www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Grad Modriča
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
slavasic
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 12 Mar 2006
Poruke: 173

norway.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 20, 2006 10:12 pm    Naslov poruke: Grad Modriča Na vrh strane Na dno strane

Modrica je u bih akoneko nije znao, veoma je lep grad. idem tamo na ferie svako leto i obozavam bit tamo.

 
jeka_ks
GiGijeva miljenica
GiGijeva miljenica



Godine: 33

Datum registracije: 18 Mar 2005
Poruke: 3933
Mesto: krusevac

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 20, 2006 11:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sada sam prvi put i videla taj grad,a i boga mi prvi put cula za njega.Nije nista posebno,ali to kazem samo na osnovu ovih slika ovde!!!

_________________
Neka te moj poljubac dotakne putem ovih

malih slova, nek ti u srce udje radost nova, nek

ti sve od srece sja, a uzrok tome neka budem

ja..
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 21, 2006 8:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Opština Modriča se širi na tri posebna geografska područja, zahvatajući po manji dio svakoga od njih.
1. mali dio od ravnice bosanske Posavine, sa dijelom doline rijeke Bosne,
2. dio od područja masiva planine Vučjaka na lijevoj obali rijeke Bosne i
3. dio od područja masiva planine Trebave na desnoj strani rijeke Bosne.
Reljef opštine se sastoji od visije Vučjaka (367m) i Trebave (644m), od doline rijeke Bosne (106-103m) i posavske ravnice (91-90m nadmorske visine).
Ovakav geografski položaj teritorije opštine Modriča, na granici dva velika evropska prostora
(balkanskog i srednjoevropskog) određivao je tokom istorije, u velikoj mjeri, i čovjekovu sudbinu na ovom tlu.
Prvi čovjek na našem području pojavio se tokom starijeg kamenog doba - paleolita - prije oko 45000 - 15000 godina. Prilikom arheoloških istraživanja otkriveni su tragovi života i rada pračovjeka na većem broju lokacija (Gradina u Dugom polju) iznad doline rijeke Bosne.
Prema dosadašnjim saznanjima, najstariji zemljoradnici na prostoru opštine javljaju se tokom srednjeg i kasnog perioda neolita (Kulište u Kruškovom polju).
Znatno kasnije, prije oko 4500 godina udareni su temelji prvom naselju i utvrđenju na brijegu Dobor.
Na utvrđenju Dobor postoji 7 kulturnih horizonata, odnosno tragova čovjekovog prisustva.
I - III horizont pripadaju vremenu praistorije,
IV horizont pripada dobu rimske vladavine,
na V horizontu su primjećeni tragovi koji pouzdano dokazuju prisustvo Slovena na Doboru u vremenu
10.-11. vijeka.
VI horizont pripada sredini 13. vijeka, kada je i izgrađena prva tvrđava zidana od kamena.
Naziv Modriča se prvi put koristi 20. jula 1244. godine u povelji ugarskog kralja Bele IV. Dakle, preko 840 godina postoji i razvija se ovo naselje.
VII horizont je poslednji horizont gradnje i uopšte čovjekove djelatnosti na brijegu Dobor. Braća Horvat su preko već postojeće tvrđave sagradili svoju tvrđavu.
Oko novosagrađene tvrđave Dobora, smjenjuju se događaji koji su predznak kraja bosanske državne samostalnosti. To su sukobi sa Mađarima 1393. / 94. i 1408. godine i sječa oko 170 bosanskih boljara na njegovim bedemima. Nastaje period krvavih sukoba između Mađara i Turaka, a lokalno stanovništvo najviše stradava i pati.
Turci konačno osvajaju Dobor i Modriču 1536. godine. Turske vlasti ulažu trud oko vraćanja starog stanovništva i dovođenja novog, što je pored ekonomskih i strateška potreba. Stanje se po stanovništvo popravlja.
Posle velikih krstaških ratova Mađarske i katoličkog Rima protiv balkanskog stanovništva u 14. i 15. vijeku, ostalo je i u sjevernoj Bosni katoličkog stanovništva, a bilo je osnovano i nekoliko katoličkih samostana (Modriča, Koraj i Tuzla). Srpsko stanovništvo imalo je svoje bogomolje na više mjesta. Dolaskom Turaka na ove prostore, one su razarane.
Oko 16. vijeka ima vijesti o dolasku novog stanovništva. turski defteri zovu ovo stanovništvo - Vlasi. Po imenima, zatim po prisustvu sveštenika, konačno i kraja odakle dolaze, očigledno je da su ovi doseljenici Srbi.
Po Turskom osvajanju došlo je odmah do pojave islamizacije hrišćanskog stanovništva. Međutim, već početkom 17. vijeka kod nas je taj proces uglavnom zaustavljen, ali povremeno su se pojavljivali samo pojedinačni slučajevi.
Sledeći veliki sukobi zbili su se početkom 17. vijeka u takozvanom Velikom ratu, a ovo područje sledeća dva vijeka postaje granično područje, što donosi pored pustošenja i stalnu ekonomsku stagnaciju.
Jedna od poznatijih buna srpskog naroda protiv Turske Carevine, je ona popa Jovice na Vučijaku 1834. godine. Sledeće decenije obilježavaju česte bune seljaka i borba protiv turskih zločina.
Na osnovu odredbe Berlinskog ugovora iz 1878. godine, Austro-Ugarska je sa svojom vojskom ušla na teritoriju Bosne i Hercegovine. U ovom vremenu Modriča je uvrštena 1897. godine u varoši, kakvih je ozvaničeno 66 u Bosni i Hercegovini. Osnovno zanimanje stanovništva, grada i okolnih sela, bila je poljoprivreda. Osnovana je Poljoprivredna stanica na Poljoprivrednom dobru - 1876. godine. Trgovalo se uglavnom stokom, koja se izvozila u Austro-Ugarsku.
Kulturno-prosvjetne prilike u Modriči i okolini su posle polovine 19. vijeka blago krenule na bolje. A, nosioci ekonomskog razvoja čine porodice: Stojići, Maksimovići, Nikolići, jankovići, Matići, Petrovići, Ćatrići (Krekići), Koljići, Blagojevići, Mikičići, Stanišići, Mitrovići, Dujići, Alijagići, Karabegovići, Pelesići, Ganibegovići i drugi.
U prvim danima našeg vijeka rođena su i kulturno-prosvjetna društva, "Prosveta" (1902), "Gajret" (1903), zatim "Napredak" (1904), Srpsko pravoslavno pjevačko društvo "Zora", Dobrotvorna zadruga "Srpkinja", a 1910. godine "Srpski soko". Društveni život muslimanskog stanovništva odvijao se u okviru "Muslimanske čitaonice", osnovane 1908. godine. Hrvati su bili malobrojni i ekonomski ne tako snažni da bi razvili veću društvenu aktivnost. Ipak, u Modriči je osnovano Povjereništvo društva "Napredak" i Rimokatoličko pogrebno društvo "Bosna". (1912. god.)
Modriča za vrijeme Austro-Ugarske vladavine nije ostvarila veći prosperitet, koji se očekivao uključenjem u veći privredni sistem. Sva srpska društva radila su aktivno do sarajevskog atentata, kada su zabranjena.
Tokom I svjetskog rata iz naših naselja, bez ikakve krivice, domaćini su odvođeni u logore Arad, Šopronj i Doboj. Kroz logor u Doboju, je tokom nepune tri godine prošlo oko 45.000 logoraša, djece, žena i staraca.
Period između dva rata nije značajnije uticao na razvoj društveno-ekonomskih prilika. Nedostatak bilo kakve industrije, loša putna mreža, drveni most preko rijeke Bosne - nesiguran i svake godine ugrožen od strane velikih gromada leda koji se otapa. Jedina grana poljoprivrede koja bilježi kakav takav rast i razvoj je voćarstvo i to šljivarstvo. Usitnjenost poljoprivrednih posjeda, odsustvo primjene savremenih agrotehničkih mjera, mali prinosi i prezaduženost većine seljaka, glavne su karakteristike poljoprivrede uopšte.
Početak Drugog svjetskog rata obilježava ulazak njemačke vojske u Modriču 16. aprila 1941. godine.
Po odlasku njemačke vojske 22. juna na istočni front, vlast u Modriči uspostavlja tzv. NDH. Počinje progon, hapšenje i odvođenje u logore građana prvenstveno srpske narodnosti. Proglašeni su građanima drugog reda. Ukinute su penzije dobijene na osnovu dobrovoljnog učešća na strani Srbije u I svjetskom ratu. Jevrejima je stavljena žuta traka oko ruke, otpuštani su s rukovodećih mjesta u javnim službama, oduzeta im je sva imovina, zabranjeno okupljanje... Srbima, Jevrejima i Romima prijetilo je fizičko uništenje.
Ipak i pored takve vlasti i pritiska na Hrvate i Muslimane od strane svojih sunarodnika, koji su bili u vrhu vlasti tzv. NDH, među stanovnicima modričke opštine (Srbi, Hrvati, Muslimani, Jevreji i romi) su vladali dobrosusjedski odnosi i međusobno razumijevanje.
25. avgusta 1941. godine, ustaše su iz malog sela Brvna pohapsili 15 mirnih stanovnika i poslije zvjerskih mučenja, streljali ih.
8. septembra 1943. godine u Modriču su ušle jedinice NOVJ. Zarobljeno je 206 domobrana koji su kasnije poslije istrage skoro svi pušteni kućama. Njemačke jedinice ponovo zauzimaju Modriču 24. decembra.
9. aprila 1945. godine jedinice NOVJ su ušle u Modriču. Od tog dana Modriča počinje da se oporavlja od ratnih dejstava, a uporedo i društveni i ekonomski preporod.
Od 1945. godine, opština Modriča bilježi znatan i ubrzan privredni razvoj. Već 14. aprila počinje da radi Poljoprivredno dobro u Modriči, a 1976. puštena je u rad moderna farma muznih krava, kapaciteta oko 600 grla.
Veliki zamajac privrednom razvoju cjelokupne opštine je bila pruga, odnosno izgradnja pruge Šamac-Sarajevo.
1947. godine otpočinje izgradnja mlina "Dusa", a završetak izgradnje i početak rada 1951. godine.
1948. godine u prostorijama Elektrometalne radionice (kasnije "Metalrad") instalirana je dinamo-mašina,
snage 2KW.
1949. godine osnovano je zanatsko preduzeće - "Drvorad" (preteča "8. septembru", danas "28. jun")
25. maja 1954. godine, odlukom Narodnog odbora sreza Modriča formirana je hemijska zanatska radnja "Budućnost", koja kasnije mijenja ime u "Rafinerija ulja Modriča".
1957. godine - osnovano je Grafičko-industrijsko preduzeće "Pamo", uz neposrednu pomoć stručnjaka iz fabrike "Natron" iz Maglaja.
1959. godine počinje da radi "Klaonica i hladnjača", kasnije "Modrimes"
1961. godine - preduzeće za proizvodnju galanterije od kože i plastičnih masa "Vjekoslav Bakulić".
1974. godine počinje proizvodnja plastične ambalaže u preduzeću "Plastmo".
Za RO "Hemija" 1978.-1980. predstavlja prekretnicu u razvoju i poslovanju. Proizvodni program je dopunjen novim proizvodima.
1980. godine u okviru "Rafinerije ulja" počinju sa radom pogoni proizvodnje baznih ulja i deparafinacija.
Period između 1960. - 1980. godine je period intenzivne individualne stambene gradnje.
Od 1992. pa do današnjih dana - period je opšte stagnacije. Većina društvenih preduzeća ne radi, a samo mali broj održava kakvu-takvu proizvodnju.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 21, 2006 8:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

RIJEČ, DVIJE O ... SPORTU

Na području Modriče postoji veliki broj sportskih klubova i udruženja u obje konkurencije.

U poslednje vrijeme i fudbalski klub postiže zapažene rezultate kako u Premijer ligi BiH, tako i u evropskim takmičenjima, kao i Auto-moto klub, košarkaški klub, kajak klub, karate klub, kik-boks klub, klub borilačkih vještina, ribolovačko i lovačko udruženje...

Ni manje sredine, ni veće sportske tradicije.

KLUB BORILAČKIH SPORTOVA “MODRIČA”
>>>>
Osnovan 1993.godine, KLUB BORILAČKIH SPORTOVA “MODRIČA” prolazeći kroz besparicu i sumorno vrijeme krupnim koracima grabio je ka zapaženim rezultatima i brušenju istinskih takmičarskih dragulja.
Od osnivanja pa do danas, obuku u ovom klubu prošlo je više od 100 dječaka i djevojčica svih uzrasta.
U sastavu kluba su i karate sekecije Skugrić, Dobrinja i Crkvina.
Trenutno u klubu trenira oko 150 sportista različitog uzrasta, a više od 30 karatista danas su vlasnici crnog pojasa.
KBS ”Modriča” učestvovao je pojedinačno i ekipno na brojnim turnirima i prvenstvima Republike Srpske, Srbije i Crne Gore, Evrope i svijeta.

ŽENSKI ODBOJKAŠKI KLUB "MODRIČA"

ODBOJKAŠKI KLUB "MODRIČA OPTIMA"
>>>>
Ženski odbojkaški klub “Modriča” dosadašnji je višestruki prvak i osvajač Kupa RS.
Trenutno se takmiči u Prvoj ligi RS, a najavljenom reorganizacijom ovog sporta u BiH imaju realne izglede da izbore nastup u Evropi, kao nekada njihov prethodnik
OK Ferijalac-Hemija.
Muški odbojkaški klub “Modriča Optima” formiran je 1967.godine.
U takmičarskoj 1978/79. godini bili su prvaci SFRJ i među 7 najboljih ekipa u Evropi.
U takmičenjima RS, Modriča Optima je po šest puta bila prvak i osvajač Kupa Srpske.
Iznjedrila je više velikih imena koji su nastupali za vodeće evropske klubove, reprezentacije SFRJ i RS, a neki od bivših igrača su svjetski poznati i priznati treneri.


KOŠARKAŠKI KLUB "MODRIČA"

Uspon košarkaškog sporta u Modriči je relativno novijeg datuma.
Klub je prije 6 godina bio viceprvak i finalista Kupa RS.
Danas se takmiči u Drugoj ligi RS, pretendujući da narednih godina postane standardan član Premijer lige BiH.

KIK-BOKS KLUB "MODRIČA"
>>>>
Kik-boks klub “Modriča” do sada je imao niz nastupa u prvenstvima BiH, SCG, ali i na balkanskim takmičenjima.
Članovi ovog kluba vlasnici su više vrijednih priznanja, ali je titula viceprvaka svijeta i prvak Balkana sigurno najveće i najdraže.

FUDBALSKI KLUB "MODRIČA MAKSIMA"
>>>>
Iako je modrički Fudbalski klub formiran daleke 1921.godine, današnja “Modriča MAKSIMA” zapažene rezultate postiže tek u poslednjoj deceniji.
Stabilan je premijerligaš, osvajač je Kupa BiH za 2004. godinu, a u 4 evropska nastupa ostvaren je polovičan uspjeh.
Dva puta je bila finalista Kupa RS.
Fudbaleri FK "Modriča Maksima" nakon promjene sredine igrali su u brojnim evropskim klubovima, a jedan broj njih nastupa i za odgovarajuće selekcije BiH.
Klub raspolaže vlastitom školom fudbala, a u nižim selekcijama je višestruki prvak RS.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
princeca
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 19 Mar 2006
Poruke: 46

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 21, 2006 12:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim vidjala sam i lepse nerazumem sta tu ima tako posebno lepo
 
zilika
Banovan!

Veštica sa bičem
Veštica sa bičem



Godine: 39

Datum registracije: 10 Nov 2004
Poruke: 19331
Mesto: na brdovitom balkanu,izmedju istoka i zapada,tamo gdje narod voli da puca i jedan drugog da napada..

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 21, 2006 1:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

modrica...bas sam se zacudila koji je to grad...kad ono modriča!
nek netko stavi u naslovu teme kvaku na č molim vas...smjesno zvuci,kakve crne modrice breee Laughing

_________________
:macka: mos me pljuvat,slobodno pljuj...al pred mnom imas tremu,ja sam broj jedan za tebe pi*** ovdje u svemu
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 21, 2006 1:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

zilika je napisao/la sledeće:
modrica...bas sam se zacudila koji je to grad...kad ono modriča!
nek netko stavi u naslovu teme kvaku na č molim vas...smjesno zvuci,kakve crne modrice breee Laughing



uradjeno Wink

Iskreno,nikada nisam bila u Modriči ...možda nije zanimljiv ni lep grad,ne znam,ali znam svakako da svaki grad zasluzuje kakvu takvu prezentaciju jer ima onih koji ga vole Wink
 
zilika
Banovan!

Veštica sa bičem
Veštica sa bičem



Godine: 39

Datum registracije: 10 Nov 2004
Poruke: 19331
Mesto: na brdovitom balkanu,izmedju istoka i zapada,tamo gdje narod voli da puca i jedan drugog da napada..

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 21, 2006 1:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nisam ni ja bila u njoj...al mislim da je svaki grad lijep na svoj nacin Very Happy

_________________
:macka: mos me pljuvat,slobodno pljuj...al pred mnom imas tremu,ja sam broj jedan za tebe pi*** ovdje u svemu
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 21, 2006 1:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Gradic kao gradic, na svoj nacin lep i verovatno jako drag osobama koje zive u njemu ili koje su na bilo koji nacin vezane za njega. Ocigledno grad star po postanju a sudeci po ovim slikama gore nije los.U svakom slucaju definitivno se slazem sa koleginicom da zasluzuje svoju prezentaciju Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
slavasic
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 12 Mar 2006
Poruke: 173

norway.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 30, 2006 2:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Rolling Eyes

meni je taj grad najbolji na svetu jer sam rodjena tamo, sad svake godine idem tamo na ferie i uzivam. disko kafici, momci nista mi tamo nefali sve je super.
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 8:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bio sam u Modriči. Tipični bosanski gradić.

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
despot77
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 01 Sep 2004
Poruke: 325
Mesto: република српска

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 12, 2006 12:46 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

a jel zna neko od vas modričana Ivanu Stojanović???

_________________
Република Српска
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Grad Modriča Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon