www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ocinska ljubav!?
Strana prethodna  1, 2, 3
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~
::  
Autor Poruka
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 27, 2006 12:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pokusavam da izbegnem kopiranje sa tudjih sajtova, ali nekada je i ono neophodno, narocito kad naidjete na ovako lep tekst na kakav sam ja naisla, koji u svakom slucaju potvrdjuje ono sto sam malopre rekla i ono sto je nastasenjka napisala..citajte Wink
kako tate dele ljubav svojoj deci?

¨Volim te podjednako kao i tvog brata, ali drugačije¨, rekao je sinoć moj suprug našoj ćerkici. To me je navelo da porazgovaram malo sa njim na tu temu. Kako tate vole? Kako dele svoju ljubav? Da li prave razlike među emocijama i kakve su one?...

Naravno, tate nikada ne zaboravljaju da kupe čokoladu ili igračku viška, tate bi podjednako dali svoj život kako prvom, tako i svakom narednom detetu. A da li znate šta ja mislim? Bez obzira koliko god da se trudili, uvek će postojati to rivalstvo u objašnjavanju deci da ih volite, ali drugačije. Ukoliko imate više od jednog deteta vrlo brzo ćete shvatiti da ih ne možete voleti baš isto, podjednako, indentično...na jednaki način. Vaša ljubav prema njima je drugačija, poput njih samih i vi ćete nekako shvatiti da u sebi imate kapaciteta da pronađete druge oblike i načine ljubavi za koje niste ni znali da su u vama.

Mislim da nikada neću zaboraviti izraz lica naše ćerke, kada se moj suprug obratio sinu i rekao: ¨Gde je moje dete?¨. Ona je ostala ukopana u mestu, pa ona je dete, to je njen tata. - Kako je to moguće? Odakle mu pravo da sada to njega pita? I odakle mu pravo da sve njene igračke, garderobu i omiljene stvari uzima u ruke i da sa time zabavlja nekoga ko do juče nije ni postojao u porodici? Zar ja nisam više njegovo specijalno dete? Ono prvo, jedino?... Ovo su samo neka od pitanja za koje sam sigurna da su se vrzmala po njenoj maloj glavi u tom trenutku. Tata se na to samo nasmejao i smislio izraze PRVI i PRVA. Znači oboje su na prvom mestu. To je trebalo naučiti i shvatiti. Deca će vas voleti onoliko i na onaj način na koji vi budete voleli njih. Ponekada to nije jednostavno! Nije ni jednostavno biti tata, ili brat, ili sestra koji želi tatinu pažnju samo za sebe. Zato verujem da u porodicama gde ima jako puno dece pod jednim krovom, deca vrlo rano nauče da je tata jedan i da njegovu ljubav dobijaju tako što se svi između sebe jako puno paze i vole.

Bez obzira na ovu šašavu i surovu današnjicu, vaša će vas deca vrlo često naterati da se osećate dobro: shvatićete vremenom da oni uče da poštuju jedan drugog, i da će bez obzira na sve- oni biti tu jedan za drugog. Vi ćete kao roditelj pomisliti...odrašće i shvatiće koliko ste ih voleli (pa hajde donesite im još jednog brata ili sestru na svet!).

Pitam supruga za mišljenje: Voli ih naravno i to se rečima ne može opisati, iako vrlo često na ivici nervnog sloma zbog njihovih različitosti i nestašluka. U tim trenucima dolazim do zaključka da su i on i deca u velikoj školi, u istom odeljenju. Uče lekcije zajedno, prepisuju domaće, odgovaraju, ocenjuju... To već podseća na naše detinjstvo. Pa setite se svog vremena provedenih sa tatom. Sigurno pamtite neke od lekcija koje vas je naučio, npr: kako se vozi bicikl, kako se pliva, kako se vezuje kravata ili odvrće sijalica. To si ti momenti koji se pamte, i koje će braća i sestre podjednako, od svog tate poneti u život.

Važno je decu podsećati stalno i iznova koliko su zapravo voljena i koliko ih volimo. Kao i na to da ćemo uvek biti uz njih, bez obzira šta se desilo: da li ih kažnjavamo ili smo ljuti zbog nekog kršenja dogovora ili pravila. Sve dok su zajedno, i sve dok jedan inicira haos a drugi mu se pridružuje, pa oboje dobijaju kaznu, i dok jedan pokazuje ljubav, a oboje dobijaju poljupce... stvari će biti ok. To je ključ uspeha da deca shvate da su podjednako bili željeni i voljeni. Možda i tada neće izgledati da ih tata voli isto, ali će ih VOLETI! Verujem da je to taj ključ koji će otvoriti mnoga zaključana vrata, kada mame i tate više ne bude .
@materijal preuzet sa interneta

predivan tekst..zar ne... Rolling Eyes



_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)


Poslednja prepravka: pinkie datum Sre Jun 28, 2006 8:49 am; ukupno izmenjena 1 put
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 27, 2006 12:13 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo jos jednog teksta preuzetog sa interneta Wink i prestajem....ovaj se tekst tice upravo tog odnosa ocinstvo materinstvo.. i ima opuno istine u sebi Wink

Koliko su tate vazne?


Sada malo novosti, koje zaista mogu sve da vas iznenade: deca, u čijim životima su stalno prisutni očevi su bolji đaci u školi, postižu bolje rezultate na sportskim ili drugim aktivnostima, od one dece sa kojima tate manje provode vremena. Takva deca nisu bolja samo po pitanju sticanja znanja, već su i naprednija po pitanju snalaženja u raznim situacijama, sklapanju prijateljstva...Ovo se ne odnosi na nežan tatin zagrljaj, ili maženje od po 10 minuta dnevno. U ovoj eri kada je roditeljstvo skoro izjednačeno po ulogama, istraživači u mnogobrojnim centrima sveta su se pozabavili temom: da li je očinstvo pravi blagoslov? Podvukli smo liniju ovde: imajući tatu u svom životu, ili nekoga ko se ponaša i oseća tako, je šansa za uspeh u životu za vašeg deteta!

Očinstvo – Materinstvo

Zastanite za trenutak i razmislite malo o stvarima koje radite na drugačiji način od vaše supruge. To su stvari tipa: igranje, kupanje, hranjenje, uspavljivanje, učenje... i trenutka kada ste zabrinuti zbog prehlade deteta. Pre nego što uočite te razlike, podsetite se da su muškarci od žena različiti po mnogo čemu. Par izvrsnih karakteristika koje vama na prvi pogled ne izgledaju tako bitne, od izuzetnog su značaja za vaše dete!

1. Očevi kada se igraju sa svojom decom, rade to više psihički, nego predskazivački poput majki. Oni uživaju radeći neočekivane, stimulirajuće pokrete da bi pridobili dete da aktivno učestvuje u igri. Za razliku od majki, tate često koriste celo svoje telo u igri, poput: ¨Tata je jedna velika gimnastička sala!¨. Svima nam je poznato da deca uživaju u ovakvim igrama, i da često umeju da preteraju, pogotovo kada za njih igra nema kraj i kada je dosta – dosta! ( Sada, se pripreminte za nastavak koji sledi!)

2. Tate su izdržljivije i istrajnije u objašnjavanjima sa decom, i to mnogo više nego što možete da zamislite. Tatin je ¨fitilj¨ obično kraći od maminog, pa zato ova mixana kombinacija u svakoj kući može biti pravi blagoslov. Iz tog razloga kada budete krojili temperament vašeg deteta, važno je da radoznalost i istarajanje vašeg deteta baš vi usmerite u pravom smeru!

3. Vaspitanje se takođe mnogo razlikuje. Tatino vaspitanje je zasnovano na snošenju velikih posledica - ako se rade loše stvari, dok je za mame, ono zasnovano na razočarenju.. Npr. za istu detetovu grešku tata će reći:¨Uradiš li to u školi, nikada više nećeš imati prave prijatelje¨, dok bi mama rekla:¨ Iznenađena sam kako ne razmišljaš o posledicama koju će takva stvar imati na tvoje drugove¨ .

Primera je mnogo i mnogo, i shvatite ih sve kao sugestiju da i vaše dete može imati uspešan život ukoliko provodi regularno vreme sa svojim tatom. Deca, koja rastu uz tate su manje frustrirana u životu, dokazani borci za pravdom, izdržljivija pred problemima koji stoje ispred njih.

Budite tu, i ostnite tu!

Pitate se kako očevi današnjice koji su mnogo zauzeti poslom, mogu da aktivno učestvuju u životima svoje dece? Naravno sve je to lepa priča, ali delo je mnogo efektivnije! Krenite od roditeljskih sastanaka unutar vrtića, škole ili sportskog kluba. Bez opravdanja! Upoznajte se sa prijateljima vašeg mališana i njihovim roditeljima. Izađite u park sami sa detetom, odvedite ga ponekad na vaš posao – dete ima pravo da zna gde radite i šta radite! U krajnjem slučaju ostanite kod kuće sami sa vašim detetom, ili jednostavno krenite u šoping! Koliko god da vam suludo zvuči tih par sati tog dana, detetu će značiti mnogo u kasnijem odrastanju. Ne dozvolite samo da to bude ¨jedan dan za pamćenje¨- neka svaki dan ima poneku svoju smisao.

Ovakve stvari neće se odraziti pozitivno samo na vaše dete, već i na vas same. Supruge čiji muževi aktivno učestvuju u podizanju dece, su mnogo više otvorenije, voljenije i kruna tog braka čvrsto stoji na svom mestu. Samo se zapitajte šta vas to čini srećnim u ulozi oca, kakav bi ste otac tek želeli da budite i onda dozvolite vašem detetu da vas učini još srećnijim!

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
slatka_breskvica
*samo tvoja...*
*samo tvoja...*



Godine: 25

Datum registracije: 08 Jun 2006
Poruke: 8864
Mesto: USA

california.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 01, 2006 1:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ima raznih oceva,kao sto ima i majki koje ne vole decu.... Iz mog iskustva moj otac je divan covek.... Njega sam uvek vise volela od majke jer je zaista divan,da sam mogla da biram nisam mogla boljeg da izaberem.... Uvek je bio tu za mene,kada sam se budila nocu, kada sam trebala da spavam pricao mi je price.... Naravno sada je uz mene jos vise jer sta god da mi treba ,ako imam problem,ako sam srecna ja zovem njega... Mamu volim,ali tata je tata.... Moji su se razveli,ali on je ostao divan otac i nikad nas nije napustio.... Ja sam otisla da zivim sa njim,a moja sestra je ostala sa mamom.... Nikad nisam zazalila sto sam otisla da zivim kod njega,zahvaljujuci njemu imam sve u zivotu... Zahvaljujuci ocu sam postala ovo sto sam danas..... Jednostavno sam srecna sto imam divnog oca...... Wink

_________________
Happy & Married
 
RedStarGirl
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 08 Dec 2005
Poruke: 307

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 02, 2006 2:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da roditeljska ljubav nema toliko veze sa polom roditelja koliko ima sa tipom ličnosti.

Svi mi volimo na različit način i ljubav drugačije iskazujemo.

Mislim da se ove dve ljubavi razlikuju samo u početku iste:
- majčinska počinje momentom začeća (ipak žena i za vreme trdnoće oseća dete a i hormoni koji regulišu emocije)
- očinska počinje momentom rođenja

Ja nema decu, ali mogu da vam navedem primer svoje porodice. Dete sam iz idealnog braka dvoje uspešnih poslovnih ljudi i mislim da je mama uvek bila "glava kuće", a tata njeno treće dete. Mada je situacija iz predhodne rečenice skoro uobičajna, moram priznati da nikada nisam osećala da me mama voli više nego tata iako je čeršće bila sa mnom kada mi je teško.
 
Pida001
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 21 Mar 2006
Poruke: 24

germany.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 24, 2006 6:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

[B]Da se i ja ukljucim u tu Temu posto mi je jako poznata iz vlastitog Iskustva.

Ja se vec 18 Godina borim sa Ocem moje Kceri i nikako da ga neke stvari naucim i da vidi da sam u Pravu, ali pricala ja do Jutra isto mi je kao da pricam Zidu koji mi nemoze da Odgovori.

Zalisno je sto ne zivimo zajedno i to je jako tesko za moju Kcer, i boli me kada je kod njega da mu sluzi samo kao Lutka (mnogo je ljepa, ne zato sto je moja nego svi kazu), i to njoj jako smeta, a Vremena nema za nju nego je samo sa Parama sopa. Ali sa Parama se nicija Ljubav nemoze da kupi, jeste da Pare smiruju ali Boga mi dragoga, nista drugo.

Necu da vas zamaram, jer da bih sve napisla treba bih da pisem 5 Dana, a to vam necu napraviti i zmarati vas, jer vjerujem da i drugi imaju Problema, mozda ne zele sa tim na Javnost. Ali takvo je nase Jucerasnje i Danasnje Drustvo, sve ostaje na Majci.

Pozzzzzzzz Wink
 
Slejdž
Gospodja Selektorka
Gospodja Selektorka



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2005
Poruke: 4716
Mesto: Frankfurt/ Loznica

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 08, 2006 10:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kad bih pocela da pisem o mom tati, trebalo bi mi dobrih mesec dana i mnogo jakih prstiju za kucanje.Sve u svemu,savrsen je
Obozavam ga.POstoji nenormalna jaka psihicka veza izmedju nas dvoje, razumemo se pogledom, i pre i sad kad se vidjamo jednom godisnje.
Nedostaje mi stvarno.
Vaspitao nas je bas onako kako treba.Bez histerije i tuce, na lep nacin.

Gledam i mog muza za nasu decu.Obozavaju ga.Tata im je bog.Ja se topim na to.
Moj muz u zivotu ni za koga nije bio vezan, taj je tip, al za nasu decu, to je neopisivo.

_________________
Bez tebe ne smem
ja ne umem
disati,smejati se, hodati
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 16, 2010 6:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Neke stvari tata može bolje nego mama: sa njim se može hrvati, trkati...i ne ljuti se ako isprljaš majicu u žaru igre...ili jedenju čokolade.

U životu djece glavnu ulogu imaju obično žene. Muškarci da skoro i ne dolaze do izražaja, međutim to nije dobro – naročito kod dječaka. Njim je potreban muški uzor.
Naročito samohrane majke fenomen lude ljubavi prema tati, čini bijesnima, tužnim i bespomoćnim: tata može sve, najbolje zna sve – iako u život svog djeteta uđe vikendom ili samo praznicima. Iako se majke potrude da djeci omoguće sve potrebno, ipak majka ne može zamjeniti oca. Muški uticaj u odgoju djeteta je itekako važan, na žalost, djeca su danas za to zadovoljstvo, uglavnom uskraćena. Odgajaju ih majke, čuvaju ih tete, idu vrtić. Očevi svoju funkciju i dalje doživljavaju prije svega kroz ulogu glave porodice bez obzira radi li majka ili ne.

Odgoj
Vjerovanja da majka može na bilo koji način kompenzirati ulogu oca, nije osnovana.
Naročito dječaci pate od nedostatka očinske figure sa kojom bi se mogli identificirati.
U najranijoj dobi ljubav i blizina majke djetetu još i mogu biti dovoljni, čim se dijete odvoji iz ovog odnosa, počinje istraživati okolinu i tražit će muški lik. Jer svijet koji upoznaje nije tako topao i mek kao mama. Nedostaje otac koji je veoma važan jer ulijeva osjećaj sigurnosti i unose red. Interakcija majčinskih i očinskih uticaja u odgoju omogućava djeci da se razviju u zdrave, stabilne i emotivno definisane osobe.

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 21, 2010 11:19 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U literaturi - kako stručnoj, tako i popularnoj, verovatno nećete naići na termin "očinski instinkt". Sa druge strane, "majčinski instinkt" je termin koji je opšte prihvaćen i koristi se veoma često

On označava povezanost majke sa detetom, a ova veza se ponekad smatra toliko jakom da može da bude i telepatska (mama oseća detetove strahove bez obzira što nije prisutna).



Iako se veruje da je majčinski instinkt "obavezan", tj. da ga imaju sve žene - pre svega jer je beba nekoliko meseci bila u maminom stomaku, kao i velike upućenosti bebe na mamu... to nije tako. Niti se podrazumeva, niti je obavezan, pa čak i ako izostane - ne možemo da kažemo da ta žena nije dovoljno dobra mama. Da zaključimo: niti je majčinski instinkt urođen, niti možemo da tvrdimo kako očinski instinkt ne postoji - samo zato što se ne pominje u literaturi.



Roditeljstvo jeste privilegija, ali ne samo mama, već i očeva. Međutim, da li će i u kolikoj meri tate biti dobri roditelji, zavisi od brojnih faktora. Pre svega, od njihovih emocija prema detetu, potom od sredine u kojoj su odrastali, tj. od toga kakvo je njihovo lično iskustvo detinjstva, od podele poslova, od običaja i sredine u kojoj danas podižu svoju decu... Ipak, koliko je tata aktivan u vaspitavanju dece, najvećim delom utiču odnosi između njega i mame. Drugim rečima, kada su mama i tata ravnopravni partneri, i kada mame prihvate da tate bolje rade neke stvari vezane za negu bebe... razvija se pozitivna osnova za aktivno učešće tate u vaspitavanju dece.

Ako pogledate pozitivne primere iz svoje okoline - videćete koliko ima divnih očeva. Njihov odnos prema deci je toliko dobar da se slobodno može reći kako imaju izražen očinski instinkt. Za razliku od njih, pojedine mame (od kojih se roditeljski instinkt očekuje), odaju utisak da se u svom roditeljstvu uopšte ne snalaze. Naravno, postoje i one mame koje su apsolutno predivne, a nemaju "telepatsku" povezanost sa svojom decom.

Ukratko: na činjenicu koliko ste dobri kao roditelji - ne utiče da li imate pomenute instinkte. Takođe, s obzirom da niste postali roditelji onog trenutka kada ste se rodili, nezahvalno je govoriti i o majčinskim i o očinskim instinktima kao urođenim.

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
cezar1071944
Glas mog anđela
<b>Glas mog anđela</b>





Datum registracije: 11 Mar 2008
Poruke: 20385
Mesto: Ni na nebu,ni na zemlji...

seychelles.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 21, 2010 11:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dete,dok je jos u maminom stomaku,oseca sve sto i ona;tugu,bes,radost.neraspolozenje(o tome sam citala) i kasnije se ta veza produbi,kad pocne da sisa,postaje jos vise vezan za nju,zna njen miris,glas..to se odnosi na brizne majke..ali isto tako i ocevi koji su vrlo bliski sa bebom,drze je,maze,presvlace,izmedju njih se stvori neka nevidljiva veza koja ih povezuje,i dete isto zna glas oca,miris,i ljudi koji su mu bliski..O tome sam dosta citala u novinama..Zdravi odnosi u porodici,formirace zdravo, srecno i samouvereno dete..
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> Ocinska ljubav!? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3
Strana 3 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon