www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Njegovo velicanstvo marcipan
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Male tajne velikih majstora kuhinje ~ -> ~ Dezerti ~
::  
Autor Poruka
SrebrnaTresnjica011
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 40

Datum registracije: 14 Jul 2004
Poruke: 4277

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 24, 2004 1:11 pm    Naslov poruke: Njegovo velicanstvo marcipan Na vrh strane Na dno strane

Marcipan: jedna od najpoznatijih i najcenjenijih poslastica. Veoma dugo, zbog nekada skupog načina izrade, bio je privilegija kraljeva. To danas više nije slučaj - u marcipanu mogu uživati skoro svi; i trebalo bi, jer je marcipan, pored toga što je veoma ukusan, izuzetno zdrav.

Naravno, ukoliko želite da smršate, ne bi trebalo da preterujete sa marcipanom - ipak ima visok sadržaj šećera - ali inače, zbog visokog sadržaja badema, marcipan je jako koristan. Badem je odličan izvor proteina, ne sadrži holesterol, a sadrži vitamin E u najboljem mogućem obliku (to jest, onom koji se najlakše i najefikasnije apsorbuje), kalcijum, vlakna, gvožđe i folne kiseline. Drugim rečima: ako konsumirate slatkiše, birajte one koji u sebi sadrže badem (kao marcipan), jer ćete tako u organizam, pored kalorija, uneti i mnoštvo korisnih materija.

Postoji mnogo priča i pretpostavki o poreklu marcipana; mnogi gradovi i zemlje svojataju njegovo poreklo, ali ništa precizno nije utvrđeno. Osim kao slatkiš, marcipan se upotrebljavao i kao afrodizijak (pričalo se da daje snagu i stimuliše rad srca - a te dve stvari, s obzirom na sastav marcipana, jesu tačne), a verovalo se i da ima lekovita svojstva, koja se mogu i pojačati dodavanjem mrvljenih bisera i dragog kamenja, kao i majčine dušice i drugih lekovitih trava.

Danas se marcipan koristi kao preliv za kolače; može da se doda ispod fondana (kao glazura), a koristi se i za punjenje kolača, keksa, torti i drugih poslastica. Pored toga, moguće ga je i obojiti i oblikovati u najrazličitije figurice: voće, cveće, životinje, ljude...

Ukoliko brinete o svom zdravlju, a nemate baš mnogo razloga da brinete o telesnoj težini (ili ste dovoljno aktivni da se ne ugojite od povremenog konsumiranja slatkiša), priuštite sebi poslastice od marcipana. Još bolje, priuštite sebi i svom dragom poslastice od marcipana, a onda... Nakon uživanja u ukusu i snabdevanja svog organizma potrebnom količinom vitamina E, možete zajedno sa svojim dragim da sagorite višak kalorija. Spajanje vrlo lepog i vrlo korisnog, zašto da ne?


 
miskopisko
~Dream-Maker~
~Dream-Maker~



Godine: 38

Datum registracije: 03 Sep 2005
Poruke: 4446

neth_antilles.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 04, 2006 2:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

E ja bas jedem marcipan u velikim kolicinama,uglavnom cokolade sa marcipanom i slicno...mogu ti reci da je jako zdrav a i ukusan :headbang:
 
kapljica
ULT_RAS-ov Anđelak
ULT_RAS-ov Anđelak



Godine: 40

Datum registracije: 17 Avg 2005
Poruke: 1985
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 05, 2006 2:48 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Pored toga, moguće ga je i obojiti i oblikovati u najrazličitije figurice: voće, cveće, životinje, ljude...


Sad kad sam videla ovu temu, setila sam se necega vezano bas za marcipan. Pored toga sto moze da se jede, od njega mogu i prava remek dela da se prave. Razz

U Sent Andreji u Madjarskoj, postoji muzej marcipana, ako ne lazu, jedini na svetu.
Flajeri za ovaj muzej su odstampani na madjarskom i naravno na srpskom!
A u njemu gomila raznoraznih figura razlicitih velicina i oblika.
Npr, zgrada Parlamenta duga 160cm, kip Majkla Dzeksona (od bele cokolade) visine 2m i tezak 80kg, mnogi Diznijevi junaci, portpreti znacajnih licnosti, slike od marcipana naslikane jestivom bojom....itd
Na licu mesta i mozete videti kako se pravi marcipan i naravno kupiti ga.

A sve ovo na slicicama iz muzeja - moze da se pojede!!! Mr. Green





_________________

Kad suze govore, istina razvaljuje
I svaka rec me obori s nogu
To sto si varao, to bih ti oprostila
Al' sto si mene - to ne mogu!
 
perakojot013
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član





Datum registracije: 27 Okt 2005
Poruke: 535

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 28, 2006 6:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

kapljica je napisao/la sledeće:
U Sent Andreji u Madjarskoj, postoji muzej marcipana, ako ne lazu, jedini na svetu.


Ne znam da li je jedini na svetu, ali je stvarno zadivljujuce... Bila sam pre dva meseca u Madjarskoj i odusevila sam se. Inace sam veliki obozavalac svih vrsta slatkisa, pa i marcipana... Sva sreca pa se to na meni ne vidi Laughing
 
pachule
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 06 Maj 2006
Poruke: 433

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 07, 2006 5:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mmmmmm, marcipan Very Happy Obozavam ga i mnogo sam se obradovala kad se pojavio Arex marcipan u prodavnicama. Probao neko? Ja sam probla onaj natur i nugat, jos samo nisam onaj sa pastom od visnje, ali i on ce uskoro da strada Wink . A ima li negde u Beogradu u nekoj poslasticarnici da se kupi onaj domaci marcipan, da nije fabricki pravljen?
 
isica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 12 Jan 2006
Poruke: 178

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Dec 13, 2006 11:26 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Najbolji marcipan koji sam u životu jela, jela sam u jednoj poslastičari u Beču. Vrh!
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 8:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Najviše volim one ružice na tortama mmmmmmmmmmmm

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Gertie
◊Poker Face◊
<b>◊Poker Face◊</b>



Godine: 37

Datum registracije: 01 Jul 2005
Poruke: 5281
Mesto: Neću da ti kažem, ćelavi!

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 23, 2007 11:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ijaooooo, marcipan! Nesto najdivnijesto postoji!

_________________
 
opstinar
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 23 Okt 2006
Poruke: 1

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 14, 2010 2:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ima li neko musko da se javi da voli marcipan?
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Male tajne velikih majstora kuhinje ~ -> ~ Dezerti ~ -> Njegovo velicanstvo marcipan Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon