www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Istanbul
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
Бојан
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 47

Datum registracije: 21 Nov 2006
Poruke: 40
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 28, 2006 12:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Цариград... Улица и кула носе име Београда... Није мала ствар!


_________________
ENA DYO TRIA ΣYNOPA METH ΣEPBIA
 
micica1981
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 08 Maj 2006
Poruke: 41
Mesto: CACAK

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 07, 2007 7:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Smatram da ga vredi obici, jer ima sta da ponudi: provod, pregled istorije, interesantne ukuse hrane.... Posto jos nisam bila, planiram ove godine da ga posetim, najvise zbog Aja Sofije, cula sam da oduzima dah....

_________________
Ljudi ulaze u nase zivote sa razlogom! Nova iskustva mogu biti samo dobra jer sluze da nas oblikuju u onakvu osobu kakva jeste ili kakva cete biti!!!
 
d3n1
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 37

Datum registracije: 03 Jan 2006
Poruke: 357
Mesto: tz

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 07, 2007 10:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Istanbul je prelijep grad,bio sam 2 puta tamo i nisam uspio vidjeti sve ljepote koje pruza ali ima vremena,inace svima bi preporucio da posjete
Glavno je cjenkanje sa onim prodavcima,legende po 100 eura snize cijene Smile
 
Anđela
inso umjetnica
<b>inso umjetnica</b>



Godine: 39

Datum registracije: 18 Dec 2006
Poruke: 10293

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 23, 2007 1:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bila sam u Istanbulu sa frendom jednom, on je išao zbog posla, a ja sa njim, na 4dana. Meni je bilo ok, mada je grad prevelik, ne možeš ga vidjet nikako za tako malo vrijeme. Ali zato robe ima svuda sa sve cenjkanjem..Svuda! Vratila sam se bogatija a ne siromašnija Laughing Laughing Laughing

 
RedStarGirl
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 08 Dec 2005
Poruke: 307

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 26, 2007 9:09 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

uf, kakva sećanja,emocije,...obožavam istambul
 
Vampirela
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 31 Avg 2006
Poruke: 454
Mesto: Tamo gdje je on...

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 28, 2007 1:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bila sam tamo...i mislim da je fenomenalno...taj spoj istorije i savremenog svijeta. bila sam odusevljena i jos uvijek sam Laughing

_________________
LJubav je jedina stvar na svijetu koju ne treba objasnjavati i kojoj ne treba traziti razlog!
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 18, 2007 4:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bila...zaljubila se...kultura, istorija, uzurbanost...ceo svet na jednom mestu...moja preporuka je da ako ikako mozete idete na krstarenje bosforom...brodic polazi iz luke, ako idete preko agencije mozete dobiti i vodica...najlepse popodne u istambulu Wink

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
slatka_sanerka
Anđeo s greškom
<b>Anđeo s greškom</b>





Datum registracije: 24 Nov 2005
Poruke: 24591
Mesto: *tamo pokraj Miljacke*grada cevapa, viceva, ubica, muja i sulja, al i rokera, oskarovca, nobelovaca

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 23, 2008 1:45 pm    Naslov poruke: Istanbul Na vrh strane Na dno strane

Istanbul (na turskom, İstanbul; također znan kao "Stambol," Carigrad, Konstantinopolj) je najveći i jedan od najvažnijih gradova Turske. Nalazi se na Bosforskom tjesnacu te obuhvata prirodnu luku Zlatni rog (na turskom, Haliç). Oficijelno Istanbul se nalazi u Aziji i u Evropi, ali se generalno smatra evropskim gradom. Grad je također administrativni centar Istanbulske provincije ali nije glavni grad Turske. Broj stanovnika je između 11 i 15 miliona po čemu je jedan od najvećih gradova Evrope i svijeta.







Istanbul - jedini grad na svijetu na dva kontinenta, star dva i pol tisućljeća, a više od tisućljeće i pol glavni grad, najprije Istočnoga Rimskoga, zatim Bizantinskoga, i na kraju Osmanlijskoga Carstva. Tu se spaja utjecaj Istoka i Zapada, od prošlosti do danas. Fascinantna metropola koja nudi uvijek nova iznenađenja - mnoge kupole i minareti dominiraju na slici ovoga grada koji čuva vrijedno naslijeđe prošlih stoljeća. Istanbul znači raznolikost i bezgraničnost. Ispunjen muzejima, ranokršćanskim crkvama, palačama i džamijama.Stari dio grada predstavlja muzej na otvorenom Plava džamija, Aja Sofija, Topkapi dvorac, Galata toranj… Istanbul grad između istoka i zapada.
 
slatka_sanerka
Anđeo s greškom
<b>Anđeo s greškom</b>





Datum registracije: 24 Nov 2005
Poruke: 24591
Mesto: *tamo pokraj Miljacke*grada cevapa, viceva, ubica, muja i sulja, al i rokera, oskarovca, nobelovaca

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 23, 2008 2:01 pm    Naslov poruke: topkapi palata Na vrh strane Na dno strane

Topkapi palači je u 16. stoljeću bio smješten harem, državna administracija i vojna uprava, s ukupno 3000 stanovnika. Sultani su ju napustili 1855. g. u korist nove Dolmabahçe palače, ali su mnoge veličanstvene dragocjenosti tamo ostale: Topkapi bodež,pozlaćenoprijestolje sultana Murata III., dvoranaza oružje, svečana svilena odjeća za ceremonije, kineska keramika i zbirka rukopisa.






 
slatka_sanerka
Anđeo s greškom
<b>Anđeo s greškom</b>





Datum registracije: 24 Nov 2005
Poruke: 24591
Mesto: *tamo pokraj Miljacke*grada cevapa, viceva, ubica, muja i sulja, al i rokera, oskarovca, nobelovaca

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 23, 2008 2:09 pm    Naslov poruke: Dolmabahce palata Na vrh strane Na dno strane

Historijat izgradnje «Dolmabahçe» seže još u početke sedamnaestog stoljeća kada je Osmanska imperija dostizala kulminaciju progresa u političkom, vojnom, ekonomskom i, dakako, kulturnom smislu, a njena je gradnja u cijelosti završena sredinom 19. stoljeća kada je Carstvo doživjelo dekadencu i neumitno slabilo. «Dolmabahçe», stoga, generira «sav sjaj» i veličanstvenost stila i komoditeta koji su krasili jednu uglednu svjetsku silu i predstavlja dragocjenost koju je nemoguće kopirati.









 
slatka_sanerka
Anđeo s greškom
<b>Anđeo s greškom</b>





Datum registracije: 24 Nov 2005
Poruke: 24591
Mesto: *tamo pokraj Miljacke*grada cevapa, viceva, ubica, muja i sulja, al i rokera, oskarovca, nobelovaca

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 23, 2008 2:19 pm    Naslov poruke: Aja Sofija Na vrh strane Na dno strane

AJA-SOFIJA: Još u 6. vijeku imperator Justinijan želio je da na jednom od sedam istanbulskih brežuljaka nikne crkva kakvu svijet do tada nije vidio, kako bi i sam obezbijedio besmrtnost. Tako je, zahvaljujući arhitekti Isidoru Miletskom i matematičaru Antemiju iz Trale, počelo da se rađa predivno zdanje posvećeno Bogu, sa čudesnom kupolom i harmonijiom proporcija.

Crkva je nazvana Sveta Sofija (Aja Sofija), bila je dovršena 537. godine, a u njoj se pored bogosluženja obavljalo i krunisanje vizantijskih vladara. Više od 900 godina bila je najsvetija hrišćanska crkva, da bi dolaskom Osmanlija bila pretvorena u džamiju. Jer već trećeg dana po ulasku u Carigrad, Mehmed Drugi Fatih (Osvajač) pomolio se, po svojoj vjeri, u toj bogomolji, koja postaje islamska. Bilo je to istinsko susretanje Boga i Allaha, mada jednom prekinuta liturgija nije više nikada nastavljena.

Istovremeno, Carigrad postaje Istanbul, a kao novo ruho, Aja Sofija dobija i četiri vitke munare, dok se njene freske i mozaici prekrivaju novim simbolima. Islamska bogomolja ostaće sve do 1935, kada u Ataturkovo doba postaje muzej. I to istinski muzej, koji spaja sva savršenstva ljudskog roda, simbolizujući univerzalnost i uzvišenost
ljepote.



 
slatka_sanerka
Anđeo s greškom
<b>Anđeo s greškom</b>





Datum registracije: 24 Nov 2005
Poruke: 24591
Mesto: *tamo pokraj Miljacke*grada cevapa, viceva, ubica, muja i sulja, al i rokera, oskarovca, nobelovaca

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 23, 2008 2:29 pm    Naslov poruke: Plava džamija ili Sultan Ahmetova džamija Na vrh strane Na dno strane

Plava džamija ili Sultan Ahmetova džamija

Nekoliko stotina metara od Aja Sofie, razdjeljene parkom sa predivnim fontanama, nalazi se čuvena Plava džamija ili Sultan Ahmetova džamija. Izgrađena u doba Ahmeta Prvog (od 1609. do 1616.), ova džamija predstavlja zajedno da Aja Sofiom simbol grada na Bosforu. Šest visokih minareta stražari nad islamskim pogledom na svijet, a trideset kupola i 26 mermernih stubova oivičavaju lijepotu drevnog zdanja koje postoji puna četiri stoljeća. Neobičan broj prozora (ukupno ih je 260) omogućava da se svijetlost u unutrašnjost džamije prelama tako da stimulativno djeluje na molitvu. Plava džamija ima tri velika ulaza od kojih je najveći onaj koji se i danas koristi za ulazak u ovo islamsko svetilište.


U sjeveroistočnom dijelu Plave džamije nalazi se mauzolej sultana Ahmeta Prvog, osnivača džamije, zajedno sa mauzolejima Osmana Drugog i Murata Četvrtog. Sve do 19. stoljeća Sultanahmetova džamija je bila polazna tačka za sve hodočasnike koji su se upućivali u Mekku.






 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Istanbul Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 3 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon