www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Sedam svetskih cuda
Strana prethodna  1, 2
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~
::  
Autor Poruka
pokemon21
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 03 Okt 2005
Poruke: 208
Mesto: Podgorica,Crna Gora

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 21, 2006 10:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mene jedino zanima kako su oni pravili u to doba piramide pogotovo prve tri ujedno i najvece na svijetu,neki naucnici ne mogu ni sad da shvate kako su ih gradili,neki predpostavljaju kako su vanzemaljci to postavili kao neke znakove,neki smatraju da je napredna civilizacija sa Atlantide pravila piramide,sve u svemu ja sam zbunjen i volio bih ako neko ima neko objasnjenje da izbaci link ili prosto postuje misljenja naucnika

 
M@RCHELLO
MUSIC WIZZARD
MUSIC WIZZARD



Godine: 36

Datum registracije: 30 Dec 2005
Poruke: 3300
Mesto: Odzaci

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 27, 2006 5:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

SEDAM SVETSKIH CUDA



Poznato je da sedam svetskih cuda cine:


Piramide iz Gizea

Prema Herodotu, cuvene piramide iz Gize - Keopsova, Kefrenova i Mikerinova, gradjene su izmedju 2650. i 2550. godine pre nove ere i sluzile su kao grobnice egipatskih faraona iz Cetvrte dinastije. U arhitektonskom smislu predstavljaju dzinovske kamene gradjevine, (npr. Keopsova piramida je visoka 146 m), one su zidane od blokova teskih i po nekoliko tona, sa cetvrtastom osnovom cije se cetiri strane pri vrhu zavrsavaju u zajednickom temenu, a u unutrasnjosti se nalazi prostor za sarkofag. Piramide su sacuvane do danas.


Semiramidini viseci vrtovi

Cuveni vrtovi su izgradjeni za vreme vladavine kralja Nabuhodonosora (604. - 562. p.n.e.) u drevnom gradu Mesopotamije,Vavilonu, na obalama Eufrata (90 km. juzno od danasnjeg Bagdada). Gradjeni su po zelji tadasnje kraljice Semiramide. U arhitektonskom smislu predstavljali su spiralnu, terasastu gradjevinu, na nekoj vrsti baste pod krovom koja je mogla vestacki da se navodnja. Gradjevina je vremenom zapustena, tako da je 333. g.p.n.e., kada je Alekasandar Veliki osvojio Vavilon, vrtovi su vec bili propali.

Artemidin hram u Efesu

Sredinom sestog veka, kritski graditelj Hersifron iz Knososa, sagradio je u Efesu, pod pokroviteljstvom lidijskog kralja Kreza, veliki jonski hram posvecen cuvenoj boginji lova, Artemidi. Prema istoricaru Pliniju, Artemidin hram se nalazio na mestu danasnjeg Alasoluka, na obalama male Azije. Hram je bio povrsine 73 x 141 m ukrasen sa 137 stubova, koji su opasivali hram u dva reda i bio je cetiri puta veci od Partenona u Atini. Dusevni bolesnik po imenu Herostrat, zapalio ga je 356. godine pre nove ere.

Mauzolej u Halikarnasu

Cuveni Mauzolej u Halikarnasu predstavlja nadgrobni spomenik, koji je sebi za zivota porucio 360 g.p.n.e. karijski kralj Mauzolej. Kralj je umro pre dovrsetka izgradnje, pa je posao dovrsila njegova zena Artemizija. Nadgrobni spomenik je bio izgradjen na povrsini od 33 x 39 m i bio je visok 50 m. Na sirokoj pravougaonoj osnovi izdizao se do polovine grobnice. Zid je nosio kolonadu jonskih stubova iznad kojih se nalazila piramida - stepenasti krov. Velike dvokolice sa statuama pokojnika krunisale su gradjevinu. Mauzolej nije sacuvan.

Kolos sa Rodosa

O cuvenom Kolosu sa Rodosa nema autenticnih podataka, ali predanje kaze da su stanovnici Rodosa odlucili da izliju statuu svog zastitnika, boga Sunca Heliosa, posle pobede nad makedonskim kraljem Demetrijem Poliokretom u 4. veku p.n.e. Pokupili su neprijateljsko orudje i sprave i upotrebili ih za izlivanje statue, koja je bila visoka 30 do 40 m i teska 70 tona. Poslom je rukovodio vajar Kares, 291. godine p.n.e. Rodos je posle 50 godina pogodio razorni zemljotres i statua Kolosa je pala u more.

Aleksandrijski svetionik

Napravio ga je Sostrat, grcki arhitekta iz Knida, izmedju 300. i 280. godine p.n.e. na polustrvu Farosu, ispred aleksandrijskog pristanista. Smatran je najvecim tehnickim dostignucem starog veka. Legenda kaze, da je Sostrat dugo tragao za materijalom koji bi se odupreo morskoj vodi i da je najzad ovaj dzinovski toranj smestio na ogromne staklene blokove. Na pravougaonoj osnovi, uzdigao je osmougaoni toranj visine preko 100 m. Na njegovoj najvisoj platformi, svake noci gorela je vatra zalozena drvetom potopljenim u smolu. Na zalost, toranj je unisten 1375. godine u zemljotresu.

Zevsova statua u Olimpiji

Cuvena Zevsova statua je poslednje delo helenskog vajara Fidije, koju je 456. godine p.n.e. napravio za hram u mestu Olimpija u Elidi, na severozapadu Peloponeza. Kip je bio visok 15 m, izvajan u slonovaci i abonosovom drvetu, bogato ukrasen zlatom i dragim kamenjem. Zevs je bio prikazan sa namrstenim celom, ?jer kada se namrsti, uzdrhti ceo Olimp?. Ko god nije video ovo svetiliste, vazio je kod Grka za vrlo nesrecnog coveka. Na zalost, ni ovo svetsko cudo nije sacuvano.

_________________


Love don't let me go
 
livno-croatia
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 14 Nov 2006
Poruke: 3

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 15, 2009 3:34 pm    Naslov poruke: 7Svjtskih čuda Na vrh strane Na dno strane

Dubrovnik ja po meni jedno od tih čuda .Možda nema toliko težinu kao ostala čuda ali je svijet zadivljen tom ljepotom.Još nešto što nije čudo ali je zanimljivo da je Sotonski zid pored Dubrovnika drugi po veličini na Planetu odmah iza Kineskog Zida.Zid je dug oko 3,7km.
 
MalenoFL23
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Maj 2009
Poruke: 45

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 06, 2009 11:52 pm    Naslov poruke: cuda Na vrh strane Na dno strane

stvarno je super tema ja mislim da bi u nova moderna svetska cuda trebali biti ukljucen kineski zid i najveci hotel u las vegasu cije se svetlo vidi iz svemira kao i kineski zid jer to je bas fascinantno
 
Sabados
Mafijaš
<b>Mafijaš</b>





Datum registracije: 25 Jun 2009
Poruke: 6142
Mesto: Sky

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 11, 2009 9:43 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne znam sta da kazem ljudi , svaka cast na informacijama nesto sam i znao ali moram priznati ne sve, posebno mi je lepa ova slika sto je stavila sarajka-18 vavilon i kolos , stvarno prelepe slike, ali ova vavilonska me posebno odusevila sad bas kad sam gledao Wink

_________________
oʞɐdoɐu oʇsǝu ʞǝʌn ' sǝuǝɹʞo poƃ oʞɐʞ
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> Sedam svetskih cuda Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2
Strana 2 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon