www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Dijete - recepti za mrsavljenje
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Male tajne velikih majstora kuhinje ~
::  
Autor Poruka
cica20
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 01 Mar 2006
Poruke: 265

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 02, 2006 8:55 am    Naslov poruke: Hepatoprotektivna dijeta Na vrh strane Na dno strane

Hepatoprotektivna dijeta
Ova dijeta štiti vašu jetru, te se preporucuje sprovoditi je kod bolesti jetre kao što je ciroza, hronicni hepatitis, i druge bolesti.
Ishrana treba da bude bogata:
• belancevinama (1 g / kg telesne težine ili oko 75 do 100 g dnevno),
• kalorijama (2500 do 3000 kcal na dan),
• ugljenim hidratima (300 do 400 na dan), i
• vitaminima A (ne u obliku karotena), B-grupe, C, D i K.
Hranu je potrebno rasporediti na veci broj malih obroka.
Termicki obradjena hrana može biti kuvana, pecena u malo biljne masnoce, ili pirjana na laganoj vatri u malo ulja ili vode.
Izbegavajte pecenje u mnogo masnoce, friganje ili prženje u dubokom ulju.
Izbegavajte industrijske napitke-sokove, cak i guste sokove. Pijte vodu (nemojte koristiti gaziranu mineralnu vodu), lagane biljne cajeve, sveže pripremljene sokove od voca i povrca.
Strogo je zabranjena konzumacija bilo kakvih alkoholnih pica.

Plan ishrane
Hleb i zamene
• cele žitarice (riža, pšenica, raž, zob, jecam, proso, heljda) i njihovi proizvodi (zobene i druge pahuljice, brašna od celog zrna, testenina, hleb),
• mahunarke (soja, slanutak, bamija, socivo, grašak, pasulj),
• klice pšenice (sirove, pržene, sveže),
• namirnice rasporedite u više obroka dnevno,
• izbegavajte oljuštene žitarice i njihove proizvode.
Mleko i zamene
• preporucuju se: neobrano mleko, mlecni proizvodi (acidofil, kefir, kiselo mleko, yogurt, ), mladi sir, mozzarella,
• izbegavajte masne i tvrde sireve te masne pavlake,
• uzimajte najmanje 3 do 4 dcl mleka dnevno rasporedjeno u barem dva obroka.
Meso i zamene
• jedite meso mršavo i od mladih životinja, uklonite suvišnu masnocu, iznutrice,
• jaja posebno žumanjak, nemojte jesti više od 3-4 komada nedeljno,
• redovno jedite ribu i plodove mora, plavu ribu,
• izbegavajte konzervirane, dimljene i suve mesne preradjevine, kao i riblje preradjevine,
• meso pripremajte kuvano, peceno ili pirjano na laganoj vatri, a ribu kuvanu ili pecenu.
Povrce
• jedite sve vrste, oko ½ kg na dan, rasporedjeno u više obroka,
• sledece vrste povrca su posebno korisne :
- salate i slicno povrce: cikorija, matovilac, salata,
- kupusnjace: karfiol, kelj, kelj pupcar, kelj lisnati, kupus,
- peteljke i izboji: articoka, komorac, razlicite vrste klica,
- mahunasto povrce: bamija, grašak, mahune,
- lukovi: beli luk, poriluk, mladi luk,
- korenasto povrce: keleraba, mrkva, pastrnjak, rotkva crna, rotkva,
- gomoljasto povrce: krompir, cicoka,
- plodasto povrce: paprika, krastavac, patlidžan, paradajz, tikva,
- lisnato povrce: blitva, spanac, maslacak, kopriva, divlje povrce,
- zacini: bosiljak, vresak, anis, kurkuma, lovor (za kuvanje mahunarki), majcina dušica, origano, lišce peršina i celera,
- ostalo: gljive,
• povrce jedite sirovo, kuvano, pirjano ili lagano ukiseljeno ,
• izbegavajte industrijski konzervirano povrce.
Voce
• jedite najmanje dva komada voca na dan, ili 2 porcije (šoljice ili kriške),
• sledece vrste voca su posebno korisne :
- južno voce: ananas, banana, datulja,
- agrumi ili limunsko voce: limun, naranca, mandarina, grejp,
- koštunjicavo voce: šljiva, breskva, kajsija, trešnja,
- jezgricavo voce: jabuka, dunja, kruška,
- jagodasto voce: jagoda,
- orašasti plodovi: lešnici, bademi,
- semenke: bucine, suncokretove i sezamove semenke,
- ostalo: borovnica, kesten, maslina, šipak, dinja.
Masti
• hladno presovana ulja (maslinovo, suncokretovo, kukuruznih klica, tamno sezamovo).
Ostale namirnice
• pivski kvasac, morske alge (kombu-za kuvanje mahunarki), klice (alfalfa), med.


 
cica20
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 01 Mar 2006
Poruke: 265

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 02, 2006 8:57 am    Naslov poruke: Proteinska dijeta Na vrh strane Na dno strane

Proteinska dijeta
Cilj ove dijete je pored skidanja vi?ka kilograma da dovede do promene u metabolizmu cime se garantuje da se skinuti kilogami nece vratiti. Dijeta traje 90 dana i za to vreme se oslabi od 18-25 kg. Ako je potrebno skinuti manje kilograma dijeta se mo?e prekinuti ali onda nece doci do promena u metabolizmu. DORUCAK je isti svih 90 dana- voce Jede se uvek u paru (dve jabuke, dve kru?ke, dve narand?e ili ?aka sitnog voca. Dijeta uvek pocinje sa proteinskim danom i posle vocnog dana opet ide proteinski dan.
REDOSLED DANA SE NE SME MENJATI
PRVI PROTEINSKI DAN
RUCAK: Meso kuvano ili peceno u kolicini od 3 hotelske ?nicle, jedno parce hleba, salata (u neogranicenim kolicinama). Na kraju popiti dva decilitra supe bez rezanaca. Umesto mesa mogu se pojesti 3 jajeta kuvana ili pecena. Mleko, sir mogu se jesti samo ovog dana. Supa se mora obavezno popiti. VECERA: Isto ?to i za rucak samo bez supe. Treba voditi racuna da ako je za rucak bilo meso mora biti i za veceru. Ak su jaja za rucak moraju biti i za veceru.
DRUGI PROTEINSKI DAN
RUCAK: Pasulj, gra?ak, socivo, pirinac, krompir (obavezno kuvano uz dodatak zacina-vegeta, biber, kecap, kuvani paradajz, origano), parce hleba i salata. VECERA: Isto ?to i za rucak u manjoj kolicini (pun tanjir za rucak, pola tanjira za veceru)
TRECI PROTEINSKI DAN RUCAK: Kuvano testo uz dodatak zacina, pica samo sa kecapom, ili bilo koje slano pecivo kolicine jedne pice u piceriji. VECERA: Dva manja parceta torte ili 3-4 komada kolaca, 3 kugle sladoleda i obavezno rebro cokolade za kuvanje.
CETVRTI DAN-VOCNI DAN Tri puta za vreme dijete (jednom mesecno) treba drzati ?vodeni dan? koji ide posle vocnog dana, a posle njega se nastavlja sa proteinskim danom. Kafa, caj mogu se piti u neogranicenim kolicinama, ali bez ?ecera. Posle zavr?ene dijete jede se normalno, s?tim ?to voce ostaje jo? 90 dana za dorucak. Ako se u naredna 3 meseca od zavr?etka dijete izgubi 5 kg, znaci da je do?lo do promene metabolizma. Ako se ne izgube, dijetu treba ponoviti. Dijeta se ne sme produ?iti. Ako je potrebno skinuti jo? kilograma dijetu ponoviti tek za tri meseca. Deluje komplikovano ali nije, kolicina hrane je veca nego ona koju svakodnevno unosimo, bez obzira na to kilogrami se gube. Ne treba gubiti nadu i volju jer se de?ava da po 10 dana te?ina ne opada, ali se onda naglo skida 3-4 kg. Ako nekad popijete sok gledajte da to bude gaziran. Ni?ta se ne sme preskakati. Svaka namirnica ima svoju namenu. Organizam ne sme da ostane bez nje. Nije uobicajeno da se voce jede za dorucak ali organizam najpre iz njega iskoristi integralni ?ecer koji hrani nervni sistem, ali cokoladu koja sprecava alergije koje su prisutne ba? kod dr?anja dijeta. Po?eljno je na polovini dijete kontrolisati krvni pritisak i krvnu sliku. Svi koji su dr?ali dijetu izgubili su najmanje 10 kg bez ikakvih zdravstvenih problema. Osobe koje pate od povi?enog krvnog pritiska posle par nedelja nemaju vi?e potrebe da koriste lekove.
 
slatka83
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 06 Jun 2006
Poruke: 201

austria.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 07, 2006 12:38 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sedmodnevna dijeta

Doručak: sok od 2 pomorandže, obrani jogurt, 3 kašike muslija
Užina: činijica kuvanog pirinča
Ručak: 180 grama lista ili druge bele ribe pečene bez masnoće, 150 grama obarenih mahuna, integralno pecivo
Užina: 1 jabuka
Večera: 70 grama makarona s umakom od paradajza i 1 tvrdo kuvano jaje
UTORAK

Doručak: sok od 1 pomorandže, čaj od preslice i integralni hleb
Užina: 1 jabuka
Ručak: salata od paradajz pirea i 100 grama mocarele s bosiljkom i maslinovim uljem, jedno sojino pecivo
Užina: 1 jogurt
Večera: 70 grama integralnih špageta s kuvanim povrćem začinjenih umakom od paradajza s žalfijom
SREDA

Doručak: 1 jogurt s 3 kašike zobenih pahuljica i 1 čaša pomorandžinog soka
Užina: 2 kivija
Ručak: 200 grama oslića pripremljenog u tiganju bez masnoće, kuvano povrće i kriška integralnog hleba
Užina: 1 banana
Večera: 60 grama integralne testenine sa 100 grama mahuna i mešanom salatom
ČETVRTAK

Doručak: čaj od preslice, 1 jabuka i integralni tost s niskokaloričnom marmeladom
Užina: 1 jogurt
Ručak: 200 grama kuvanih mahunarki i kuvana šargarepa, 100 grama morskih račića pripremljenih u tiganju bez masnoće i integralno pecivo
Užina: 1 jabuka
Večera: 50 grama integralnog pirinča s 30 grama goveđeg mesa, 150 grama narendane šargarepe i pola integralnog peciva
PETAK

Doručak: 1 čaša obranog mleka s 3 kašike žitnih pahuljica
Užina: 1 kruška
Ručak: 150 grama zelene salate s jednim tvrdo kuvanim jajetom, pola jabuke, 4 oraha i kriška integralnog hleba, lagani umak
Užina: 1 jogurt
Večera: gusta supa od povrća sa 40 grama testenine i 30 grama svežeg sira
SUBOTA

Doručak: sok od 1 šargarepe, 2 kriške integralnog tosta s niskokaloričnom marmeladom
Užina: 1 banana
Ručak: 150 grama pilećih grudi pečenih bez ulja, zelena salata
Užina: 1 obrani voćni jogurt
Večera: 50 grama kuvanog pirinča sa 150 grama tikvica i kriška integralnog hleba
NEDELJA

Doručak: čaj od preslice, 1 pomorandža i 5 integralnih keksića
Užina: 1 jogurt
Ručak: varivo od sočiva s blitvom i šargarepom
Užina: sok od šargarepe i limuna
Večera: omlet od 1 jajeta sa 60 grama integralnog pirinča i 100 grama spanaća, jedno sojino pecivo
 
slatka83
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 06 Jun 2006
Poruke: 201

austria.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 07, 2006 12:42 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Skuhati juhu od:

5 velikih glavica luka

2 zelene paprike

1 ili 2 konzerve cijelog paradajza

1 svezanj celera

1 velika glavica kupusa

1 pak Mckenzie's smjese za supu(socivice-(lece), zito, jecam i suvi grasak).

Posoliti, pobiberiti, staviti persin i po zelji moze i ljute papricice,
Zaliti vodom da pokrije i kuhati dok povrce ne omeksa.

Ova supa se moze jesti kad god osjecas glad, i koliko god hoces.
STO VISE JEDES VISE CES DA SMRSAS. Uz ovu supu mozes jos da jedes sljedece:

PRVI DAN:Svo voce osim banana. Lubenice i dinje imaju najmanje kalorija
od ostalog voca.Jedi samo supu i voce. Za pice moze nezasladjen
caj, nezasladjenu crnu kafu, vodu,

DRUGI DAN: Svo povrce. Jedi koliko hoces da nisi gladan.Pokusaj da jedes
lisnato povrce, a izbjegavaj buraniju, grasak,kukuruz
itd. Za veceru nagradi sebe sa
jednim velikim pecenim krumpirom na maslacu. NE JEDI VOCE.
Ne zaboravi da jedes i supu.Minimum jednom dnevno

TRECI DAN: Jedi supu, voce i povrce koliko hoces.NEMOJ DA JEDES
PECENI KRUMPIR.

Ako si se pridrzavao uputa, i nisi varao za ovih tri dana vidjet ces da si izgubio
2-3 kilograma.

CETVRTI DAN: Pojedi do 3 banane u toku dana, supu, i pij nemasno mljeko
koliko hoces.Banane imaju puno kalorija i ugljikohidrata, a takodje i mljeko,
i ovaj dan tvoje tjelo ce trebati kali i ugljikohidrate.
NEZABORAVI DA JEDES I SUPU

PETI DAN: Govedina i paradajz. Mozes da pojedes 300-600 grama govedine i
da pojedes do 6 paradajza. Pokusaj da pijes 6-8 casa vode, da isperes mokracnu kiselinu iz tvog tjela. NEZABORAVI DA JEDES BAR JEDNOM I SUPU.

SESTI DAN: Govedina i povrce. Mozes da jedes koliko hoces govedine i povrca.Naravno NEZABORAVI I SUPU

SEDMI DAN: Smedju rizu i povrce. Pij nezasladjen vocni sok. Mozes da jedes koliko hoces rize i povrca. Obavezno JEDI I SUPU.

Na kraju sedmog dana, ako si se pridrzavao uputa izgubit ces 4.5-7.5 kilograma. Ako si izgubio vise od 7 kilograma, pauziraj sa dijetom dva dana
prije nego pocnes ponovo ispocetka.

Ova sedmodnevna dijeta moze se koristiti onoliko dugo koliko hoces.Cinjenica
je ako se pridrzavas dijete, ocistit ces svoje tjelo od necistoca,
i osjecat ces se kao nikad prije.
Poslje samo sedam dana, ne samo sto ces izgubiti kilazu, vec ces biti
i pun energije.

Ova dijeta brzo sagojijeva masnocu, i tajna je u tome da ce vise da sagori
kalorija,nego sto ces da unese.Ova dijeta NE DOZVOLJAVA da pijes
ALKOHOLA. Moras da prestanes sa dijetom najmanje 24 sata
prije nego pocnes da pijes alkohol.

Posto svako ima drugaciji probavni sistem, ova dijeta nece imati na svakoga
isti efekat.Poslje treceg dana vidjet ces da imas vise energije.
 
RaiderLegend
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 05 Maj 2006
Poruke: 10

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 14, 2006 10:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nema nista bez saveta stucnjaka, tj. nutricioniste.. Ja sam sa njegovim savetima skinuo 15kg za 6 meseci, malo sada vratio, ali radim na tome Razz
 
sasa_bajic
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 45

Datum registracije: 26 Okt 2006
Poruke: 55

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 26, 2006 5:17 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

najbolja dijeta: jesti samo meso i povrce i piti dnevno jednu tabletu krkinih vitamina duovit. 10 kg mesecno sigurno. ja sam probao

_________________
cao
 
perakojot013
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član





Datum registracije: 27 Okt 2005
Poruke: 535

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 02, 2006 10:58 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja preporucujem svaki dan po jedan grejpfrut, i normalna ishrana, dosta tecnosti, i ne jesti uvece, eventualno poiti casu jogurta. Meni je to pomoglo da za neke dve nedelje skinem 5 kg koje sam nabacila za vreme ispitnog roka Shocked
 
erika_di
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 17 Feb 2007
Poruke: 4

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 19, 2007 7:40 pm    Naslov poruke: dijeta mog nutricioniste, napomena imam 30-ak kg viska Na vrh strane Na dno strane

Embarassed Dorucak Do 9h
Caj 1-2 solje 4-5 supenih kasika pahuljica 1-2 kasicice
susama I lana 1 solja jogurta po zelji dodati jabuku I cimet
ili 1 crna kifla sa mladim posnim sirom kao namaz I povrce kao za vitaminski sendvic
p.s jabuka I cimet se dodaju u slucaju strasne gladi!!!

Uzina 11-12h Voce 200-250gr
Rucak 14-16 Supa/Corba 1 tanjir ne iz kese bez rezanaca
Meso/Riba 200gr
Povrce neograniceno
Umesto hleba 1 solja zitarica ili kuvano jelo 1 tanjir
Salata
1 parce hleba

Uzina 17-18h Voce 100 grama
Vecera 19-20h Kao dorucak/jogurt/salata


1.Zitarice
Hleb beli - Peciva,testenine
Hleb crni + kvasna testa
Psenica +
Ovas +
Jecam +
Proso +
Raz +
Pirinac + Integralni
Kukuruz + Proja,kacamak,kokice
Korn-fleks +
Pahuljice +
2.Mleko I mlecni pr.
Mleko -
Jogurt + 1%mm 1/2 dnevno
Kiselo mleko -
Pavlaka -
Krem sir -
Sir mladi postan +
Sir zreo punomastan -
Kackavalj -
Kajmak -
3.Meso,riba,jaja
Govedje + - Kuvano,peceno
Telece + - ne mleveno
Junece + -
Svinjsko -
Ovcje -
Jagnjece -
Iznutrice -
Zivinsko + Bez kozice
Preradjevine -
Jaja -
Riba + Ne morski plodovi
4.Masti
Svinjska mast -
Biljna mast -
Ulje + Nerafinisano
Margarin -
Buter -
5.Povrce
Sargarepa +
Paskanat +
Persun +
Celer +
Cvekla +
Rotkva +
Rotkvice +
Repa +
Spanac +
Blitva +
Zelje +
Zelena salata+
Kupus +
Karfiol +
Kelj +
Prokelj +
Keleraba +
Paradajz +
Patlidzan +
Krastavac + Kuvano bez zaprske
Tikvice + I mesa
Crni luk +
Beli luk +
Praziluk + Nikako:Majonez,
Paprika + kecap,ajvar,sosovi,
Boranija + umaci,prelivi
Grasak -
Sociva +
Pasulj +
Soja -
Krompir -
Bundeva +
Pecurke +
6.Voce
Juzno voce + -
Banane -
Ananas - voce do 350gr. Dnevno
Jabuka +
Kruska +
Sljiva +
Grozdje -
Breskve +
Kajsije +
Tresnje +
Visnje +
Jagode +
Maline +
Kupine +
Lubenica +
Dinja +
Suvo voce -
Jezgrasto -
7.Slatkisi
Secer -
Vestacki zasladjivaci -
Med -
Saltko -
Dzem -
Cokolada -
Kolaci -
Pite -
Puding -
Caj + Ne vocni
Kafa + Ne na prazan stomak
Alkohol -
Sokovi -
Voda + 6-8 casa dnevno



Ovo je dijeta koju je meni dala nutricionista pa mozete da probate. Jako je rigorozna jer sam se ugojila 40kg tj. duplirala sam se. U svakom slucaju htela bih da naglasim jos nesto pokusala sam sa Atkinsonovom dijetom ali ja imam nizak pritisak i jakko malo secera u krvi (ne znam strucne izraze), tako da sam od nje imala grceve i bilo mi je grozno. Smrsala sam ali sam ih posle nekog vremena vratila.
Najgore od svega je sto sam se ugojila posle prestanka sa razlicitim treninzima a nastavila sam da jedem kao da sam najaktivnija pa obratite paznju i na to.
Ukoliko vam treba nekih dodatnih informacija da bi ste se snasli u ovom pisaniju tu sam
 
Gr-off
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 47

Datum registracije: 14 Avg 2006
Poruke: 31

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 25, 2007 1:44 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dijeta...
Oko 30 minuta trcanja (srednji tempo) za kondiciju
Sve preko 40 minuta sagorevanje masti + kondicijia.

Pilates, aerobik, kikbox,... najbolja i najzdravija dijeta.

Meso nikako ne izbacajte iz upotrebe. Svinjsko malo manje od govedjeg.
Zeleni caj za izbacivanje stetnog holesterola. Moze sa secerom.
Cokoladice su takodje potrebne (ali u manjim kolicinama).

Sto vise kuvanog povrca, manje voca.
Pokusajte da ne jedete namirnice biljnog i zivotinjskog porekla istovremeno.
Mislim, rucak samo povrce, ili meso sa malo povrca.

Trening rano ujutru ili uvece (kad ima manje saobracaja) zbog prasine,
ali i pijanica koje voze Smile))
 
gandalf 999
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 17 Avg 2007
Poruke: 101

newzealand.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 31, 2007 8:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zbog cega bi se neko odricao hrane ako zeli da smrsa?
Kada hocu da smrsam koji kg jednostavno ukinem veceru,dok preko dana jedem sve >znaci nista posle 18.00 i nema greske !!!!!

_________________
[CENTER]
GLEDAJTE KA SUNCU U ZORU PETOGA DANA
 
tweety_89
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 34

Datum registracije: 29 Dec 2007
Poruke: 5

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 30, 2007 7:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

svaki dan setnje sat vremena i pola sata vezbi.
dorucak:40 gr hleba namazan sa ravnonm kafenom kasicicom margarinaili ravnom supenom kasikom pavlake sa jednom snitom parizera ili sunkarice i nekom salatom i uz to popiti casu jogurta
uzina:250gr voca(svo sem banana i grozdja)
rucak:90gr salate,supa,neko kuvano jelo 250gr,40g hleba
uzina:250g voca
vecera:2dana kombinacija od dorucka,2 dana kombinacija od rucka i 3 dana pahuljice sa casom jogurt(2 supene kasike psenicnih pahuljica i jedna kasika mekinja)
OBAVEZNO:PITI STO VISE VODE I SOLJU ZELENOG CAJA SA VITAMINOM C

POKUSAJ TE MNOGO JE DOBRO

PA LJUDI SRECNO Cool
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 15, 2010 4:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Manjim i češćim obrocima do trajnog gubitka kilograma

Uz vežbanje i određene namirnice, veličina i učestalost obroka također utječu na metabolizam

Prošlog proljeća smo moj partner i ja napravili usporedni test mršavljenja. Ja sam krenula na jednu od trendovskih dijeta, a on je počeo jesti više manjih obroka, svaka tri sata tijekom dana, s time da je neznatno promijenio samu prehranu – samo je pripazio na omjere ugljikohidrata, proteina i masnoća u obrocima. Iako sam u prva dva tjedna više smršavila, ubrzo me dostigao i prešao. Kako sam bila na dijeti, naravno bila sam nervozna, pogotovo kad sam vidjela da on jede svaka 3 sata svu hranu koju je jeo i prije, a ja se izgladnjujem i imam slabije rezultate od njega. Cijeli je eksperiment završio tako da je on bez problema nastavio sa svojim novim režimom prehrane, dostigao optimalnu kilažu koju vrlo lako održava, dok sam ja nakon mjesec dana odustala od dijete i u istom tom roku (za mjesec dana) vratila svaku kilu koju sam izgubila.

Već smo pisali o ubrzavanju metabolizma i načinu na koji vježbanje i određene namirnice pomažu pri tome. Još jedan faktor koji može utjecati na brzinu vašeg metabolizma su veličina i učestalost obroka. Više manjih obroka raspoređenih u pravilne vremenske intervale tijekom dana može vam ubrzati metabolizam. Savjetuje se da tokom dana uzmete 5-6 obroka manjih obroka u razmacima od 2-3 sata.

Prethodno planiranje i priprema manjih obroka je vrlo važna. Možda će vam se u početku to činiti naporno, međutim, ako ne planirate svoje mini obroke unaprijed veća je vjerojatnost da ćete zastraniti. Naime ako odete u vrijeme ručka u dućan kupiti sastojke za mini obrok, postoji mogućnost da će vam pekara ili fast food zamirisati na putu i da ćete umjesto isplaniranog obroka, pojesti hot dog ili pecivo sa sirom. Na taj ćete način mini obrok zamijeniti obrokom prosječne veličine.

Proces planiranja ne mora biti tako težak kao što vam možda sada djeluje. Svaki od pet ili šest mini obroka može sadržavati osnovne sastojke koje čine doručak, ručak ili večeru. Jedina je razlika da ćete ih razdijeliti na manje dijelove. Ako niste sigurni kako male porcije trebaju biti u vašem mini obroku pogledajte u receptu ili na ambalaži koja je prosječna veličina tog jela za jednu odraslu osobu.

Da bismo vam pomogli evo nekoliko ideja za planiranje i pripremu mini obroka.

1) DORUČAK:
Doručak se smatra najvažnijim obrokom dana, jer se tada u vašem tijelu aktivira probavni sustav. Ideje za doručak mogu biti:

* muesli sa cjelovitim žitaricama
* voće
* integralni tost
* 1 jaje (omlet)
* 1 sendvič sa nemasnom purećom šunkom i jajem na pola kriške integralnog kruha.


2) RUČAK:

* salata s pilećim prsima ili šunkom
* manji pureći odrezak (do 100g) s kuhanim povrćem
* riba s kuhanim krumpirom
* pola porcije rižota s plodovima mora
* polovica sendviča s integralnim kruhom (umjesto majoneze stavite senf).
* voće
* orašasti plodovi
* jogurt
* svježi sir i salata od rajčica


3) VEČERA:
Pomno planiranje je neophodno za večeru jer je to često i vrijeme kada je obitelj na okupu. Pripazite na veličinu porcije koju uzimate i nemojte previše jesti. Večera neka sadrži puno povrća i proteina (nemasno meso).

4) MEĐUOBROCI:
Međuobroci su bitni za uspjeh kada jedete mini obroke. Njima dopunjavate svoje glavne obroke. Neke od ideja za međuobrok su:

* voće
* sirovo povrće
* muesli s mlijekom ili muesli čokoladica
* integralno pecivo
* koštice (bundevine)
* suncokretovo sjeme
* orašasti plodovi
* jogurt.

Pravilnim planiranjem i pripremanjem mini-obroka stvarno možete potaknuti metabolizam. Možete podijeliti vaše glavne obroke na dva manja obroka ili pripremiti tri manja glavna obroka i dopuniti ih zdravim međuobrocima . Kao što možete vidjeti, nije teško uklopiti mini obroke u svakodnevnu rutinu. Nakon tjedan- dva prilagodbe bit će vam mnogo lakše i počet ćete primijećivati rezultate poboljšanog metabolizma.




Leptin kotrolira vaš apetit i razinu tjelesne energije

Leptin je hormon koji pomaže regulirati metabolizam i tjelesnu težinu, a stvaraju ga masne stanice u tijelu. Ovaj hormon putuje kroz tijelo krvotokom i komunicira direktno s mozgom. Leptin je zadužen za niz tjelesnih aktivnosti, kao što je apetit i razina tjelesne energije. Ako imate prekomjernu potrebu za hranom ili imate tendenciju previše pojesti, postoji mogućnost da se sve to dešava zbog poremećaja razine leptina u tijelu.
Leptin šalje vašem mozgu obavijest koliko masnoća imate u tijelu. Kad vam se poveća razina masnoća u tijelu, raste i razina leptina, i obratno. Leptin vam zapravo pomaže smanjiti glad i daje osjećaj sitosti. Ako unosite previše masnoća razina leptina se povećava što daje signal mozgu da više niste gladni.

Leptin je važan kada je u pitanju debljanje i mršavljenje. Istraživanja su pokazala da ljudi koji ne spavaju dovoljno mogu zapravo zbog toga imati probleme s debljinom. Razlog tome je to što, kad nedovoljno spavate, vaše tijelo proizvodi manje leptina. Tada nema dovoljno tog hormona da pošalje mozgu signal s informacijom da treba smanjiti glad. Bez dovoljno leptina osoba neće imati osjećaj sitosti. Ovo je jedan od mogućih uzroka prejedanja i pretjeranog debljanja.

Leptin regulira razinu energije u tijelu. Kada se smanji količina masti, tijelo može ući u fazu štednje energije. Kad počnete jesti povećava se razina leptina, i u određenoj mjeri on pomaže pri regulaciji količina hrane koju trebate pojesti. Neki stručnjaci tvrde da on više regulira razinu tjelesne energije nego potrošnju hrane.

Nakon što ste se najeli, u tijelu se oslobađa leptin te putuje do mozga kojeg obavještava da ne trebate više jesti. Leptin također informira mozak o stanju tjelesne energije. Ako leptin ne ulazi pravilno u mozak, može slati pogrešnu poruku. Kada se to dogodi, mozak ne prima poruku da niste više gladni i, kao rezultat, vi nastavite jesti.

Osobe koje imaju problema s pretilošću su možda postale otporne na ovaj hormon što može dovesti do prejedanja. Regulirate li djelovanje ovog hormona, vaš će mozak znati kada ste siti i pomoći će da vam metabolizam radi optimalno, zbog čega ćete lako ostati u formi.

Pet pravila dijete
Postoji pet jednostavnih pravila kojih se trebate pridržavati kako bi vaše tijelo postalo osjetljivo na leptin.

1. pravilo
Pojedite večeru najmanje tri sata prije odlaska u krevet, a između večere i doručka neka prođe 11-12 sati.
2. pravilo
Jedite tri obroka dnevno, s razmakom od 5-6 sati između obroka i izbjegavajte međuobroke.
3. pravilo
Ne jedite velike obroke. Jedite zdravo i prestanite jesti prije nego što osjetite sitost. Mozgu je potrebno 10 minuta da percipira da ste dovoljno jeli.
4. pravilo
Neka vam doručak bude bogat proteinima.
5. pravilo
Smanjite unos ugljikohidrata. Nemojte ih prestati jesti u cijelosti, ali nemojte ih pojesti previše za ručak jer će vam nedostajati popodnevni međubrok.

Kome je dijeta namijenjena
Leptin dijeta je namijena osobama koje su pretile i koje su sklone previše jesti. Ova grupa ljudi može postati otporna na hormon leptin, koji se oslobađa iz masnih stanica i obavještava mozak da tijelo ne treba više hrane.
Međutim, prije nego što uskladite razinu leptina u tijelu, oni koji su navikli jesti više mogu naići na probleme u prvom tjednu dijete, jer se brane svi međuobroci i predlaže se manje hrane u jednom obroku.

Plan prehrane
Prilikom držanja dijete trebate se pridržavati rasporeda i ne smijete ništa jesti između obroka.

7:00 doručak
dva kuhana jaja, kriška cjelovitog kruha.
Doručak bogat proteinima će vam održavati razinu šećera u krvi stabilnom te smanjiti potrebu za međuobrokom.

13:00 ručak
povrtna juha i salata
Izbjegavajte mnogo ugljikohidrata za ručak, jer će vam poslijepodne pasti šećer, zbog čega ćete osjetiti glad.

19:00 večera
preprženo povrće i bijelo meso, povrće s rižom ili salata s morskim plodovima.
Večera treba biti barem 3 sata prije spavanja.




Dijeta sa lubenicom

Mršavljenje i detoksikacija

Lubenice su odlične za mršavljenje jer sadrže 90% vode. Osim što ćete unijeti dovoljno tekućine, lubenice su bogate vitaminima i mineralima. Stoga vam neće nedostajati ključnih nutrijenata, jedete li lubenice na niskokaloričnoj dijeti. Njeno meso nema kolesterola i gotovo da i nema masnoća. Sadrži mnogo kalija i vitamina A, C i B6, a budući da sadrži preko 90% vode, zadovoljit će vaše dnevne potrebe za vodom. Lubenica sadrži likopen, za koji su istraživanja potvrdila da je najjači antioksidans, a o tome smo vam više pisali u članku o lubenicama i dinjama.

Lubenice su prirodni diuretik, zbog čega je mnogi koriste kao pomoć pri mršavljenju. Njen okus je sladak, a ima malo kallorija pa je dobra alternativa visokokaloričnim desertima. Možete je kombinirati i s drugim voćem kako biste napravili ukusne dijetetske deserte.
Iskoristite ljetno doba kad ima lubenica i uz njih smršavite i detoksicirajte tijelo.

Svako jutro doručak je isti:

* jedna kriška lubenice
* 50 grama tosta
* šalica čaja

Svaki dan biste trebali popiti 12 čaša vode, čaja ili svježe ocijeđenog voćnog soka.

1. DAN:

Ručak:


* 100 g kuhane govedine
* 100 g kuhane riže s umakom od rajčice
* kriška lubenice

Večera:

* 50g svježeg sira
* 1 kriška tosta
* lubenice koliko želite

2. DAN:

Ručak:


* tost
* 50 g kuhanih pilećih ili purećih prsa
* 1 kriška lubenice

Večera:

* 100 g ribe s roštilja ili kuhane
* 1 šnita tosta
* 1 kriška lubenice

3. DAN:

Ručak:


* 30 g špageta s umakom od rajčice i naribanim sirom
* lubenice koliko želite

Večera:

* miješana salata od rajčica, krastavaca, paprika, luka i zelene salate
* kriška lubenice

4. DAN:

Ručak:


* zdjela povrtne juhe
* tost
* 50 g kuhanih pilećih prsa
* 1 kriška lubenice

Večera:

* 2 kuhana krumpira s parmezanom
* lubenice koliko želite

5. DAN:

Ručak:


* 50 g kuhane govedine sa šampinjonima
* lubenice koliko želite

Večera:

* 50 g svježeg sira
* 2 šnite tosta
* lubenice koliko želite

Ova je dijeta dobra za mršavljenje i detoksikaciju tijela. Nakon pridržavanja petodnevnog plana prehrane napravite barem tjedan dana pauze prije nego što ga ponovite.

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Male tajne velikih majstora kuhinje ~ -> Dijete - recepti za mrsavljenje Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Strana 2 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon