www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Halil Dzubran
Strana 1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> ~ Poezija ~
::  
Autor Poruka
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 8:03 pm    Naslov poruke: Halil Dzubran Na vrh strane Na dno strane

HALIL DŽUBRAN (Bšareja, 6.12.1883 - New York, 10.4.1931)

libanonski pjesnik i slikar
S 12 godina napušta rodni Libanon i seli u Boston (USA).
Nakon školovanja u Bostonu, vraća se u Bejrut gdje upisuje medicinu i usavršava se u arapskome jeziku.
Pisao na engleskom i arapskom jeziku.
U njegovim spisima prožimaju se zapadnjačka i istočnjačka civilizacija.
Često nazivan mističkim pjesnikom.

Djela:

NA ARAPSKOME
1906 - NEVJESTE POLJA (zbirka pripovjedaka)
1908 - POBUNJENI DUSI (zbirka pripovjedaka)
1912 - SLOMLJENA KRILA (zbirka pripovjedaka)
1914 - SUZA I OSMIJEH (kratki lirski zapisi)
1919 - PROCESIJE (poema)
1920 - OLUJE (kratki lirski zapisi)

NA ENGLESKOME
1923 - THE PROPHET [PROROK]
1918 - THE MADMAN [LUĐAK]
1920 - THE FORERUNNER [PRETEČA]
1926 - SAND AND FOAM [PIJESAK I PJENA]
1928 - JESUS, SON OF MAN [ISUS, SIN ČOVJEČJI]
1931 - THE EARTH GODS [BOGOVI ZEMLJE]

posthumno
1932 - THE WANDERER [LUTALICA]
1933 - THE GARDEN OF THE PROPET [PROROKOV VRT]




Poslednja prepravka: mistik29 datum Pet Maj 05, 2006 9:45 am; ukupno izmenjena 1 put
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 8:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vrijednost čovjeka nije u onome što je postigao nego u žaru kojim stremi za postignućem.
(Pijesak i pjena)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 8:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kad te ljubav zove, slijedi je,
premda su putovi njezini tvrdi i strmi.
A kad vas krila njezina obgrle, predajte joj se,
premda te mač skriven mežu njezinim perima može raniti.
A kad vam se obraća, vjerujte joj,
premda glas njezin može razdrmati vaše snove
kao što sjeverac pustoši perivoj.

Jer, kao što vas ljubav kruni, tako će vas i razapeti.
Jer, koliko vam pomaže da rastete, toliko vas i potkresava ...

(Prorok)
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 8:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

A jedna žena prozbori i reče: Govori nam o Boli.
A on kaza:
Vaša je bol lomljenjeljuske u kojoj je zatvoreno vaše poimanje.
Kao što se ljuska ploda mora slomiti da bi mu jezgra izišla na vidjelo,
tako i vi morate bol upoznati.
I ako vam se srce uzmogne diviti svakidašnjim čudesima života,
vaša vam se bol neće činiti ništa manje čudesnom od radosti;
I prihvatit ćete doba svojega srca, kao što uvijek prihvaćate godišnja doba što prolaze nad vašim poljima.
I gledat ćete spokojno kroza zime svojega bola.
Mnogo ste svojega bola sami odabrali.
To je gorki napitak kojim liječnik u vama vidi vaše bolesno jastvo.
Stoga, vjerujte liječniku, i popijte njegov lijek tiho i spokojno;
Jer, njegovu ruku, ako i jest teška i tvrda, nježno vodi ruka Nevidljivoga.
I posuda koju donosi, ako vam i peče usne, načinjena je od gline
što ju je Lončar ovlažio svojim svetim suzama.

(Prorok)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 8:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne recite: 'Našao sam istinu', nego radije: 'Našao sam jednu istinu.'
Ne recite: 'Našao sam put duše'. Recite radije:'Sreo sam dušu gdje ide svojim putem.'
Jer, duša kroči svim putovima.
Duša ne ide po koncu niti raste poput trske.
Duša se otvara kao lopoč sa bezbroj latica.

(Prorok)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 8:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Naš um je litica, naše srce potok. Nije li neobično da mnogi među nama radije sabiru vodu nego da je puste da teče?

(Pijesak i pjena)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 8:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ako ne možeš vidjeti bez svjetlosti ni čuti bez glasa, nikad nećeš moći ni gledati ni slušati.

(Pijesak i pjena)
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 8:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Naše najsvetije suze nikad ne poteku iz naših očiju.

(Pijesak i pjena)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mikonen
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 44

Datum registracije: 24 Sep 2005
Poruke: 130
Mesto: Antalya/Turkey

turkey.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 19, 2005 11:45 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pozdrav "mistik29", jedan si od rijetkih ljudi koje znam a da vole Dzibrana...

U oblikovanju njegove knjizevne licnosti prije svega utjecalo je multietnicko i multinacionalno odredjenje drzave iz koje potice...On, kao krscanin, odrastavsi u mjestu sa mjesovitim etno-religijskim sastavom i nesto brojnijom drugom stranom (arapski muslimani), vec u svojim mladjim danima je imao ne-srecu da stekne razlicita iskustva na polju razumijevanja covjeka, njegove psihologije i socijalnog djejstva...
U periodu kada je vec poceo da se oglasava kao persona, u svojim mladickim godinama imao je odnose sa djevojkama iz ostalih krugova (muslimani, jevreji, zerdushi), sto je utjecalo na razvoj emotivnog dijela nj. psihe...
Inace u njegovim pjesmama (izraziti poeta), se moze primijetiti duh islamske religije ili obicaja, za koje bismo rekli "muslimanski", ali su u stvari cisto drzavni i nacionalni obicaji proizasli iz mjesavine kultura...
Kao i kod vecine ostalih blisko-istocnih spisatelja, da se primijetiti da je religiozna duhovnost mnogo prisutna i cini integralni dio sve i jednog njegovog djela...

_________________
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 01, 2006 5:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

TVOJA MISAO & MOJA

Tvoja misao je drvo duboko ukorijenjeno u tlo tradicije čije grane rastu snagom neprekidnosti.
Moja misao je oblak koji se kreće u prostoru. Ona se preobraća u kapljice koje, kada padnu, oblikuju potok koji pjeva svojim putem do mora. Zatim, on se diže kao para prema nebu.
Tvoja misao je tvrđava koju ni munja ni oluja ne može potresti.
Moja misao je nježan list koji se povija u svakom pravcu i nalazi zadovoljstvo u svome svijanju.
Tvoja misao je stara dogma koja te ne može tebe izmijeniti niti ti nju možeš izmijeniti.
Moja misao je nova i ona me ispituje i ja nju ispitujem jutrom i večerom.

Ti imaš svoju misao i ja imam moju.

Tvoja misao ti dopušta vjerovati u nejednaku borbu jakih protiv slabih i da prefinjeni podvaljuju jednostavnim ljudima.
Moja misao rađa u meni želju za kopanjem zemlje s mojom motikom, za žetvom s mojim srpom, za gradnju svog doma od kamena i žbuke, za tkanjem moje odjeće vunenim i lanenim nitima.
Tvoja misao te nagoni da se vezuješ za bogatstvo i uglednost.
Moja nalaže da se pouzdam samo u sebe.
Tvoja misao podržava slavu i pokazivanje. Moja me savjetuje i moli da odbacim uvaženost i da je smatram zrncem pijeska bačenim na obalu Vječnosti.
Tvoja misao u tvoje srce usađuje drskost i nadmoćnost.
Moja u meni usađuje ljubav za mirom i čežnju za nezavisnošću.
Tvoja misao stvara snove o palačama s namještajem od sandalovine prošarane draguljima i posteljama načinjenim od svilenih niti.
Moja misao govori nježno na moje uši: „Budi čist u tijelu i duhu čak i ako nemaš gdje spustiti svoju glavu.“
Tvoja misao te potiče da težiš za titulama i položajima.
Moja me bodri na skromnu službu.

Ti imaš svoju misao i ja imam moju.

Tvoja misao je društvena znanost, vjerski i politički rječnik.
Moja je jednostavno načelo.
Tvoja misao govori o ženi lijepoj, ružnoj, čednoj, bludnici, inteligentnoj i glupoj.
Moja u svakoj ženi vidi majku, sestru i kćer svakog čovjeka.
Predmet tvojih misli su lopovi, zlikovci i ubojice.
Moja iskazuje da su ti lopovi proizvod monopola, da su kriminalci potomci tirana, a da su ubojice srodne ubijenima.
Tvoja misao opisuje zakone, sudišta, presude i kazne.
Moja objašnjava, da kad čovjek pravi zakon, on ga ili krši ili mu se pokorava. Ako postoji jedan osnovni zakon, mi smo svi jedno pred njim. Onaj tko prezire bijednika, sam je bijednik. Onaj, tko uzdiže svoj prezir prema grješnima, uzdiže svoj prezir prema cijelom čovječanstvu. Tvoja misao je upućena na stručnjaka, umjetnika, intelektualca, filozofa, svećenika.
Moja govori o onima koji vole, koji su nježni, iskreni, časni, pravični, ljubazni i o mučenicima.
Tvoja misao podržava judaizam, brahmanizam, budizam, kršćanstvo, i islam.
U mojoj misli ima samo jedna univerzalna religija čiji su različiti putovi samo prsti voljene ruke Vrhovnog Bića.
U tvojoj misli postoji samo pojam bogatog, siromašnog ili prosjaka.
Moja misao drži da nema bogatih već samo čovjekov život; da smo svi mi prosjaci i da ne postoji dobrotvor osim samog života.

Ti imaš svoju misao i ja imam moju.

Prema tvojoj misli, veličina naroda leži u njihovoj politici, njihovim strankama, njihovim konferencijama, njihovim savezima i raspravama.
Ali moja proglašava da značaj naroda leži u radu - rad na polju, rad u vinogradu, rad na razboju, rad u štavljaonici, rad na kamenolomu, rad na sječi drveta, rad u uredu i u tisku.
Tvoja misao drži da je slava naroda u njihovim herojima. Ona pjeva u slavu Ramzesa, Aleksandra, Cezara, Hanibala i Napoleona.
A moja tvrdi da su pravi heroji Konfucije, Lao Ce, Sokrat, Platon, Abi Taleb, El Gazali, Jalal Eddin-el Rumi, Kopernik i Paster.
Tvoja misao vidi moć u armijama, topovima, bojnim brodovima, podmornicama, avionima i otrovnim plinovima.
Ali moja tvrdi da moć leži u razumu, odvažnosti i istini. Ma koliko jedan tiranin ustraje, on će na kraju izgubiti.
Tvoja pravi razliku između pragmatičara i idealiste, između dijela i cjeline, između mističara i materijaliste.
Moja shvaća da je život jedan i da se njegove težine, mjere i tabele ne podudaraju s tvojim težinama i mjerama. Onaj za koga ti pretpostavljaš da je idealist može biti praktičan čovjek.

Ti imaš svoju misao i ja imam moju.

Tvoja misao se zanima za ruševine i muzeje, mumije i okamenjene predmete.
Ali moja lebdi u oblacima i izmaglici koja se stalno obnavlja.
Tvoja misao je ustoličena na lubanjama. Kako se ti njome ponosiš, ti je, također, i veličaš.
Moja misao luta po tami i dalekim dolinama.
Tvoja misao trubi s tobom dok plešeš.
Moja misao više voli bol smrti nego tvoju glazbu i ples.
Tvoja misao je misao ogovaranja i lažnog zadovoljstva.
Moja je misao o onome koji je izgubljen u svojoj vlastitoj zemlji, koji je tuđinac u svom vlastitom narodu i usamljen među rođacima i prijateljima.

Ti imaš tvoju misao i ja imam moju.

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 01, 2006 5:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

POKAJANJE

Tijekom noći bez mjeseca u vrt svojega susjeda uđe neki čovjek i ukrade najveću dinju koju je uspio pronaći, pa je odnese kući.
Otvorivši je, otkrije da je još uvijek nedozrela.
Tada se desi čudo!
Čovjekova savjest se probudi i prostrijeli ga grizodušje;
pa se pokaja jer je ukrao dinju.

(Preteča)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 01, 2006 5:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

TO :mikonen
------
Možda volim Džubrana zbog sličnih životnih okolnosti... on je morao napustiti svoju zemlju, multinacionalnog karaktera gdje se miješaju različiti elementi različitih kultura...
Slično sam i ja morao napustiti Bosnu...
I, zapravo, mnogim nam je Džubran blizak...
------

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> ~ Poezija ~ -> Halil Dzubran Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3  sledeća
Strana 1 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon