www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

ono shto...
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
budidobar
Upozorenja: 1 od 3

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 18 Avg 2004
Poruke: 3354

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Sep 29, 2005 11:12 pm    Naslov poruke: ono shto... Na vrh strane Na dno strane

chovechanstvo svakodnevno ochajnichki trazi : ISTINA !!!!


"moc istine je neverovatno velika i neizrecivo trajna.njene ceste tragove otkrivamo u svim,cak i najbizarnijim,stavise najaosurdnijim dogmama razlicitih vremena i naroda,cesto doduse u neobicnom drustvu,u cudnoj mesavini,ali ih ipak mozemo prepoznati.ona potom nalikuje na biljku koja klija ispod gomile velikog kamenja,ali se ipak penje ka svetlu,probijajuci se mnogim zaobilaznim putevima i krivinama,deformisana,bleda,zakrzljala-ali ipak tezi ka svetlu."


Sopenhauer


mislite li da postoje razliciti vidovi istine,ili je istina uvek istina, jedna i nepromenljiva?da li se istine mogu razlikovati ?apsurd . ili......? istina....



_________________
....zelja je samo moja. da ne bude zabune..lepo vreme i dobro zezenje na sajtu.
 
Slejdž
Gospodja Selektorka
Gospodja Selektorka



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2005
Poruke: 4716
Mesto: Frankfurt/ Loznica

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Sep 29, 2005 11:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Po meni definitivno postoje razliciti oblici istine.
Zavisno od toga od koga dolazi,i kako ko gleda na to sta je istina.
Svako ima donekle drugacije gledanje i pojmljenje stvari i dogadjaja
oko nas i sa nama.Tako da se javljaju razlicita shvatanja pojma kao istine.
Jednostavan primer, u razilazenju dvoje ljudi,svako ima svoju istinu
zato sto je taj razlaz drugacije doziveo.
I ako postoji samo jedna,ona ce biti toliko pokopana,da verovatno nece
izaci na videlo kao postojeca ikad.

_________________
Bez tebe ne smem
ja ne umem
disati,smejati se, hodati
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Sep 29, 2005 11:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sa primerom da " u razilazenju dvoje ljudi,svako ima svoju istinu
zato sto je taj razlaz drugacije doziveo." mislim da to vise odgovara poim "razlog" ......slazem se da je istina vise dimenzionalna i ovisi od koje se strane vidi - tacke gledista.. apsolutna istina mislim da nepostoji postoje skup misljenja koje oformuju "istinu"...

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
budidobar
Upozorenja: 1 od 3

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 18 Avg 2004
Poruke: 3354

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 30, 2005 12:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hmm..a zar to nisu "subjektivne" , ili "relativne" ili"dnevne" istine ? hm, ja mislim da jesu, naravno i to su istine i bez njih se ne moze,ali ja nekako pretendujem onu "apsolutnu" istinu. nekako je uvek u mojim razmishljanjima trazim. ja zudim za njom. ja bih bio strashno razocharan da znam da ona nepostoji..pitam sebe : pa kakav bi sve ovo imalo smisao , ako je istina relativna ?!

ja se naiskrenije nadam da je negde daleko ipak apsolutna istina Exclamation

_________________
....zelja je samo moja. da ne bude zabune..lepo vreme i dobro zezenje na sajtu.
 
Slejdž
Gospodja Selektorka
Gospodja Selektorka



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2005
Poruke: 4716
Mesto: Frankfurt/ Loznica

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 30, 2005 12:22 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sigurno je da postoji ta apsolutan istina,al dal ona ikad izadje na videlo?
Vrlo cesto,na zalost,ne.
Ja sam inace jako iskrena osoba, i mislim da uvek govorim istinu.Ja tako
mislim,al da to i drugi tako gledaju,e to je vec nesto drugo!
Mrzim laz,i mogu da ubijem kad neko pokusa da mi sakrije to sto mislim
da je istina.
Mada ne znam kako i dokle bi stigao ovaj nas plavi svet kako Dobri kaze,
ako bi uvek sve istine isplivale

_________________
Bez tebe ne smem
ja ne umem
disati,smejati se, hodati
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 30, 2005 12:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Znas kako bi ja bila srecna @budidobar da postoji apsolutna istina, ponekad vapim za njom uzasno, kad kad sam spremna da cak nekome uradim i lobotomiju da bi saznala istinu. to ce mi doneti spokoj i zadovoljiti mi glad za znanje.. ali zasad nisam naisla na neku apsolutnu istinu, taman pomislim da sam konacno saznala neku istinu, rodi se ona prokleta skepsa "a sta ako....?" Evil or Very Mad

@Slejdz potpuno ti verujem da uvek govoris istinu, a jesi li se ikada zapitala dali je ustvari objektivno istinito ono sto ti kazes kao istinu ? i koje su te norme o istini ?

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
Slejdž
Gospodja Selektorka
Gospodja Selektorka



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2005
Poruke: 4716
Mesto: Frankfurt/ Loznica

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 30, 2005 12:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To i pokusavam da objasnim.
Za mene subjektivno je istina,al dal je i za druge?
Na zalost,zivimo sa tim.
I mislim da ljudi uzaludno ponekad vode borbu do smrti isterujuci istinu na
videlo,cesto bezuspesno.

_________________
Bez tebe ne smem
ja ne umem
disati,smejati se, hodati
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 30, 2005 12:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sta je ustvari apsolutna istina ? ja to sebi prevodim kao zelju za sto vece znanje da sto dublje da udjes u sustinu u bit jedne teorije, definicije, slucke....etc....etc... A kad bi postojala apsolutna istina onda bi bilo stopiranje razvitka nauke, napredovanje i pre svega interesovanje...

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
Ziggy
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član





Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 705

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 30, 2005 6:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

valja meni poloziti filozofiju
 
budidobar
Upozorenja: 1 od 3

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 18 Avg 2004
Poruke: 3354

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 01, 2005 12:38 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hm... jedan banalni primer, moze ? ok

007?

bond?

dzejms bond ?



znachi , 007 je istina, on jeste 007 , ali samo za odredjeni, zatvoreni krug ljudi ( mi6 ) za spoljni svet to vec nije, osim ako neko iz nekog razloga to zna ( irelevantno ) znachi - subjektivno...ili mozda bolje nepotpuna istina , jer..

on se zove bond, ali to kaze onako kao nebitan podatak i ne pridaje tome znachaj..dnevna ili trenutna istina , jer

on je dzejms bond !!! oho..to je vec apsolutna istina ! on je to , sve drugo je deo toga , ali nepotpun.

zashto dajem primer. apsolutna istina mora da postoji da bi sve druge postojale kao i obrnuto. znachi ona pochije na kraju , a prestaje na pochetku. u tom ciklusu se razvija, dopunjuje, snazi, i postaje na kraju konachna, apsolutna...kao jedan krug ( seti se eli.. ) i istina nema vechiti kraj kao i pochetak ona zivi..i to je jedan zivot!

_________________
....zelja je samo moja. da ne bude zabune..lepo vreme i dobro zezenje na sajtu.
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 01, 2005 11:47 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Za ”to je ono shvatila sam da svako od nas cvrsto brani svoj stav Smile a sto se tice primer Fin je .... 007 jedan podatak....bond, drugi.....dzejms treci... sve ovo nemozes nareci istinnom one su podatke i kako takve same po sebi nisu apsolutne jer imaju nekoliko znacenja (007 moze biti pozivni broj), bond (postoje i cigarete)..one prestavljaju skup podataka koje daju (po meni) ”neku istinu.... Kontra tebe lici na njega (poznato da na svetu postoje 12 istih osoba na liku) zove se kao on (primera o tome puno), prestavlja se kao on, njegove manire...itd.itd.....jel postoji nesto sto bi 100 % dokazalo da je to on. Mozda je samo kopija dzejms bonda 007 ? Verovatnost je mala da se sve ovo poklopi ali teoretski sanse postoje..sumnja je rodjena..a apsolutna istina je ona istina u kojoj nema gram sumnje....skepticno zar ne ?

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
acamar
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 14 Sep 2005
Poruke: 3

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 01, 2005 12:46 pm    Naslov poruke: istina Na vrh strane Na dno strane

istina je ono sto nezelimo da cujemo.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> ono shto... Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon