www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Cvetne poruke-Po cvet za svaku priliku
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Biljni svet ~
::  
Autor Poruka
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 04, 2004 11:51 am    Naslov poruke: Cvetne poruke-Po cvet za svaku priliku Na vrh strane Na dno strane

Većina žena uvek voli da primi cveće: za godišnjicu, za rođendan, za slavu, za neku posebnu priliku ili bez posebnog razloga. Cveće je uvek lepa poruka, ali da li ste znali da svaki cvet ima svoje simboličko značenje? Da poklanjajući cveće, ne poklanjate samo lepe želje već da svakim cvetom poručujete nešto?

U principu, na venčanja se nosi belo cveće (ljiljani ili ruže, a mogu se dodati i karanfili), jer belo simbolizuje čistotu i nevinost. Iris, koji se takođe može odneti na venčanje, ima manje sentimentalan karakter i ukazuje na želju za prijateljstvom. Ako na venčanje nosite cvetni aranžman, možete dodati bršljan (simbolizuje plodnost i "sladak život"), bambus (simboliše odanost i postojanost bračne zajednice) i/ili čičak (zaštita srca).

Ukoliko želite da poklonite cvetnu poruku za neku manje određenu priliku, evo nekih značenja. Margaretom se želi dugovečnost. Orhideja označava podršku i radost onima koji su upravo dobili bebu. Za rođenje blizanaca poklanjaju se suncokreti. Crvena ruža je simbol večne i strasne ljubavi, ali i znak zadovoljstva i zahvalnosti na učinjenoj usluzi, bela označava iskrenost, tajanstvenost, duhovnost i spokoj, žutom ružom se želi energija i radost, ali u ljubavi simbolizuje ljubomoru. Plave ruže simbolizuju nemoguće, a tamnoljubičasta nagoveštava ekscentričnost i želju za izdvajanjem. Ružičasta ruža znači prijateljstvo, odanost, nežnost i obožavanje.

Dalje, ljubičice su znak odanosti, zumbuli vernosti i nepokolebljivosti, ciklame stidljivosti, lale ponosa i slave, a hortenzije pomirenja.

Razume se, i boje su bitne: crveno se vezuje za život, vatru i lepotu, plavo za sanjarenje i maštu, žuto i narandžasto za energiju sunca, te stoga simbolizuju radost, živost i napredak.

Šta je s brojevima? Da, i oni imaju svoje značenje, mada se ono razlikuje od zemlje do zemlje i nije toliko bitno. Kod nas se ne poklanja paran broj cvetova, jer se paran broj vezuje za sahrane; međutim, to nije svuda pravilo. Jedan cvet se daje iz sentimentalnih razloga, tri ili pet za godišnjice i rođendane, a više njih za važnije prilike (samo ne preterujte sa količinom, jer mnogo cveća više liči na žbun nego aranžman, pa izgleda neukusno).

Sobno bilje? I to je u redu. Što se sobnih biljaka tiče, ne gleda se simbolika; najvažnije je da ih poklonite onima koji vole kućne biljke i koji imaju uslova da ih drže (ako vam prijatelji žive u suterenu, ne poklanjajte im cveće u saksiji, već neku zelenu biljku koja ne zahteva sunce), a poželjno je i da ne budu teške za održavanje.

Dalje sve zavisi od vaše mašte, finansija i vremena kojim raspolažete. Za kraj: celu ovu priču ne uzimajte preozbiljno; ne znaju svi simboliku cveća. Najčešće je neki lep i vedar cvet sasvim dovoljan, bez obzira na boju i vrstu.

Volite li cvece...koje...i koje najradje poklanjate?? Da li pri kupovini kupujete tek tako ili obracate paznju i na to kome je cvece namenjeno i zasto???/



_________________
 
Jana-018
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 18 Sep 2004
Poruke: 10641

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 04, 2004 12:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja obozavam cvece ali da primam ne da uzgajam...
Najlepsi poklon mi je bio kada mi je bivsi momak poklonio za 21rodjendan 1001 crvenu ruzu...mislim da nijedan poklon koji sam tada primila nije mogao da se uporedi sa ovim...
Samo u zadnje vreme muskarci slabo poklanjaju cvece izgleda da je bezparica...
 
sanjica_021
*Doktorovo~slculence*
*Doktorovo~slculence*



Godine: 45

Datum registracije: 12 Feb 2003
Poruke: 13486
Mesto: Izrael / Novi Sad / Uskoro i Vojvoda Stepa

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 04, 2004 12:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Uh i ja obozavam cvece,sestra moja isto,tako da se ona bakce oko cveca u saksijama i bastici,nijedan poklon mi ne moze zameniti svece,obozavam ruze,orhideje,lale,ma sve... Smile

_________________
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 04, 2004 12:31 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

i ja obozavam cvece...orhideje posebno...ruze i kaktuse.....
kad kupujem cvece za nekog drugog obavezno obracam paznju sta kome kupujem....trazim uvek nesto posebno....pa bilo to samo cvece ili neka posebna ikebana...saksija...neki posebno aranzirani buket...volim da ga dobijam a volim i da ga poklanjam....

_________________
 
Mala_Zvezdica
Interceptorov Kikiriki
Interceptorov Kikiriki



Godine: 41

Datum registracije: 21 Dec 2003
Poruke: 5243
Mesto: Frankfurt - Zemun

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 04, 2004 1:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja obozavam sve vrste cveva a najvise ruze i gladijole. cak i jedan cvet kad dobijem, ja se obradujem kao malo dete. i ja pokljanam dragim osobama cvece ali gledam da cvet pase uz tu osobu i njen karakter.
 
rouzvel
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 66

Datum registracije: 22 Jul 2004
Poruke: 5310
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 05, 2004 10:38 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Stari ljudi bi rekli:
Cveće, cveću
Pa normalno da ga volim i to i da dajem i da dobijam.
A čik pogodite koji mi je omiljeni cvet? Wink

_________________
istraživanje paranormalnih pojava kod muškog roda!


Poslednja prepravka: rouzvel datum Pet Nov 12, 2004 8:40 am; ukupno izmenjena 1 put
 
NINANENA
Veštica
Veštica





Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 1464

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 05, 2004 10:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

veliko banana drvo na podu,kaktuse na policama,a ljubicice na prozorskim daskama
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 17, 2004 11:50 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

O govoru cveća!

Proleće je. Prvi talasi toplote i snažni pljuskovi su nas sve pomalo omamili. Privlače nam pažnju mirisi i zvukovi zaboravljeni tokom proteklih meseci...

Čuj kako je noćas šum cvetova rečit,
Zbori nam o Novom s puno slasti mamne,
Prepun nesitosti, prepun čežnje plamne.
Iz svakoga cveta hoću po kap jednu.

Soneti, Milutin Bojić



Polako se uključujemo, svako prema svom ritmu, u još jedan, novi ciklus prirode čiji će početak, ovo proleće, za neke od nas biti obeležen najuzbudljivijim doživljajem - novom ljubavlju. Ako ne, tu su neke stare ljubavi i prijateljstva koja čekaju da budu osvežena. Vreme je da obnovimo svoje znanje o govoru cveća i biljaka.




Cvet sam po sebi, svojom bojom, nežnim i lepim oblikom ili mirisom privlači pažnju u carstvu prirode. Čoveku je verovatno bio prvi ukras i prvi poklon. Veliki korak u razvoju ljudske vrste je napravljen onog trenutka kada je naš daleki predak prestao da lupa toljagom voljenu osobu po glavi i umesto toga stidljivo joj pružio cvet uz izjavu ljubavi. Civilizacija je tokom svog razvoja mnogim stvarima dala novi smisao i dodala neko drugo, apstraktnije značenje. Cvet više nije samo ukras ili poklon već je postao poruka upućena osobi kojoj darujemo cvet. Eto, ne treba da brinete. Nije sve u tehnoligiji, elektronici i sl. Postoje i druga, lepša sredstva komunikacije.


Za sve one koji su u duši romantični ili za one koji žele da se izraze na jedan drugi način i ne plaše se eksperimenta, postoji rešenje. Na primer, ostavila Vas je voljena osoba. Nemate volje da se vidite ili čujete sa prijateljem niti imate snage da mu napišete par reči u pismu. Pošaljite mu hrizantemu, anemonu i karanfil. Ovaj buket bi predstavljao sledeću poruku: ”Ja volim (hrizantema) a ostavljen(a) sam (anemona)! Jadno moje srce (karanfil)! Prijatelj bi za ovu priliku ubrao cvet petunije iz bakine ili komšijine saksije i poslao Vam ga. Poruka je:Nikad ne očajavaj! U međuvremenu vam se vratila voljena osoba i Vi šaljete đurđevak:Povratak sreće!


Poruke!

Iz primera vidimo da određeni cvet može da ima značenje jedne kraće poruke. Inače, u govoru cveća, cvet irisa je simbol poruke.


BELA RUŽA - Dostojan(a) sam tebe;
BRESKVIN CVET - Tvoj sam zarobljenik!;
DALIJA - Dobar ukus.
KOPRIVA - Surov(a) si... (Dobar način da se osvetite!)
LEŠNIK - Pomirenje
LIJANDER - Oprez!
LJILJAN - Flert
ORHIDEJA - Najlepšoj!
ŠAFRAN LEŠNIK - Čuvaj se uspeha!



Simboli!

Neke vrste biljaka i cveća su postali simboli određenih pojava, stanja i sl., prihvaćeni u različitim epohama i kulturama.

PALMA - Pobeda
LOVOR - Slava
MASLAČAK, ZELENIKA - Proroštvo
DRAGOLJUB - Rodoljublje




Belo cveće je simbol čistote. Zimi, kada se sva priroda obavije finom, belom opnom, i najmanjii dah vetra načini trag u snegu. Belo predstavlja nešto nedirnuto, bezgrešnost i pravdu. Prema tradiciji, u Zapadnoj civilizaciji, venčanice su bele boje i dugo su mlade bile ukrašavane, naročito u Zapadnoj Evropi, belim cvetovima pomorandže.



CVET POMORANDŽE - Ljupkost i čistota neveste

O, nerandžin cvete mirisni i beli,
I mi smo ženici stigli iz daleka.
Carske tvoje kite sudba nam dodeli,
Jer nevesta žudno na žalu nas čeka.

”Narandžin cvet, Milutin Bojić




BELA RADA - Nevinost
PUPOLJAK BELE RUŽE - Devojaštvo i čednost
BELI JORGOVAN - Čednost dečja



Osobine!


Cvetom se može neko opisati...

GLADIOLA - Jak karakter;
NARCIS - Egoist;
SLEZ - Ženska ambicija;
BUNIKA - Nesavršen;
BOŽUR - Stidljiv;
BRŠLJEN - Veran;
MAGNOLIJA - Dostojanstven;
ZELENKADA - Viteške vrline;
ZVONČIĆ - Postojan;
RAZLIČAK - Delikatan;
LOKVANJ - Elegantan;
DETELINA - Vedrog srca;
JAGORČEVINA - Vrlo mlad;
KAMELIJA - Savršena ljupkost;
HIBISKUS - Prefinjena lepota;
ORLOVI NOKTI - Rustična lepota;
ŠEBOJ - Večna lepota



Stanja i osećanja!

Cvetom čovek može da govori o sebi...

BADEM - Nada
KAKTUS - Toplina
PAPRAT - Začaranost
NEZABORAVAK - Prava ljubav
PLAVI JORGOVAN - Prva ljubav




Rodiće se mlado proljeće!
I svuda
Prosuće se miris plavih jorgovana...

”Proljeće, Aleksa Šantić

DAN I NOĆ - Misli
BEGONIJA - Teške misli
GERANIJUM - Melanholija
ŽUTA RUŽA - Ljubomora
TAMNO CRVENA RUŽA - Stid
SUNCOKRET - Ponos, Oholost

U tužnom oku suncokreta,
Što nemo prati neba bludnje,
Tu su sve žeđi ovog sveta,
Sva nespokojstva i sve žudnje.

”Suncokreti, Jovan Dučić


NEVEN - Bol
LAVANDA - Nepoverenje

Od davnina se lavanda koristila kao lek, kao dodatak kozmetičkim preparatima kao što su sapun i kolonjska voda i naravno, ne postoji kuća, u čijim se ormanima ne krije bar jedan paketić lavande. U Engleskoj, u Šekspirovo doba, cvetovima lavande su posipani podovi u kućama kako bi njihov opojan i prijatan miris osvežio prostorije i oterao moljce i druge insekte. Međutim, prema narodnom verovanju u žbunovim lavande vole da se kriju male, otrovne zmije i zbog toga su ljudi počeli da gaje nepoverenje prema ovoj biljci. Vremenom, lavanda je postala simbol nepoverenja.


Cvet je lep ali nije večan. Ako uzmete biljku sa korenom da bi oplemenjivala vaš životni prostor duže vreme, ona traži puno brige i ljubavi. Međutim, mnogo toga i daje.

Ne može se ničim meriti to što ona unosi život među ormane, stolice i police, što njena zelena boja pomaže vašim očima da se odmore, što vas jarke boje cveta zadive i orasplože a miris vas podseti na neke druge dane.

Zato, ne zanemarimo cveće i biljke u našim životima jer one mogu biti i nešto više od običnog ukrasa.

Evo cveta dovoljno smelog da miriše
Na praznom mestu i u uspomeni.

”Cvet, Branko Miljković

_________________
 
Mala_Zvezdica
Interceptorov Kikiriki
Interceptorov Kikiriki



Godine: 41

Datum registracije: 21 Dec 2003
Poruke: 5243
Mesto: Frankfurt - Zemun

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 20, 2004 3:50 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I kaktuse jako volim, imala sam ogroman jedan ali sam ga morala baciti,nesto mu nisu bile sve koze na broju, sav se ubeljavio.

_________________


Suze su coveku najbolji drug,
kada te svi napuste, one se uvek pojave!
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 22, 2004 5:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

GOVOR CVEĆA



Akalypha
"Želim ti dug život"

Anthurium
"Želim ti dobro zdravlje"

Clivia
Poziv na ljubavni sastanak

Kalanchoe
"Biću ti veran zauvek"

Saintpaulia
"Uvek ću se vraćati"

Eva-Spathyphyllum
"Braniću te"

Hippeastrum
najuzvišenije ljubavne namere

Columnea
izraz nesumnjivog poštovanja

Azaleja-Rhododendron
umerenost

Gloxinia
obožavanje, divljenje

Bršljan-Hedera
trajno prijateljstvo

Aralija-Fatsia
"Pričaću ti o svojoj naklonosti"

Impatiens
"Iskreno ću te voleti"

Pomoćnica-Solanum
trajno prijateljstvo

Scheflera
"Tvoje me prisustvo uzbuđuje"

Skimmia
"Znam da si me izneverio"

Cissus
veselje

Adiantum
"Moja ljubav se ne boji nevolje"

Ficus
obožavanje

Sansevieria
"Privijam te sebi"

Selaginella
"Obećavam ti ljubav i posle smrti"

_________________
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 07, 2004 3:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Crne lepotice



Crna boja deluje tajanstveno i fascinirajuće, nekom čak i preteće, jer se dovodi u vezu sa tamnom noći. Crni cvetovi ili lišće uopšte nisu opasni. Oni se, ako se pogledaju izbliza, pretvaraju u plemenite primerke u saksiji ili u leji.

Čista crna boja lako se sreće u prirodi, a većina vrsta tamnih listova ili cvetova nastala je posebnim uzgajanjem u staklenicima. Nijanse boja često variraju između tamnoljubičaste i braonkastocrvene. Crna boja kao kod nekih vrsta ljubičice je redak izuzetak, kao i crno lišće zmijske trave.

Dejstvo crne boje zavisi i od površine. Ako svetluca kao pliš, kao što je slučaj kod dana i noći ili kod bosiljka crvenih listova, crna boja izgleda kao da sija. Bašta u kojoj je posađeno isključivo tamno cveće sigurno bi bila interesantna, ali s vremenom bi postala dosadna i izgledala bi sumorno.

Kod biljaka crnih cvetova i listova trik je u rafiniranoj kombinaciji sa cvećem i lišćem drugih boja, kao i u pojedinačnom sađenju tamnih biljaka na mesta gde će biti vidljive i gde će svako moći da im se divi. U svakom slučaju, to ne bi trebalo da bude najzabačeniji deo bašte, jer crna izdaleka izgleda ružno. Biljke bi trebalo posaditi u leje blizu terase, u saksije ili u viseće korpe koje će biti u visini očiju. Na tim mestima će tamne lepotice sigurno imati zasluženu pažnju. Ukoliko se kombinuje sa ostalim bojama koje stvaraju jak kontrast sa crnom, tamna boja će još bolje doći do izražaja. Bela i srebrnkasta, svetložuta i narandžasta, kao i nežno roze nijanse sjajne su partneri tamnoputim primercima.

Tamno lišće i cvetovi predstavljaju pravu retkost. Zato se i sade u baštama kao posebne vrste. Otkrijte i vi čari ovih lepotica i unesite u svoju baštu malo mistike i tajanstvenosti.

_________________
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 10, 2004 4:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ljubav, cveće i poruke

Mr sci. psih. Radomir Čolaković


"Poistovećujemo se sa harmonijom cveća i zato smo srećni." - Japanska poslovica

"Želim da devojci, prema kojoj gajim izvesna ljubavna osećanja, poklonim cveće, ali ne znam šta da odaberem da ne ispadnem glup. Ona mi je sada drugarica, ali se nadam da ću uspeti da je osvojim. Osvajanje sam planirao do u tančine. Završna faza je u toku... " - Narcis

Mnogo je prilika da se ženama koje volimo, poštujemo ili kao što je u tvom slučaju, gajimo skrivena ljubavna osećanja, iskažemo neki od znakova pažnje.

Najprikladnije je, pokloniti cveće, iako kod nas kult poklanjanja cveća nije razvijen kao u belom svetu. Cveće je ljudima poklonila rimska boginja cveća i proleća Flora. Poklanja se prirodno cveće, naravno. Nekada su se poklanjale razglednice sa cvetnim motivima. Preko njih su uglavnom stidljive osobe diskretno izražavale svoju naklonost prema osobi koja joj se sviđa. Postoji više razloga zašto se odlučiti za cveće kao poklon. Veliki je izbor, lepo miriše, lepo izgleda, ima ga raznih boja i mirisa, a opet svaki cvet sa svoje strane upućuje onome kome ga poklanjamo izvesnu psihološku poruku. Cveće ima moć govora. Neznalačko odabiranje cveća (boje, mirisa, broja i sl. ) za poklon, može dovesti do konflikata, uvrede i poniženja, ili kako si ti zaključio, čovek može "ispasti" glup.

Osnovno bontonsko pravilo je da se poklanja neparan broj cvetova. Mnogi misle ako poklone glomazan buket da će ostaviti jači utisak na devojku. Međutim, veliki buketi često predstavljaju primer kiča i govore više o materijalnom statusu, neukusu ili neznanju onoga ko poklanja, a suštinska poruka i namera sa poklonjenog cveća se premešta u drugi plan. Bolje je odabrati jedan lep cvet, vodeći računa o njegovoj psihološkoj poruci, a ona je pored ispoljene pažnje i najvažnija, nego se "sakriti" iza glomaznog buketa cveća i ispasti smešan.

Cvet je simbol komunikacije, zato pri poklanjanju cveća treba misliti na značenje boje.

Crvena boja - boja ljubavi (boja vatre i krvi, izraz života i životne snage).
Bela boja - označava poštovanje, a u nekim kulturama, u našoj na primer, nevinost.
Žuta boja - je boja ljubomore (u nekim drugim prilikama je ova boja izraz sjaja i živahnosti).
Plava boja - je boja vernosti (deluje smirujuće).
Ružičasta - označava nežna osećanja.

Kada je reč o vrsti cveća treba voditi računa o poruci koju određeni cvet upućuje. Evo nekoliko primera cveća i poruka koje upućuju:

Begonija - strasna ljubav
Gladiola - uzvišenost, poštovanje
Karanfil - požuda
Kamelija - vernost
Bela Rada - nevinost
Božur - stidljiv
Magnolija - dostojanstvo
Narcis - egoist
Kaktus - toplina
Lavanda - nepoverenje
Neven - bol
Orhideja - divljenje, najlepšoj
Breskvin cvet - tvoj sam zarobljenik
Ljubičica - da me večno ljubiš i "mislim na tebe"
Neven - da veneš za mnom
Narcis - je cvet prolaznosti
Ruža - uopšteno znači ljubav
Žuta ruža znači za nekoga - ljubomoru, za nekoga prijateljstvo
Ružičasta ruža - zavisnost
Bela ruža - čista osećanja, omiljen cvet mnogih dama, dostojan (a) sam tebe
Iris - melanholija i nadanje
Visibaba - nada
Gerber - usamljenost i melanholija
Đurđevak - skromnost
Jorgovan - označava strasnu ljubav
Zumbul - vernost
Suncokret - (retko se poklanja ali u nekim specifičnim situacijama, ako se pokloni simbolizuje stalnu pažnju i okretanje prema osobi do koje nam je stalo).

U narodu se određenom cveću pridaju natprirodne moći. Tako, na primer, bosiljak ima veliku ulogu u religiji, magiji, u kultu, u poeziji i medicini.

"Ova je biljka našem narodu osim mnogih drugih, koje su rasta viđenijeg, cveta mirisa lepšeg, najmilija, čemu je uzrok taj što bosiljak prati Srbina kroz sve ozbiljnije prilike u životu od rođenja, gde se mladencu kita bosiljka u osvećenoj vodi do uzglavlja meće, do smrti, gde mu je sestrina ili boleće koje srodnice ruka, struk bosiljka na grob posadi." (Josif Pančić)

Bosiljak je cvet koji održava ljubav. Bosiljka inače ima najviše u raju. On je bogorodičin najomiljeniji cvet. Njime se kite mlade i žene. Nema svadbenog običaja bez bosiljka.

Bela rada je takođe interesantan i u narodu, a naročito kod devojaka cenjen cvet. Kada devojka ubere Belu radu kida listiće govoreći "hoću - neću". Ako na poslednji listić padne "hoću" to znači da će se udati.

Ljubičica, cvet koji lepo miriše i lepe je boje osim što je vesnik proljeća ima zanimljivo mesto u magiji. Devojka daje ljubičicu svome momku da bi je uvek ljubio.

U svadbarskim pesmama se često spominje takođe jedan interesantan cvet. To je ruzmarin. On predstavlja svatovsko cveće i verovatno da zbog svog jakog mirisa se misli da tera zle duhove od mlade i mladoženje.

Karanfil je takođe zanimljiv. Malo ljudi zna da se i njemu pridaju određene magijske moći u odnosima između žene i muža. On je čuvar ljubavi. U našem narodu postoji običaj darivanja karanfila mladi. Obično karanfil mladi poklanja sestra ili majka sa osnovnom porukom :"da se ne karate" tj. da se ne svađaju.

U našim narodnim pesmama je opevan beli krin (ljiljan) - vrlo zanimljiv cvet koga narod identifikuje sa momkom, "lijep - momče". Ovaj cvet je "društven". Ako se nađe u buketu sa drugim cvećem to cveće neće brzo uvenuti. Kada je arhanđel Mihailo nagovestio Devi Mariji da će začeti Isusa Krista u ruci je držao beli krin. Od tada se ovaj cvet naziva bogorodičin cvet.

U devetnaestom veku za kameliju, koja vodi poreklo iz Japana se govorilo da je cvet ljubavi. Poklanjanje ovog cveta je kod devojaka i mladića budilo ljubavna osećanja. Književnik Aleksandar Dima je napisao knjigu "Dama sa kamelijama", a poznatog talijanskog kompozitora Verdija je ova knjiga inspirisala da napiše poznatu operu "Travijatu".

Poklanjanje cveća je u tvom slučaju veoma važan korak u taktici osvajanja i dobro je što ga planiraš do tančina. Nešto slično je preduzeo pre nekoliko vekova kralj Uroš I (1243 -1276). Znajući za moć boje i mirisa jorgovana on je pred dolazak svoje buduće supruge Jelene Anžujske naredio da se, putem kojim će ona doputovati, ibarsku dolinu od Kraljeva do Raške, zasadi jorgovanom. Taj gest izuzetne pažnje i divljenja oduševio je buduću kraljicu i uživala je u opojnoj čaroliji mirisa jorgovana. Jorgovan je svojim opojnim mirisom i svojom izuzetnom lepotom pripitomio litice doline i buduću kraljicu podsetio na njenu rodnu Provansu. Deo ibarske magistrale, kuda je zasađen jorgovan, je dobio naziv «Dolina jorgovana». U čast njihove ljubavi, unazad nekoliko godina, početkom maja, kada je jorgovan u punom cvatu i mirisu, održava se manifestacija međunarodnog karaktera koja nosi naziv «Dolina Jorgovana». Tada celu dolinu obavije zanosni miris jorgovana. Ožive ljudi i priroda, a sure litice doline ispuni božanstveni duh ljubavi Uroša i Jelene.

Grčki bog Zefir, bog zapadnog vetra koji donosi prolećne kiše, oluje i toplo vreme, je svojoj dragani lepoj nimfi Flori dodelio kao venčani dar vladavinu nad svim cvećem ovoga sveta.

Uz prikladan cvet devojci možeš pokloniti lepu pesmu o ljubičici koja nosi jasnu poruku : ... da me večno ljubiš i "mislim na tebe". Takvu pesmu će ti "posuditi" Aleksa Šantić.



Ljubičici

U milju mladosti drage opet se javljaš nama,
Pitomi, lijepi cvijete;
Već tvoje listiće male plavetno nebo kruni
Kapljom rosice svete.
U slavu čednosti tvoje bezbrojne tičice male
Nebeske pjesme poju
Kroz sive maglice guste purpurni sunčevi zraci
Šalju ti ljubav svoju.
I moja duša, evo, s ushitom tebi stiže,
Vjesniče dana sveti',
I s tvojim mirisom blagim u svjetlost sunčeva zraka
S nebeskom nadom leti.


Eto, cveća je mnogo samo, treba znati koju poruku uputiti, zatim izabrati pravi cvet i pokloniti ga pravoj osobi. Nisi u situaciji da to učiniš kao što je učinio kralj Uroš, niti možeš to upriličiti poput grčkog Boga, ali i jedan pravilno odabran cvet može da načini čudo u ljubavnoj igri.

I na kraju još jedan zanimljiv detalj. Mnogi ne znaju da se cveće poklanja i muškarcima. Njima se poklanja jedna ruža, obično crvena sa dugačkom peteljkom. Svaki muškarac bi se obradovao poklonu koji ukrašava neki cvet, a ujedno je to pouzdan znak iskrene ljubavi.

Ovo znanje o cveću i poklanjanju će ti sigurno biti od koristi u suprotnom možeš, bez svoje volje, posejati konflikte oko sebe koji su izvor mnogih ljudskih frustracija.

_________________
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Biljni svet ~ -> Cvetne poruke-Po cvet za svaku priliku Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 1 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon