www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Saveti i razmena iskustava vezanih za negu biljaka...
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Biljni svet ~
::  
Autor Poruka
helenaW
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 44

Datum registracije: 15 Mar 2006
Poruke: 6

france.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 21, 2006 2:45 am    Naslov poruke: Saveti i razmena iskustava vezanih za negu biljaka... Na vrh strane Na dno strane

Helou,

Ja sam jako zavolela palme (Areca) kupila sam je u Ikei kao i ficus benjamin.
Problem je u tome, kako ih cuvati ?? Imam ih vec 8-9 meseci i izgledaju korektno iako malo malo pa deluju kao da ce izvrsiti samoubistvo. Smile

Ovaj ficus benjamin ima te male listove , nezne ali mesnate.. i deluje da ne voli ni sunce ni senku ne znam sta mu je!! ? #-o
Ako neko od vas ima neko iskustvo, bila bih zahvalna ukoliko mi mozete dati neki savet. (da li da ga spricam vodom? da u svaku vodu stavljam one vitamine?..i sl)

Lici ovako nekako




A Areca palma , ovako (palmu nekako odrzavam.. ali ne znam cime da poboljsam njeni rast tj. da nicu novi listovi)






Editovala Daca



Posto sam primetila da ima vise novootvorenih tema u kojima trazite savet i pomoc oko nege biljaka,malo sam izmenila naslov i spojila sve teme...
Pa,neka ovo bude mesto gde ce oni kojima je potrebna pomoc,izneti svoj problem i gde cemo svojim iskustvima svi zajedno pokusati da ga resimo
Wink


 
ZOZEFINA
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 44

Datum registracije: 03 Jul 2005
Poruke: 2340
Mesto: Nis

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 21, 2006 4:32 pm    Naslov poruke: Deformisana Echeveria Na vrh strane Na dno strane

Kupila jesenas jednu mnogo lepu echeveriu ali mi se vremenom nekako izdeformisala Rolling Eyes Negde sam pogresila ali nemam pojma gde. kad sam je kupila izgledala je kao na slici a sada su joj izrasli novi listovi i svi se nekako uvajaju. Zalivam je isto kao i kaktuse jer mi je toplo u sobi i sva je nekako bezveze. Ima li neko neka iskustva sa njima i kako da je ozivim da izgeda opet dobro?

_________________
Sve se oko mene kretalo i bujalo, zivelo zivotom koji ja nisam osecala. Praznina, strasna praznina u glavi i grudima ispunjavala je moje trulo telo
***************************
Ovo je mesto gde sve stvarno prestaje gde mali deo mene krije se, secam se nekada nesto sam zelela i nekud sam krenula
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 21, 2006 5:29 pm    Naslov poruke: Re: Saveti i razmena iskustava vezanih za negu biljaka... Na vrh strane Na dno strane

helenaW je napisao/la sledeće:


Ovaj ficus benjamin ima te male listove , nezne ali mesnate.. i deluje da ne voli ni sunce ni senku ne znam sta mu je!! ?


Upravo to Very Happy
Ne voli mesta na koja direktno pada sunceva svetlost,,a ne voli ni senku...nadji nesto izmedju Wink
Pri tom,ne sme biti na promaji,i ne sme biti blizu nekog izvora toplote.
Znaci voli umereno svetlo i umerenu temperaturu.
Orosavaj ga jednom nedeljno (nikako hladnom vodom,vec vodom sobne temperature) i zalivaj umereno.Proveravaj vlagu u saksiji tako sto ces zabosti neki stapic i prstom proveriti vlagu zemljista.Zalivaj iskljucivo kada je zemlja suva,nebitno na vremenski razmak izmedju zalivanja,jer taj razmak zavisi dosta od toga kolika je temperatura u prostoru gde drzis biljku.
Ja imam dva takva fikusa i nemam nekih problema sa njima,nasla sam im mesto i ne pomeram ih,jer ni jedna biljka ne voli cesto premestanje.
Sto se tice sredstava za pospesivanje rasta ja koristim stapice koje mi je preporucila prijateljica...to je neka vrsta djubriva valjda,nemam pojma sta je ali super utice na moje biljke Very Happy U zavisnosti od velicine saksije zabode se odredjen broj tih stapica oko korena biljke i prilikom zalivanja oni se tope...nemam vremena sad,ali ovih dana cu slikati pakovanje tog sredstva pa cu postaviti sliku ovde da vidis sta je u pitanju Wink

Nadam se da sam ti bar malo pomogla...javi kako je biljcica.
A,sto se palme tice...imam losa iskustva,uglavnom su mi se sve osusile,jednostavno mi ne idu od ruke Rolling Eyes
 
Sanja_25
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 10 Apr 2006
Poruke: 2

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 10, 2006 7:13 pm    Naslov poruke: Nesto o Kalama Na vrh strane Na dno strane

Da li moze neko da mi napise nesto o uzgoju etiopske kale u kuci?
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 10, 2006 10:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa ne znam na koju mislis,ali njih ima more vrsta Very Happy
Verovatno je u pitanju ona sa belim cvetom...
Ali evo sta sam nasla na netu o uzgoju ove biljke.

Zantedeschia aethiopica potice iz Južne Afrike., i najpogodnija je vrsta za uzgoj u kući.
Neki oblici se mogu gajiti i u vrtu. Zantedeschia aethiopica cveta od marta do juna. Nakon cvetanja, stavite je na dobro osvijetljeno mesto sve do avgusta, onda prestanite sa zalivanjem. Biljku tada možemo razmnožiti deljenjem : biljčice odvojimo od matične biljke i posadimo posebno.
U doba vegetacije i cvetanja treba biljku obilno zalivati mekom vodom. Dohranjujte jednom nedeljno.
.Inače traži dobro osvetljeno, sunčano mesto na balkonu ili u vrtu, krajem septembra uneti u kuću
temp. od +10 do 16 C noću, zimi držati na +8 do 10 C
leti obilno zalivati mekom vodom, osigurajte dobro oticanje vode.
U kući traži prilično vlažan vazduh
Zemlja je mesavina, bogata humusom .


Ja nemam ovu biljku,tako da ti drugacije osim ovako ne mogu pomoci.Mozda ce se javiti neko ko ima iskustva u gajenju kale Wink
 
Sanja_25
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 10 Apr 2006
Poruke: 2

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 11, 2006 4:52 pm    Naslov poruke: kala Na vrh strane Na dno strane

Pa da na belu etipsku mislim, tako sam i napisala. Hvala ti puno. Znam i ja da ih ima mnogo vrsta i jako su sve lepe.
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 11, 2006 5:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa da,jesu sve one lepe,ali znam da se ne gaje sve vrste isto i da ne zahtevaju iste uslove.Veoma specificna i nezna biljcica koja trazi puno nege i raznoraznih uslova.
One kale raznih boja,ne vole vodu,a cini mi se da bas ta bela obozava i vodu tj.obilno se zaliva,i trazi veliku vlagu u vazduhu.
Ipak je najbolje da se raspitas jos negde,najbolje tamo gde si kupila biljku ili kod nekoga ko je vec ima. Wink
 
cecat
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 53

Datum registracije: 30 Jan 2006
Poruke: 39

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 18, 2006 10:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

volim ehmeju. Kupila sam je dok je cvjetala, dobila mladu biljku nakon toga i evo vec dvije ili cak tri godine cekam da se pojavi cvijet, no nista se ne desava. Imate li neki savjet? Nisam koristila nikakva djubriva, zalijevam je smao u "trubicu" a mozda grijesim...
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 18, 2006 4:19 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ehmeja je prelepa biljka.Dobila sam je pre dve nedelje i svakodnevno uzivam gledajuci kako se razvija cvet Very Happy
Inace,potrudila sam se da se informisem o biljcici.
Cudi me da vec ne znas da ti biljka nece cvetati 5 godina Very Happy
Znaci,nista ti ne gresis,ona cveta samo jednom,cvet traje i po 6 meseci,posle toga pusta pelcere koje ti presadjujes,a maticna biljka umire Wink
Kod nekih vrsta na cvet se moze cekati i po 7 godina Rolling Eyes
E,sad ima jedan fazon koji ja nisam imala prilike da probam,ali ti mozes ne kosta te nista....
U jednu najlon kesu stavi zrelu jabuku,pored nje stavi saksiju sa ehmejom i drzi ih zajedno mesec dana,a zatim izvadi biljku .Kazu da se prilikom truljenja jabuke oslobadja gas etilen koji stimulativno deluje na cvetanje biljke Wink
Ili probaj da joj u rozetu umesto ustajale vode sipas rastvor djubriva za kaktuse Wink
Da,jos sam saznala da ehmeju ne treba saditi u obicnu zemlju za cvece,vec u smesu jednakih delova mocvarne mahovine,usitnjenog korena paprati i pregorele zemlje od bukovog lisca (mada mi nije jasno gde cu sve to da nadjem kad mi bude trebalo..) na dno saksije se poredjaju kamencici radi drenaze.
Zemlja se djubri jednom nedeljno malom kolicinom uobicajenog djubriva za cvece,a rozetna treba da ima oko 2-3cm vode...dodavati takodje jednom nedeljno.Ne voli direktnu suncevu svetlost ni promaju,podnosi visoku temperaturu i ne smeta joj suv vazduh ni visoka temperatura.
Zimi se biljka ne djubri.Voli da joj se lisce svakodnevno prska mlakom vodom.
To bi bilo to,ako saznam jos nesto,javicu Wink

A ovo je moje luce Very Happy
 
maucetung
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 43

Datum registracije: 04 Dec 2005
Poruke: 4360
Mesto: Sremski Karlovci

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 01, 2006 8:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Aechmea fasciata
(Ehmeja fascijata)
Iako nisu sve bromelije prikladne za držanje u sobi, ova se sivolisna ehmeja može preporučiti. To je izrazito dekorativna biljka, koja doista cvate. Iz listova strukture lijevka strši ružičasti cvat. Ova bromelija naročito je pogodna za tople sobe jer dobro podnosi suhi zrak...
Cvate samo jednom, ali radi dekorativnih listova još dugo vremena nakon toga ostaje lijepa. Nakon cvata, razvijaju se mladi izboji na podnožju biljke. Kada dosegnu duljinu od 15-ak cm, izvade se oprezno zajedno s korijenjem i samostalno se dalje uzgajaju. Presađujemo ih u smjesu jednakih dijelova sfagnuma (močvarne mahovine), usitnjenog korijena paprati i dobro pregorjele zemlje od bukovog lišća. Nije poželjno koristiti običnu zemlju za cvijeće.
Na dno posude poslažu se kamenčići ili sličan materijal radi drenaže tj. separacije vlage.
Ehmeja podnosi visoku temperaturu ali ipak je moramo zaštititi od izravnog djelovanja sunca. Preporučuje se jedanput tjedno gnojiti manjom količinom uobičajenog gnojiva za cvijeće. Lijevak listova mora uvijek biti pun vode u koju se dodaje cca. 0,5l vode u obliku otopine gnojiva. Ta je voda uglavnom dostatna za tjedan dana nakon čega se nadopunjava. Ehmeja ne podnosi propuh, a zimi je treba držati suhom i ne gnojiti. Inače, voli svakodnevno prskanje listova mlakom vodom.
 
chobanchica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 46

Datum registracije: 30 Sep 2006
Poruke: 72

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 05, 2006 7:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

difenbahiju obozavam ,ali ona je krajnje nezaintereswovana.Nece,pa nece.Znam da ne voli previse vode ni veliku saksiju,ali...
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 23, 2006 4:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

chobanchica je napisao/la sledeće:
difenbahiju obozavam ,ali ona je krajnje nezaintereswovana.Nece,pa nece.Znam da ne voli previse vode ni veliku saksiju,ali...


Difenbahija zahteva toplu i vlažnu klimu, indirektnu svetlost - položaj kraj istočnih ili severnih prozora bez direktnog sunčevog zračenja. Zemljište treba da je rastresito, humusno, i da se redovno prihranjuje.
Voli vlažno zemljište sa dosta vode ali ne i zabareno, što znači da je treba posle obilnog zalivanja ocediti i vratiti u njenu donju posudu koja mora da bude bez vode. Ovaj postupak treba ponavljati kada se primeti da je zemlja suva i da se mrvi među prstima. Ako zimi u prostoriji temperatura prelazi 24*C u proseku tokom dana, ovaj postupak zalivanja treba da bude svaki peti dan. Ako je temperatura niža zaliva se ređe.
Ove biljke ne podnose niske temperature ili strujanje hladnog vazduha. Ne trpe česte promene položaja, odnosno pomeranja unutar stana.
Orošavanje mlakom vodom bez sadržaja kreča veoma je važno. Ono se sprovodi finim raspršivanjem kada je visoka dnevna ili sobna temperatura. Ove tretmane treba oprezno izvoditi da ne potpomognemo razvoj gljivica...

Mozda ti nesto od ovoga pomogne... Wink
Srecno Very Happy
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Biljni svet ~ -> Saveti i razmena iskustava vezanih za negu biljaka... Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon