www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Verujete li da vanzemaljci postoje ?
Strana prethodna  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  sledeća
Pređite na stranu broj:  
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Riznica tajni ~ -> ~ Svemir ~
::  
Autor Poruka
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 21, 2007 12:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Organska jedinjenja su bazirana na ugljeniku(mislim,ali nisam siguran,da postoje 3 ili 4 organska jedinjenja koja ne sadrze ugljenik).A sva ziva bica su bazirana na organskim jedinjenjima.
Ugljenik je cetvorovalentan sto znaci da ima 4 elektrona u poslednjem energetskom nivou.Da pojasnim(za one koje ne znaju):
Atom se satoji od jezgra i omotaca jezgra.Jezgro cine:protoni(pozitivno naelektrisane cestice) i neutroni(neutralno naelektrisane cestice).Omotac jezgra cine elektroni(negativno naelektrisane cestice).Atom je elektro-neutralan(nije ni pozitivno,ni negativno naelektrisan).Omotac jezgra se satoji iz vise energetskih nivoa(orbitala) po kojima se krecu elektroni i koji se krecu oko jezgra atoma.U prvom energetskom nivou moze da bude najvise 2 elektrona(svi elementi imaju 2 elektrona u prvom energetskom nivou izuzev vodonika koji ima samo 1),u drugom najvise 8,u itd.Koliko god da omotac jezgra nekog atoma ima energetskih nivoa(ako ih ima vise) uvek u poslednjem energetskom nivou moze biti najvise 8 elektrona.Ugljenik ima u jezgru 6 protona,6 neutrona i u omotacu jezgra 6 elektrona;2 u prvom energetskom nivou,4 u drugom(poslednjem).Kada atom nekog elementa u poslednjem energetskom nivou ima maksimalni broj elektrona(npr. 2 kao helijum ili 8 kao neon),onda su to atomi prirodnih gasova,a oni ne grade jedinjenja i njihova valentnost je 0.
Kada je u poslednjem energetskom nivou manje elektrona od maksimalnog broja ti elektroni sluze za gradjenje jedinjenja.Valentnost moze biti pozitivna ili negativna.Pozitivno valentni elementi "privlace"(tj. vezuju za sebe) negativno valentne elemente i grade jedinjnja.Sva jedinjenja imaju nultu valentnost.Npr. vodonik ima valentost 1+,a kiseonik 2-,voda ima valentnost 0(H(1+) + H(1+) + O(2-) = H2O((1+) + (1+) + (2-) = (0)) = H2O(0).Neki elementi mogu biti i pozitivno i negativno valentni.

-broj elektrona u poslednjem energetskom nivou i valentnost:

1 elektron u p.e.n.(poslednjem energetskom nivou) - valentnost: 1+
2 elektrona u p.e.n. - valentnost: 2+
3 elektrona u p.e.n. - valentnost: 3+
4 elektrona u p.e.n. - valentnost: 4+
5 elektrona u p.e.n. - valentnost: 3-
6 elektrona u p.e.n. - valentnost: 2-
7 elektrona u p.e.n. - valentnost: 1-
8 elektrona u p.e.n. - valentnost: 0

Silicijum je element koji se kao i ugljenik nalazi u istoj,cetvrtoj,grupi Periodnog sistema elemenata,ali ne pripada istoj vrsti elemenata.Ugljenik je nemetal,silicijum je metal(metaloid(ima svojstva i metala i nemetala)).Silicijum je poluprovodnik(provodi elektricnu struju(energiju) pri odredjenoj temperaturi) i koristi se u elektro-industriji.Silicijum se najvise nalazi u obliku silicijum-oksida(SiO2),tj. kristala i jedan je od sastojaka(elemenata) koji cine staklo.
Kada bi ljudi dosli na neku planetu ciji je zivot baziran na silicijumu,bilo bi nam neobicno da gledamo kako se "nekakvo staklo" umnozava(razmnozava) samo od sebe.E,sad pitanje da li takvi organizmi mogli da budu svesna bica,tj. da li bi mogla da poseduju nervni sistem.I to teoretski ne bilo nemoguce.Kod ljudi mozdani impuls je u osnovi elektricni impuls(elektricno praznjenje),a prenose ga nervne celije koje su bazirane na ugljeniku.Posto je silicijum poluprovodnik(moze da provodi struju),mozda bi takva bica mogla da imaju nervni sistem baziran na silicijumu.Ovo sve je teoretski moguce,ali u stvarnosti je malo verovatno.
Sad se moze postaviti pitanje:Ako smo mi svesna bica,koja su bazirana na organskim jedinjenjima,da li bi onda bica bazirana na silicijumu mogla da se nazovu svesnim bicima,iako su gradjena od neorganskih jedinjenja.
Ili bi onda morali da menjamo nama poznatu organsku hemiju i definiciju organskog jedinjenja.



_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
Mil-KG
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 40

Datum registracije: 29 Sep 2005
Poruke: 257
Mesto: Aschaffenburg

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 22, 2007 9:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ima ih sigurno, jer je stvarno nemoguce da smo mi jedina ziva bisa u celom univerzimu

_________________
Mil-KG
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 23, 2007 4:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Polako ali sigurno se udaljavamo od teme.
Ne treba nam cas hemije na ovoj temi. Ali samo da dodam nesto kad smo kod hemije. Sami osnov coveka i celog svemira (po trenutno aktuelnim podacima) je Vodonik a ne Ugljenik.

"Vanzemaljac" je sveobuhvatan pojam. Moze da bude i bakterija koja je na nekom meteoru stigla na zemlju. A zemlja je inace bogata takvim vanzemaljcima.
Mislim da se tema bavi Inteligentnim bicima van zemlje.
Posto nemamo dokaze da vanzemaljci postoje ili da ne postoje, sve je stvar licnog misljenja i verovanja. Sto si vise otvoreniji za neka pitanja to ti je lakse da razumes stvari.
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 23, 2007 10:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ivanpkv je napisao/la sledeće:
Polako ali sigurno se udaljavamo od teme.
Ne treba nam cas hemije na ovoj temi. Ali samo da dodam nesto kad smo kod hemije. Sami osnov coveka i celog svemira (po trenutno aktuelnim podacima) je Vodonik a ne Ugljenik.

"Vanzemaljac" je sveobuhvatan pojam. Moze da bude i bakterija koja je na nekom meteoru stigla na zemlju. A zemlja je inace bogata takvim vanzemaljcima.
Mislim da se tema bavi Inteligentnim bicima van zemlje.
Posto nemamo dokaze da vanzemaljci postoje ili da ne postoje, sve je stvar licnog misljenja i verovanja. Sto si vise otvoreniji za neka pitanja to ti je lakse da razumes stvari.


Morao sam da zadjem u teme u vezi hemije,da bih objasnio ono što sam želeo da kažem.Pošto ne umem da objašnjavam sažeto,zato sam imao ''malo predavanje'' iz hemije.Tačno je da je vodonik osnov čoveka i celog svemira,ali ugljenik je element koji ''odvaja'' organsku hemiju od neorganske.Živa bića se satoje od organskih jedinjenja,a sva organska jedinjenja su bazirana na ugljeniku.Naravno,da se i najobičnija bakterija koja je stigla na Zemlju zajedno sa nekim meteorom može nazvati vanzemaljcem,ali se pod terminom ''vanzemaljac'' smatraju svesna i inteligentna bića.Čak je i virus gripa vanzemljskog porekla,jer je dokazano da je došao iz svemira.
U jednoj od prethodnih poruka video sam da je rečeno da su naučnici otkrili na Marsu piramide sličnim onim na Zemlji.Baš bih voleo da znam gde bi na Internetu moglo da se pročita o tom otkriću,pošto mi je to malo neverovatno.
Imam jednu ''teoriju'' po kojoj tvrdim da su ljudi lli mutirani čovekoliki majmuni koji su došli u dodir sa nekavom vanzemaljskom ''esencijom života'' pa su od majmuna postali ljudi ili smo mi sami ljudi vanzemaljskog porekla.Čak i verujem su sve rase ljudi na Zemlji poreklom sa različitih planeta(izgleda da sam i previše gledao film i seriju:''Zvezdana kapija'' Very Happy ).U prilog obema tvrdnjama ide i to da je period ljudske evolucije u periodu od pre 2 milona pa sve do pre 200000 godina poprilično neistražen,jer u tom lancu postoje dosta karika koje nedostaju.Kao prvo kako je moguće da je samo jedan deo australo-pitekusa(ja mislim da je u pitanju taj po Darvinovoj teoriji evolucije,čovekov predak(neka me neko ispravi ako grešim)) nastavio sa evolucijom,a da drugi nije i da je taj isti deo koji nije evoluirao prosto isčezao sa lica Zemlje i da su ovi koji su nastavili da evoluiraju uništili ovu drugu grupu.Ako je to tako zašto sve današnje vrste majmuna nisu isčezle na isti način od prvih čovekovih predaka koji su bili ''inteligentniji'' od njih.Posebno je interesantan i perod od pre 200000 godina pa sve do kraja ledenog doba(pre 12000 godina),jer vrlo je malo podataka o tom delu ljudske evolucije.Nigde nisam mogao da pronadjem objašnjenje kako su ljudi naglo tako uspeli da evoluiraju u bića kakva smo danas,jer deluje poprilično čudno da se čovek brže razvio u biće kakvo je danas u periodu od nekoliko desetina hiljada godina,nego što se razvijao tokom nekoliko miliona godina.Što više gledam slike evolucije čoveka po Darvinovoj teoriji sve više sumnjam u nju.
Poslednje otkriće piramida u Bosni koje su stare preko 20000 godina(bar tako naučnici tvrde) još više me ubedjuju da smo i mi sami poreklom vanzemaljci ili čak da smo nešto za čije poreklo objašnjenje tražimo u religiji,jer mi još uvek ne možemo da razumemo i objasnimo mnoge stvari.Ljudi su pre 20000 godina još uvek živeli u pećinama i nikako nisu mogli da sagrade te piramide.I plus što je pre 20000 godina još uvek trajalo ledeno doba.Ni piramide izgradjene širom sveta nisu mogle da se izgrade na načine kao su ih naučnici objasnili,mislim nisu mogle da se brzo izgrade bez upotrebe gradjevinskih mašina.Bez obzira na poznavanje matematike ljudi nisu mogli da ih sagrade,jer sva objašnjenja o podizanju kamenih blokova teških nekoliko tona bez upotrebe dizalica mi nisu baš preterano uverljiva.U Kini su u nekoliko pećina pronadjeni crteži stari 11000 godina na kojma su nacrtani oblici koji podsecaju na astronaute(ljude u skafanderima) i svemirske brodove.Opet je predjoh u sfere koje se ne tiču ove teme,ali ipak i one su jako povezane sa njom.Moram da napomenem da mnoge teme na forumu pa i ova ne mogu da se komentarišu bez zalaženja u druge teme.
Verujem i da je u svemiru u toku velika žurka,ali da mi ne zanmo adresu te diskoteke,ali mislim da tek kad rešimo stvari u svojoj kući(mislim na sve destruktivne stvari ovog sveta) možemo da postanemo deo te velike zabave.Nešto slično kao i Srbija koja hoće u Evropsku uniju. Laughing
Još da napomenem da ne mora biti isključeno i da su vanzemaljci bića čija je anatomija za naše pojmove biologije i organske hemije nezamisliva.Čak i ako bi se desilo dodjemo do saznanja da takva bića postoje,moglo bi se desiti da mnoge nama poznate naučne činjenice(aksiomi) ''padnu u vodu''.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 24, 2007 6:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nick ako te neko pita nista od svega toga sto vidis ispred sebe nije nastalo na Zemlji (naravno ni taj monitor u koji sada gledas). Naglasavam "nastalo", samo je sklopljeno ovde.
Kada sve sto ti je poznato razlozis u najsitnije delove dobices samo periodni sistem hemijskih elemenata (cak i vise od toga).
Zapitaj se odakle potucu ti elementi.

Jel znas kako se uopste procenju starost nekih stvari, recimo tih piramida koje pominjes ili fosila na osnovu kojih dobijamo informacije o evoluciji?
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 26, 2007 9:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ivanpkv je napisao/la sledeće:
Nick ako te neko pita nista od svega toga sto vidis ispred sebe nije nastalo na Zemlji (naravno ni taj monitor u koji sada gledas). Naglasavam "nastalo", samo je sklopljeno ovde.
Kada sve sto ti je poznato razlozis u najsitnije delove dobices samo periodni sistem hemijskih elemenata (cak i vise od toga).
Zapitaj se odakle potucu ti elementi.

Jel znas kako se uopste procenju starost nekih stvari, recimo tih piramida koje pominjes ili fosila na osnovu kojih dobijamo informacije o evoluciji?


Način na koji se odredjuju starosti stena i,piramida,stena,fosila,ne znam jer nisam imao priliku nigde da pročitam na koji se način to odredjuje.Podatke koje znam sam pročitao u knjigama i novinama,video na TV-u,jer lako pamtim brojke,i konkretno za piramidu u Bosni sam čuo prvo da je stara preko 20000 godina,što me je poprilično začudilo,jer znam da tad ljudi nisu mogli da sagrade.Čak i poslednja brojka za koju sam čuo od 10000-12000 godina pre nove ere mi je neverovatna,jer mislimj da ipak te piramide nisu starije od 5000 godina.A drugo,za ovu temu nije uopšte potrebno znati način odredjivanja starosti bilo čega.
Drugo govorio sam o hemiji,zato što me je jedan od članova foruma zapitao šta je organsko,a šta neorgansko jedinjenje,a i govorio sam i o mogućnosti zasnivanja života na nekom drugom elementu,a ne samo na ugljeniku.A što se tiče priče o poreklu hemijskih elemenata,hm,dobro,ne mora sad da se ''filozofira'' o tome.Hemijski elementi su nastali pri nastanku svemira,logično da ništa od čega je Zemlja stvorena nije na njoj nastalo.
Ništa od ovog što sam u ovoj temi napisao nije netačno,tj. nisam ja izmislio,i nije nejasno.Trudio sam se da ''nacrtam'' neke stvari,a tome sam često preterivao,jer sam po prirodi preopširan kada komentarišem.Neke moje pretpostavke možda nisu tačne,jer su ipak samo pretpostavke;nisu u pitanju nikakve teorije ili ne znam šta.
Stvarno ne znam kakve veze imaju tvoja pitanja sa mojim komentarima?Zašto je bitno da znam kako se odredjuje starost bilo čega ili odakle potiču hemijski elementi sa ovom temom?Neki podaci iz evolucije su bitni,tj. bitna je samo starost,tj. koliko godina je nešto staro,ali način na koji se do njih došlo nije bitan.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 26, 2007 10:44 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nick udaljili smo se poprilicno od teme.
I nije mi jasno zasto nisu moderatori izbrisali poruke posto nemaju veze sa temom.

Svi hemijski elementi nastali su gasenjem zvezda, kao sto je nase sunce.
Prilikom tog procesa, u zavisnosti od mase, temperature i jos mnogo faktora zavisi broj elemenata koji ce se ispustiti u svemir.
Ako je u jednom trenutku jedna od nebrojeno mnogo kombinacija rezultirala zivotom na planeti zemlji, verujem da postoj niz takvih slicnih kombinacija koje su rezultirale inteligentnim zivotom na nekoj drugoj planeti u recimo nekoj drugoj galaksiji.

Hocu da kazem da je i teoretski i prakticno nemoguce da od zilion kombinacija je samo jedna prava.
 
baabica
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 03 Feb 2007
Poruke: 103

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 26, 2007 11:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

vjerujem ...jer kako kažu .... previše prostora za gubljenje... a fakat bi bilo glupo da smo jedini...
 
tamara_blabla
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 38

Datum registracije: 15 Mar 2007
Poruke: 766

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 26, 2007 11:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Definitivno verujem da ima i drugih zivih bica u univerzumu, ali ne kao sto ih prikazuju u sf filmovima.

_________________
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 27, 2007 12:04 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ivanpkv je napisao/la sledeće:
nick udaljili smo se poprilicno od teme.
I nije mi jasno zasto nisu moderatori izbrisali poruke posto nemaju veze sa temom.


Nisam jer niste bas skroz "skliznuli" sa teme. Ja sam pitao oko elemenata na kojima se zasniva hemija organizama, a moguce je da se hemija organizma vanzemaljaca zasniva na drugim elementima.
Necu ovo brisati, ali se tema vratila u kolosek.

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 27, 2007 1:03 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ivanpkv je napisao/la sledeće:
nick udaljili smo se poprilicno od teme.
I nije mi jasno zasto nisu moderatori izbrisali poruke posto nemaju veze sa temom.

Svi hemijski elementi nastali su gasenjem zvezda, kao sto je nase sunce.
Prilikom tog procesa, u zavisnosti od mase, temperature i jos mnogo faktora zavisi broj elemenata koji ce se ispustiti u svemir.
Ako je u jednom trenutku jedna od nebrojeno mnogo kombinacija rezultirala zivotom na planeti zemlji, verujem da postoj niz takvih slicnih kombinacija koje su rezultirale inteligentnim zivotom na nekoj drugoj planeti u recimo nekoj drugoj galaksiji.

Hocu da kazem da je i teoretski i prakticno nemoguce da od zilion kombinacija je samo jedna prava.


Moji komentari imaju itekako veze sa ovom temom,jer tema nije ''usko usmerena'',tj. povezana je i sa astronomijom,i sa astrofizikom,i sa kvantnom fizikom,i religijom,i hemijom,i biologijom tj. evolucijom,i istorijom,povezana je sa mnogo stvari.Da sam se previše udaljio teme,a nisam,neko od moderatora ovog dela foruma bi se ''oglasio'' i rekao bi mi da se vratim na temu,ali ti opet nisi merodavan da mi kažeš da bi neke moje poruke trebale da se izbrišu.Ako je to problem,javiš se moderatoru,tj. pitaš ga i kažeš mu svoje mišljenje,tj. kažeš mu ako sam uradio nešto što je po tvom mišljenju pogrešno.Ali da se opet ne udaljavam previše od teme...
Ne vidim da sam bilo šta rekao što se kosi sa tvojim tvrdnjama.Naravno da je nemoguće da postoji život samo na Zemlji,to nisam nikad ni tvrdio.Da si malo više čitao moje poruke video bi da o čemu sam sve govorio.

Postoji još dosta stvari koje se zaboravljaju pri razgovoru o životu van naše planete,a mislim pre svega na planete izvan Sunčevog sistema,jer se zna da na nijednoj planeti Sunčevog sistema osim Zemlje ili njenom satelitu nema uslova za život kakav je na Zemlji.Jedna od njih su zvezde,odnosno njihova veličina,starost,stabilnost.
Da bi mogao da postoji život na nekoj planeti osim Zemlje,ona prvo mora da se okreće oko stabilne zvezde.Šta to znači stabilna zvezda?To znači da ta zvezda nije supernova ili nova ili da nije tzv. dvostruka,trostruka ili višestruka zvezda.Supernova je zvezda koja usled nekontrolisane nuklearne fuzije eksplodira u svemirski izuzetno svetao objekat sačinjen od plazme.Nova je vrsta supernove,tj. zvezda iz klase ''belog patuljka'' koja usled termonuklearne eksplozije na svojoj površini,kao i supernova,izbacuje većinu ili sav svoj zvezdani materijal sa veoma velikom silom.Zbog takvih svojstava ovakvih zvezda nemoguće je da oko njih uopšte mogu da se formiraju i da oko njih rotiraju bilo kakve planete,jer i ako bi postojale,ne bi mogle da imaju ni stabilno magnetno polje koje bi moglo da zaustavlja nenormalno jake nalete solarnih vetrova,a i same planete bi bile uništene zvezdanim materijalom koji bi leteo ka njima usled eksplozije zvezde.Naše Sunce je poprilično mala zvezda da bi postala supernova,a i da bi to postala potrebno bi joj bilo namanje 10 milijardi godina.Pulsari su jedna od vrsta neutronskih zvezda(druga vrsta su magnetari) koje su prečnika oko 10 km i koje su veliki izvor radio-talasa.Jasno je da i takve zvezde ne mogu da imaju planete koje na kojima bi mogao da nastane život.
Dvostruke,trostruke ili višestruke zvezde su u stvari grupa zvezda koje imaju zajednički centar masa oko kojeg rotiraju.Sistemi tih zvezda su poprilično nestabilni,tj. planete oko njih nemaju stabilnu putanju,jer usled dejstva takvog sistema zvezda one nemaju putanje kakve imaju planete Sunčevog sistema(eliptične putanje koje su približno oblika kružnice).Najbliža zvezda Zemlji posle Sunca je Proksima Kentaura koja je ustvari trostruka zvezda,tj. sistem od tri zvezde u kojoj je najveći član Alfa Kentaura.
Da ne zaboravim i tzv. ''braon patuljke'' koji nisu ni zvezde ni planetarni džinovi,jer imaju veličinu(masu i zapreminu) koja je manja od najnižeg kriterijuma koji bi morali da ispune da bi bili zvezde(već spomenute,masa i zapremina,ali i sjaj) i koje su isuviše velike da bi se nazvale planetom.Takvi objekti su najčešće 70 puta veći od Jupitera.
Ovakvih objekata(supernove,pulsari,sistemi koje se sastoje više od jedne zvezde,braon patuljci) čine po nekim procenama oko 65% zvezda u našoj galaksiji(''optimisti'' kažu da je to manje od 50%,''pesimisti'' da je to više od 75% zvezda).Takva cifra značajno smanjuje broj ''potencijanih'' zvezda koje bi mogle da imaju planete na kojima je moguće da žive inteligentna bića.
Kada se ispune svi kriterijumi vezani za zvezde,sledeći kriterijum su planete.Dosad je(po mojim saznanjima) otkriveno preko 150 planeta van Sunčevog sistema i to su sve planete koju pripadaju ''Jupiterovom'' tipu planeta,tj. to su sve gasoviti džinovi koji su u većini slučajeva nekoliko puta veći od Jupitera.Na takvim planetama kao što je poznato nije moguć život.Znači planeta koja nas zanima mora da bude ''Zemljinog'' tipa.
Šta je planeta ''Zemljinog'' tipa to svi uglavnom znamo tako da ne moram da objašnjavam.Sledeći uslov je da ta planeta ima magnetno polje koje je stabilno i koje može da zadrži sve štetne uticaje solarnih vetrova i ostalog po eventualni život štetnih kosmičkih zračenja.Zatim takva planeta mora da bude u tzv. ''terestrijalnom pojasu'' tj. na rastojanju na kojem je moguće da se ispune najpovoljniji uslovi za život.To rastojanje trebalo bi da bude srazmerno rastojanju Zemlja-Sunce.Zašto kažem srazmerno,a ne isto?Zato što nije bitno samo rastojanje već i odnos veličina zvezde i planete koja se oko nje okreće.Znači potreban uslov da na nekoj planeti nastane život je da je odnos veličina zvezde i planete,kao njihovo rastojanje u istoj ili približno istoj srazmeri kao što je u pitanju odnos Zemlja-Sunce.Što je veća zvezda taj. tzv. ''terestrijalni pojas'' je veći(širi) i udaljeniji od same zvezde,ali je onda bilo potrebno(poželjno) da i sama planeta bude veća.Kad se ispuni i taj uslov,sledeći i najvažniji uslov je tekuća voda.Gda ima tekuće vode moguć je nastanak života.
Kad se ispune svi ti uslovi moguće je postojanje inteligentnog života na nekoj planetii.Neki naučnici su računali verovatnoću postojanja planeta na kojima je moguć život sličan onom na Zemlji i kada se izračuna ta verovatnoća nastanka života na osnovu svih tih kriterijuma,dolazi se do ''poražavajuće'' brojke u odnosu na broj zvezda u našoj galaksiji.Ta brojka je oko 1 milion zvezda(ne držite me za reč,jer je u pitanju samo nečija procena) koje bi mogle da imaju takve planete u svom sistemu,što je ''mizerno'' u odnosu na 100 milijardi zvezda u našoj galaksiji.Dakle moguće je postojanje bar milion planeta sličnih Zemlji.Ali opet i to je ogroman broj,a za mene verovatnoća da na tih milion planeta ne postoji život je 0%,jer verujem da ima vanzemaljaca,tj. inteligentnog života.
Planete kakva je Zemlja su male mase i zapremine,a velike gustine,tamne su i teško uočljive,ali nadam se da će se NASA vrlo brzo(mada je to nerealno pre 2030. godine) realizovati svoj program,tj. misiju Kepler(Terrestrial Planet Finder,Space Interferometry Mision) i da će konačno pronaći planete slične Zemlji što će u mnogome pomoći odgovoru na pitanje:''Da li smo sami u svemiru?''
A,ponavljam još jednom,siguran sam da nismo sami u svemiru.

P.S.: Izvinjavam se moderatoru ovog dela foruma ako sam opet otišao van teme,ali mislim da je ovo što sam napisao itekako povezano sa ovom temom.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
poison
~Chase The Sun~
<b>~Chase The Sun~</b>



Godine: 40

Datum registracije: 10 Jul 2004
Poruke: 6599
Mesto: ¤In The Land Of The Holy Sun¤

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 27, 2007 1:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

samo kratko.....mi nismo sami Very Happy

_________________
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Riznica tajni ~ -> ~ Svemir ~ -> Verujete li da vanzemaljci postoje ? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  sledeća
Strana 11 od 14

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon