat na padinama planine Bić šireći svoju vlast i državu prema Bosni. On je u mnogim srednjovekovnim putopisima opisivan kao utvrđenje i vojnička zaštita i nazivan i kao: Pribon, Priboj, Bišćanski grad i dr., a to potvrdjuju i današnji ostaci grada na vrhu Malog Bića.

Smatra se da Priboj postoji još mnogo pre 1418. godine kada se pominje prvi put u istoriji i kada ga je osvojio Isak-beg.Kasnije se pominje u Povelji kralja Fridriha III iz 1448. godine, zatim 1463. godine u jednom putopisu pominje se Priboj u nahiji Dobrun, a drugi put 1485. kao sedište istoimene nahije. Potpunije podatke o Priboju, kao gradu, dali su Benedikt Kuripešić, slovenački putopisac koji je prolazio kroz Priboj 1530. godine, i Evlija Čelebija koji je boravio u Priboju 1662.godine. Povoljan strateški položaj donosio je Priboju brz privredni razvoj, ali i velika rušenja i razaranja: rušen je u vreme turskih osvajanja, rušili su ga Austrijanci u XVII veku, goreo je 1809.godine, a stradao je u vreme Balkanskih ratova, zatim u Prvom i Drugom svetskom ratu.

Iako prošlost Priboja nije dovoljno isrtažena, zna se da na ovom prostoru odvijao veoma intenzivan privredni i kulturni život. Nedaleko od Priboja, u naselju Jarmovac, nalazio se praistorijski rudnik bakra, jedan od retkih južno od Save i Dunava. Dokaz za ovo su i još postojeća rudarska okna, za koje pisani izvori a i predanje govore, da je tu, još za vreme Rimljana, a naročito za vreme Nemanjića kopana i topljena bakrena ruda. Rudarsko okno, unutra sa zidovima prepunim šalitre, koji nisu ni vekovi ni milenijumi zatvorili dokazuje praistorijsko postojanje. Rudarski čekić, pronađen baš ovde i još neki znaci govore da je tu postojao jedan od svega nekoliko rudnika samorodnog bakra, otkrivenih do danas u Srbiji.

Nedaleko od Priboja, na oko 5 km, nalazi se Pribojska Banja, poznata po lekovitosti termomineralnih izvora još iz rimskog doba. Njeno ekološko bogatstvo, njen prirodni, otkriveni i neotkriveni, a za ljudski život, neophodan, potencijal, a posebnu izuzetnu lekovitost terba bolje prikazati i izvući iz anonimnosti, i svrstati je među znamenitosti Srbije i srpskog naroda. U zemlji ispod banje i njene šire okoline, leži ogromna prirodna akumulacija čiste hladne vode (Murteničko jezero). Takođe, ispod te akumulacije, na preko 900 km2, leži jezero tople vode, temperature oko 60°C. Inače termalni centar je smesten na samom izvorištu banjskog potoka "jaza", koji snagom preko 43 l/sec izbija iz male pećine, a temperatura vode na izvoru je oko 38°C. Jedna od prvih analiza je vršena 1878. godine u Beču i od tada se ubraja u vrhunske svetske termalne izvore. Banja je imala važan geostrateški položaj i svojim znamenitostima, predstavljala mnogo više u Staroj Srbiji, nego sto je to danas slučaj.

U selu Krajčinovići, nalazi se stara crkvica koju je nad grobom svoje majke podigao Mehmed-paša Sokolović. U okolini ovog sela su prilikom novijih iskopavanja pronađeni predmeti materijalne kulture iz helenističkog i keltskog doba.

Svoj procvat i burni privredni razvoj Priboj je doživeo tek posle Drugog svetskog rata. Tada je izgrađen čitav jedan novi grad sa jakom indusrijom koji je tada možda posle Užica, u našem kraju, bio najjači industrijski centar.Tada je podignuto više škola osnovnih i srednjih, jedno vreme je postojala i viša škola, drugih obrazovnih i zdravstvenih ustanova, ugostiteljskih objekata , stanova u društvenom i privatnom sektoru itd. Priboj je poznat i izvan granica naše zemlje zahvaljujući autobusima i kamionima Fabrike automobila FAP, izgrađene 1953. godine. Međunarodne sankcije i ekonomska kriza zaustavile su saradnju sa vodećim svetskim firmama u automobilskoj industriji, pre svih "Mercedesom". Uz FAP se razvijao i industrijski kompleks "Poliester" koji proizvodi predmete od plastičnih masa i delove za automobile. Hemijska industrija "Epoxid" uspela je i u godinama krize da sacuva solidnu poziciju na tržištu. Bez obzira na lošu situaciju, u poslednjih nekoliko godina su izgrađeni značajni objekti za grad kao što su sportska dvorana, novi most i dr. A u izgradnji je i nova crkva koja se nalazi u samom centru grada i to je prva crkva koja je izgrađena u novom delu Priboja. U Priboju je u nekom skorijem periodu otvoreno nekoliko novih ugostiteljskih obejekata u kojima se zabavljaju ne samo mladi iz Priboja nego ovde dolaze i Prijepoljci, Novo Varošani i mladi iz Republike Srpske.

Sport u Priboju je uglavnom vezan za Rukometni klub Epoxid, koji je bio prvoligaš, zatim je značajan i Fudbalski klub FAP, kao odbojkaški i košarkaški klub. Atletičari pribojskog kluba su učestvovali na mnogim našim i internacionalnim takmičenjima, na kojima su ostvarivali značajne rezultate. Šahisti kluba iz Priboja su takođe učestvovali na domaćim i na svetskim takmičenjima i neki od naših šahista su dobijali zlatne medalje.

Kulturna dešavanja u Priboju poslednjih godina su malo umanjena, ali moraju se pomenuti Limske Večeri poezije koje su prerasle u manifestaciju. U organizaciji galerije Spirala, koja je počela sa radom pre nekoliko godina, održane su brojne izložbe, kao i samostalne izložbe koje se održavaju već duži niz godina u organizaciji Doma Kulture. Završen je i obnovljen zavičajni muzej za koji se smatra da na našim prostorima ima veoma velike arheološke, istorijske a pre svega etnografske vrednosti...

_________________
Love isn't blind; it just only see what matters!
 
mima85
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 02 Jan 2007
Poruke: 60

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 12, 2007 9:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam rodjena u Priboju,ali na zalost vise ne zivim tamo.Dodjem leti,po nekad zimi i to je sve.Svidja mi se kako Priboj leti izgleda,ima dosta ljudi,narocito iz inostranstva..
Ovim putem pozdravljam sve Pribojce!!!!!!
 
Micika_Ca
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 26 Avg 2006
Poruke: 39
Mesto: Canada

canada.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 14, 2007 3:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Rodom sam iz Priboja, mnogo mi nedostaje Crying or Very sad ali cu ici tamo opet na leto ako bog da, jedva cekam... Grad obozavam, bar meni se svidja Wink
 
lady_blue
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 48

Datum registracije: 11 Mar 2007
Poruke: 160

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 26, 2007 8:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Miran i pitom grad sa divnim ljudima. Provela sam desetak dana proslog leta u njemu i tako se lepo odmorila...Jutarnja kafa na terasi 12-tog sprata jednog od solitera sa pogledom na Lim je nesto sto se ne zaboravlja tako lako...

_________________
*****
 
tanjug
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 29 Mar 2007
Poruke: 1
Mesto: PRIBOJ

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 31, 2007 12:54 pm    Naslov poruke: PRIBOJ........ Na vrh strane Na dno strane

Priboj je najbolji grad na planeti. ko je ikada bio u njemu recice isto kao ja

_________________
uvek spreman za zezanje
 
Selakovic
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 26 Apr 2007
Poruke: 3
Mesto: Ceska Republika

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 26, 2007 1:05 pm    Naslov poruke: Priboj Na vrh strane Na dno strane

U priboj cu se uvek sa osmehom i celim srcem vracati!!!! za 14 dana idem u priboj.... trenutno sam u ceskoj . Nadam se da ce biti toplu jer idem na motoru:) Laughing Laughing
 
sukisani
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Maj 2007
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Maj 27, 2007 6:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pozdrav za sve pribojce sirom sveta
 
*tzar*
ulični pas
ulični pas





Datum registracije: 12 Maj 2006
Poruke: 3345

columbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 28, 2007 4:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

trazim srbljanovic ivana iz starog priboja! zavrsio je arhirektonsku u beogradu! ako neko zna za njega neka mi posalje privatnu poruku! bili smo dobri otraci!


Poslednja prepravka: *tzar* datum Čet Jun 14, 2007 10:59 am; ukupno izmenjena 1 put
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Priboj na Limu Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon