www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Eutanazija ... pro et contra?!
Strana 1, 2, 3, 4, 5, 6  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 18, 2004 2:53 pm    Naslov poruke: Eutanazija ... pro et contra?! Na vrh strane Na dno strane

Dakle, sta mislite o eutanaziji, znate li nekog da ju je trazio, sta biste vi uradili .....??

pitanje je tesko i ozbiljno...zato dajte i ozbiljne odgovore....



_________________


Poslednja prepravka: Yasmin datum Sub Okt 23, 2004 4:12 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 18, 2004 4:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ovde kod mene je to zakonom odobreno...ima puno slucajeva koji se opredeljuju za eutanaziju....znam da je vrlo tesko odluciti se za tako nesto...narocito ako se ne radi o sopstvenom zivotu, ali nekako podrzavam to....zasto???
...mislim da ne treba pustiti da ljudi pate...narocito kada su postali "biljke",da ih tako nazovem...znaci kad su to poslednji stadijumi cancera na primer...kad im ni lekovi vise ne pomazu da prevazidju bol...samo tad bih se usudila na tako nesto i ni za sta drugo....

_________________
 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 22, 2004 3:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

.....koliko znam, u SCG eutanazija nije legalna (to valjda ne čudi, budući da Balkan zaostaje u mnogo čemu...), ali bih je lično odobrila kada bi moj glas vredeo ičemu....
......štaviše, primećujem jedan paradoks: ponekad (čak ne retko) je član porodice u vrlo nezahvalnom položaju da odlučuje hoće li težak pacijent biti ostavljen na aparatima ili ne, a samom pacijentu taj ili sličan izbor nije pružen. Lično mislim da je ponekad (ponovo ne retko) održavanje patnika u životu, a preko njegove volje (ako tu u terminima volje može da se govori) ravno sadizmu.
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 23, 2004 3:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

E vo jednog teksta:
Eutanazija
Olakšanje smrtne borbe pomoću narkotika?

Pojam ”eutanazija potječe iz antike i oblik mu je dao filozof SVETON. Opisao je eutanaziju kao laganu, bezbolnu smrt. Pojam sam znači ”dobra smrt (eu = dobro, thenesus = smrt). Do dana današnjeg je diskusija o eutanaziji aktualna kao i u antici. Možemo mi jednomu čovjeku kome je život samo još bol, muka, patnja i tuga, ispuniti zadnju želju? Možemo mi njemu tako pomagati?

Diferencirajmo između dvije vrsti eutanazije: aktivne i pasivne. Pod pasivnom eutanazijom se ne razumije ubijanje, nego odricanje medicinsko-tehničkog sredstva za produženje života. To znači da se neće samo pomoću različitih strojeva dalje živjeti. Aktivna eutanazija znači direktno i smjerano ubijanje po želji patnika koji je na smrt bolestan.

Kad se rodi čovjek, veselimo se, kad se oženi, radujemo se glasno, ali kad umira, ponašamo se kao da se ništa ne bi dogodilo.

Eutanazija nije pomoć nego kapitulacija.

U Austriji ima liječnika koji propagiraju aktivnu eutanaziju što je za mene poput samoubojstva. A to se mora diskutirati jer svatko koji je jako bolestan i mora umrijeti treba pomoć i naše podupiranje. Izjava da umirajući čovjek želi sam odlučiti smrtni čas je jednostavno pogrešna. Naši liječnici se moraju brinuti za bolesne pacijente i njima dati nadu. Na smrt bolesni imaju strah od smrti, oni se boje bolova, imaju strah da ih mi ostavimo same. Naša zadaća, rad liječnika je da onim ljudima dajemo snagu. Znam da nije lijepo pogledati bolesnika i živjeti s bolesnikom kad toliko trpi. Ali mi nemamo prava da se umiješamo u njegov život. Čovjek koji već umira treba našu pomoć, našu ljubav a ne smrt. Na kraju života se ovi ljudi moraju ljubazno i kompetentno čuvati jer su oni bojažljivi i nesigurni. Umirajućega čovjeka ne smijemo napustiti. Kad mi sami ležimo teško bolesni u krevetu, želimo razumljive znakove nade da dobijemo hrabrost jer svaki od nas mora ići ovaj zadnji put u dostojantsvu. Bolesnici hrabrost samo onda mogu dobiti ako u njihovoj blizini stoje ljudi koji se brinu za njih i njima davaju cijelu snagu za podnošljiv kraj života. Mnogo ljudi želi brzu smrt - sve mora brzo proći - oni se boje umiranja. Veliki dio čovječanstva želi umrijeti kod kuće u krugu familije. Ali stvarnost je potpuno drugačija. Ljudi umiraju mjesecima dugo u bolnici. Liječnici i medicinske sestre su preopterećeni jer nisu učili kako se može ponašati u takvoj situaciji. I oni su nemoćni i nesigurni. ”Mi njemu ne možemo više pomoći. Često se čuje ova rečenica u bolnici. To se na takav način ne smije reći. Takva rečenica bi mogla biti razorna za mučenog bolesnika. On se osjeća nemoćan, zbunjen i napušten. Jedini izlaz je dakle za njega želja za aktivnom eutanazijom.

Palijativna medicina je spremila lijekove koji ublažavaju bolove i nude bolesniku smrt u dostojanstvu. U toj fazi života čovjek više ne treba skupe strojeve i laboratorije. Koji kompjutor tiješi? Koji roboter drži ruku umirajućem čovjeku? Elektronska toplina i posveta? To je nevjerojatno! U Austriji (u Hrvatskoj još ne) imamo takozvani ”hospicijski pokret. Cilj ove organizacije je na smrt bolesnim omogućiti umrijeti u poznatoj okolini. Suradnici ove organizacije, a između njih ima i počasnih suradnika, imaju mnogo vremena za svoje pacijente. Za mene aktivna eutanazija nije ”pomoć nego kapitulacija prema izazivanju smrti.

Smrt je dio našeg života - a ne kraj!

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 23, 2004 3:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Molitva za smrt
Nakon sto je u Velikoj Britaniji umrla zena koja je po sudovima trazila pravo da umre, ponovo su se otvorile rasprave o tome treba li u Konvenciju o ljudskim pravima uvesti da svako pored prava na zivot ima i pravo na smrt. Za sada su svojim neizlecivim bolesnicima, koji trpe veliki fizicki bol, odluku o tome da li ce ili nece ziveti zakonom dozvolili Holandija, deo Australije, jedna americka drzava i Kolumbija. Mada je nasa zemlja daleko od toga da se, u moru ostalih, bavi ovim pitanjem, da li se ostatak sveta sa manje problema krece prema humanosti ili prema "milosrdnoj eutanaziji"? I ko ce odlucivati o tome kada treba umreti - covek, sudbina, Bog ili doktor?
Ja sam da covek sam odluci.

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
vecadok
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 55

Datum registracije: 06 Nov 2003
Poruke: 7276
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 06, 2005 4:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bez obzira što sam položila zakletvu da ću poštovati život
od samog njegovog nastanka
slažem se da nezlečivim pacijentima
treba omogućiti umiranje dostojno čoveka
....dakle, ja sam za,
ako moj glas nešto vredi Rolling Eyes
...i još nešto
moji najbliži već imaju moj amanet
da budem li i sama u ovakvoj situaciji
to učine odmah!

_________________
Tražeći sebe naišla sam na tebe...
i potpuno se izgubila!
...ali dobar san će biti lek na dar!
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 08, 2005 11:17 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mentalitet kulture smrti zahtijeva ozakonjenje eutanazije u ime obrane ljudskog dostojanstva. U pluralističkom društvu moralna se pitanja konačno razrješavaju zakonom, a temelj zakonskih propisa je konsenzus, a ne moralnost. Ozakonjenjem eutanazije niječe se ravnopravnost i jednako dostojanstvo svih ljudi. Novi Kazneni zakon Republike Hrvatske govori o usmrćenju na zahtjev i smatra ga kaznenim djelom protiv života. Mogućnost umiranja u skladu s ljudskim dostojanstvom nudi kultura života, a ostvaruje se posebice u hospiciju.

Evo sta hrvati misle o tome...
Kao jedan od najjačih motiva, društveno i uljudbeno prihvatljivih, u prilog eutanazije redovito se navodi vrednota ljudskog dostojanstva. Tvrdi se, naime, da su teška stanja bolesti i umiranja u nepomirljivoj suprotnosti s ljudskim pravom na dostojanstvo u tijeku umiranja. Da bi se izbjegla povreda prava na dostojanstvo u umiranju, ide se dotle da se želi pogaziti bitno, elementarno i osnovno ljudsko pravo, temelj svih ostalih pa i onoga na dostojanstvo u umiranju, a to je pravo na opstojnost, pravo na život. Zvuči više nego neobično da se u ime čovječnosti smije, štoviše, treba i mora ubiti -
- čovjeka.

Očito je da je ozakonjenje eutanazije, u njezinom današnjem značenju, nespojivo s vrednotama naše suvremene kulture. Naime, ako bi netko imao zakonsko pravo na eutanaziju, drugi oko njega imali bi dužnost omogućiti mu da ostvari to pravo, tj. morali bi ga ubiti na njegov zahtjev, kad to on sam ne bi mogao. U suprotnom, njegovo bi pravo bilo neostvarivo. Takvo je duhovno ozračje barem za sada nezamislivo. Pravna država ima neizostavnu obvezu štiti ljudski život u svim njegovim stadijima.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 08, 2005 11:19 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

a ljudi koji su dosli do tog stadijuma..verujem da sde ne bi slozili sa tim..ipak..covek mozda sam treba da odluci..no tesko je dati konacan odgovor..meni se cini da nikada ne bih se odlucila da prihvatim tako nesto...ne znam...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 08, 2005 11:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

EUTANAZIJA - DOSTOJANSTVENA SMRT ILI UBOJSTVO?

Krucijalni problem suvremene medicine je eutanazija - pitanje izbora "života i smrti" u kojemu se ogleda sva moć i nemoć suvremenog svjetskog ljudstva.
Grčka složenica 'euthanasia' u nas se prevodi uglavnom kao 'blaga smrt'. U narodnom shvaćanju "blaga je smrt zapravo prirodna smrt u snu", stoji u medicinsko-etičkom ogledu dr. Nike Zuraka objavljenom u 'Liječničkom vjesniku'. Eutanazija se često sinonimno naziva i "ubojstvom iz samilosti" - "mercy killing" ili čak "dostojanstvenom smrću" - "death with dignity". Napominje se da je jedan od najranijih povijesnih primjera eutanazije izlaganje "nedonoščadi i malformirane novorođenčadi na brdu Tajget drevne Sparte". Prema autoru, i "veliki etatističko etički sustavi" Platona i Aristotela "zastupaju stajališta u prilog eutanaziji".

U Renesansi se često vode rasprave o eutanaziji i njezinim ekvivalencijama. Thomas More u 'Utopiji' piše, primjerice, da je najbolje da liječnik prekine život neizlječivog bolesnika izloženog degradaciji ljudskog. Martin Luther u spisu 'Tischreden', govoreći o "malformiranoj djeci" - kaže: "Da sam princ ili Bog, bacio bih takvo dijete u rijeku Moldavu.., riskirao bih u tom slučaju počiniti ubojstvo."

Svjetska udruga liječnika (WMA) donijela je 1987. deklaraciju o ovom pitanju: "Eutanazija, to jest voljno prekidanje bolesnikova života, bilo na njegov zahtjev ili na zahtjev njegovih bliskih srodnika, neetična je. To ne spriječava liječnika da poštujući želju bolesnika ne dopusti prirodni tijek smrti u terminalnoj fazi bolesti."

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 08, 2005 11:27 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Naša zemlja spada u one u kojima se eutanazija i želja pacijenta da mu u završnoj fazi bolesti neko pomogne u samoubistvu smatraju ubistvom i ostaju tabu tema.
-U našem Krivičnom zakoniku ne postoji poseban član koji se odnosi na eutanaziju, ali naši pravnici tumače zakon tako da lekar ne može u tome da učestvuje, odnosno da je uloga lekara jedino da pomaže pacijentu u produžetku života - kaže predsednik Jugoslovenskog udruženja za medicinsko pravo prof. Jakov Radišić.
Naši lekari su, po ovom pitanju, uglavnom isključivi. Kako izjavljuju oni koji se svaki dan suočavaju s teškim bolesnicima za koje gotovo nema spasa, i ovi bolesnici žive u nadi da će ostati živi. I najmanji znak trenutnog poboljšanja zdravstvenog stanja ili prestanka bola daje im nadu da će pobediti bolest.
- Eutanazija kod nas nije dozvoljena, a lekare obavezuje i Hipokratova zakletva po kojoj nemaju pravo da pacijentu oduzmu život - kaže onkolog dr Tanasije Katić. - Otuda najveći broj lekara smatra da je eutanazija neetička i da je medicinska profesija mora osuditi. Ali, smatra se da je pravo svakog pacijenta odbijanje medicinske pomoći i da tada lekar ne postupa neetično, čak i ako takve želje pacijenta dovode do smrti. Drugi razlog koji baca senku na eutanaziju je i što je između njega u ubistva teško napraviti razliku i da se u ovom segmentu otvaraju vrata zloupotrebama prilikom transplantacije organa.
Ali, ima i drugačijih mišljenja, posebno onih ljudi koji su se suočili s mukama svojih najbližih u poslednjim danima života. Oni koji su za eutanaziju svoj stav pravdaju time da je bitniji kvalitet života pacijenta nego njegova dužina, da su agresivne metode lečenja gore od ubistva iz milosrđa, kao i da je pravo pacijenta na smrt lična stvar.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
z-sveti-jovo-88
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 20 Feb 2005
Poruke: 231
Mesto: forced emigration

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 27, 2005 10:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

to je jedna tocka hitlera, ja sam totalno protiv,
 
dex's
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 25 Feb 2005
Poruke: 11

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 28, 2005 3:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

svako rodjenjem ima pravo na zivot, a samim tim i na odluke... eutanazija stvar licnog izbora, isto kao da li ce neko dozvoliti da u slucaju smrti njegovi organi budu donirani. nek' radi ko sta hoce od svog zivota!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Eutanazija ... pro et contra?! Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4, 5, 6  sledeća
Strana 1 od 6

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon