www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ateisti & Bog
Strana prethodna  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  sledeća
Pređite na stranu broj:  
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 15, 2009 8:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da faktor "Bozja kazna" ne igra bas neku veliku ulogu u nachinu zivota jednog pojedinca. Niti on o tome nesto preterano razmislja. Sistem moralnih i drustvenih vrednosti (mada mu to dodje na isto) je uspostavljen danas tako da je odvojen od vere (mada se u mnogo chemu podudara sa misljenjem crkve). Ljudi koji razmisljaju dal` da prekrse zakon ili ne ne razmisljaju tako kako si navela, tj. ne razmisljaju u smislu "Aham bicu kaznjen aj da vidim dal mi se isplati". Velika vecina njih razmislja po sistemu "Aj da vidim kako da NE BUDEM kaznjen a da to uradim".

Tako da ne mora da postoji strah od Bozje kazne koji ce spreciti da nesto uradimo - mora postojati lichnost (ne znam kako drugacije da opisem to u nama u nasoj svesti) sto ce nas u odredjenim situacijama odluciti. Tako da se opet vracam na ono nije vazno ko je koje vere vec ko je kakav covek - samo to "ko je kakav covek" je bitno. Los covek bilo koje vere ce prekrsiti zakon - bez straha od kazne....

P.S. Sve sto sam napisao je konfuzno al jbg - nesto sam bzvzvzvz kad bolje srochim u glavu napisacu ponovo - mozda i razumete sta sam hteo da kazem sad.


 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 15, 2009 8:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ok Bond , ali recimo ja kao vjernica mnogo cega se libim bas radi toga sto mi je to vjerom zabranjeno.

Nisam idealna i savrsena niti bezgrijesna daleko od toga , ali se trudim da ne pogazim ono sto mi je od Boga zabranjeno .

I kad sagledas sve strane vjere vidjeti ces da se svaka vjera u sustini drzi onih 10 zapovijedi koje u sustini kad sagledas sa stajalista "biti covjek u pravom smislu te rijeci" i nije ljudski da radimo.

Ali ipak ih krsimo i te kako Mr. Green

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 15, 2009 9:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

^Ateista ima brigu manje - za njega ne postoje bozje zapovesti pa mozda i ne pada u iskusenje da uradi neke stvari koje njemu nisu zabranjene Smile Jbg ipak je zabranjeno voce najsladje voce Smile

Shalu na stranu - mislim da 10 zapovesti preteruju malo. Za mene to shta ko misli nije problem dokle god ne uradi konkretno nesto loshe. A u 10 zapovesti ima i oniih zapovesti koje se tichu samog razmisljanja choveka.
 
nick-o
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 10 Jan 2009
Poruke: 113

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 15, 2009 11:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Alexns je napisao/la sledeće:

Heeeej! Laughing Laughing Laughing To mi nije bilo ni na kraj pameti! Laughing Laughing Laughing


Ma, znam, rekoh da se šalim...

Laughing Laughing

U principu, priznajem da je u materijalističkom smislu nemoguće dokazati postojanje Boga... Prva pretpostavka za tako nešto jeste vera, verovanje, dakle ne oslanja se na znanje, pa samim tim i ni na kakve naučne postulate na kojima bismo mogli da gradimo tu vrstu dijaloga o tome...
Stoga, nama ostaje da odaberemo - da verujemo ili ne. Mada, mislim da je čak i sam taj izbor utemeljen na nečemu što ne umem da objasnim, na nekom unutrašnjem osećaju. Pa, čak i kada ''odaberemo'' ne mora da znači da će taj izbor važiti doveka, brojni su primeri preobraćenika u oba smera. Ipak, ono što je važno to je da se ta preobraćenja obično ne dešavaju tako što jedni druge uspevamo da ubedimo u jedno ili drugo, već se opet nešto dogodi sa tim ''unutrašnjim osećajem''...
Zapetljao sam sad, ali, eto...

_________________
Pametniji popušta! Kakva žalosna istina koja utemeljuje vladavinu gluposti. - Ebner-Eschenbach
 
Dean33
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 48

Datum registracije: 23 Mar 2009
Poruke: 22

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 28, 2010 3:53 pm    Naslov poruke: :) Na vrh strane Na dno strane

Slazem se...ali treba videti koliko je ateista medju onima koji sebe smatraju velikim vernicima

_________________
Dean33
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 02, 2010 7:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane


_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 25, 2010 11:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne mogu da budem toliko kategorična u smislu izjave:"Da, ateista sam", ili izjave: "Da, zakleti sam vjernik". Mislim da moj razum, osjećaj i saznanja postavljaju i previše pitanja za konačni i definitivni odgovor. Da, čitala sam Bibliju, i ne, nisam od onih koji će se po tom pitanju upuštati u bilo koje rasprave bilo sa ateistom ili vjernikom, a pogotovo još tvrditi kako sam je do sada toliko "prostudirala" da je poznajem, a još gore, da je shvatam u potpunosti i kao takvoj vjerujem. Naravno da nisam, i naravno da postoje stvari u samoj Bibliji koje se kose sa svim granicama razuma i logike. Postoje vijernici kojima duša miriši na zlo kao i ateisti koji su oličenje dobrote. Naš je izbor biti jedno ili drugo ili nešto treće...nismo tu da osuđujemo, možemo samo osuditi zlo koje se čini pod okriljem jednih ili drugih. I uvijek tad pomislim na riječi svog prijatelja koji voli da kaže kako nema problema sa samim Bogom, koliko sa njegovom administracijom. Ne vidim razlog osuđivati ateiste, jer i oni vjeruju u nešto, kao što vjernik vjeruje u Boga. Sve dok gleda svoja posla (bio vjernik ili ateista), sve dok se njegova uvjerenja ne pokažu zlim i nesrećom po čovječanstvo, mogu razumjeti i prihvatiti. Oni dobri dušom i ne moraju poznavati 10 božijih zapovjesti, njima savjest i dobrota neće dopustiti da čine zlo prvo sebi pa drugima. Te zapovjesti se ne uče iz vjerskih knjiga, one su same po sebi u jednoj dobroj duši iskristalisane i jake.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 05, 2010 4:52 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

gkukolj je napisao/la sledeće:
Ne vidim razlog osuđivati ateiste, jer i oni vjeruju u nešto, kao što vjernik vjeruje u Boga. Sve dok gleda svoja posla (bio vjernik ili ateista), sve dok se njegova uvjerenja ne pokažu zlim i nesrećom po čovječanstvo, mogu razumjeti i prihvatiti. Oni dobri dušom i ne moraju poznavati 10 božijih zapovjesti, njima savjest i dobrota neće dopustiti da čine zlo prvo sebi pa drugima. Te zapovjesti se ne uče iz vjerskih knjiga, one su same po sebi u jednoj dobroj duši iskristalisane i jake.

^^



_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 28, 2010 3:12 pm    Naslov poruke: Želite li saznati nešto o religiji, pitajte ateista! Na vrh strane Na dno strane

Želite li saznati nešto o religiji, pitajte ateista ili agnostika!

Želite li saznati nešto više o Bogu, bolje razgovarajte s ateistom ili agnostikom, nego vjernikom. Paradoksalno? Sigurno jest, no istraživanje provedeno na Amerima ukazuje upravo na tu činjenicu.

Istraživanje provedeno u Americi pokazalo je kako su agnostici i ateisti bolje ''opremljeni'' od vjernika, barem što se tiče činjeničnog znanja.

Rupe u općem znanju kod vjernika govore o vrlo raširenom fenomenu, zvanom blind faith ili u prijevodu, slijepa vjera.

Tako naprimjer velik broj protestanata, za razliku od ateista, ne znaju ni da je Martin Luther bio utemeljitelj njihove vjere. Najveće bizarnost katoličkog reda simbolizira činjenica da čak četiri od njih deset, smatra da ''kruh i vino'' koji se koriste u misnom slavlju, nisu simboli, već zaista postaju tijelo i krv Kristova.

Zašto je to tako? Alan Cooperman, voditelj istraživanja, smatra da su oni koji su odbili vjeru, često odgajani u religijskim obiteljima. No, kada ju sami počnu proučavati, zbog neslaganja s nekim činjenicama, odbijaju i samo religijsko ''nasljeđe''.

''To su ljudi koji su mnogo promišljali o svojoj vjeri. Oni nisu ravnodušni, već im je stalo da saznaju odgovore'', tvrdi on.

Navedene rezultate potvrđuje i činjenica da su ateisti i agnostici većinom educiraniji nego vjernici, pa prema tome posjeduju i više znanja i o religijama. No, to je samo generalno stanje.

U provedenom istraživanju osam od deset kršćana znalo je da je Majka Tereza katolikinja, a njih sedam da je Isus rođen u Betlehemu.

Sve ove tvrdnje govore u prilog tome da su kršćani sami po sebi siromašni znanjem, no glavni problem leži u činjenici da određena osoba nakon što prihvati vjeru, istovremeno ju prestane i istraživati.



net.hr
28.09.2010.

-----------------------

Moj komentar:

Koliko god ovo zaista paradoksalno zvucalo zapravo je i tocno a i logicno. Zaprepascuje me koliko malo zapravo vjernici znaju o svojoj religiji i kako u 99.9% slucajeva nemaju ni najmanje pojma o drugim religijama (logicno, jer im se "brani" izucavanje drugih religija). U ovome iz ovog teksta nalazim sebe - procitao sam i proucavao sve bitne vjerske knjige i do sad sam se prilicno uvjerio u to da o religijama znam puno vise od raznoraznih vjernika. Bilo je i slucajeva kad su me pitali u stilu "ako si agnostik, kojeg vraga gubis vrijeme na religije?". Odgovor je jasan: "zelim uciti i ono sto vama vase religije brane... hvala lijepo".

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 28, 2010 11:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Složit ću se i sa istraživanjem koje je provedeno, kao i sa aurelijanom, radi jednog prostog primjera koje ću navesti, a iz vlastitog, nikako tuđeg iskustva ili priče. Osoba sa kojom provodim puno radno vrijeme je zaista veliki vjernik, naravno, ne i fanatičan, ali kada se god dotaknemo teme o Bogu, Bibliji, svetim spisima ili sličnom, uvidim da je njeno poznavanje svega toga jako oskudno u odnosu na moje. Pazite, nisam ja preveliki vjernik, kako rekoh, niti ateista, nešto je ostalo još u meni nedefinisano, ali primjećujem da za mnoge stvari ona nema odgovor u odnosu na mene, i ne može ih pobiti, koliko god željela. Uglavnom, kao vjernik, mislim da bi trebala da zna mnogo više od mene koja to ipak u odnosu na nju nisam.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 29, 2010 12:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

A mozda si agnostik, Generacijo, jer ne mozes kao ateisti kategoricki tvrditi da Boga nema a opet niti cisto logicki razmisljajuci, biti tipican vjernik tipa velike vecine vjernika koji uniformno vjeruju na ovaj nacin: "moj nacin vjerovanja u Boga je jedini ispravan i zato su svi drugi krivovjerci i gorit ce u paklu.."

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 04, 2010 4:49 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

http://vukajlija.com/agnostik/202124
Umro sam od smeha.. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Ateisti & Bog Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  sledeća
Strana 13 od 14

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon