www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Halil Dzubran
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> ~ Poezija ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 03, 2006 11:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Neka lijepa pisma:

Mej Zijada Halilu Džubranu
Džubrane!
Sve ove stranice sam napisala ne bih li izbegla reč ljubav. Ljubav u onima koji ne trguju ljubavnim ispoljavanjem, niti onim što ona traži u plesnim dvoranama, i na skupovima razvija strahovitu dinamiku, budući da žele da budu srećni kao i oni koji rasterećuju svoje emocije u povšnom bolu, jer ne mogu da podnesu pritisak neispražnjenih osećanja. Ali, oni im zavide na spokoju, a da isti ne žele za sebe. Više vole svoju samoću, tišinu, obmanu srca, od sigurnih ishoda i poigravanja onim što nema vezu sa osećanjem. Više vole izdvojenost, bilo kakvu muku (može li i jedno od ovo dvoje postojati negde gde srce nije usamljeno?) nego zadovoljenje oskudnim kapima.
Koji je smisao ovoga što pišem? Ne znam ni sama šta hoću da kažem, ali znam da TE VOLIM i da se ljubavi bojim. Kažem ovo, jer sam svesna toga da malo ljubavi ne rađa ništa. Bolje da ljubavi nema, ako je neznatna. Kako se usuđujem da Ti to kažem? Kako to da ovako preterujem? Ne znam, Hvala Bogu, da to pišem na papiru i da to ne izgovaram, jer, da si u ovom trenutku prisutan, pobegao bi od stida od ovih reči i nestao za dugo vremena. Pustila bih da me vidiš, tek kada zaboraviš.
... Čak i zbog pisanja se ponekad prekoravam, jer sam u pisanju posve slobodna... Sećaš li se onoga što su rekli stari na Istoku: Za devojku je bolje da ne čita i ne piše! Ovde je prisutan Sv. Toma. Ono što ovde pokazujem nije samo posledica nasleđa, već nešto više od toga. Šta je to? Reci mi Ti šta je to? Ti mi reci jesam li u pravu ili ne, Jer ti verujem? Intuitivno verujem u sve što kažeš! Grešila ili ne, moje srce ide k Tebi i najbolje da bude u Tvojoj blizini, da Te čuva i bude Ti naklonjeno.
...Sunce je zašlo za horizont, i kroz oblake čudnih oblika i boja ukazala se jedna sjajna zvezda - Venera, boginja ljubavi. Živeli na njoj, kao na Zemlji, ljudi koji vole i čeznu. Možda i na njoj neko kao ja i ima nekog Džubrana, prijatnog i dalekog, veoma bliskog, kome sada piše dok sumrak ispunjava nebo i zna da tama dolazi iz sumraka, da svetlo dolazi iz tame. Da će noć naslediti dan, toliko puta će dan smeniti noć, pre nego vidi onoga koga voli i u nju se uvlači sva tuga sumraka, noći. Baca pero u stranu, da bi se od tuge sakrila u jednom imenu: Džubran!
Mej Zijada
15. januar 1924. godine


Halil Džubran - Mej Zijadi

Kažeš mi da se bojiš ljubavi. Zašto se bojiš, malena moja? Bojiš li se sunčeve svetlosti? Bojiš li se plime? Bojiš li se zore!? Bojiš li se dolaska proleća? Zašto se bojiš ljubavi?
Znam da Te malo ljubavi neće zadovoljiti? Isto tako znam da malo ljubavi neće zadovoljiti ni mene. Ti i ja se ne zadovoljavamo, niti ćemo se zadovoljiti malim. Mi želimo mnogo. Mi želimo sve. Mi želimo potpuno. Kažem, Mari, da je u želji ispunjenje, i ako je naša želja jedna od božijih senki, doseći ćemo sigurno nešto od Božje svetlosti.
Ne boj se ljubavi, Mari. Ne boj se ljubavi, saputnice moga srca. treba da joj se predamo, i pored bola, žudnje i potištenosti koje nosi.
Slušaj Mari: Danas sam ja u zatvoru želja. to su želje rođene sa mnom. danas sam ja vezan starom idejom, starom koliko i godišnja doba. Možeš li biti sa mnom u mom zatvoru, dok ne izađemo na svetlo dana. Hoćeš li biti pored mene, dok se ne raskinu ovi okovi pa ćemo slobodno ići do vrha.
Sada približi čelo. Približi svoje ljupko čelo, tako, tako bog Te blagoslovio. Bog Te sačuvao, voljena saputnice moga srca.



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 4:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

A žena koja stajaše s čedom na prsima reče:Govori nam o Djeci.
I on reče:
Vaša djeca nisu vaša djeca.
Ona su sinovi i kćeri čežnje života za samim sobom.
Ona dolaze kroz vas, ali ne od vas,
I premda su sa vama, ne pripadaju vama.
Možete im dati svoju ljubav, ali ne i svoje misli,
Jer, ona imaju svoje misli.
Možete okućiti njihova tijela, ali ne njihove duše,
Jer, njihove duše borave u kući od sutra, koju vi ne možete posjetiti, čak ni u svojim snima.
Možete se upinjati da budete kao oni, ali ne tražite od njih da budu poput vas.
Jer, život ne ide unatrag niti ostaje na prekjučer.
Vi ste lukovi s kojih su vaša djeca odapeta kao žive strijele.

( Prorok )
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 10:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kad bismo se mogli otvoriti jedno drugome i kad bismo od jezika sačuvali samo sedam ključeva: ''Ljubavi, uzmi me, Zemljo. Ja vas prihvaćam, Ljubavi, Zemljo, Ljepoto, ja te prihvaćam, Bože''.

(Pijesak i pjena)


Poslednja prepravka: mistik29 datum Čet Maj 04, 2006 10:03 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 10:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne shvatiš li prijatelja u svim okolnostima, nikad ga nećeš shvatiti.

(Pijesak i pjena)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 10:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sol zacijelo sadrži neku neobično svetu moć, jer zašto bi je bilo i u moru i u suzama čovječjim?

(Pijesak i pjena)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 10:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

KIT I LEPTIR

Jedne su večeri muškarac i žena zajedno putovali kočijom. Već su se otprije upoznali.
Muškarac je bio pjesnik, pa je sjeo pokraj žene želeći je zabaviti pričama. Neke bijahu plod njegove mašte, neke sastaviše drugi.
Ali, dok je govorio, dama je zadrijemala. Iznenada kočija poskoči, i ona se probudi, te reče: ''Divim se vašem tumačenju priče o Joni i kitu''.
Na to pjesnik uzvrati: ''Ali gospo, upravo sam vam kazivao vlastitu priču o leptiru i bijeloj ruži, te kako su se odnosili jedno prema drugom!''

(Lutalica)


Poslednja prepravka: mistik29 datum Čet Maj 04, 2006 10:13 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 10:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

SJENA

Jednog lipanjskog dana reče travka sjenci brijesta:
''Neprestano se krećeš lijevo-desno i time me uznemiruješ.''
A sjena odgovori i reče: ''Ne ja, ne ja. Pogledaj put neba. Tamo je, između sunca i zemlje, drvo koje se na vjetru kreće istočno i zapadno.''
Travka pogleda gore, i po prvi put spazi drvo. Zatim u sebi kaza: ''Gle, ona je travka veća od mene.''
I više ne pisnu.

(Lutalica)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 10:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kad povjeriš svoju nevolju susjedu, daruješ
mu dio svojega srca. Ako je u
njega velika duša, zahvaljuje ti;
a ako je malena, omaložava te.

/Pregršt pijeska sa žala/

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Ned Maj 14, 2006 8:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tvoja misao i moje srce neće moći
živjeti u skladu sve dok svoje misli
ne prestaneš izražavati zagonetkama
a ja svoje srce rasplinjavati u magli.

(Pijesak i pjena)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Ned Maj 14, 2006 8:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Prijateljstvo je vazda slatka odgovornost,
nikada udobnost.

(Pijesak i pjena)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Ned Maj 14, 2006 8:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne shvatiš li prijatelja u svim okolnostima,
nikad ga nećeš shvatiti.

(Pijesak i pjena)

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
klexy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 48

Datum registracije: 29 Apr 2005
Poruke: 206
Mesto: beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 19, 2006 11:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Njegove knjige Slomljena krila i Plavi andjeo su promenile moj pogled na zivot
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> ~ Poezija ~ -> Halil Dzubran Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Strana 2 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon