www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Treba li crkva imati povlasteni polozaj u drustvu?
Strana 1, 2, 3, 4, 5, 6  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  

Treba li crkva imati povlasteni polozaj u drustvu?
Da! Bez sumnje!
21%
 21%  [ 12 ]
Ne! Nikako.
68%
 68%  [ 39 ]
Ne znam...
10%
 10%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 57

Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 18, 2006 4:58 pm    Naslov poruke: Treba li crkva imati povlasteni polozaj u drustvu? Na vrh strane Na dno strane

Sto mislite - treba li crkva imati povlasteni polozaj u drustvu?

U nekim zemljama crkva ga ima a u nekima nema. Sto bi zeljeli da je u vasoj zemlji u kojoj zivite ili u kojoj ste se rodili?


Prilazem jedan prigodan text u vezi istog ali u Hrvatskoj (preuzeto s monitor.hr)

Sestre jednakosti

Žene za ukidanje privilegiranog položaja katoličke crkve u Hrvatskoj


Katolička crkva je u povlaštenom položaju u odnosu na druge vjerske zajednice, institucije i aktere civilnog društva, te podržava diskriminaciju žena i osoba homoseksualne orijentacije, tvrde u Ženskoj mreži. "Zahtijevamo otkazivanje bilateralnih sporazuma s Vatikanom koji daju privilegirani status Katoličkoj crkvi i dokidanje financiranja te crkve iz državnog proračuna, te uvođenje crkvenog poreza koji će vjernici uplaćivati prema slobodnom izboru". Ženska mreža traži potpuno povlačenje programa spolnog odgoja Teen star iz škola. Naime, taj program se na zahtjev roditelja i odobrenje Ministarstva školstva još uvijek provodi u nekim školama, a u Mreži smatraju da ako ga već neki žele pohađati, to trebaju činiti u prostorijama izvan škole



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Pedjanbg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 20 Jan 2006
Poruke: 229
Mesto: Novi Beograd

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 18, 2006 10:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Smatram da ne bi trebalo da ima povlascen polozaj. Zapravo, sama ideja mi deluje smesno. Na zalost, u mnogim zemljama crkva ima privilegije i povlastice kojima zaista ne vidim razlog.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 18, 2006 11:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dobra tema.Cini mi se dok je bilo manje vjerskih institucija bilo je daleko bolje.
Apsolutno sam protiv povlastenog polozaja vjerskih institucija na TV-u.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
zilika
Banovan!

Veštica sa bičem
Veštica sa bičem



Godine: 39

Datum registracije: 10 Nov 2004
Poruke: 19331
Mesto: na brdovitom balkanu,izmedju istoka i zapada,tamo gdje narod voli da puca i jedan drugog da napada..

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 19, 2006 10:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ma ta mi udruga zena lagano para zivce....misle da su najpametnije! Rolling Eyes

a polozaj crkve..hm....mislim da od crkve ne moze doci nista lose...

_________________
:macka: mos me pljuvat,slobodno pljuj...al pred mnom imas tremu,ja sam broj jedan za tebe pi*** ovdje u svemu
 
Bestija_NeOpravljiva
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 46

Datum registracije: 06 Apr 2005
Poruke: 188
Mesto: Banjaluka

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 19, 2006 5:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Smatram da crkva ne bi smjela biti povlastena.

zilika je napisao/la sledeće:
ma ta mi udruga zena lagano para zivce....misle da su najpametnije! Rolling Eyes

a polozaj crkve..hm....mislim da od crkve ne moze doci nista lose...

Krstaski ratovi, spaljivanje naucnika na lomaci, lov na vjestice...sve to je 'doslo od crkve', a nema dileme da je lose.
U novije vrijema crkveni stav protiv pomoci zenama koje imaju poteskoce pri zacecu, tacnije protiv toga da im se omoguci potpomognuta oplodnja.
Pedofilija i skrivanje iste...
Mnogo toga loseg poteklo je iz crkve.

_________________
Zivot na Zemlji je skup, ali barem ukljucuje besplatno putovanje oko Sunca.

Bigamija - jedna zena previse.
Monogamija - takodje.
 
Makro
Sudbina Pravi Greske
<b>Sudbina Pravi Greske</b>





Datum registracije: 01 Jul 2005
Poruke: 2090
Mesto: P!zd!land

australia.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 22, 2006 1:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bestija, al od cije Crkve???

Sve zavisi na koju Crvku mislimo.

Ne bih da ostavim pravi komentar, doce do prepucavanja Rolling Eyes Smile

_________________
Na pesku smo se videli, još ni gaće nismo imali.
Upi’kila si se na dodir moj, od tog trenutka ja sam samo tvoj!
_________________________________________
"Ko Crkvi Daje, Bogu Pozajmljuje, A Bog Nikom Duzan Ne Ostaje!"
 
thorn
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 30 Jul 2005
Poruke: 1031

usa.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 22, 2006 9:06 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

crkva moze imati privilegije......ali dozvoliti crkvi da se petlja u zivot gradjana......u zakon i pravo.......nametanje taksarenja......to je jako opasno......sto ljudi, sto cudi.......sto ljudi sto vera......vera treba da ima najprivilegovanije mesto u srcu vernika.......

_________________
originalan pisac nije onaj koga niko ne kopira.....vec onaj koga niko ne moze kopirati......

diplomata je onaj ko cetiri puta meri pre nego sto nista ne kaze........
 
Velja25
~ Sanjicin komšija ~
~ Sanjicin komšija ~



Godine: 37

Datum registracije: 20 Jan 2004
Poruke: 2594
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 22, 2006 12:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zavisi sta se podrazumeva pod te privlegije. Crkva, pre svega, treba da uziva postovanje svih gradjana, verovali onu u to ili ne, odredjena doza postvanja mora postojati.
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 22, 2006 1:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sve u granicama normale. Uopste ne mislim da, konkretno nasa SPC, uziva bilo kakve povlastice. Sta vise-mislim suprotno.
Ono sto je mene iznenadilo, je moc crkve ovde gde zivim. Ovde je crkva, skoro pa jaca od drzave. Ovde su pred i za vreme rata ljudi ostavljali masovno svoje posede crkvi, da ne bi Turci to uzeli, tako da je crkva bukvalno bogatija od drzave ovde. Sto oni na siroko koriste! Vecina vrha crkve im je olicenje nemorala, mnogo puta dokazano. Zato su i odvratili neke vernike od crkve, ne i od vere! Mei je to tuzno i zalosno. Rolling Eyes

_________________


 
budidobar
Upozorenja: 1 od 3

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 18 Avg 2004
Poruke: 3354

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 22, 2006 3:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

crkva u svakom sluchaju ima svoje mesto u jednom drushtvu. da li je ono posebno ili ne , zavisi od puno faktora. na primer : kultura tog drushtva...verovanje...istorija..puuno toga

_________________
....zelja je samo moja. da ne bude zabune..lepo vreme i dobro zezenje na sajtu.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 22, 2006 7:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

budidobar je napisao/la sledeće:
crkva u svakom sluchaju ima svoje mesto u jednom drushtvu. da li je ono posebno ili ne , zavisi od puno faktora. na primer : kultura tog drushtva...verovanje...istorija..puuno toga
Ona ionako ima vec poseban polozaj, pitanje je bilo treba li imati POVLASTEN polozaj. Ja definitivno mislim da NE! Nikad to nije na dobro izislo - meni to mirise na povratak u Srednji Vijek ili neku inacicu drustva kakvog danas imaju drzave poput Saudijske Arabije.
Jos od vremena Renesanse i Preporoda vidljivo je da su drustva u kojima crkva ima jak politicki utjecaj i povlasten polozaj bila nazadnija od onih koja su isla radije ka liberalizaciji drustva od klerikalizma i utjecaja crkvenih krugova.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
budidobar
Upozorenja: 1 od 3

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 18 Avg 2004
Poruke: 3354

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 23, 2006 12:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

a shta je to posebno ?povlashceno? shta je u tome loshe?

...naravno da je uvek povlashcena! tako i treba da bude , iz najprostijeg razloga shto se hrishcanski , muslimanski. itd....svetovi baziraju na verovanju.politike svih tih zemalja u korenu imaju svoju veru i najprirodnije je da je slede kroz svoju politikiu..manje ili vishe je odluchujuce(hvala bogu). dok je tako koliko-toliko ce vladati razum, ako ga ima, ima ga zahvaljujuci veri Exclamation

ps:da se razumemo . u svakom sluchaju tu iskljuchujem ekstremizam, fanatizam i sl. to nema veze sa religijom, ali je nazalost prisutno

_________________
....zelja je samo moja. da ne bude zabune..lepo vreme i dobro zezenje na sajtu.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Treba li crkva imati povlasteni polozaj u drustvu? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4, 5, 6  sledeća
Strana 1 od 6

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon