www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Teorija Kaosa...
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
Ziggy
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član





Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 705

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 08, 2005 1:12 pm    Naslov poruke: Teorija Kaosa... Na vrh strane Na dno strane

vako juce sam bio na filozofiji cas na faksu, i profesor mi rece da jedan mah tj jedan pomak krila leptira u japanu moze izazvati uragan u americi to je neka teorija kaosa nesto vako pa sta vi mislite o tome...... bas bi volio znati...

 
tayra
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 07 Okt 2005
Poruke: 166

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 08, 2005 1:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hehehe dosad bi onda svi umrli u uraganima hehe al mozda je to ideja da svi trebamo biti savrseni
 
Ziggy
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član





Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 705

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 08, 2005 1:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

neznam sta je on htio reci s tim ali tako je rekao a on je ipak dr nauka, pa sam zato i htio objaviti nesto o tem da vidim sta raja misle...
 
Jugović
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 43

Datum registracije: 16 Jan 2005
Poruke: 18475

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 17, 2005 8:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I ja sam cuo za tu teoriju! Da je sve to neka navika prirode. Kad jedno dete umre napr. da se na drugom mestu rode 2-3 bebice. Sta se sve tacno iza toga krije, mi nije jasno a nisam bas pratio ali mislim da je sve to povezano a i jako vezano za geografiju svake zemlje, mada ne znam kakve veze ima mah leptira u Japanu sa neki uraganom u Americi! To je sigurno neka veoma dublja filozofija! Very Happy
 
Belphegor
Cute Blondie's devil
Cute Blondie's devil



Godine: 38

Datum registracije: 22 Avg 2005
Poruke: 3385
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 17, 2005 11:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

iako nemam filozofiju na faksu, imao sam je ipak u srednjoj, ali to sa leptirom prvi put čujem Shocked
Ajde ovo sa decom što je Jugo naveo kao primer to sam i čuo ali ovo........
Na kraju će ispasti da ako ja ovde, u Srbiji, kinem, Švajcarsku pogodi tajfun Mr. Green
Sve to ispadne ovako ako se bukvalno gleda na stvar, ali ipak mislim da se tu krije neka pouka, samo mnogo dublje, ali za to ćeš morati da pitaš profana da ti objasni šta je u stvari.................

_________________
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 18, 2005 12:25 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U biti, sve je povezano i svi smo dijelovi cjeline. Svaki naš pomak, pomak je i te cjeline. Mislim da se radi o tako nečemu...

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
kapljica
ULT_RAS-ov Anđelak
ULT_RAS-ov Anđelak



Godine: 40

Datum registracije: 17 Avg 2005
Poruke: 1985
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 18, 2005 12:56 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To sto si ti naveo za leptira zove se "Efekat leptira" ili "Butterfly Effect".
Radi se o povezanosti malih i velikih stvari u zivotu i prirodi. Primer: izlazite iz kuce sa zakasnjenjem od 30 sek, tako propusate autobus koji ide na svakih 10 minuta. Sada kasnite vec 10 minuta, ali kako ste time zakasnili i na voz koji ide na svakih sat vremena, vase kasnjenje je cao sat. Recimo da ste trebali uhvatiti i avion koji ide jednom dnevno, ali ste i na njega zbog svega toga kasnili...pa sada kasnite vec ceo dan....itd.

Po meni to nije filozofija, vec cista matematika! Cak i idejni tvorac ove teorije je matematicar (zaboravih mu ime). A sve je pocelo od najobicnijjih jednacina u matematici. Ako pogresimo na samom pocetku, greska u krajnjem rezultatu je ogromna. Pa tako ce biti i u svemu drugome, mala promena u početnim uslovima izaziva za čas ogromne razlike u izlaznom rezultatu.

A da, zaboravih da dodam, kada je napravljen grafik neke zavisnosti koja tu nastaje (nisam se bas udubljivala da bih znala konkretno sta je u pitanju), grafik je imao oblik krila leptira. Otuda i ime Smile

_________________

Kad suze govore, istina razvaljuje
I svaka rec me obori s nogu
To sto si varao, to bih ti oprostila
Al' sto si mene - to ne mogu!
 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 18, 2005 1:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Prilicno mi je dobro poznat "Butterfly Effect" koji je kompleksan prirodni fenomen ili jos poznatiji kao velika osetljivost na pocetne uslove. Radi se o malim zanemarljivim promenama o kojima najcesce nismo ni svesne. Ne bih se slozila bas sa tvojim primerom @kapljice jer znas kako stvari stoje u teoriju haosa ? Radi se o malim stvarima koje naizgled nemaju nikakve veze sa krajnim ishodom. Onaj primer sto si navela ti je tacan, ali neprilici bas o teoriju haosa. Jer kao sto ti kazes zuris na posao kasnis 30 sec, pobeze autobus kasnis na autobusu automatski jos vise kasnis na aerodromu, u pravu si to se cista matematika, ali teorija haosu je sasvim suprotno na odredjeni cilj. U tvome primeru stvari zauzimaju isti pravac ili krajnu destinaciju (stici na posao), a kod teorija haosa je sasvim suprotno njome se traži put kroz nereda i suprotnim stvarima i navodi nas da iza svih slucajnosti postoje neka univerzalna pravila. Ili konkretnim primerom kao sto je naveo Ziggy mahanje leptira Japanu - uragan u USA. Dve sasvim suprotne cinjenice koje mozda po nekim univerzalnim pravilima imaju srodnost.

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 18, 2005 4:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Prilicno mi je dobro poznat "Butterfly Effect" koji je kompleksan prirodni fenomen ili jos poznatiji kao velika osetljivost na pocetne uslove.

Je definicija "Leptirovog efekta", po kojoj je i kapljicin primer (jedan od najprostijih, da ne kazem banalnijih) jako tacan. Nema tu sta da se slaze ili ne. Leptirov efekat, na najprostije cinioce razlozen, je ustvari fakat da neke velike, ogromne pojave (dogadjaje), uzrokuju sitne, mikro stvarcice. Tako da je kapljicin primer, skroz po principu "Leptirovog efekta". Koliko se secam, a jos sam mlada da bi patila od amnezije, upravo kapljicin primer ce uvek navesti onaj ko pokkusava da objasni "Leptirov efekat". Na najlaksi nacin i sasvim konkretno i realno objasnjeno, jer nije bas realno (to je samo metaforicki) mahanje krilima-uragan u SAD_u. To je samo primer, koliko neka naoko nebitna sitnica, moze da izazove neke nesagledive posledice, mozda tamo gde ih i ne ocekujemo! Wink

_________________


 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 18, 2005 7:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

knknpnkn je napisao/la sledeće:
Citat:
Prilicno mi je dobro poznat "Butterfly Effect" koji je kompleksan prirodni fenomen ili jos poznatiji kao velika osetljivost na pocetne uslove.

Je definicija "Leptirovog efekta", po kojoj je i kapljicin primer (jedan od najprostijih, da ne kazem banalnijih) jako tacan. Nema tu sta da se slaze ili ne. Leptirov efekat, na najprostije cinioce razlozen, je ustvari fakat da neke velike, ogromne pojave (dogadjaje), uzrokuju sitne, mikro stvarcice. Tako da je kapljicin primer, skroz po principu "Leptirovog efekta". Koliko se secam, a jos sam mlada da bi patila od amnezije, upravo kapljicin primer ce uvek navesti onaj ko pokkusava da objasni "Leptirov efekat". Na najlaksi nacin i sasvim konkretno i realno objasnjeno, jer nije bas realno (to je samo metaforicki) mahanje krilima-uragan u SAD_u. To je samo primer, koliko neka naoko nebitna sitnica, moze da izazove neke nesagledive posledice, mozda tamo gde ih i ne ocekujemo! Wink


Ajme @knknpnkn Shocked Ajd da ne gnjavim evo malo copy - paste mislim da ce biti sasvim dovoljno da ne bih dovodile u zabludi bilo koga.

Klimatski sistem planete Zemlje je nelinearan, mnogočestični dinamički sistem izuzetne složenosti i veličine, što znači da je posebno osetljiv na početne uslove. Meteorolog Edvard Lorenc nazvao je ovu osetljivost efektom leptira – ako leptir na madagaskaru trepne krilima, to će tri dana kasnije na karibima izazvati uragan. ovaj poznat (i često parafraziran) stav iz teorije haosa i fraktalne matematike dobra je inspiracija svima koji se stručno ili diletantski bave bilo kakvim udaljenim kauzalnostima ali i najbolja ilustracija koliko je klima globalni fenomen, i u velikoj meri nepredvidljiv fenomen. Gledano u ilustrativnom ključu efekta leptira, mali poremećaj klime, kakav je povećanje globalne temperature, na većim vremenskim i prostornim skalama može da izazove sasvim nepredvidive efekte, poput onoga što bi se moglo dogoditi sa tropskim šumama. Dok je nuklearni otpad, zagađenje voda ili istanjeni ozonski omotač u tužnoj savremenoj praksi samo problem onih nesrećnika koji se na licu mesta truju radijacijom, umiru od žeđi ili se ispod ozonske rupe prže ultraljubičastim zracima, poremećaj klime problem čitavog čovečanstva. zato se njegovo (ne)rešavanje nikako ne može lokalizovati na balkan, evropu, ameriku ili bilo koju drugu regiju u svetu.

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 19, 2005 12:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ksantipa, nema potrebe da se ljutis i "ajmises" Very Happy Rolling Eyes Wink Ovde se ne pise o licnim ukusima, vec o nekim stvarima, koje nismo izmislile ni ti ni ja. Cilj je ne dokazati ko je u pravu, nego naci i podeliti sa ostalima, sto vise informacija na zadatu temu, ne bi li, svi mi, nesto novo i nesto vise naucili! Wink
Niko nije rekao da ti nisi u pravu. Samo sam napisala, da je zvanicno (sto cu kasnije i postirati ovde) da je "Efekat leptira" UNIVERZALNA pojava. Univerzalna, znaci prisutna i primenjiva u svim sferama zivota, ne samo u meteorologiji! Od meteorologije je sve krenulo, ali cesto i za neke zivotne, svakodnevne situacije, koristimo za objasnjenje "Efekat leptira"! (npr. kao i Edipov kompleks i sl. pojave, koje su znacile jedno u originalnoj postavci, a sada se koriste za neke slicne pojave, nikako za iste)
Evo i ja malo copy-paste!
Neregularna strana prirode
U pitanju je jedan od osnovnih postulata takozvane teorije determinističkog haosa, koja, kako tvrde njeni zastupnici, "počinje tamo gde klasična nauka prestaje". Potonja je vekovima živela u jednoj posebnoj vrsti neznanja u vezi sa neredima u atmosferi, fluktuacijama raznih populacija živih bića, ili oscilacijama u srcu i mozgu.
Ta "neregularna" strana prirode, diskontinuirana, sklona greškama, bila je za nauku, kojoj je još od Aristotela, preko Galileja i Njtna, traganje za pravilnošču predstavljalo imperativ, u najmanju ruku - neprijatnost, eksperimentalna greška koja kvari "oštrinu slike". Logika terorije haosa je obrnuta: njome se traži put kroz nered i sugeriše da iza slučajnosti u složenim procesima postoje univerzalna pravila ponašanja. Inspiratori ove ideje bili su Anri Poenkare i Albert Ajnštajn, ali je njen razvoj započet tek krajem šezdesetih godina prošlog veka i to upravo u oblasti meteorologije.
Tragajući za odgovorima, Lorenc se fokusirao na nelinearne jednačine koje su - za razliku od matematičkih modela na kojima je bazirana klasična nauka i koji predstavljaju apsolutno pouzdan most od uzroka ka posledici - pokazivale da mala promena u početnim uslovima, izaziva, začas, ogromne razlike u izlaznom rezultatu.

Ubacivši jednačine u komjuter, dobio je grafičku predstavu koja je podsećala na krila leptira i jasno pokazivala jednu suptilnu geometrijsku strukturu u kojoj je poredak maskiran u nasumičnost. Uvidevši da je u njegovom modelu atmosferskih prilika usađeno još nešto osim slučajnosti, Lorenc je posvećivao sve više pažnje matematici onih sistema koji nikada ne pronalaze stabilno stanje i koji se uvek ponavljaju maltene tačno, ali nikada sasvim identično.
Ono što je kod Lorencovih kolega izazvalo posebno zaprepašćenje bila je činjenica da je on, pomoću matematičkih modela, na kompjuteru veoma uspešno imitirao i aperiodičnost i osetljivu zavisnost od inicijalnih uslova. Naučnici su se pitali kako je moguće da takvo bogatstvo i nepredvidivost izrastu iz jednog prostog determinističkog sistema?!

_________________


 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 19, 2005 10:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

haha, ma nisam se uopste naljutila samo sam bila iznenadjena zbog tvoje decidnosti " Nema tu sta da se slaze ili ne." zvucalo mi je tako samouvereno. Efekat naravno da mozes primeniti u svakodnevni zivot nije na odmetu ali taj efekat je prije svega namenjen klimi i njenom globalnom delovanju Wink

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Teorija Kaosa... Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon