www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Sremska Kamenica
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 03, 2006 12:52 am    Naslov poruke: Sremska Kamenica Na vrh strane Na dno strane

Rodjen sam ,odrastao i zivim u Bosni i Hercegovini.Grad koji mi je ostao u sjecanju na zalost nije jos nasao mjesto na Temi"Znam za jedan grad"
Ja ga mozda necu najbolje opisati,ali zbog ljudi koji su zivjeli i zive u njemu cinim ovo.Neka mi oproste ako u necemu pogrijesim.

Sremska Kamenica se prostire od severnih padina Fruške Gore do desne obale Dunava. Danas ima preko 10 hiljada stanovnika (po poslednjem popisu 10.877).(slika 1.)

Sremska Kamenica pripada gradskoj građevinskoj zoni Novog Sada i to svojim centralnim, ušorenim delom, Donja i Gornja Kamenica, naselje Bocke i Tatarsko brdo, Čardak i Staroiriški put. Ostali delovi Kamenica su uglavnom vikend naselja Paragovo, Popovica, Glavica, Artiljevo, Grigovac.(slika 2.)

Istorija je zabeležila da su ovim krajem pre 2300 godina vladali, gotovo 2 veka, ratoborni Tribali, moćno Ilirsko pleme. Međutim pre 2100 godina, privučeni lepotom sremskih brežuljaka, livada i šuma, keltsko pleme Skordisci, bolje organizovani i disciplinovaniji, porazili su Tribale i zavladali ovim krajem.(slika 3.)

14. vek i početak 16. veka bili su zlatno doba Sremske Kamenice. Ona se tada pročula kao znamenita podunavska varošica u kojoj su cvetali zanati, trgovina i kultura. U spisima se 1408. godine naziva "civitas seu opidum" Kamanec, a po podacima iz 1439. godine zove se Kamanec.
Najteze dane u svojoj istoriji, Sremska Kamenica, je preživela u Turskom osvajackom pohodu. Prvi put su Turci naišli 1520. godine kada su razorili mnoga sremska mesta, među kojima i Sremsku Kamenicu. 1526. godine, posle krvavih borbi po Južnoj Ugarskoj pao je u turske ruke i tvrdi Petrovaradin. Tih dana Kamenca je ponovo teško stradala. Turci su je do temelja razorili i popalili. U zapisima koji govore o ovoj propasti mesta, kaze se da su Turci tom prilikom prosuli 7000 bacvi vina, te je ono po Kamenici teklo kao potok, mestimično dubok do kolena. Posle turske najezde, drevna Sremska Kamenica je opustela. Na mestu bogate i znamenite varošice, ležale si ruševine i paljevine. Od 1526. godine kada je pala pod tursku vlast, do 1687. Kamanec pripada Varadinskoj nahiji.
(slika 4.)



_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.


Poslednja prepravka: foryou10 datum Pet Mar 03, 2006 1:37 am; ukupno izmenjena 1 put
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 03, 2006 1:02 am    Naslov poruke: Sremaska Kamenica Na vrh strane Na dno strane

Jos toga zelim reci

Od 1702. godine austrijske vlasti Kamanec, otetu od Turaka, nazivaju Kamenic. Posle 25 godina tokom kojih je Kamenicom vladala austrijska Dvorska komora, 1728. godine ona postaje vlasnistvo general-barona Ifelina i ostaje sve do 1750. kada vlastelinstvo opet menja vlasništvo i prelazi u posed grofu Marcibanjiju i njegovom zetu Karačonjiju. ( vise o temi) Kamenica se brzo razvijala i vec 1886. godine postaje opština u sastavu iriškog sreza i takva ostaje sve do 1941. godine.
Od uspostavljanja civilne uprave u krajevima osvojenim od Turaka za vreme Austro-Ugarske monarhije Sremska Kamenica ima svoju opštinu koja kao takva ostaje sve do 1955. kada je pripojena opštini Petrovaradin pri kojoj je bila svega dve godine, posle čega biva pripojena opstini Novi Sad.

LICNOSTI

Najpoznatiji od svih ljudi koji su u prošlosti živeli i radili u Sremskoj Kamenici je svakako Jovan Jovanović Zmaj. On se rodio u Novom Sadu (u ulici Zlatna Greda), 24. novembra 1833. godine. U toku školovanja je najpre završio pravni, a zatim i medicinski fakultet. 1870. godine je promovisan za doktora i od tada je počela njegova lekarska praksa. 1862. godine se oženio Eufrosinom -- Ružom Ličanin i tada u "Javoru" objavljuje svoje prve pesme "Đuliće". Još kao mlađi čovek, Zmaj je često dolazio u Sremsku Kamenicu, jer je u njoj imao i ličnih prijatelja sa kojima se rado sastajao. Njegov brat Kornel je u blizini katoličke crkve, iznad Kameničkog parka kupio jedan mali plato i poklonio ga Zmaju, koji je tu sagradio "čardak" sa koga se pružao izvanredni vidik prema Novom Sadu, Petrovaradinskoj tvrđavi, Dunavu, Beočinu i Fruškoj Gori. Zbog toga sto je Zmaj najradije provodio svoje slobodne časove na tome mestu, gde je u tišini napisao mnoge stihove ili proveo vreme u razgovoru i razonodi sa svojim savremenicima pesnicima i drugim umetnicima, plato je nazvan Zmajevac.
U braku je imao petoro dece, koju je neobicno voleo, pazio i pesme im pevao, ali kao roditelj nije imao sreće. Trpeo je tragediju za tragedijom. Njegova deca: Mirko, Tijana, Jug i Sava pomrli su jedno za drugim, zadajući mu neizreciv bol. Posle njihove smrti, Ruža i Zmaj dobili su i peto dete, Smiljku, ali posle porodjaja Ruža je legla u postelju i više nije ustala. Ubrzo posle Ružine smrti umrlo mu je i poslednje dete Smiljka. U svom velikom bolu, Zmaj nigde nije mogao da se skrasi. Mnogo je putovao i premeštao se iz mesta u mesto, ali se uvek vraćao u Sremsku Kamenicu, gde se najzad sasvim nastanio i u kojoj su ga Kamenčani, Novosađani i mnogi njegovi prijatelji i poznanici iz drugih mesta ispratili do večne kuće 14. juna 1904. godine.


Krajem 19. veka živeo je i radio u Sremskoj Kamenici Novak Radonić, poznati vojvođanski slikar. Iako rodjen u Molu, 1826. godine, umro je i sahranjen u Sremskoj Kamenici 1880. godine, gde je i proveo veći deo svog života.
Radonićeve slike, portreti, crteži i skice u boji spadaju među najbolje radove koje je do sada dala Vojvođanska umetnost. Muški portreti su mu bolji od ženskih. U najbolja Radonićeva dela se ubrajaju "Patrijarh Rajačić", koja se nalazi u patrijaršiji u Sremskim Karlovcima i istoimena slika u Episkopskom dvoru u Novom Sadu, zatim "Jaša Ignjatović" u Matici Srpskoj u Novom Sadu, te slika "Smrt Kraljevića Marka" takođe u Matici Srpskoj. (na slici). Novak Radonić se bavio i književnim radom. Rado je pisao pamflete i razne humorističko-satirične članke. Pisao je u raznim listovima i časopisima: "Zmaju", "Danici", "Komarcu" i u "Srpskom Dnevniku". Pred smrt je Matici Srpskoj predao rukopis pod nazivom "Reči kojih u Vukovom rečniku nema".

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 03, 2006 1:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Znamenitosti

Sremska Kamenica se svrstava u red najznačajnijih turističkih mesta u Vojvodini i predstavlja zdravstveni i obrazovni centar.

Pregledajte popularne i znamenite objekte i mesta u Sremskoj Kamenici, prevlačenjem kursora preko mesta na mapi i klikom na označena mesta možete saznati više o znamenitostima mesta.

-Srednja škola Unutrašnjih Poslova

-Crkva Našašće Svetoga križa, rimokatolička crkva iz XVIII veka

-SOS Dečije Selo, na najlepšem mestu na svetu, internacionalni projekat za napuštenu i decu bez roditelja

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 03, 2006 1:25 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ima jos znamenitosti

-Dvorac Letnjikovac grofa Karočonjija, grofofski letnjikovac u Kameničkom parku iz XVII veka

-Kamenički park, predivan park sa obiljem listopadnog i četinarskog drveća

-Crkva Rođenja presvete Bogorodice, spomenik kulture iz sredine XVIII veka

-Institut Sremska Kamenica, svetski poznat institut za kardiologiju, onkologiju i plućne bolesti

-Muzej Jovana Jovanovića Zmaja, posetite kuću i grob najznačajnijeg dečijeg pesnika u Srba

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 03, 2006 1:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kamnicki park i Dvorac Letnjikovac grofa Karoconjija, grofofski letnjikovac u Kamenickom parku iz XVII veka

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 03, 2006 1:36 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ostale fotografije Sremske Kamenice-Uvjerite se u ljepotu ovoga grada

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 03, 2006 1:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jovan Jovanovic-Zmaj.Zamolio bih ako neko ima sliku Novaka Radonica da je postavi na temu Sremska Kamenica

Zaboravih slike velikana.Moja sramota.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 03, 2006 8:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Posto si najlepse o gradu vec rekao..ja mogu samo da dodam da me je Sremska Kamenica odusevila definitivno Smile Bila sam tamo puno puta, nekad na institutu, nekad po gradu, nekad na keju..i zaista divno mesto.ma naravno kad je blizu Novog Sada Embarassed
Evo posle koliko vremena setih se ja opet ove teme zahvaljujuci jednom mladicu koji je ostavio nevidjeni utisak na mene.Srdjan., Nevazno je, zna li ga iko ili ne, sigurna sam samo da on ovo nece nikada procitati, zato i mogu da napisem. On mi je pokazao sve sto sam trebala da saznam o ovom malenom gradicu. Ne mogu reci da ima divan kej..jer su camci naslagani pored oseca se onaj miris mulja..ali kad imas pravo drustvo divno je..Izlazili smo nocu i pesacili ko ludi do Novog sada, provodili se...zaista njemu dugujem svu zahvalnost sto je Kamenica ostavila onako divan utisak na mene Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)


Poslednja prepravka: pinkie datum Uto Apr 11, 2006 9:40 am; ukupno izmenjena 1 put
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 11, 2006 9:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kamenicu jos pamtim po institutu na koji sam isla jedan put...zaista cisto, sredjeno, osoblje za pohvalu..mada, smesno je govoriti o takvim stvarima pored toliko lepote.isla sam i u obilazak one crkvice ...gde je bila Trojerucica smestena na neko vreme..neka mi niko ne zameri sto se ne mogu setiti kako se zove Crkva...ma sve u svemu..utisaka sam puna Wink

Jos jedna organizacija koja svakako zasluzuje nevidjeno ogromnu paznju a nalazi se bas u Sremskoj kamenici jeste organizacija SOS Decije selo. Sa njihovog sajta prenecu vam tekst o organizaciji ovog sela i ceiljevima...a na postu gore videli ste i neke slike sela..zaista nemam dovoljno reci hvale za ovako nesto Rolling Eyes
Sela u kojima žive deca nisu bajka, nego stvarnost. Danas svugde u svetu postoje sela dece koja su pogođena istom sudbinom: nemaju roditelje ili njihovi roditelji ne umeju i ne mogu da se brinu o njima, odnosno svi pate od posledica na čije uzroke nisu mogli da utiču. Surova sudbinska stvarnost, po želji i realizaciji gospodina Hermana Gmajnera, nastoji da se pretvori u bajku inspirisana čistom plemenitošću, odnosno univerzalnom etikom koja neguje kult deteta, a za puni razvoj pretpostavlja porodicu kao nezamenljivu suštinu.
Otuda su sva SOS Dečja sela koncipirana slično suštinskim principima života skladne prirodne porodice:
- prirodna porodica živi pod istim krovom, otud SOS porodica živi u istoj kući, na istom prostoru.
- majka je prvi emocionalni oslonac svake porodice, SOS porodica oslanja se na supstitut majke koja je spremna na davanje "topline koja znači svetlost".
- u prirodnim porodicama braća i sestre žive u istoj kući, dele radosti i tuge, brinu iste egzistencijalne brige i ostaju bliski jedni drugima čitavog života u čemu pronalaze smisao...Isto načelo poštuje se u svakoj SOS porodici.
Ovo su suštinski principi iza kojih se skriva vera "u male - velike ljude", kao i uverenje da se jedino toplinom, nežnošću i zaštitom može prevazići gorčina ranijeg životnog scenarija.

Prošlo je punih 50 godina kako je gospodin Herman Gmajner, otvaranjem prvog dečjeg sela u Imstu stradanje dece tokom drugog svetskog rata nastojao da prevaziđe: izgubljene majke zameni "dobrim vilama", razorene roditeljske domove "kućama od čokolade" a dobrotvore - finansijere podstakne na kraljevsku darežljivost.
Ako pogledate dečja sela širom sveta videćete da su: lepa, umivena, ukotvljena u lokalnom bajkovitom pejzažu, kao što se stvarno finansiraju od kraljevske darežljivosti bogatih i dobrih ljudi. Upravo po želji gospodina Gmajnera.
Njegovu vodeću ideju, dosledno i sa puno čistih želja, nastavio je gospodin Helmut Kutin, sadašnji predsednik međunarodne organizacije SOS-Kinderdorf International.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
UNAK
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 11 Apr 2006
Poruke: 168

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 16, 2006 3:33 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bila sam jednom i stvarno mi je to mesto ostalo u lepom secanju.nekako toplo i jako prijatno mesto
 
medonja89
Upozorenja: 1 od 3

Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 15 Apr 2006
Poruke: 322

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 17, 2006 8:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kamenica se nalazi pored najlespseg grada isamim tim je i ona lepa,a i ima nama cuvenu skolu unutrsnjih poslova sto jeveoma bitan podatak! Smile
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Sremska Kamenica Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon