www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ateisti & Bog
Strana 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  sledeća
Pređite na stranu broj:  
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 02, 2006 10:32 pm    Naslov poruke: Ateisti & Bog Na vrh strane Na dno strane

Ne znam jeste li vi, ali ja jesam poznavao neke ateiste. Bilo je tu svega, od pravih hipokrita i licemjera koji su to bili onda kad se to isplatilo biti, do onih iskrenih koji, uvijek mi se činilo, su u to stvarno vjerovali.
O dvije verzije ateista ja imam dvije misli...

a) Ateistima nije nevažno koje je vjere Bog u kojeg ne vjeruju!
i
b) Ateistima nije važno dokazivanje da nema Boga kad im Bog ustreba!

Misao pod a) ide ateistima koji su to na primjer postali radi karijere u ona crvena vremena kad je to valjalo biti i kad je ateizam bivao poželjna-državna religija. Nije se moglo i biti član partije i ići pred oltar. Tu kad se kaže “nije nevažno koje je vjere Bog u kojeg ne vjeruju”, tu mislim da ono “čudo” koje je odjednom pretvaralo ateiste u vjernike korespondirajućih religija (gdje bivši ateist katoličkog porijekla je postajao katolik, pravoslavnog-pravoslavac, muslimanskog-musliman i tako dalje, nije bilo grešaka...).

Misao pod b) ide onim ateistima koji nisu to postali radi karijere no radi drugih razloga. Oni se sjete Boga onda kad ih je strah nečega, kada su tjeskobni i kad se osjećaju nemoćnima pred nečim većim i nerazumljivim, nedokučivim. Za vrijeme turbulencija u avionu prizivaju Boga u pomoć, ako se nađu u situaciji opasnoj po život počnu odjednom da se mole, itd... (viđao svojim očima).

U biti, mislim da je čovjek, štono se kaže, malen ispod zvijezda, i na neki način, mislim da je ateizam jedna forma koju za koju jedno vrijeme možemo misliti da joj pripadamo ali da nas iskustvo ili potreba odvuku od toga.

U nekoj svojoj ranoj mladosti ja sam za sebe mislio da sam također ateist, ali sam shvatio da sam bivao u zabludi. Shvatio sam da moj mozak ne može negirati Boga, i jednostavno znao sam da ja nisam ateist. Tada sam bivao ateist jer nisam htio biti isključiv spram ljudi drugačijeg porijekla, no shvatio sam da je ateizam također jedna isključiva forma i zapravo jedna svojevrsna vrsta religije (gdje je Bog zamijenjen glavom društva, partije, države...). Ateizam je činio upravo ono što ja nisam htio – bivao je isključiv spram ljudi drugačijih uvjerenja (vjernika).
Nažalost, sve religijske organizacije, sve vrste crkava, čine upravo isto – isključuju sve one druge koji tu ne pripadaju određenoj religiji. Iz upravo istih ciljeva iz kojih je to činjeno i za ateizma. Bog, njegova misao, dobrota i veličina tako ostaje neprimjerno zastupljena jer da je Bog htio da dijeli ljude sumnjam da bi ih stavio na istu planetu. U ljudima razočaranim u religije ateizam će uvijek naći svoje nove sljedbenike koji će u to vjerovati neko vrijeme ali se onda opet na neki način vratiti Bogu. Samo što ne vidim da danas iskreno vraćanje Bogu je vraćanje nekoj crkvi, džamiji, hramu ili sinagogi. Iskren povratak Bogu jedino je moguć onda kad se pomirimo s tim da on živi u svakom od nas, da nas voli sve i da mu nije bitno iz koje ga religijske građevine gledamo. Tako da je Bog i u ateistima i njihov također i ako bih ateiste ikako mogao slikovito opisati onda ih rekao da su kao ona djeca koja se danas možda ljute na svoje roditelje i kažu da ih ne poznaju ili vole, ali se vrate majci i ocu pod skute kada ih je strah i kad im zaštita ustreba...



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 03, 2006 10:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Iskren povratak Bogu jedino je moguć onda kad se pomirimo s tim da on živi u svakom od nas, da nas voli sve i da mu nije bitno iz koje ga religijske građevine gledamo. Tako da je Bog i u ateistima i njihov također i ako bih ateiste ikako mogao slikovito opisati onda ih rekao da su kao ona djeca koja se danas možda ljute na svoje roditelje i kažu da ih ne poznaju ili vole, ali se vrate majci i ocu pod skute kada ih je strah i kad im zaštita ustreba...


Predivno receno. Slazem se u potpunosti. Da je Bog u svemu i svima nama. Bog je ljubav i prastanje! Ali ima ljudi, koji trenutno ne misle tako. To su ti ljudi, koje nazivamo "ateistima". Ili se oni iz nekog revolta, sami tako nazivaju. Znam mnogo takvih. Jako je pogresno ubedjivati ih u suprotno. Jednostavno-pusti da sami pronadju Boga u sebi. Ja se nikada ne upustam u price sa njima, na temu Boga. Nikada. Jer nema svrhe.

_________________


 
Pedjanbg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 20 Jan 2006
Poruke: 229
Mesto: Novi Beograd

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 03, 2006 12:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zasto govorite o ateistima u losem kontekstu?
Nije istina da covek postaje ateista iz interesa, barem ne uvek. I ja sam se kao mali svacime zaludjivao, pa sam sazreo. Ako kazes da covek postaje ateista, onda smatras da je po default-u vernik, ali sta to uopste znaci?
Ja verujem (iskreno se nadam) da u univerzumu postoji sila daleko van domasaja ljudskog uma. Volim da verujem da postoji dobro i lose, jer ne uspevam da uvidim smisao bilo cega bez toga. Dakle, ja u Boga verujem. Ne verujem u biblijsku predstavu Boga, da li me to cini ateistom?
Mislim da mnogo vise licemera ima medju "vernicima", nego medju ateistima. Najzad, ko je bolji, onaj koji ne cini lose jer jednostavno ne zeli i to je protiv njegove prirode, ili onaj koji ne cini lose samo zato sto se plasi kazne Boga?
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 03, 2006 5:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pedjanbg je napisao/la sledeće:
Zasto govorite o ateistima u losem kontekstu?
Nije istina da covek postaje ateista iz interesa, barem ne uvek. I ja sam se kao mali svacime zaludjivao, pa sam sazreo. Ako kazes da covek postaje ateista, onda smatras da je po default-u vernik, ali sta to uopste znaci?
Ja verujem (iskreno se nadam) da u univerzumu postoji sila daleko van domasaja ljudskog uma. Volim da verujem da postoji dobro i lose, jer ne uspevam da uvidim smisao bilo cega bez toga. Dakle, ja u Boga verujem. Ne verujem u biblijsku predstavu Boga, da li me to cini ateistom?
Mislim da mnogo vise licemera ima medju "vernicima", nego medju ateistima. Najzad, ko je bolji, onaj koji ne cini lose jer jednostavno ne zeli i to je protiv njegove prirode, ili onaj koji ne cini lose samo zato sto se plasi kazne Boga?
Pa nije samo i losem kontekstu.
To jest u losem je kontekstu u pogledu onih koji su bili ateisti iz koristoljublja.

Ali slazem se da ima PUNO vise licemjerja medju vjernicima.

I da kazem misljenje o ovom tvojem pitanju:
Ne verujem u biblijsku predstavu Boga, da li me to cini ateistom?
Ne, to te ne cini ateistom. Ateist negira Boga kompletno a ti samo ne vjerujes u Biblijsku predstavu Boga. Ni ja takodjer ne vjerujem u Biblijsku predstavu (ili predstavu bilo koje druge vjere).
Tu smo vec dodirnuli se agnosticizma (kojem smatram da i sam pripadam).

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 8:13 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ateizam je također vid vjerovanja. Samo što ateizam negira postojeće obrasce. Apsolutno svi vjeruju u nešto, pa tako i ateisti.

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
nenadmorpheus
Just me
Just me



Godine: 35

Datum registracije: 23 Okt 2005
Poruke: 7677
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 3:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Za mene bi se moglo reci da sam ateista ali po mom misljenju ja ne pripadam nijednoj grupi (ili slucaju) koje si naveo. Ja jednostavno ne verujem niusta sto se ne moze videti, osetiti ili cuti. Znaci Bog, sudbuna, vradzbine, baksuzluk... one su stvorene za slabe i za one koji ne mogu naci realnog razloga zasto im se desavaju lose ili lepe stvari u zivotu.

"Tako da je Bog i u ateistima i njihov također i ako bih ateiste ikako mogao slikovito opisati onda ih rekao da su kao ona djeca koja se danas možda ljute na svoje roditelje i kažu da ih ne poznaju ili vole, ali se vrate majci i ocu pod skute kada ih je strah i kad im zaštita ustreba..."

Pogledaj sta si napisao. Vidis iz ovog primera se moze izvuci ono sto sam rekao. U Boga veruju slabi ili oni koji su trenutno slabi.
Ja odkada sam dovoljno odrastao da ove cinjenice razumem ja se nikada nisam pokajao i "priklonio" se Bogu!
Kao sto knknpnkn kaze postoji zilion razloga sa ove ili one strane koji dokazuju Zasto treba verovati ali i Zasto ne treba, tako da se dalje ne bih upustao u raspravu oko boga.

_________________
You're off the map now, radar can't even find you
We stay on the grind, you slip, we out-grind you
You walk around mad, you let your anger blind you
We walk around just playin' the violin behind you
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 3:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nenadmorpheus je napisao/la sledeće:
Za mene bi se moglo reci da sam ateista ali po mom misljenju ja ne pripadam nijednoj grupi (ili slucaju) koje si naveo. Ja jednostavno ne verujem niusta sto se ne moze videti, osetiti ili cuti. Znaci Bog, sudbuna, vradzbine, baksuzluk... one su stvorene za slabe i za one koji ne mogu naci realnog razloga zasto im se desavaju lose ili lepe stvari u zivotu.

"Tako da je Bog i u ateistima i njihov također i ako bih ateiste ikako mogao slikovito opisati onda ih rekao da su kao ona djeca koja se danas možda ljute na svoje roditelje i kažu da ih ne poznaju ili vole, ali se vrate majci i ocu pod skute kada ih je strah i kad im zaštita ustreba..."

Pogledaj sta si napisao. Vidis iz ovog primera se moze izvuci ono sto sam rekao. U Boga veruju slabi ili oni koji su trenutno slabi.
Ja odkada sam dovoljno odrastao da ove cinjenice razumem ja se nikada nisam pokajao i "priklonio" se Bogu!
Kao sto knknpnkn kaze postoji zilion razloga sa ove ili one strane koji dokazuju Zasto treba verovati ali i Zasto ne treba, tako da se dalje ne bih upustao u raspravu oko boga.
OK.
I ja sam slicno vjerovao kad mi je bilo 17. Ili da se auto-quotiram: "U nekoj svojoj ranoj mladosti ja sam za sebe mislio da sam također ateist..."
A kad kazes da "u Boga veruju slabi ili oni koji su trenutno slabi ..." - cuj, svi smo mi ponekad slabi. Supermeni zive samo u filmovima. Prosao sam rat, metci i granate frcali oko glava. Ili. jednom sam dva sata kruzio avionom kroz oluju. Drugi put mi se Lufthansin jet toliko tresao nad Tibetom da smo svi mislili u avionu da je kraj. U takvim slucajevima covjek se oseti toliko slabim, shvatis da je toliko malo u tvojim rukama i Boga mi, molis se...

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
nenadmorpheus
Just me
Just me



Godine: 35

Datum registracije: 23 Okt 2005
Poruke: 7677
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 3:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Slazem se da smo svi ponekada slabi. Ja sam takodje prosao dosta teskih stvari od svoje 6-te do 12-te godine, ali za svaku losu situaciju ima Realan razlog zasto je to tako i tu ti nijedna "sila" ne moze pomoci. Osim ako ne krenes drugim putem i sa neke visine te "privuce" SILA gravitacije. Ja svoje misljenje sigurno necu promeniti jer sam prosto realan.
Razlika izmedju tvog i mog misljenja je u tome sto ti mislis da je tebi u tim losim situacija pomogao Bog a ja mislim da sam JA sebi pomogao i stigao do danas kada je bolje.

_________________
You're off the map now, radar can't even find you
We stay on the grind, you slip, we out-grind you
You walk around mad, you let your anger blind you
We walk around just playin' the violin behind you
 
Sami-sa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 08 Mar 2006
Poruke: 152

germany.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 04, 2006 4:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hm,ateist pitam se kakav je njihov zivot bez vjere u boga???
Dali se ikada zapitaju sta ko stvrno postiji bog,sta ih ceka nakon smrti???
Plase li se uopce toga ????
Ja licno mislim da sve sto se desava,desava se bozijom voljom,on je taj koji nam odredjuje subinu.
Ja licno nisam vjernica u pravom smislu,ne molim se bogu svaki dan ali vjerujem da bog postoji.Postujem neka pravila iz moje vjere,nastojim da sto manje grijeha nakupim jer ipüak docice taj dan kada cemosvi jednog dana odgovarat za nase grijehove.
 
sirenica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 53

Datum registracije: 11 Apr 2006
Poruke: 183
Mesto: Novi Sad

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 16, 2006 9:09 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
a) Ateistima nije nevažno koje je vjere Bog u kojeg ne vjeruju!
i
b) Ateistima nije važno dokazivanje da nema Boga kad im Bog ustreba!

Misao pod a) ide ateistima koji su to na primjer postali radi karijere u ona crvena vremena kad je to valjalo biti i kad je ateizam bivao poželjna-državna religija. Nije se moglo i biti član partije i ići pred oltar. Tu kad se kaže “nije nevažno koje je vjere Bog u kojeg ne vjeruju”, tu mislim da ono “čudo” koje je odjednom pretvaralo ateiste u vjernike korespondirajućih religija (gdje bivši ateist katoličkog porijekla je postajao katolik, pravoslavnog-pravoslavac, muslimanskog-musliman i tako dalje, nije bilo grešaka...).

Misao pod b) ide onim ateistima koji nisu to postali radi karijere no radi drugih razloga. Oni se sjete Boga onda kad ih je strah nečega, kada su tjeskobni i kad se osjećaju nemoćnima pred nečim većim i nerazumljivim, nedokučivim. Za vrijeme turbulencija u avionu prizivaju Boga u pomoć, ako se nađu u situaciji opasnoj po život počnu odjednom da se mole, itd... (viđao svojim očima).



Uopste se ne bih slozila s ovom "teorijom". Rolling Eyes
Gde bi se onda svrstala ona "vrsta" ateista, koja ne veruje u Boga i uopste ne razmislja o njemu, dakle, ni koje je vere, niti ga zove u pomoc onda kada mu treba!? Ima i takvih! Evo, ja sam zivi primerak!
Ne verujem u Boga, ne razmisljam o tome koje je on vere i da li je uopste ikakve vere (!?) niti ga prizivam u pomoc kada mi je ona potrebna. Rolling Eyes Pomoc jedino ocekujem od nekoga ko je pored mene, ko fizicki i realno postoji na ovom svetu! Evil or Very Mad Uopste je glupo ocekivati da ti "Bog" pomogne, koga nikada nisi ni cuo ni video. Zasto bi ti on pomogao??? Jesi mu rod? Jesi ti njemu pomogao, pa ocekujes da ti on uzvrati? Jel ti ostao duzan nesto? Laughing Laughing Laughing

Uostalom, da "Bog" zaista postoji, onakav kako ga crkva predstavlja ( pravicnog i dobrodusnog ), na svetu uopste ne bi postojali siromasni, bolesni i ne bi ginuli neduzni ljudi!!! Nije mi samo jasno kako iole pametan covek ne sabere dva i dva - i shvati da ne postoji ni B od "Boga" i da crkva siri svoju ideologiju vec vekovima kako bi vladala i kontrolisala masama!?!?!? Alo, bre, ljudi, ispran vam je mozak! ( mislim na "vernike" ) Wink

Da li se neko zapitao ikada zasto se vreme deli na "vreme pre Hrista" i "vreme posle Hrista"??? Shocked A cinjenica je da se zivelo i pre njega, zar ne!? Ili, vrlo je interesantan podatak da je Isus ubijen od strane Rima, koji ga je proglasio jeretikom i izdajnikom, a da se prestonica crkve i cele njene ideologije koja se zasniva upravo na Isusovom rodjenju i "vaskrsenju" - nalazi u centru Rima!? Shocked Kako sad to? Prvo ga razapnu na krstu, a onda mu se mole i dizu ga u nebesa??? Vatikan postoji iskljucivo zbog te vere u Boga, a upravo rimljani mu ubise sina!? Kako onda ocekuju oprost i pomoc, nije mi jasno!? Shocked Ju, kakve gluposti!!! Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Zivot se ne meri brojem udaha koje napravimo, vec trenucima koji nam oduzmu dah!
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 16, 2006 10:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sirenica je napisao/la sledeće:

Gde bi se onda svrstala ona "vrsta" ateista, koja ne veruje u Boga i uopste ne razmislja o njemu, dakle, ni koje je vere, niti ga zove u pomoc onda kada mu treba!?


Ta vrsta ateista se kad tad svrsta u ovu drugu grupu. U strahu su velike oci...

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
nedd1ch
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 11 Dec 2005
Poruke: 597
Mesto: Novi Sad/Bachka_palanka

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 17, 2006 9:50 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ma ne treba ni da se osvrcemo na njih,jer nismo mi neka sekta pa da ih ubedjujemo na sve nacine,njihov je izbor da li ce da veruju ili ne,a na kraju ce shvatiti da bog zaista postoji

_________________
nedd1ch
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Ateisti & Bog Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  sledeća
Strana 1 od 14

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon