www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ljudski napredak???
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
Jugović
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 43

Datum registracije: 16 Jan 2005
Poruke: 18475

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 20, 2005 9:00 am    Naslov poruke: Ljudski napredak??? Na vrh strane Na dno strane

Nasao sam sledece, pa me zanima vase misljenje o tome:

Citat:
Nakon sto je covek dostigao razinu koja ga prema temi "Da li je covjek drukciji od zivotinja" karakterizira, do danas se u svom emotivno-intelektualnom nivou nije pomako.

Problem je sto to ne izgleda tako - ipak vidimo razlike u covekovom drustvu pre 1000 godina i danas. Stvar je u tom sto mu je to omogucila bas civilizacija, mogucnost prenosenja i nadogradjivanja znanja kroz generacije.

Ja smatram da je covek ostao isti. Eratosten je, npr. iako je ziveo pre 2 i po hiljade godina, bio isto pametan ko i danasnji najjaci naucnici. Stvar je samo u tome sto je on nadogradjivo prikupljeno znanje svoga vremena, a nasi nadogradjuju znanje nasega vremena.


Ne znam da li ste to primetili ali zadnjih decenija nema vise toliko pokreta na polju fizike, hemije, itd. Tj. nema znacnog pokreta, vise su nam ostali naucnici iz proslosti u secanju nego iz danasnjice, dakle:

Mislite li vi da se covek znatno pomakao u svom intelektualnom nivou od onoga koji je ziveo pre par hiljada godina?


 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 21, 2005 12:01 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bas suprotno mislim da je covek napredovao i suvise ali na drugom polju. Ne bih se slozila sa tobom da su bas totalno zatajila na polju fizike, hemije biologije. Skoro sam citala da su naucnici pronasli neke tehnike o ispitivanju faraonskih DNA iz rehidriranog tela. Na polju kvantne fizike sam procitala da je izvesni Randel Mils (nisam 100% sigurna o imenu) napravio novi oblik vodoroda, u njegovom modelu proton se nalazi blize neutronu i oslobodjava ogromne toplotne energije. Sve nauke idu napred podjednako samo mislim da su u pitanju nasa interesovanja. Naime u zadnje doba tehnologija ide munjevitom brzinom, a to je nama blize i vise interesantno nego neke nove pronalaske u svetu fizike ili hemije. bar ja tako mislim mozda i gresim ko zna Wink

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
Belphegor
Cute Blondie's devil
Cute Blondie's devil



Godine: 38

Datum registracije: 22 Avg 2005
Poruke: 3385
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 21, 2005 12:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ma mislim da je onaj koji je rekao to što je Jugo citirao u pravu. Iako sada sve napreduje munjevitom brzinom, bilo tehnologija, bilo fizika ili nešto drugo. Napreduju zato što sada ima uslova za to, ali ti uslovi nisu stvoreni odjednom, već se sve to godinama nadograđivalo, dopunjavalo nečije pređašnje ispitivanje ili na osnovu nečijih činjenica. Danas se sve radi na osnovu nekog prethodno stečenog znanja pa se to znanje samo dopunjuje i prenosi na sledeću generaciju.
Mada, sada radijacija čini čuda od naše omladine pa ko zna, možda dobijemo i neko čudo Mr. Green

_________________
 
BabyG
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 20 Jun 2005
Poruke: 4980
Mesto: ...caught in the heart of an angel...

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 14, 2006 10:24 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Slazem se sa gore navedenim citatom, i mislim da to ovisi u drustvu i situaciji u kojoj se nalazi. Jer sigurno ce i za 200god ljudi koji su tada misliti da su pametniji od nas. A to zapravo nema veze sa pameti. Mozda ce biti tehnoloski napredniji,fizicki, ali to sve ce im omoguciti drustvo.... Wink

_________________
~*Ode noć, još uvijek imam istu moć da do tebe mogu doć, samo pružim dlan od morske vode slan zlatnim prahom začaran, da uđe tiho u tvoj san i nježno te budi kao kad te ljubi...*~

 
Pedjanbg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 20 Jan 2006
Poruke: 229
Mesto: Novi Beograd

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 14, 2006 11:43 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U poslednjih 20 godina 20. veka, tehnologija je napredovala vise nego u celoj istoriji do tada. U prvih 10 godina ovog veka to ce takodje biti slucaj. pa ce u 5 godina ponovo napredovati vise nego u celoj istoriji do tada. Tehnologija je u eksponencijalnom razvitku, ali to ne mora da znaci da je covek znacajnije intelektualno napredniji nego pre. Jednostavno, znanja se nadogradjuju, sada raspolazemo sa mnogo vise podataka, a i planeta je mnogo naseljenija nego ranije.
 
admirp
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 04 Feb 2006
Poruke: 57
Mesto: sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 14, 2006 2:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jako dobro pitanje mora se priznati, da li je covjek na vecoj intelektualnoj razini od covjeka pre 1000 godina, pitanje na koje je odgovor bezuvetno DA, mislim da je odlicno to sto smo u tih 1000 godina izumili masovne medije, racunare, sto smo napustili orbitu zemlje, ali ustvari postali smo stetocine milion puta vece od onih ljudi koji zi zivjeli pre 1000 godina, amerikanci su napravili atomsku i stradalo je toliko neduznih, nase znanje bi bilo blizu stadija savrsenstva samo kad bi znali kako ovladati pohlepom i zeljom da drugima nanosimo zlo

_________________
you'll never walk alone
 
Makro
Sudbina Pravi Greske
<b>Sudbina Pravi Greske</b>





Datum registracije: 01 Jul 2005
Poruke: 2090
Mesto: P!zd!land

australia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 15, 2006 12:03 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa intelektualno ne bas puno. Sve se danas proucava na necemu sto postoji, samo se malo usavrsi i odma se proglasava nekim napredkom.

_________________
Na pesku smo se videli, još ni gaće nismo imali.
Upi’kila si se na dodir moj, od tog trenutka ja sam samo tvoj!
_________________________________________
"Ko Crkvi Daje, Bogu Pozajmljuje, A Bog Nikom Duzan Ne Ostaje!"
 
shadowman77
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 47

Datum registracije: 27 Nov 2005
Poruke: 166

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 20, 2006 12:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zato sto su prije naucnici bili slobodni ljudi danas ako se procuje za tebe da si dobar tipa nikole tesle dodju odmah ljudi iz vodecih svetskih zemalja i kupe ti i onda kad te povedu za ameriku gotovo cao ko zna sto cinis tamo u njihovim laboratorijama
 
dopud
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 25 Nov 2005
Poruke: 95

austria.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 09, 2006 10:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kada razmislim o tom pitanju, meni se cini da je covjek vise nazadovao nego li napredovao. Jer ako covjek tehnoloski napreduje, a, pri tom, covjecanstvo biva sve nesrecnije, onda u jednom sveopstem smislu, to ne bi mogao biti napredak. Meni se sve cini da se covjek, izvinjavam se na izrazu, negdje - zahebucnio! Embarassed
 
Maja S.
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 43

Datum registracije: 18 Jun 2005
Poruke: 1570

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 19, 2006 9:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je danas najveci problem u hiperprodukciji. Mozda to i nije problem u pravom smislu reci, ali danas postoji toliko polja za dokazivanje i za istrazivanje da ljudi jednostavno ne mogu u javnosti dovoljno doci do izrazaja. Ima ih na milione. Svakog dana poneko nesto novo izmisli.
Ranije je to bilo drugacije. Jer na primer kada je Nikola Tesla pronasao struju to je bilo nesto kao savrsenstvo. A danas je za nas struja- struja.

_________________
"Strast je zaludjenost nekom osobom, želja za nekim...Kada strast prodje na svetlo izlazi ljubav. Jer ljubav znači voleti nečije mane, dok STRAST voli vrline..."
 
nenadmorpheus
Just me
Just me



Godine: 35

Datum registracije: 23 Okt 2005
Poruke: 7677
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 20, 2006 2:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa ja mislim da ovo pitanje nije bas pogodno. Zasto? Pa u pravu si kada kazes da nema vise nekih velikih pomaka u naukama kao sto su Hemija, Biologija, Filika ali to je i normalno. Jer ako uzmemo da deo Biologije obuhvata proucavanje i istrazivanje covekovog tela, slozices se da danasnji "naucnici" na toj temi nemaju sta vise da otkriju jer se na tom polju vec sve zna ali pre par hiljada godina i nije bas.
Ako se pak okrenemu drugim naukama, istrazivanjima i dostignucima na polju Tehnike, Farmacije, Istrazivanje drugih planeta... Tu jesmo napredovali.
Civilizacija uvek napreduje i ljudi imaju potrebu da nesto novo pronalaze i istrazivaju, tako da ja mislim da se covek znatno pomakao u svom intelektualnom nivou od tih davnih vremena.
 
helenaW
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 44

Datum registracije: 15 Mar 2006
Poruke: 6

france.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 21, 2006 2:28 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mozda neka radikalna otkrica i nisu se desila od 1945 (posle atomske bombe) pa naovamo.
Ali otkrica kao RNK (Rosalind Franklin) ili domaci kompjuter pa i internet.. transplatacija ruku, srca, lica.. su fenomenalni progres.

Posto idemo ka nekom big brother orvelskom sistemu - snimaju nas hiljadama kamerama bilo gde u gradu.. mene cak strah od novih otkrica.
Sad je u modi taj biometriski pasos (sa chipom) koji amerikanci izmislise i sad nametaju celom svetu . Uskoro nanotehnologija predlaze chipove ugradjene pod kozom ! pa tako vise ni nemoras nositi pasos, creditnu karticu ili vozacku.
Ne daj boze da se nekim zakacis jednog dana..(?!) crno ti se pise

Fim Gattaca fenomenalno opisuje sve ovo ali u jako humanom smislu.
Ko nije gledao taj film , odmah da trci i skine film (bit torrenti) ili lokalna dvd-teka.
Smile
Smile
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Ljudski napredak??? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon