www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Windows vs Linux
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Software ~ -> ~ Operativni sistemi ~
::  
Autor Poruka
pax5xl
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 34

Datum registracije: 26 Jun 2006
Poruke: 29

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 26, 2006 11:12 pm    Naslov poruke: Re: Windows vs Linux Na vrh strane Na dno strane

Linux, Linux, Linux

 
n3xt
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 12 Apr 2006
Poruke: 97
Mesto: Istok

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 27, 2006 5:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

linux

_________________
Sreca se ne juri,sreca se srece ....
 
držte lopova
Banovan!

Zna tudju muku
Zna tudju muku



Godine: 28

Datum registracije: 14 Nov 2005
Poruke: 9553
Mesto: debian city

argentina.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 22, 2006 2:19 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Linux je kao droga kad se jednom navučeš na njega nikad ga nećeš ostaviti. U početku ti je malo nelogičan, malo težak, ali kad savladaš osnove
tek onda vidiš o kakvom se moćnom sistemu radi.

_________________
 
80Moma
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 43

Datum registracije: 15 Mar 2006
Poruke: 455
Mesto: Kac

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 30, 2006 1:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

10 glavnih razloga zašto Linux razbija vaš OS
by Nikola Kotur — last modified 18-03-2006 14:41

Verovatno ste čuli i čitali članke Linux entuzijasta kako doslovno svaka Linux distribucija može da protrči krugove oko Windowsa. Kako bi pomogao u razjašnjavanju stvari, Skot M. Moris, urednik Novelovog CoolSolutions sajta je skupio glavne razloge u zgodnom, pamtljivom članku. Uživajte . . .
10 glavnih razloga zašto Linux razbija vaš OS

Skot M. Moris

1. Sigurnost i stabilnost

* Da, Linux je sigurniji. Znam da postoji preko 120.000 virusa i zlonamernog softvera specifično dizajniranog da iskoristi Windows (lično sam pitao Symantec). Do danas, otkrio sam da postoji samo oko 500 koji ciljaju na Linux. Da vidimo. Da, Linux je sigurniji i manje ranjiv. Lično sam video nekoliko uhakovanih Windows mašina. Broj kompromitovanih Linux mašina koje sam video: 0.

* Kada su pronađene ranjivosti, treba oko jedna nedelja da izađu programi koji iz iskorištavaju. Sa Windowsom čekate oko 45 dana zakrpe od prodavca vašeg OS-a. Sa Linuxom, verovatno ćete imati sigurnosnu zakrpu pre nego što se pojavi program koji iskorištava ranjivost. Drugim rečima, ukoliko koristite Windows, dođe vam kao da odete u muški zatvor, spustite pantalone do članaka i uhvatite se za pete.

* Nezakrpljene Windows mašine, ostavljene gole na Internetu, budu posedovane za manje od sata. Nezakrpljene Linux mašine traju duže od vremena istraživanja. Evo dve studije koje ovo potvrđuju (studija jedan -- studija dva).

* Naravno, možete pritegnuti Windows sigurnost, ali ko ima dodatnih šest sati da podešava svaku postavku registra, instalira antivirusni, spyware/adware softver, postavlja skeniranje e-pošte i sve ostalo. Vaš računar se vrti i trči po sebi sa sigurnosnim skeniranjima, proverama, nadgledanjima, popravljanjima, detoksikacijom i karantinima. S vremena na vreme dobijete ekstra CPU sekund kojeg zaista možete iskoristiti za proveru e-pošte, pisanje teksta i ostale produktivne stvari za koje ste i kupili računar. Nije čudo što je potrebno više snage za izvršavanje Windowsa nego što je bilo potrebno da se pošalje prvi čovek na mesec.

* Sada, Windows "samo radi" dosta vremena. Ali onda, posle izvesnog vremena, on "samo ne radi". Sa Linuxom, možda zaista morate investirati neko vreme unapred kako bi stvari radile lepo, ali jednom kada to uradite, radi zauvek. Na duže staze, Linux je mnogo mnogo stabilniji. Linux mašine retko zahtevaju restart i mogu biti uključene mnogo meseci, pa čak i godina. Windows i dalje meri uptime u milisekundama.

2. Odnos potrošenog novca i kvaliteta softvera

* Šta kažete na 200 dolara za OS sa prethodno pomenutim zjapećim sigurnosnim rupama naspram cene protoka za skidanje Linuxa? Linux kao stabilan operativni sistem protiv Windowsa, skrpljene marketingške šeme. Siguran sam da je to počelo kao neka vrsta prvoaprilske šale koja se oduzela kontroli. Bilo kako, za hardcore platformu, ja uzimam Linux.

* Da vidimo, koliko košta IIS? A šta je sa Apacheom? Opet, ukoliko želite bolju reprezentaciju kvaliteta, oni bi trebali da zamene cene naručivanja. Dobijate ono što ste platili, osim kada se poredi otvoren kod. Onda važi da su najbolje stvari u životu besplatne.

* Moja poenta: možete potrošiti hiljade dolara na Windows softver ili dobiti superioran softver industrijske snage na Linuxu za džaba.

3. Podesivost i kontrola

* Ne morate uopšteno da jurite drajvere za hardver. U većini slučajeva, proizvođači hardvera čak ni nemaju drajver za hardver (da, znam da nVidia i ATI imaju, kao i dosta ostalih. Govorim za većinu slučajeva). Zbog ovoga, treća lica su sama napisala drajvere i uključila ih u distribuciju.

* Imate direktan pristup celom sistemu, čak i kernelu. Možete ukompajlirati kod koji pokreće vaš hardver pravo u sam kernel vašeg sistema. Da, Windows takođe ima kernel, za vas koji niste znali za to.

* Bilo da instalira hardver ili izvršava zadatke, Windows to radi ili na Majkrosoftov način ili ne radi uopšte. Linux korisnici imaju izbor metoda za postizanje istog. Sviđa vam se GUI? Odlično, uradite ovako. Volite konzolu? Super, evo sedam različitih načina da to uradite u konzoli.

* Jedan od primarnih razloga zašto mrzim da koristim Windows je zato što otme vaše iskustvo, primoravajući vas da radite stvari na način koji Majkrosoft misli da bi trebali da rade većina korisnika.

4. Lakoća instaliranja softvera

* Lov na softver je minimalan. Većina je dostupna pravo iz nekog gui interfejsa ili komandne linije. Na primer, možete izvršavati YASTa kao gui aplikaciju. Međutim, takođe možete izvršiti apta i YASTa kao aplikacije komandne linije za momente kada trebate nešto instalirati udaljeno preko SSH. Šta, to ne možete na Windowsu? Oh, i još jedna stvar: skoro pa ne morate nikada napustiti vašu fotelju da biste instalirali Linux softver. Sa Windowsom možda morate da prošetate do CompUSA ili nekog drugog mesta da vidite da li imaju vaš softver. Sa Linuxom, odmah znate da li ga možete dobiti direktno od vaše distribucije ili morate da ga nabavite sa rpmseek.com. U svakom slučaju, stoji vam na raspolaganju, slobodan za preuzimanje. Većinu vremena, samo kažete sistemu koji softver želite da instalirate, pritisnete dugme i on bude instaliran na vašu mašinu. U većini slučajeva, isto tako je jednostavno deinstalirati ove aplikacije.

5. Uzbuđenje u industriji / momentum Linux pokreta

* Već postoji hiljade aplikacija napisanih za Linux. Što više nezavisni proizvođači softvera hvataju viziju Linuxa, sve više i više novog softvera postaje dostupno. Linux vrlo brzo hvata zalet, posebno u desktop tržištu.

* Svako zna kako da radi Windows. Malo je teže naći kompetentnog Linux administratora. Po zakonu ponude i potražnje, izgleda da je verovatnije da ćete više zaraditi na vašem poslu kao Linux admin nego kao Samo Još Jedan Windows Korisnik.

* Ne verujete mi? Zašto se državne vlade širom sveta prebacuju na Linux? Prebacuju se tako neverovatnom dinamikom da sam se ja, lično, izgubio u brojanju. Treba vam dokaz? Evo brzi pregled za vas ovde.

6. Napravljen kao mrežna platforma i adaptiran za desktop, a ne obrnutim smerom, kao Windows

* Šta treba da kažem o ovome? Linux vam daje moć da poletite u sajberspejs, skoro vam dajući dodatna čula. Priča na svim danas čestim i standardnim protokolima, uključujući SAMBAu. Njegova interoperatibilnost sa drugim platformama je spektakularna.

7. Bogatstvo dostupne pomoći i dokumentacije

* Ukoliko vam je potrebna pomoć sa Linuxom, sve što vam treba je Internet veza i mogućnost za čitanje (možda je ova poslednja stavka to što drži toliko ljudi na Windowsu). Dokumentacija, baš kao i softver, je otvorena i svako deli sa svima. Pružen je softver i mnogo metoda da se dobije pomoć za njega. Zbog same prirode operativnog sistema, postoji manje tutorijala i resurasa za većinu Windows aplikacija. Dok za Linux postoji stotine foruma, lista e-pošte, tutorijala, uputstvava, vikija i drugih formi dokumentacije i pomoći na vezi. Postoji bogatstvo informacija koje su vam dostupne, samo ukoliko uzmete par minuta i zaista istražite vaš problem.

* Veliki problem je što većina Windows korisnika ne može prihvatiti ovaj pristup. Oni samo žele odgovor i žele ga odmah. Oni žele da ih tehnička podrška drži za ruku prilikom bolnog procesa podešavanja miša zato što ne mogu da podnesu stres. Verujte mi, radio sam kao tehnička podrška. To je njihov stav.

8. Izvršavanje Linuxa ispunjuje i edukuje

* Sa Linuxom, postoje svi ovi resursi na Internetu dostupni za one koji znaju kako da ih koriste. Kako istražujete načine da kompajlirate kernel, pravite udaljene X sesije i podešavate virtuelne hostove u Apacheu, stvarate bogatstvo znanja o vašem operativnom sistemu. Znanje je moć. Dobijate znanje, a Linux vam pruža moć. Nije kao Windows gde ste kao klinac sa kapom koja ima propeler koji širom otvorenih očiju sisa lizalicu dok se kreće po toboganu.

9. Linux je neverovatno raznovrstan

* Po članku Stiven Dž. Von-Nikolsa, Windows Vista verovatno neće izvršavati ništa što nije naručeno u 2006. godini. S druge strane, možete čitati o laptopima na 100 Mhz koji se i dalje koriste zato što Linux i dalje može da se izvršava na tom hardveru.

* Pokreće bezbrojne uređaje, svemirske letelice and vozila.

10. Korišćenje Linuxa vas čini l33t. Ako se ne slažete, onda niste u pravu. STFU n00b.


Ovaj članak je originalno postavljen na blogu Skota Morisa i reproduktovan je od strane DesktopLinux.com sa njegovom dozvolom. LUGoNS nije tražio dozvolu od Skota Morisa, ali smatramo da neće imati ništa protiv

_________________
"Mi pamtimo BARI a vi Fljarmuntari"
 
Zoran_Karavla
~ Beli mišOv ~
~ Beli mišOv ~



Godine: 38

Datum registracije: 18 Avg 2002
Poruke: 661
Mesto: NS

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 30, 2006 7:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dobar tekst Smile

_________________
 
dreams
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 33

Datum registracije: 27 Jun 2005
Poruke: 352
Mesto: Paviljoni!

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 03, 2006 9:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ljudi treba mi ogromna pomoc:

1. Nemam pojma nista o Linuxu, mada probao sam ga i ok je...

2. Jel moze neko da mi napise kako ide istorijat izdavanja Linuxa, konkretno interesuje me koji je najnoviji Linux, da se ne bih zeznuo...Znam za neke reci iz Linuxove terminologije: Debian, RedHat, sta je to?

3. Koi je od njih najbolji?

4. Da li je downloadovan Linux isti i kao porucen ono za 360 din sa Linuxovog sajta?

5. Da li mogu na jednoj masini da imam Linux i XP?
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 03, 2006 9:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

dreams je napisao/la sledeće:
Ljudi treba mi ogromna pomoc:

1. Nemam pojma nista o Linuxu, mada probao sam ga i ok je...

2. Jel moze neko da mi napise kako ide istorijat izdavanja Linuxa, konkretno interesuje me koji je najnoviji Linux, da se ne bih zeznuo...Znam za neke reci iz Linuxove terminologije: Debian, RedHat, sta je to?

3. Koi je od njih najbolji?

4. Da li je downloadovan Linux isti i kao porucen ono za 360 din sa Linuxovog sajta?

5. Da li mogu na jednoj masini da imam Linux i XP?


1. Linux se uci postepeno, igras se Smile Imas razne tutoriale i Linux se brzo uci ako imas pristup internetu (surfujes, trazis i probas Smile )

2. Istorijat je ogroman. Sve ti se svodi na to da je prvo nastao UNIX sistem koji je bio open source i onda su razne grupe programera usavrsavale taj unix i pravili razne distribucije (kao sto su Debian, RedHat, Susa, Slackware, Ubuntu.... ima ih mnogo). Sve je to zasnovano na UNIX sistemu samo su se razvijali u razlicitim pravcima Smile

3. Najbolji ne postoji, svako se navikne na neki mada su pri vrhu koriscenosti Suse, Slackware, RedHat (mada on vise nije free), Debian, Ubuntu i Madriva.

4. Da to su apsolutno identicni fajlovi

5. Mozes imati i Windows i Linux OS samo je problem sto sa Windowsa ne mozes pristupati Linux particijama (bar ja ne znam kako) dok sa Linuxa mozes imati full pristup Windows NTFS i FAT32 particijama. Najbolje je da prvo instaliras Windows pa onda Linux jer ce Linux prepoznati Windows i instalirati jedan od 2 najpoznatija Boot Loader-a (program za izbor OS-a pri bootovanju sistema) - to su Lilo i Grub.
 
dreams
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 33

Datum registracije: 27 Jun 2005
Poruke: 352
Mesto: Paviljoni!

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 04, 2006 3:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ok hvala ti, ali imam jos pitanja...

Po cemu se oni razlikuju medjusobno? Znaci Red Hat od SuSe etc.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 04, 2006 3:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

dreams je napisao/la sledeće:
Ok hvala ti, ali imam jos pitanja...

Po cemu se oni razlikuju medjusobno? Znaci Red Hat od SuSe etc.


RH, Suse, Slackware imaju na razlicit nacin pisane module za kernel. To znaci da svaki od njih na drugaciji nacin komunicira sa Hardware-om, razliciti softver za pakete koriste itd. itd. itd.. Svaki od tih distribucija je u samom kernelu isti (postoji samo jedan kernel, moduli su razliciti). Eto ti cela prica Smile
 
dreams
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 33

Datum registracije: 27 Jun 2005
Poruke: 352
Mesto: Paviljoni!

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 04, 2006 4:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

OK pocinjem da kapiram, ali koji je najboljeda kupim, Red Hat ili SuSe ili neki drugi?
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 04, 2006 4:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

dreams je napisao/la sledeće:
OK pocinjem da kapiram, ali koji je najboljeda kupim, Red Hat ili SuSe ili neki drugi?


Ako imas ok internet konekciju onda ne moras da kupujes nego mozes da skines zato sto su skoro sve distribucije freeware. RH je, mislim jedini, koji naplacuje svoju distribuciju... Ako nemas dobru, onda ti preporucujem da kupis Slackware ili Suse Smile
 
dreams
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 33

Datum registracije: 27 Jun 2005
Poruke: 352
Mesto: Paviljoni!

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 04, 2006 4:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bez obzira na konekciju koji je najbolji, ne bukvalno, nego najbrzi, najfunkcionalniji etc.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Software ~ -> ~ Operativni sistemi ~ -> Windows vs Linux Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  sledeća
Strana 4 od 9

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon