www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Petar II Petrovic Njegoš-Luca mikrokozma
Strana prethodna  1, 2
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> ~ Poezija ~
::  
Autor Poruka
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 31, 2005 11:52 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Eladan je napisao/la sledeće:
......ali ne bih bio baš toliko potcenjivački raspoložen prema Luči, ima i ona svojih vrlo svetlih filozofskih i inih trenutaka (kao što i veoma cenim Gorski vijenac (čisto da pojasnim, pošto imam utisak da su moji komentari drugačije protumačeni))


Ne, ne, ne - ponovo nesporazum! Ne potcenjujem Luču mikrokozmu (lično ne bih nijednom naslovu podmetala nadimke, primera radi, Luča), samo je postavljam na položaj koji joj stvarno pripada, a to jeste ispod, iza, ili posle Gorskog vijenca, sam biraj adekvatan predlog....
I ne, nisam tvoje reči protumačila kao da ne ceniš Njegoševo kapitalno delo (jer u protivnom te ne bih udostojila niti jedne svoje reči, a kamoli protivmišljenja), nego sam reagovala na tvoj komentar kako je Luča mikrokozma "nezasluženo u senci Gorskog vijenca". Ta senka, ta debela hladovina, je itekako zaslužena...... Wink



_________________
Mo'š misliti! Rolling Eyes
 
Eladan
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 50

Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 1685
Mesto: different realities...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 09, 2005 11:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Opet se ne slažem sa Vama da je taj zaostatak tako vidljiv, te ću od ponuđenih predloga uzeti ovo posle kao najadekvatnije.
Inače, mislim da je Luča spev koji nije pisan za naš genetski sklop i u kojem je nama bliska samo metrika stiha, a teme kojima se veliki Vladika bavio su previše metafizičke za običnog slušaoca koji preferira deseterac. Da je ovo napisao neki nemački ili grčki autor, verovatno bi bila bolje vrednovana.
Da ne dramim previše, hoću da kažem da se meni Luča dopada baš zbog neobičnog načina na koji ona pokreće neka pitanja koja muče sve nas, kao i zbog Vladikinog neortodoksnog pogleda na njih (utoliko pre što je on ipak bio svešteno lice a uspeo je da se izdigne iznad ograničenja svog položaja)

_________________
...To stand against the Shadow so long as iron is hard and stone abides. To defend the weak while one drop of blood remains. To avenge what cannot be defended...
 
sara65
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 28 Maj 2007
Poruke: 50

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 06, 2007 10:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Upade mi u oko, pa se osjetih duznom da odreagujem. Naime, naziv djela Luca mikrokozma, odnosno druga rijec 'mikrokozma' koja je u genitivu, ni u kom slucaju i nikad se ne smije mijenjati po padezima.
N. Luca mikrokozma
G. Luce mikrokozma
D. Luci mikrokozma
...

Gorski i vijenac i Luca mikrokozma i nijesu bas za poredjenje, s obzirom na to da pripadaju razlicitim tematskim krugovima. Luca predstavlja kosmicku, religiozno-filozofsku poeziju, dok je Gorski vijenac istorijska, nacionalno-oslobodilacka poezija. I oba djela su, u svojim krugovima, vrhunac pjesnickog umijeca.

_________________
...ponekad cujem da je svijet pozornica ida svako dobija po zasluzi...
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> ~ Poezija ~ -> Petar II Petrovic Njegoš-Luca mikrokozma Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2
Strana 2 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon