www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Znacaj maternjeg jezika
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Dijaspora ~
::  
Autor Poruka
cp6ujanka
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 18 Mar 2005
Poruke: 123

usa.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 19, 2005 5:00 am    Naslov poruke: Re: Znacaj maternjeg jezika Na vrh strane Na dno strane

Yasmin je napisao/la sledeće:
Koliko vam je znacajno da vam deca govore nasim jezikom!!!
Da li pohadjaju nase specijalne skole ???
Koliko ste ih naucili o nasoj tradiciji i kulturi???
Koliko vam je vazno da oni to znaju????

Hejjj,pojam "specijalne skole" se (bar ovde) odnosni na skole za mentalno obolelu decu...... Surprised



_________________
Srpkinja je mene majka rodila,sve da volim ona me ucila..sa verom u Boga majka radjala, pa mi dusa kao nebo velika....
 
omisscroatiao
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 23 Mar 2005
Poruke: 11

austria.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 23, 2005 7:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo ja zivim vec 16 godina u austriji i moram reci da se skoro samo sa "nasim" ljudima druzim... tako da znam dosta dobro (barem mislim) nas jezik.... ali da nisam tu sa roditeljima, koji su me stalno tjerali da pricam samo nasi sa njima, nebih toliko znala...
nikada se nisam stidila pricati nasi, posto sam ponosna na svoju drzavu i na svoje korijene! to je stvarno zalosno ako se neko stidi toga, sto upravo je!!
mislim da je jako vazno da nasi ljudi u dijaspori ne zaborave na svoj materinski jezik i na nasu kulturu!
 
krevetac
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 25 Mar 2005
Poruke: 11

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 25, 2005 7:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovo je manje mesto gde smo mi i ne postoji nikakva skola. Sve sto znaju naucili su od nas(mame i tate). Stariji je imao 4 god. kad je dosao i trudili smo se da zadrzi jezik, mladji se ovde rodio i zna dobro pricati. Znaju miksati tu i tamo neku rec, ali ja sam zadovoljna nihovim znanjem.
 
s.m.
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 2

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 26, 2005 5:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Veoma teska tema,sta reci,mislim da je stvarni sramota neznati svoj maternji jezik
 
ooops
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 07 Feb 2005
Poruke: 78
Mesto: Halmstad/Nis

sweden.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 26, 2005 9:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

posto sam ja ovde dosla sa sedam godina znala sam vec odlicno da govorim srpski i nisam ga zaboravila jer ga stalno koristim u kuci sa roditeljima...
moja sestra se rodila ovde ali ipak govori srpski odlicno jer je nasim roditeljima to veoma bitno. oni nas uce o svemu st ima veze sa srbijom i nasim obicajima itd. a sto se tice specijalnih skola to u mom gradu nema pa zato idemo u obicnu svedku skolu ali i ja i sestra idemo na casove srpskog jezika tj. maternjeg..
meni kada budem dobila decu ce biti veoma vazno da znaju srpski i potrudicu se da ih naucim i jezik a i sve ostalo o srbiji i obicajima
 
akibg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Mar 2005
Poruke: 12

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 27, 2005 9:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je mnogo bitno znati svoj jezik, da covek ne sme da zaboravi svoje preke!
 
Djole_i500
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 18 Feb 2005
Poruke: 74

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 12, 2005 11:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja odrastao u ch, ali sto se ticew gramatickih gresaka, ne pravim ih ako pazim,a ponekada se desi da da moj moravski naglasak proradi, pa da se svi lepo nasmeju a moja devojcica, inace rodjena beogradjanka iako pdrasla u ch, napravi neku grimasu, u fazonu boli za ushi
 
Lilith
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 45

Datum registracije: 08 Mar 2005
Poruke: 354

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 14, 2005 8:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nemam decu jos uvek ali mogu da zamislim da cu ih pravilno uciti srpskoj gramatici. OVde postoji i srpska skola, vikendom...mada sam ja tu gramatiku toliko ucila da bih mogla sigurno i sama sa svojom decom da se pozabavim. Bitno mi je da mi deca kasnije pricaju srpski kao maternji, iako cu forsirati da mu najbolje ide jezik zemlje u kojoj zivi!
 
vikica03
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 14 Jul 2005
Poruke: 14

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 14, 2005 3:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Naucna istrazivanja su pokazala da djeca prvo trebaju svoj maternji jezik da nauce da bi bila uopste u stanju da nauce drugi strani jezik, prema tome moja mala prvo uci srpski. Iako zivimo u Njemackoj, posto ja i jedan i drugi jezik prilicno sigurno govorim ma da sam rasla u njemackoj i tek u osmoj progovorila na srpskom, smatram da je vazno da nauci svoj maternji prvo i da tek onda njemacki uci i nikako ne treba da ima neki los osjecaj prilikom komunikacije na svom jeziku, jer i taj jezik ima svoju vrednost, mozda ne bas rating koji trenunto ima engleski ili spanski u zapadnom svetu ali zato ce moci sa ponosom reci da govori dva jezika vec od malena, sto malisani koji su samo odrasli uz jedan jezik nazalost ne mogu.
Sta vise ja je forciram da uci svoj maternji zato sto treba u vremenu globalizacije i cinjenici da ipak raste u zemlji iz kojoj joj nisu nikli korijene i da treba i kroz taj jezik da sacuva svoj identittet u ovo vrijeme globalizacije u kome se to ipak umalovazava ali ja sam tradicionalista i ne zelim da mi dete ne zna odakle je. Jer kud da krene ako nezna odakle je poslo ?
 
pelesinjo
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 37

Datum registracije: 11 Apr 2005
Poruke: 724
Mesto: AUGSBURG

germany.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 15, 2005 3:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

svakakako je vazno znati svoj maternji jezik!!! roditelji koji svoju decu neuce taj jezik licno mislim da im i nije toliko stalo do toga da njihova deca puno znaju o toj zemlji, kulturi, i istoriji jedne zemlje!!

_________________
Tudje sve lepo, lepse ali moje je kakvo takvo najlepse!!!!!!!!
 
minnica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 47

Datum registracije: 06 Jul 2005
Poruke: 148

sweden.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 20, 2005 1:13 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Naravno da je maternji jezik vazan i da znaju deca pravilno pricati svoj jezik! Ja sam rodjena ovde i zivim ceo svoj zivot ovde, u nasu skolu nisam isla ali su mene i sestru roditelji ucili samo srpski da pricamo kuci cak i cirilicu 3HAM da pisem i citam hehe! Normalno ne znam mozda pravilno sve gramaticki pisati ali trudim se, po meni je to bitno znati ko si i sta si a ne praviti se nesto sto nisi, mada mislim da je to greska roditelja a ne dece ipak svi mi imamo prezime koje se zavrsava na IC a ne SSON ili tako nesto! Normalno prilagoditi se zemlji u kojoj zivis ali nezpostaviti svoj jezik i svoju kulturu, jedan ili dva jezika vise da deca znaju neskodi nikada moze samo da doprinese vise toga! Sigurna sam 100% da cu i moju decu uciti srpski kao maternji jezik pa sta god im otac bude bio hehe Mr. Green
 
Bound
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 52

Datum registracije: 15 Maj 2005
Poruke: 164
Mesto: Frankfurt

germany.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 21, 2005 11:09 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nemam decu, ali sam srecna, sto su me moji ucili maternji jezik. Zivela sam 4 godine u Dubrovniku, tamo zavrsila fax i prozivela 4 prelepe godine u "domovini".
A zamislite, da me sve to nisu ucili. Confused
Nameravam da dodjem u Srbiju i da zivim tu. A kako bi to izgledalo, bez da znam jezik i bilo sta o toj prelepoj zemlji?
Tako da je moj savet svim roditeljima: "Ne zaboravljajte odakle poticete i ne zapustajte tradiciju!"

_________________
Trebas mi ti, snagu mi daj
Ti budi moj pocetak i kraj
Umorna sam i malo me strah
Zagrli me, trebam tvoj dah
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Dijaspora ~ -> Znacaj maternjeg jezika Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  sledeća
Strana 4 od 10

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon