www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Venecija
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 50

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 23, 2006 7:19 pm    Naslov poruke: Venecija Na vrh strane Na dno strane

Dok sat na trgu otkucava

Svi oni koji su zeleli da zive brzim tempom voze se u automobilu recimo, otisli su iz grada ususkanog u jadranskoj laguni. Umetnici i turisti, nasuprot, rado dolaze tu da se uvere zasto je Julije Drugi govorio da bi Veneciju trebalo stvoriti da kojim slucajem ne postoji. Mada su neki drugi uvereni da je to grad prelepih kulisa i karnevalskih maski.

Legenda kaze da se jevandjelistu Marku prilikom setnje po ostrvima lagune, ukazao Boziji glasnik koji mu je rekao da ce na tom mestu biti podignut lep, neobican grad, koji ce ga uzeti za svoga zastitnika. tako je i bilo. Legenda dalje govori da su u Aleksandriji dva venecijanska trgovca ukrali telo svetitelja od Muhamedovih sledbenika i na svom brodu ga preneli do Venecije, kojom se tada “prosu” jak miris krina, koji se osecao danima. Tako su se reci bozijeg glasnika ispunile a Venecija dobila svog zastitnika.





 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 50

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 23, 2006 7:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Barokne fasade i lepi vrtovi
Polozaj

Udaljena cetiri kilometra od kopna i dva kilometra od mora u mutnoj vodi jadranske lagune na 188 ostrva odjeljenih sa vise od 170 kanala nalazi se Venecija. Grad Sv. Marka i u proslosti centar Mletacke Republike. Ako bi gradovi mogli da se podele na muske i zenske, Venecija bi sigurno bila lepseg pola. Bila bi to misteriozna, sarmantna dama, raskosne garderobe i otmenog ponasanja.


Fasade i vrtovi

Venecijanci odlicno znaju da je Serenisima nekada po broju stanovnika bila treci grad Evrope. Od gotovo 400.000 stanovnika pocetkom 20.veka, 1951. godine u Veneciji je ostalo oko 175.000, a danas manje od 60.000. Zbog svoje specificnosti Venecija se nikad nije uskladila sa brzim ritmom danasnjih metropola, sto je mozda i osnovni razlog ogromnog odliva njenog stanovnistva. Ziveti u Veneciji znaci prihvatati i prilagoditi se svim njenim posebnostima. Zaboraviti na konfor automobila, autobusa, gradsku vrevu i biti spreman na ceste poplave, guste magle, skupe parkinge, veliku vlaznost i pesacenje.

Glavna saobracajnica, tj. plovna arterija Venecije je kanal Grande, koji grad deli na dva dela dug 3750 m i u proseku sirok 62m. Venecija je uspela da do danas sacuva tipografsku konfiguraciju i numeraciju ulica(koje se u Veneciji yovu kale, a poprecne rame) iz 1171. god., kada je ceo grad podeljen u sest zona zvanih sestieri, tri levo i tri desno od kanala Grande.

Jedini pravi trg u Veneciji je trg Sv. Marka, a prayni prostor ispred crkve i palata nayivaju se kampom, ukupno ih ima 127. Da bi se preslo sa jedne obale kanala na drugu koje se zovu rii, sagradjeno je preko 40 mostova. Pored mosta Rialto, najpoynatiji most u vVeneciji je Ponte dei sospiri (Most uzdisaja) na rivi deli Skijavoni, sagradjen u 17. veku da bi spojio Duzdevu palatu sa novom zatvorskom zgradom. Njime su posle donosene presude, sprovodjeni osudjenici do zatvorskih celija, ili mesta pogubljenja, pa otuda ovo neobicno ime mosta.

Sem javnih parkova, Venecija iza svojih gotickih, renesansnih i baroknih fasada krije prave yelene oaze, neobicno bogate i lepe vrtove, kojih je Sansovino u 16.veku izbrojao preko 500



Trg Sv. Marka




Djavolji most
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 50

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 23, 2006 7:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Posetite Mnogo Toga

Crvka Santa Maria Gloriosa je jedno od najlepsih svedocanstava goticke epohe u Veneciji. U njenim bocnim kapelama se nalazi niz nadgrobnih spomenika duzdeva i slavnih venecijanaca, medju kojima su grob Ticijana i Kanove. Utabana turisticka staza vodi do crkve svetih Djovanija i Paola, koji cesto nazivaju “Venecijanski Pantenon” ispred koje se nalazi cuveni Verokijev konjanicki spomenik Bartolomeu Coleonoeu.



U setnji Venecijom nebi trebalo propustiti Ca’d’oOro palatu Pesaro, Reyonico, crkvu Sv. Zdakarija, ostrvo SV. Djordja sa istoimenom crkvom, remek delo graditelja Longija, crkva Sn. Marija Dela Salute, opevanu i u nasoj literaturi. Obicno se klasicno turisticko razgledanje Venecije zavrsava kod mosta Rialto, koji je u 16. veku sagradioAntonio del Ponte.
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 50

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 23, 2006 7:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tu Svi Dodju

Bez obzira sa koje strane sveta dolaze, svi gosti Venecije bez razlike stignu na TRG SVETOG MARKA, jedinstveno urbanisticko arhitektonsko resenje i jedini pravi trg u Veneciji. Uoblicio ga je u 16 veku Jakopo Sansovino. Na trgu , tacno preko puta bazilike, uzdize se masivni renesansni toranj, sa cije platforme dve bronzane figure udarcem u zvono otkucavaju sat. A osim tacnog vremena, na tornju su prikazane meseceve faze i kretanje Sunca kroz Zodijak.

Istocnu stranu trga zatvara crkva Sv. Marka posvecena zastitniku grada u cijoj unutrasnjosti se cuva sarkofag sa svetim relikvijama . Ova gradjevina jasno svedoci o jakom istocnom uticaju u Veneciji. Po uzoru na baziliku Sv. Apostola u Konstantinopolju, gradnja ove crkve zapoceta je u IX veku. Na glavnom ulazu u crkvu nalaze se bronzani konji iz doba Aleksandra Velikog doneti iz Carigrada. U neposrednoj blizini ove crkve nalazi se zvonik, biblioteka Sv. Marka, Arheoloski muzej korer u kom ser osim slika i skluptura cuvaju dokumenti i predmeti koji odlicno ilustruju istoriju ovga grada.
 
U pRoLaZu
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 35

Datum registracije: 08 Apr 2005
Poruke: 651
Mesto: La Habana

cuba.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 28, 2006 3:48 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bio sam u Veneciji, stvarno mi se svidjela! Najvise sam bio na trgu Sv. Marka, odlican prizor... Evo i jedne slike odatle :

 
milanche_81
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 27 Jan 2006
Poruke: 323

germany.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 28, 2006 3:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moj otac je bio svojevremeno, kao student u Veneciji, uzivao sam u slikama. Trg sv. Marka je tako divno mesto, sva ta italijanska kultura i starinska arhitektura ostavljaju jedan dubok dojam na mene.

_________________
Moji su drugovi biseri rasuti po celom svetu...
 
malimravak
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 55

Datum registracije: 19 Dec 2005
Poruke: 210
Mesto: Split

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 28, 2006 7:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Lip grad,bio sam.Dva puta.Prelijep.Ali,smrdi,čudo jedno....Šta od one truležine,šta od golubova...

_________________
Ovo je mali korak za čovjeka
ali veliki za čovječuljka!
 
Mirel123
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 05 Feb 2006
Poruke: 219

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 06, 2006 9:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Imala sam priliku posjetiti ovaj grad, romantikaaaaa totalna Smile Samo sto nisam imala s kim to podjeliti, ali bila sam premlada, ihihihih
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 11, 2006 12:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Prelijepi grad koji sam posjetio kao srednjoskolac-ekskurzija.Nazalost nisam u to doba znao pravo uzivati u njegovoj ljepoti.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
ns_garfild
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 12 Feb 2006
Poruke: 60

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 17, 2006 1:25 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

kako tamo smrdi,steta a bas lep lep grad i pun ljudi sa svih starna
definitivno treba to videti i omirisati
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 17, 2006 10:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Grad Venecija u severnoj Italiji je po mnogo čemu specifičan, a najviše po tome što većinu glavnih gradskih ulica zapravo zamenjuju - kanali! Ipak, oni nisu stvoreni sa određenom namerom, već su postojali i pre izgradnje samog grada! Grad Venecija podignut je na muljevitim sprudovima koji čine više od 100 malih ostrva u laguni Jadranskog mora u severnom delu Italije. Sve kuće u Veneciji izgrađene su na stubovima koji su pobodeni u dno mora. Još sredinom 5. veka ove sprudove su nastanjivali preci današnjih Italijana koji su kasnije osnovali 12 gradskih opština na vodi, a zatim i državu Veneciju. Ona je 1450. godine bila centar velike kolonijalne imperije i najveća pomorska sila na svetu. Početkom 16. veka, kada su otkriveni drugi pomorski putevi, pomorski saobraćaj u Veneciji je značajno opao. Venecija je vodila mnoge ratove u svojoj istoriji, izgubila svoju imperiju i bila gotovo uništena. Venecija se udružila sa Kraljevinom Italijom 1866. godine.



U Veneciji saobraćaj se obavlja isključivo čamcima "gondolama" ili pešice - nema automobila niti teretnih vozila. "Gondole" voze gondolijeri koji stoje na zadnjem delu čamca veslajući dugim veslima. Glavne kanale spaja veliki broj uskih ulica i malih mostova.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
mrvkayu
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 53

Datum registracije: 20 Feb 2006
Poruke: 59
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 21, 2006 12:41 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Lepa ali skupa, treba je videti i to nekoliko puta nije daleko samo oko 1100 km od Beograda. Kad nam ukinu vize eto zadatka za one koji nisu bili u Veneciji, da je vide prvi put, da je osete drugi put i da je probaju treci put. Posle toga je sve desert, naravno i smrad nestaje. Verujte mi ja sam to doziveo.

_________________
Vlada
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Venecija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 1 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon