www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Znacaj maternjeg jezika
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Dijaspora ~
::  
Autor Poruka
miris_dunja
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 18 Jul 2008
Poruke: 2

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 18, 2008 8:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Covjek bez maternjeg jezika je jedno veliko NISTA.
Sve se moze kad se hoce, a prvenstveno najveca odgovornost lezi u roditeljima svoju djecu nauciti maternji jezik.
Moj brat za razliku od mene je nikad nije pohadjao skolu na nasem jeziku. Od svog prvog razreda je isao u njemacku skolu i nikad nije pohadjao srpsku dopunsku skolu u dijaspori, jer je nismo imali u okruzenju.
Ali neovisno od toga on danas zna, ne samo pricati srpskim jezikom, nego i citati i pisati kako cirilicu tako i latinicu, upoznat je sa nasom knjizevnoscu i istorijom.
Zahvaljujuci nasim roditeljima kojima je to oduvjek bio prioritet.

Ja kao majka uzimam primjer mojih roditelja i moju djecu ucim istim putem.


 
beyondmyself
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 19 Sep 2007
Poruke: 46

germany.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 06, 2008 2:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ne moze nekome ko je rodjen u DE da bude srpski maternji jezik- po definiciji. Mada su roditelji mog supruga insisistirali na tome da on ide dopunski u srpsku skolu, nije naucio cirilicu, jer mu je nastavnik bio hrvatske nacionalnosti, ali vlada solidnim znanjem iz istorije, geografije, narodnog folklora, knjizevnosti.Njemu je maternji jezik nemacki,a drugi maternji srpski jezik.
Ja bih volela da svoju decu ucim i jednom i drugom, mozda i petom, koliko god oni budu hteli.
Ima primera gde roditelji ma koliko se trudili i forisrali, deca se osecaju kao nemci i sram ih je da kazu da su srpskog porekla, prema tome nema sanse naterati ih da uce nesto sto ne zele.
Vecina ipak zeli i ne zaboravlja svoje korene.
postujem i jedan i drugi izbor.

_________________
Blago onom ko rano poludi,zivot mu prodje u radosti i veselju Smile
 
jbstapar
[Caliente con el fuego]
<b>[Caliente con el fuego]</b>



Godine: 32

Datum registracije: 17 Maj 2006
Poruke: 10893
Mesto: Does it matter?

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 20, 2009 3:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam srecna sto se nisam rodila u Sloveniji(ne zato sto je ne bih volela ili tako nesto..)nego zato sto perfektno znam pricati i pisati srpski, a ako bi se rodila u Sloveniji to ne bih znala. Dobro, nekad imam neki kiks, al kolko vidim ovde na forumu pisem bolje od nekih koji su iz srbije (reci odvojeno, zajedno, Jel, jer.. itd..)
al dobro, da se ko ne uvredi.. Rolling Eyes Laughing
Elem(sto bi rekao Alex Laughing )..srpski mi jezik puno znaci, perfektno pisem i cirilicu, cak i ove slovenke ovde ucim cirilicu. Wink
Sto mi najvise ide na zivce ovde kod slovenaca jeste mesanje ć-ja i č-ja..
Kontam da je to od rodjenja tako, da se govori Č umesto Ć, ali mislim da se i to moze nauciti.
Ovde je u 'modi' da se napise 'Ćistim' a znaju da je 'čistim'..
ili 'kuča' umesto 'kuća'... to je po meni cisto sprdanje i nista drugo. Rolling Eyes
I onda ista ta mladjarija drzi tri prsta(a ni ne znaju znacenje), pricaju kako vole Srbiju, Bosnu itd..
Isto ko i ovde u Srbiji sto se pise 'wolim' umesto 'volim'..
'qliram' i tako to..
mada sam i ja davno na ovom istom forumu isto tao pisala, ali ne vise Wink
I kontam to da ko se je rodio u dijaspori ne moze super da nauci jezik..
Naravno da moze.
Ja sam dosla u Sloveniju sa 9 godina i za 2 godine sam slovencaki savladala u nulu. Cak pricam i pisem bolje od nekih drugarica koje su slovenke, nit mi ko veruje da se nisam rodila u Sloveniji..
I ne verujem da se ne moze nauciti.. jer se moze Wink

_________________
You can be the greatest!
You can be the best!
You can be the King Kong banging on your chest!
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 22, 2009 8:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Neko je jednom davno rekao "Cak i covjek koji govori devet jezika, opsuje na maternjem kada se posjece". Mozda je to vec neko i pomenuo na forumu, ali cisto da podsjetim i kazem nekome ko nije cuo tako lijepu misao. Ucite maternji jezik, ne zaboravite ga, svi vi koji ste tamo daleko. Sve i kada se ne bi vratili i ne bi imali sa kim da razmjenjujete rijeci, ucite ga za sebe. Ako se ne stidite svog porijekla i imena datog vam sa rodjenjem, ne stidite se ni svog maternjeg jezika, pa makar i sa greskom ga izgovarali. To vam niko nece zamjeriti.
 
Double Hearts
Love Sucks
Love Sucks



Godine: 34

Datum registracije: 12 Maj 2009
Poruke: 2618
Mesto: i'm an amazing guy who has the killer looks

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 22, 2009 9:06 pm    Naslov poruke: Re: Znacaj maternjeg jezika Na vrh strane Na dno strane

Yasmin je napisao/la sledeće:
Koliko vam je znacajno da vam deca govore nasim jezikom!!!
Da li pohadjaju nase specijalne skole ???
Koliko ste ih naucili o nasoj tradiciji i kulturi???
Koliko vam je vazno da oni to znaju????



Koliko vam je znacajno da vam deca govore nasim jezikom!!!

>>Ne daj brate... ovaj Boze da moje dete imalo majku Srpkinju.,(i naravno da nece.. jer tata bira) Laughing Laughing

Sledi da me zabole uvo za srpski jezik Laughing Laughing

Da li pohadjaju nase specijalne skole ???

>> Nisam jos pravio i necu uskoro.. I ne, nece pohadjati nase specijalne skole... a druge Laughing Laughing

Koliko ste ih naucili o nasoj tradiciji i kulturi???

>> Necu ih uciti nicemu sto je vezano... rado cu napraviti tako da nikad nece cuti za srbiju

Koliko vam je vazno da oni to znaju????

>> Vazno? hahaha Laughing Laughing Laughing

_________________
Shitisism
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Dijaspora ~ -> Znacaj maternjeg jezika Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Strana 10 od 10

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon