www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Jugonostalgija
Strana prethodna  1, 2, 3 ... , 18, 19, 20  sledeća
Pređite na stranu broj:  
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
Bobak_BL
* Domaci Lazov *
<b>* Domaci Lazov *</b>





Datum registracije: 06 Avg 2010
Poruke: 8210
Mesto: sta te briga...za moje mjesto...

hong_kong.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 11, 2010 1:42 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mogu'l i oni rodjeni ranih osamdesetih...da pogledaju... Mr. Green
nije valjda nesto sto mladji ispod cetrdeset godina ne smiju da vide... Mr. Green
salim se...

meni je bas zao sto se nisam rodio u sezdesetim godinama...
ma kad bolje razmislim sad bih im'o mnogo vise godina...i nije mi tol'ko zao...
ma nema veze...ja bih citav zivot zivio u onom vremenu...
da ima negdje jugoslavija...ja bih sutra otisao da zivim tamo gdje je ona...



_________________
S ljubavlju je isto
kao i sa sjenom...
ako za njom trcis,
dostici je neces nikada.
no samo joj okreni ledja,
ona ce te zauvijek slijediti....
Rolling Eyes
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 13, 2010 12:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bobak_BL je napisao/la sledeće:
mogu'l i oni rodjeni ranih osamdesetih...da pogledaju... Mr. Green
nije valjda nesto sto mladji ispod cetrdeset godina ne smiju da vide... Mr. Green
salim se...

meni je bas zao sto se nisam rodio u sezdesetim godinama...
ma kad bolje razmislim sad bih im'o mnogo vise godina...i nije mi tol'ko zao...
ma nema veze...ja bih citav zivot zivio u onom vremenu...
da ima negdje jugoslavija...ja bih sutra otisao da zivim tamo gdje je ona...


Rođena sam tih, šezdesetih godina i imala sam zaista prekrasno djetinjstvo, mladost, imala mnogo toga što oni poslije mene nikada neće imati, na žalost. I naravno da mi nedostaje Jugoslavija iz tog vremena. Ne kažem da nije imala svojih mana, nedostataka, propusta i onoga što nismo mogli da sagledamo ušuškani u mir i sigurnost kako vlastitog doma tako i ulice. I neću sada tvrditi kako mi ta ista Jugoslavija nije dala ništa. Lagala bih. Pljunula bih na ono sveto mog djetinjstva i mladosti. Generacija sam koja je na svojoj koži najbolje osjetila umiranje te iste Jugoslavije i sada, nakon toliko vremena, pitam se kako smo mogli ostati ljudi i svemu tome, a ostali smo. Ostali, jer je ono dobro iz Jugoslavije bilo usađeno u nama sa dostojanstvom koje se ne gubi tako lako. Da, zaboli ponekad pjesma Čolina, Balaševićeva...pa, ako ćemo biti iskreni čak i ona Brenina:"Živela Jugoslavija...." Zaboli i vrati sjećanja, drage ljude, nasmijana lica, druženja i putovanja širom zemlje bez viza, mržnje, ograničenja, granica...

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
*Princ*
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 46

Datum registracije: 30 Sep 2009
Poruke: 33
Mesto: PRELEPO U

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 13, 2010 12:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nisam jer ser veoma slabo secam tog vremena,a pamtim samo propadanje uz milosevica i njegovu vladavinu
 
škorpijica
~ noćna mora mnogih ~
<font color='blue'><b>~ noćna mora mnogih ~</b></font>





Datum registracije: 07 Sep 2004
Poruke: 59506
Mesto: ....tamo gde Dunav ljubi nebo...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 13, 2010 1:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

*Princ* - politika je na ovom forumu zabranjena, tako da bih te molila da je izbegavas Wink

_________________

"...dvoje ljudi koji su se voleli ne mogu biti prijatelji, jer se svaki susret svodi na previše tajanstvenih pogleda, da bi se prestali nadati..."
"Znas, crne rupe nastaju kada se um ubrza do beskonacnosti, ali u negativnom smislu, tako da u njima nema nicega. Nema prostora. Vremena. Nema drugih ljudi. Nema cak ni tebe. U crnim rupama mozes lepo da se zezas. Lebdis iznad zemlje. Slusas rock'n'roll. Dozivas kisu ili maznes neku lepu ribu. Samo je bezveze kad se probudis."
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 29, 2010 2:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zašto se ne smijemo sjećati Jugoslavije?

Jugoslavija se raspala kao politička činjenica, ali ona u kulturnom smislu još uvijek živi što pokazuje, kao i osobna povijest da je ubijanje jugoslavenskog identiteta zapravo bio uzaludan posao.


Pitanje identiteta jedno je od ključnih na prostoru zemalja bivše Jugoslavije. U izgradnji novih, zbog kojih su se ubijali „drugačiji“ od sebe, tijekom 20 godina gurnut je u ćošak zapravo onaj identitet koji svi rođeni do 1990. godine nose u sebi –jugoslavenstvo. Koliko se snažno radilo na izgradnji novih identiteta, s istom jačinom ubijao se zapravo taj osnovni, rođenjem i jednim dijelom života dobijeni identitet Jugoslavena. Trebala su proći dva desetljeća da se napravi predstava a zatim i javno otvoreno razgovara na temu jugoslavenstva u nama. O tome i mnogim drugim pitanjima razgovarali su režiser Želimir Žilnik, glumica Mirjana Karanović i pisci Ante Tomić, Miljenko Jergović i Muharem Bazdulj na tribini „Rođeni u YU“ koja je održana u srijedu, 27. listopada u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu. Voditelj je bio novinar i kritičar Teofil Pančić.

Jugoslavija je, prema Želimiru Žilniku, koncept vezan na osjećaje porobljenih južnih Slavena i lirskog razdoblja. “Ovaj kozmopolitski koncept stvoren je kasno, poslije Prvog svjetskog rata, a funkcionirao je samo ukoliko je tu vrstu svog kozmopolitizma uspjevao i održati. Čim bi prevladao tribalizam koncept bi se uzdrmao“, pojasnio je Žilnik. On današnju stigmatizaciju Titove Jugoslavije vidi kao nešto slično stigmatizaciji Kraljevine u vrijeme od 1945. do 1990. godine.


„Ovdje je došlo do nečega što bi se moglo opisati kao „obojstvo oca“. Mi tog pokojnika nismo mogli sahraniti jer su se ubojice naselile u kuću tog mrtvaca i počeli raditi na najsurovijoj tehnici zaboravljanja. Što su bile devedesete – lov na mladiće od 18 godina kako bi ih se poslalo u rat protiv te ideje zajedničkog života. Kad pogledate sredstva javnog informiranja, to su bila vrela iz kojih je izbijala mržnja“, rekao je redatelj koji je u vrijeme Titove Jugoslavije zbog svojih kritičkih osvrta na režim morao napustiti zemlju. Međutim, iz današnje perspektive, kaže da se ne srami javno reći da je bio dio jugoslavenskog miljea.


Nova klasa ratnih profitera

„Jedna stvar je ostala tabuizirana; u niti jednoj od novonastalih država se zapravo niti spominje a niti ne analizira činjenica osjećajnih aspekata prema Jugoslaviji. Isto tako, nitko ne govori o novoj klasnoj podjeli koja je proizvela nove pljačkaške vladajuće klase koje se u svim republikama sastoje od ratnih profitera, ratnika i ratnih bubnjara. Njoj je mnogo stalo do toga da i dalje drži tabuiziranim ono što je u Jugoslaviji kao ideji i konceptu bio potencijal u jednom procesu i realizaciji. To je bio koncept da su naši gospodarski subjekti imali pravo da u odnosu na svoju kreativnost i vrijednost razvijaju proizvodnju, tako da je tijekom razdoblja samoupravljanja kao jednog važnog dijela socijalističkog koncepta došlo do izuzetnog rasta Jugoslavije. Sve ove priče da je Jugoslavija ostavljena u ogromnim dugovima su smiješne kada pomislimo da zapravo svaka pojedinačna nova država ima više dugova od Jugoslavije. Osim toga, nove elite su prodale društvena bogatstva. S jedne strane ovakve stvari se ne spominju no s druge strane postoji stigmatizacija antifašizma, rehabilitacija fašističkih kvislinga. To sve ima za cilj kompromitirati jedinu stvar s kojom bismo svi mi s ponosom mogli govoriti da smo činili dio ove zemlje. Sramota je da se šutjelo kada se Vukovar rušio, no sramota je i što se šuti nad činjenicom da je nemoguće danas ući u EU s rehabilitacijom fašističkog kvislinštva. To je nemoguće“.

Povod za tribinu je predstava Dine Mustafića „Rođeni u YU“ koja je nedavno premijerno izvedena na velikoj sceni Jugoslavenskog dramskog kazališta. Crtica iz predstave koju su svi mediji prenijeli je trenutak kada je intonirana himna „Hej Slaveni“ na koju je najprije ustao jedan gledatelj da bi uskoro nakon njega ustao i ostatak publike i na nogama odslušao himnu bivše SFRJ. Jedna od glumica koja igra u predstavi je Mirjana Karanović.

„Bila sam užasno odbojna prema ideji predstave, a onda sam iz ljutnje dok sam objašnjavala da ne želim pričati o Jugoslaviji, počela plakati. Zvala sam redatelja kako bih mu rekla da ne želim sudjelovati u predstavi, ali sam shvatila da to ipak moram ukoliko u svojoj glavi želim završiti s tom pričom. Shvatila sam koliko ja i ne samo ja nego svi mi koji smo živjeli u toj zemlji zapravo jako malo o njoj govorimo a i ono što se govori dio je nekog sentimentalnog sjećanje na lijepo vrijeme. S druge strane stoji ta strašno negativna konotacija značenja Jugoslavije kao tamnice naroda. U tom kontekstu biti jugo-nostalgičar je nešto loše, strašno sramotno... U pojam Jugoslavije se uguralo sve i svašta, od politike do nekih proizvoda pop kulture. Za većinu naroda izvan Srbije biti Jugoslaven znači biti srbofil, jer je Slobodan Milošević u svom pohodu na vlast sveo pojam Jugoslavije na „svi Srbi u jednoj državi“ pa mu je cijela ideja poslužila da uvjeri ljude u ispravnost njihovog pridruživanja vojskama u obranu njegovih ciljeva“, rekla je Karanović.


Trenutak dugog oproštaja

Muharem Bazdulj se osvrnuo upravo na dio priče o sentimentalnom osjećaju kada se spomene Jugoslavija, napominjući da ona nije proizvod komunističkog vremena kako se često želi predstaviti.

„Svi koji smo rođeni u Jugoslaviji prilazimo toj činjenici na način na koji u holivudskim filmovima na prvom sastanku anonimnih alkoholičara se ljudi predstave i kažu „ja sam taj i taj i ja sam alkoholičar“. To je politička priča. Situacija u BiH je vrlo jednostavna. Raspad Jugoslavije sa sobom je odnio 130.000 smrtno stradalih, najveći broj zločina dogodio se u toj zemlji. Ljudi ovdje gaje osjećaje nostalgije zbog vremena kada su imali besplatne fakultete, zdravstvo .... Međutim, ne shvaćaju ili ne žele shvatiti povezanost između te dvije stvari. Postoji taj trenutak dugog oproštaja. Pojam Jugoslavija se spominje po prvi put sredinom 19. stoljeća a trebalo proći 60 godina da to postane političkom činjenicom. Možda će trebati još 60 godina da se takoreći „ovaj mrtvac ohladi“, kaže Bazdulj.

Njegovo mišljenje dijeli i pisac Ante Tomić koji je ukratko rekao da je to bilo divno vrijeme, ali da ga nema i da se treba baviti novim, drugim važnijim pitanjima.

„Zazirem od ove teme iako to kod mene nije političke prirode. Imam 40 godina, točno pola svog života sam proveo u Jugoslaviji, pola života sam bez nje, a ja nekako čitavo vrijeme pokušavam biti aktualan. Osjećam se kao iseljenik, to nije više mjesto u kojem živim i nekako se bojim da ne postanem kao i svaki iseljenik, naporan sa svojim pričama o prošlosti, u ovom slučaju o Jugoslaviji. Osim toga, mi danas živimo s novim izazovima, svijet je postao strašan i mislim da imamo važnijih stvari. Kad govorimo o ovome strašnom svijetu u kojem je nestalo solidarnosti u kojem se prema radnicima odnosi kao prema psima, opet mi je korisno to iskustvo Jugoslavije jer nas je socijalizam naučio solidarnosti, zajedništvu. Zapravo, kad pomislim unatrag, mislim kako je zapravo tih 50 godina te zemlje bilo zapravo jedno herojsko vrijeme. Danas se baš „srozavamo“, gubimo i solidarnost i ljudske vrijednosti i tu priču o nečemu što je zajedničko“.

Da li smo se u stanju sjećati?

Pitanje Jugoslavije u svima nama je zapravo pitanje prava na sjećanje, kojeg su svim svojim stanovnicima nove političke elite u državama ukinule. Prema Miljenku Jergoviću, činjenica da je ukinuto pravo sjećanja je zapravo strašna.

„Mi smo doživjeli jednu vrlo agresivnu psihoterapiju koja je trajala od dolaska Slobodana Miloševića na vlast pa sve do pada Srebrenice, koja se na različite načine odvijala u različitim dijelovima Jugoslavije a njezin cilj je bio da svoja stvarna sjećanja, kakva god ona bila, koja su vezana za prostore bivše SFRJ zamijenimo nekim novim, fantomskim, kolektivnim, nacionalnim osjećajima. Ta psihoterapija je uspjela. Jako teško ćete od ljudi uspjeti dobiti njihova stvarna sjećanja. Neprestano dobijate kolektivne stereotipe, nitko se zapravo ničega ne sjeća, i svi kad govore o sjećanjima, govore u tim fantomskim, kolektivnim kodovima. Pri tome je svejedno da li je riječ o onim pozitivnim ili negativnim. Mi se zapravo više nismo u stanju sjećati. To je jako loše“.

Tijekom dva sata razgovora razmjenjena su osobna sjećanja, publika i sudionici tribine podsjetili su se na korijene ideje južnog slavenstva, bez patetike i burnih emocija. Zaključak, ukoliko ga u ovako opsežnoj temi može biti nakon dva sata razgovora, bio bi da su zapravo svi pokušaji uspostavljanja novog identiteta bili uzaludni. Mirjana Karanović je na kraju zamolila za dopuštenje da joj „smije biti žao što te zemlje nema i da je zbog toga ne optužuju“, dok je Jergović samo dodao da se Jugoslavija raspala kao politički subjekt, ali da na svim ostalim osnovama ona zapravo postoji.

„Jugoslavija je nestala kao državno politička činjenica, kao što je ukinuta i služba društvenog knjigovodstva u većem dijelu zemlje, pa sad umjesto osobnih iskaznica se jedno vrijeme moraju uza sebe nositi putovnice. Dakle, to je političko stanje stvari. Međutim, ono na čemu je Jugoslavija bila stvorena, a to je prostor nekog kulturnog identiteta i sličnih povijesnih i predpovijesnih iskustava , to je ostalo isto i to zapravo sve više i više opet funkcionira. SFRJ se u kulturnom smislu ne samo da nije raspala, nego se niti ne može raspasti čak ni uz pomoć najgoreg nacionalizma. Što je ostalo? Ostalo je svakome ono što mu je u duhovnom, moralnom i puno manje materijalnom smislu prethodno i pripadalo“ zaključio je Jergović i dodao da se jedino nivo prosvjećenosti drastično srozao.

Autor: Žarka Radoja

Odg.ured: Ž.Telišman

Izvor: Deutsche Welle

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 29, 2010 3:52 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Zašto se ne smijemo sjećati Jugoslavije?


Biti kratak uvijek je efektnije i uvijek više rečeno, zapetljamo se u riječi velikih ljudi, razmišljamo o njima, važemo ih, osporavamo, dokazujemo.... Ja se smijem sjećati i želim sjećati Jugoslavije, zašto ne bih smjela? Zabranjeno je, loše, izazivam možda zlo svojim uspomenama? Ne.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Raf
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 75

Datum registracije: 01 Jul 2004
Poruke: 5989
Mesto: Stepojevac , Srbija

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 23, 2011 1:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mr. Bond je napisao/la sledeće:
E ... radite sta god hocete. Dizem ruke od rasprave. Do skoro ovo je bio forum za sve ljude sa prostora SFRJ i svi smo bili ravnopravni. Necu dozvoliti omalovazavanje Srbije i pominjanje njenih terotorija u istom rangu sa suverenim drzavama po cenu bana, upozorenja ... meni svejedno!

P.S. ovde vishe ne zalazim.


Dugo sam pratio ovu temu , ne zalazeci u nikakve rasprave sa bilo kime , ono namerno citirah sa opaskom da je i bilo krajnje vreme da to ucinis , s'obzirom da nisi dorastao bilo kakvoj raspravi o temi koju si nabildovao iz knjiga , za razliku od onih , koji su bili deo svega toga .

Sit sam svih onih koji istoriju pisu od svog nastanka pa na dalje , bacajuci pod noge sve ono sto se pre njih zbilo , okrivljujuci za svoje propuste i frustacije sve ostale . Svi su krivi sem mene , i niko ne valja sem mene .

Tu i jeste problem onih koji nam danas kreiraju ovu zemlju nedodjiju .

Izvinjavam se svima onima koji su se u svemu ovome nasli , ali , nisam mogao cutati kao mulac , a ne reci ono sto osecam .

Zivi vi meni i zdravi bili .

_________________
Ako kazes neku tajnu svom prijatelju, vodi racuna da i on ima svog prijatelja.
 
barkos 77
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 17 Avg 2009
Poruke: 46

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 12, 2011 6:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Мени је сасвим у реду што се старији људи са сетом сећају тих времена, и што износе своје мишљење о тој држави, и животу у њој, али не могу да схватим неке припаднике моје генерације и млађе( рођен сам 1991. године), који се понашају попут Титових пионира. Нису живели у том времену, али се понашају као највећи Југословени и продају неке приче како се живело, како је све било лепо, и све знају, а тада нису ни били рођени.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 13, 2011 1:26 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zezancija na temu Smile

Sve je isto...


_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Raf
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 75

Datum registracije: 01 Jul 2004
Poruke: 5989
Mesto: Stepojevac , Srbija

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 19, 2011 10:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovo necu ni komentarisati , jer ona to ne zasluzuje . Samo cu reci da je kad je onaj , kome se sprda umro , imala samo cetiri godine .

_________________
Ako kazes neku tajnu svom prijatelju, vodi racuna da i on ima svog prijatelja.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 24, 2011 3:05 am    Naslov poruke: Tri put sam... Na vrh strane Na dno strane

Raf je napisao/la sledeće:
Ovo necu ni komentarisati , jer ona to ne zasluzuje . Samo cu reci da je kad je onaj , kome se sprda umro , imala samo cetiri godine .


Dobro, Raf, to je bila vise zezancija Smile

Sad nesto ozbiljnije...

Tri put sam...


_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 24, 2011 7:17 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Otkad ovo nisam čula, gotovo da sam i zaboravila. Very Happy Crying or Very sad
Doduše, vidjela sam ga jednom samo i učestvovala u jednom od poslednjih Beogradskih sletova za Dan mladosti, te je godine izabran između ostalih i moj grad i moj razred kao jedan od najboljih pa smo imali priliku vidjeti i učestvovati u svoj toj organizaciji i ne mogu reći da se tih deset dana priprema u Beogradu, skupa sa svom omladinom iz svih gradova bivše Jugoslavije, ne sjećam sada sa nekom radošću, pa...mogla bih to nazvati i ponosom, na što bi mnogi mogli negativno da odreaguju, no tog se osjećaja ne stidim, zaista. To svo druženje, svakodnevni treninzi na stadionu bili su za nas veličanstven, gotovo nestvaran događaj. I ne vidim, ali zaista, razlog da se tog vremena stidim, da ga pobijam i da svoje prijatelje iz tadašnjih vremena posmatram u drugačijem svjetlu ili ne daj Bože nacionalnoj mržnji. Nisam tome učena ni tada, ni kasnije kada ga više nije bilo. Ni onda kada se raspala stara Jugoslavija.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Jugonostalgija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3 ... , 18, 19, 20  sledeća
Strana 19 od 20

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon