www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Linux i vasa iskustva sa njim
Strana 1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Software ~ -> ~ Operativni sistemi ~
::  
Autor Poruka
Car Dusan-Silni
Administrator i domaćin
Administrator i domaćin



Godine: 56

Datum registracije: 09 Jun 2002
Poruke: 7770
Mesto: Kraljevo / Frankfurt

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 3:31 am    Naslov poruke: Linux i vasa iskustva sa njim Na vrh strane Na dno strane

Zanima me ko osim mene i Zokija ovde jos koristi Linux?

Koje ste distribucije probali do sada i kakvi su vam utisci?

Ja licno sam do sada probao:

SuSE 9.1, 9.2 i 9.3-64bit
Mandrake 10.1 i 10.2
RedHat 9
Fedora 3, Fedora 4 i386 i Fedora 4 x86_64
Debian

Od svih tih, najzadovoljniji sam sa FC4 i386. FC4 x86_64 me je u neku ruku razocarao jer mi i386 na AMD 3200+ 64bit-procesoru mnogo bolje radi nego 64bitni linux, sto mi nije jasno.
Distribucija kao distribucija je jako dobra. Mnogo je naprednija od svih do sada sto sam probao. Skoro sva podesavanja odradi sama tokom instalacije.
Jedino sto me mucilo je to, da kernle nema podrsku za NTFS, pa dok sam to namestio zezao sam se ceo dan i celu noc, ali na kraju sam namestio (malo sam i sam kriv sto sam se tolko mucio, al sad znam kako ide Smile ).

Najvise od svih me razocarao SuSE 9.3.... strasno kako je komplikovano uradjeno..... a i ne radi bas nesto naj.....

Sto jos mogu da preporucim i sto koristim na laptopu to je Mandrake 10.1 i Mandrake 10.2.
10.2 sam do skoro imao na kompu al sam prebacivao particije i menjao im velicine pa sam morao da je izbrisem, a na laptopu sam tako lepo podesio da mi se neda da upgradeujem.... kako kazu ono.... never touch a running system Very Happy

To bi bilo od mene.....



_________________
Obavezno procitajte [ Pravilnik ] i [ FAQ ] pre nego sto postavite pitanja.
Preporucujemo: [ Naša multimedijalna baština ] sa forumima [ Fontana zelja ], [ MP3 Riznica ], diskusije o [ Domacoj muzici ], ili za ljubitelje [ Strane muzike ] a naravno i sve o [ Online radio domaci.de ].
Opustite se na forumima kategorije [ Zabava ] uz jednu [ Trac partiju ] ili se poigrajte na [ Igrama bez granica ].
I naravno da ne zaboravimo jednu od najvecih [ Download baza ] narodne i zabavne muzike EX-YU estrade sa preko 15.000 mp3 fajlova.


 
schtranga
Makedonsko devojče
Makedonsko devojče



Godine: 43

Datum registracije: 09 Feb 2004
Poruke: 1880

germany.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 5:13 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja sam koristila linux SuSE 9.1 pre godinu dana ...dok sam nesto naucila sto muke sam videla Laughing ali ne koristim ga vise ( hvala bogu ) windows si je windows za meni je bolje kad je jednostavnije Wink

_________________
"Kakav bi život bio kada ne bi imali hrabrosti da baš ništa ne pokušamo?"
 
Vaxter
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 27 Sep 2004
Poruke: 605
Mesto: Šimanovci

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 1:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@Car Dusan-Silni
SuSE ti je komplikovan? Very Happy
Vidi se da sa Slackom nikad nisi radio... Very Happy
Trenutno koristim SuSE 9.2 poshto me mrzi da uradim upgrade.

Morash da napravish jednu razliku.

Svaka od tih distribucija je preorijentisala ka jednoj stvari.

Mandrake je otishao ka multimediji, RedHat ka serverima, dok je SuSE vishe orijentisan ka Developerima.

Meni, kao programeru, SuSE najbolje lezi!

Btw.
Shta sam testirao?
Svakog od sledecih po nekoliko verzija...

RedHat
SuSE
Slackware
Mandrake
Debian
LibraNet
Knoppix
Ubuntu
Xandros
Phlak
Fedora
Mandriva


Sad se neshto merachim da ubacim onaj MacOS za PC.

Ovi moji su ga ludaci testirali skoro, ali ja tad nisam bio tu... Sad


Eh, da...
Iskustva...
Pa pozitivna, u svakom sluchaju... Wink

Jedini problemi koje sam imao su bili sa modemom poshto imam Win Soft modem, pa nisam mogao da ga instaliram.

Pazi kako sam reshio taj prob.

Instalirao wmware, pa na njemu Win98 i u win98 modem.
Napravio LAN izmedju ta 2 sistema i dobio net! Smile

Budzevina, ali radi! Very Happy

_________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse
 
Vaxter
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 27 Sep 2004
Poruke: 605
Mesto: Šimanovci

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 1:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zaboravih da pomenem IPCop... Wink

_________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse
 
m3f1sto
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 19 Jul 2005
Poruke: 9

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 1:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Probao sam samo dve distribucije

Mandrake 10.1
RedHat 9

pokusao sam da instaliram freeBSD, ali mi nesto nije uspela instalacija, tako da cu pokusati ponovo.
Cuo sam da je Slack dobar, skinucu ga za neki dan pa cu da ga probam!? Sve u svemu Windows sucks Razz
 
Car Dusan-Silni
Administrator i domaćin
Administrator i domaćin



Godine: 56

Datum registracije: 09 Jun 2002
Poruke: 7770
Mesto: Kraljevo / Frankfurt

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 2:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@Vaxter
Konkretno sam mislio na 9.3 da je nekako .... neznam kako da se izrazim ali nije to to .... Moja PRVA distri je bila SuSE 8.0 Professional i bio sam odusevljen jer sam pre toga cuo da je linux jako kompliiklovan sto nisam mogo bas da potpisem kad sam prvi put instalirao SuSE.
SuSE je jako "user frendly" u svakom slucaju, ali ova 9.3..... nije me bacila s nogu, dok FC4 me pozitivno iznenadio kolko je naprednije uradjen.....

Najveci problem sto mnoge korisnike jos uvek odvraca od Linuxa je taj, da se mnogo toga radi u konzoli i da je jos uvek prilicno komplikovano instalirati neke dodatne programe. Ovo sda govorim za pocetnike, ne za one koji imaju vec iskustva sa linuxom, za njih manje vise....
Ali kad krenes da instaliras nesto pa ti on nakon ./configure krene da kompajlira da bi ti na kraju reko da ti fali nesto, ti to nesto instaliras a to nesto ti opet kaze e nece moci, fali ti nesto, da bi za to nesto opet morao nesto da instaliras zasta opet treba nesto a to nesto opet zahteva nesto da bi to nesto na kraju trazilo nesto i kad TO nesto instaliras krenes da kompajliras ponovo da bi pola sata kompajlirao i na kraju ti reko da ti fali glib............ i ti onda pocnes da grickas tastaturu..............

SuSE je tu recimo veoma solidno resio problem i uradio Yast koji je za svaku pohvalu.

Kad TAJ problem budu resili i kad se i u Linuxu bude moglo sa one-klick (sto *.exe kod Redmonda radi) e onda ce Linux da UBIJE Redmonda i tek onda ce jos vise usera preci na Linux..... ovako ce i dalje prelaziti ali ce se to vuci.........

Ali kako ide unapred, imam osecaj da ce se to uskoro resiti. Ovo me sve podseca na pocetna vremena Redmondovih proizvoda MS-DOS i WIN 3.11....... stara dobra vremena Very Happy

_________________
Obavezno procitajte [ Pravilnik ] i [ FAQ ] pre nego sto postavite pitanja.
Preporucujemo: [ Naša multimedijalna baština ] sa forumima [ Fontana zelja ], [ MP3 Riznica ], diskusije o [ Domacoj muzici ], ili za ljubitelje [ Strane muzike ] a naravno i sve o [ Online radio domaci.de ].
Opustite se na forumima kategorije [ Zabava ] uz jednu [ Trac partiju ] ili se poigrajte na [ Igrama bez granica ].
I naravno da ne zaboravimo jednu od najvecih [ Download baza ] narodne i zabavne muzike EX-YU estrade sa preko 15.000 mp3 fajlova.


 
Lonely Wolf
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 24 Sep 2005
Poruke: 27

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 9:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Probao sam da instaliram nekoliko distribucija Linuxa ali bezuspesno i na kraju sam se vratio na Windows i nemam nameru da eksperimentisem sa Linuxom(bar ne u skorije vreme).
 
Vaxter
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 27 Sep 2004
Poruke: 605
Mesto: Šimanovci

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 25, 2005 11:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@Car Dusan-Silni
Chini mi se da si pokushao da instalirash DivX u SuSE 9.3... Wink

Popizdeo sam dok nisam ubacio...
Probao sam preko rpm-ova, ali dok nisam iskompilovao...
Ich...

Definitivno treba da se poradi da bude josh malo pristupachnije shirokim narodnim masama...
Iskreno recheno...
Kada se osvrnem na svoja prva iskustva sa Linux-om, ovo je sad sve BOZA!
Kad se samo setim da nekad nisam imao nishta shto bi i lichilo na Yast!
Nekad je sve moralo da se kompiluje...
Nije bilo rpm-ova...

Ma show zivi... Smile
Sad mi sve to dodje lako, ali opet, sad je tu ipak nekakvo iskustvo... Wink

9.3 josh nisam testirao, a kako je izashla vec verzija 10, teshko da cu i testirati...
Za sad mi je najbolje legao SuSE.
Chisto shto je odlichan za develop...

Ipak sam najbolja iskustva imao sa onim LibraNet-om...
Nikad nijedan problem sa njim + ima neke jako dobe ALATE... Wink

_________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse
 
Zoran_Karavla
~ Beli mišOv ~
~ Beli mišOv ~



Godine: 38

Datum registracije: 18 Avg 2002
Poruke: 661
Mesto: NS

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 28, 2005 12:33 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam probao ovim redosledom (odprilike):

Mandrake 9.1 (download)
Knoppix 3.3
SUSE 9.1
SUSE Live CD (ne znam koji)
Mandrake 10.1 (download)
Mandrake 10.1 (power pack)
Fedora Core 3
SUSE 9.3

Meni najbolje lezi Mandrake iliti Mandriva... najbrza je, kad ga instaliras gotovo sve je "out of the box" odnosno sve imas i sve funkcionise, i hardware i multimedija (ukljucujuci divx i dvd, mp3, mov, ram, itd...). Sve se prilicno lako uraditi i namesti...

Sto se tice SUSE 9.3, jako sam se razocarao u njega, znatno je sporiji od Mandrake i mucio sam se jedno sat vremena da podesim IP adrese za mreznu kako bi imao net i nisam uspeo. Lepo je on sve osmisljen i super izgleda ali mnogo toga mi se ne svidja, ikljucujuci i cinjenicu da mu kao i na FC, ne radi multimedija, bez dodataka koji moraju da se skinu sa neta (koji nisam uspeo da namestim) tako da sam ga obrisao...

FC3, nije losa, veoma user-friendly, lepo izgleda, sve tip-top... ali naravno ne svidja mi se sto nema podrsku za multimediju, NAJSPORIJA je... a menadzer za instaliranje / deinstaliranje programa je najlosije odradjen od svih distribucija koje sam probao...

Eto toliko od mene...

-------

A da, zaboravio sam da kazem sto se tice onoga "dvo-kliknes exe i instaliras", naravno da postoji tako nesto, ali za sve je potrebno vreme... program se zove "autopackage", njega cak ni nemorate da instalirate nego postoje (za sad) nekoliko desetina programa koji imaju ekstenziju .package, samo dvo-kliknes, i sam skine program i sve sto mu treba sa neta, imas GUI wizard, sve se lepo instalira, za nekoliko sekundi... cak ne moras ni root da budes da bi instalirao programe...

Pogledajte Flash demo, bice vam jasnije o cemu pricam:
http://autopackage.org/flash-demo-install.html

Sajt:
http://autopackage.org/

Lista programa:
http://autopackage.org/packages/

_________________
 
Car Dusan-Silni
Administrator i domaćin
Administrator i domaćin



Godine: 56

Datum registracije: 09 Jun 2002
Poruke: 7770
Mesto: Kraljevo / Frankfurt

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 28, 2005 10:09 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovo ne lose Zoki, ovo ne lose Smile

Nisam znao za ovo do sad. Steta sto ima tako malo paketa, ali ako se pokaze tako dobro verovatno ce se to razraditi pa cak nekad i postrati standard-modul u nekoj od distribucija....

_________________
Obavezno procitajte [ Pravilnik ] i [ FAQ ] pre nego sto postavite pitanja.
Preporucujemo: [ Naša multimedijalna baština ] sa forumima [ Fontana zelja ], [ MP3 Riznica ], diskusije o [ Domacoj muzici ], ili za ljubitelje [ Strane muzike ] a naravno i sve o [ Online radio domaci.de ].
Opustite se na forumima kategorije [ Zabava ] uz jednu [ Trac partiju ] ili se poigrajte na [ Igrama bez granica ].
I naravno da ne zaboravimo jednu od najvecih [ Download baza ] narodne i zabavne muzike EX-YU estrade sa preko 15.000 mp3 fajlova.


 
Zoran_Karavla
~ Beli mišOv ~
~ Beli mišOv ~



Godine: 38

Datum registracije: 18 Avg 2002
Poruke: 661
Mesto: NS

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 28, 2005 2:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da to bi bilo odlicno... mnogo bi olaksalo instalaciju programa za nove korisnike a i + sto ima jako malo sanse da nesto nece da radi kako treba ... mnogo dobra stvar, trebali bi to implementirati i praviti sve vise tih paketa.

Ja sam preko toga instalirao GIMP i Firefox za cas.. GIMP-u treba sto nekih kuraca i to veliki sve paketi, pa nece ni da se instalirao preko RPM-a, a nice ni da se kompajlira... ovo lepo samo dvo-kliknes, i ne brines da li ce biti sranja ako imas stari GIMP ili tako nesto.

_________________
 
kapljica
ULT_RAS-ov Anđelak
ULT_RAS-ov Anđelak



Godine: 40

Datum registracije: 17 Avg 2005
Poruke: 1985
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 28, 2005 3:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Od linuxa mi izlazi para na usi...grrrrrrr....
Na faxu je valjda Slackware 9.1... :ufff:
A kuci imam pored Win i SuSE, ali samo i SAMO zbog faxa...Cim mi vise ne bude bio potreban BRISEM GA Mr. Green Mr. Green Mr. Green Taj dan ce biti praznik Mr. Green

_________________

Kad suze govore, istina razvaljuje
I svaka rec me obori s nogu
To sto si varao, to bih ti oprostila
Al' sto si mene - to ne mogu!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Software ~ -> ~ Operativni sistemi ~ -> Linux i vasa iskustva sa njim Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3  sledeća
Strana 1 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon