www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Zdravlje i voda (u boci ili iz slavine?)
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Zdravlje ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 11, 2007 9:24 am    Naslov poruke: Zdravlje i voda (u boci ili iz slavine?) Na vrh strane Na dno strane

Sto mislite o tvrdnji da je voda iz boce zdravija od one iz slavine?

Evo i prigodnih clanaka:

------------

Prošle godine Amerikanci su kupili više od 30 milijardi boca vode, oko 100 po stanovniku, a 80 posto plastičnih ambalaža završilo je na deponijima. Ako bi se te plastične boce posložile u niz, 150 puta bi opasale planet. Kako plastici treba preko 400 godina da se razgradi, u SAD-u je nedavno pokrenuta još jedna velika kampanja koja promiče uporabu vode iz slavine za piće. Stručnjaci također upozoravaju kako je široko rasprostranjena predodžba da je buteljirana voda bolja od one iz slavine u većini slučajeva jednostavno netočna.

---------------------

Treba piti vodu iz slavine
Stručnjaci kažu da je široko rasprostranjena predodžba da je buteljirana voda bolja od one iz slavine jednostavno netočna, a u prilog vodi iz slavine idu i podaci o količini goriva potrošenog za prijevoz vode u bocama

IGOR ČATIĆ

Treba piti vodu iz slavine a ne iz boce, ako je to ikako moguće. Nedavno sam se javno požalio što Hrvatska nema tehnologijsko glasilo (Vjesnik, 22. lipnja). Glasilo u kojem bi se o tehničkih temama pisalo opširnije i pluriperspektivno, dakle sa što više motrišta. Pojednostavljeno, s gospodarskoga, osobito društvenoga, ali i humanističkoga. Pa tako i o uvodnoj tvrdnji.
Određeni broj novosti u naša sredstva javnog priopćavanja stiže putem prilagodbe informacija koje izvorno objavljuje Glas Amerike i dostavljaju se korisnicima, u pravilu, u dobrom prijevodu. Jedna takva vijest naslovljena »Voda za piće - iz slavine ili iz boce?«, objavljena je 23. srpnja. Valja citirati dio tog teksta. »New York se pridružio rastućem broju američkih gradova koji pozivaju svoje građane da ne kupuju vodu u plastičnim bocama. Nedavno pokrenuta kampanja promiče uporabu vode iz slavine za piće. Stručnjaci za okoliš kažu da problem nije u vodi, već u plastičnim bocama u kojima se ona prodaje. Prošle godine Amerikanci su kupili više od 30 milijardi boca vode, dakle oko 100 po stanovniku. Oko 80 posto ispražnjenih boca završilo je na deponijima.
Ako bi se posložile u niz, te bi plastične boce 150 puta opasale planet. Budući da se ta plastika ne razgrađuje, to je ponukalo grad Salt Lake City na zabranu buteljirane vode na nedavno održanom jazz festivalu na otvorenom. Gradonačelnik Rocky Anderson naziva takvu vodu marketinškom prijevarom i odbija trošiti javna sredstva za nju. Umjesto toga na gradski je trošak služena ohlađena voda iz vodovoda u čašama koje se daju reciklirati. Mi se moramo riješiti tih za okoliš katastrofalno štetnih navika koje smo stekli i vratiti se uporabi vode iz slavine za piće, kaže Anderson.
Stručnjaci kažu da je široko rasprostranjena predodžba da je buteljirana voda bolja od one iz slavine jednostavno netočna. Stručnjaci navode još jedan razlog za promjenu, a to je količina goriva potrošenog za prijevoz vode u bocama. No zagovornici zaštite okoliša kažu da ako se želi sačuvati svijet, kako bi izgledao čisto kao na slikama na bocama, onda je najbolje smanjiti potrošnju buteljirane vode.«
Bila bi sreća da se taj tekst u dostavljenom obliku ne objavi u Hrvatskoj. To je tipičan primjer manipulacija svake vrste. Kako i u Hrvatskoj raste broj prodanih primjeraka buteljirane vode, koja je skuplja od mlijeka i benzina, treba napisati nekoliko riječi s tehnologijskog motrišta.
Ispravna je odluka New Yorka da se pridruži rastućem broju američkih gradova koji pozivaju svoje građane da ne kupuju izvorsku vodu u bocama, već preporuča uporabu vode iz slavine za piće. To vrijedi i za Hrvatsku. Ali treba razlikovati pojedine vode iz slavine. Nemaju svi sreću da mogu piti svoju vodu iz slavine poput Zagreba ili otoka Cresa. Pa ako se već dijele plave zastave za čisto more, mogle bi se podijeliti i onim područjima koja imaju zdravu pitku vodu iz slavine. Hrvatska bi bila preplavljena takvim zastavama, pa bi se jače mogla usmjeriti prema izvozu svoje vode.
Iz izvornog teksta ispustio sam riječ plastičnim bocama iz dva razloga. Treba piti vodu iz slavine, a ne iz boca, svejedno jesu li plastične ili staklene, koje su još gore. Zašto to ispuštanje? Radi se o PET bocama koje se mogu reciklirati, recikliraju se uspješno i u Hrvatskoj, a i poslije duljeg vremena se razgrađuju. Prema tome je neistinita tvrdnja gradonačelnika Salt Lake City da se ta plastika ne razgrađuje.
Rečeno je da su staklenke lošije od plastenki. Zašto? Ispravno, stručnjaci navode još jedan razlog za promjenu, a to je količina goriva potrošenog za prijevoz vode u bocama. Za istu količinu vode staklene boce su bitno teže i traže više goriva. Zato su krajem sedamdesetih godina prošlog stoljeća i razvijene PET boce, ali ne za buteljiranje vode, već gazirane napitke ili sada mlijeka.
Osim toga, ako 80 posto takvih plastenki završi na odlagalištima, to govori o neorganiziranosti sustava njihova zbrinjavanja u američkim gradovima. Neka dođu po savjet u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, pa će ih naučiti kako se to rješava. U nas više gotovo i ne možete naći PET bocu izvan sustava sakupljanja.
Još jedan primjer manipulacije. Kada stručnjaci upozoravaju da npr. voda iz Francuske mora prevaliti više od osam tisuća kilometara da bi bila na policama dućana u Chicagu, onda predsjednik Međunarodne udruge proizvođača buteljirane vode Joseph Doss kaže da je njihova industrija nezasluženo uzeta na zub.
»Svaki napor za reduciranje ambalaže treba biti fokusiran na cjelokupno potrošačko tržište, a ne samo na buteljiranu vodu«, kaže Doss i predlaže uvođenje plastike utemeljene na kukuruzu koja je ekološki prihvatljivija. Pridodao je da neke tvrtke također izdvajaju dio svojih prihoda za potpomaganje projekata u zemljama u razvoju vezanih za vodu.
U Vjesniku smo obrazložili dva razloga zašto je biorazgradiva ambalaža lošija (»Svima trebaju glasovi i potpora "zelenih"«, Vjesnik 7. ožujka 2007.). U međuvremenu je taj članak u engleskoj inačici preuzeo jedan slovački stručni časopis. A dokazi o štetnosti uporabe kukuruza za proizvodnju biogoriva i bioambalaže množe se sve ubrzanije.
Zato pijmo vodu iz slavine, ako nam je žele donijeti konobari. To je sve rjeđe, pa i kada naručite kavu.
Autor je umirovljeni redoviti profesor na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagreb


vjesnik.hr



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
chrome8
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 05 Avg 2007
Poruke: 22
Mesto: beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 11, 2007 8:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Isto kao i kod dijete. Kada izbacis nesto iz ishrane, one korisne sastojke moras nadoknaditi na drugi nacin... Malo ko o tome razmislja. Lepo pise sta sve ima u onoj flasiranoj vodi... ali nema nesto sto ima u gradskoj - a to je fluor koji je neophodan za zube... Zivela cesmovaca!

_________________
Don't want to step on any hairy toes!
 
:LOL:
>bitchy witch<
<b>>bitchy witch<</b>



Godine: 37

Datum registracije: 18 Jan 2007
Poruke: 2107

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 16, 2007 2:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ipak vise volim da popijem gutljaj-dva flasirane vode. ukusnija je Mr. Green mozda tripujem a je zdravija, ali bar nema taj cudan miris i nema kilo hlora u njoj i..
nisam sigurna u ispravnost vode uopste Twisted Evil
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 31, 2007 3:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mi u kuhinji imamo sistem za filtriranje vode, ali ja tu vodu nisam u stanju piti...meni ima ukus kisnice i ne pijem je ma koliko ona bila zdrava...flasiranu vodu pijem iskljucivo kad sam van kuce inace se drzim dobre, stare cesmuse Wink

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
vlado smeker
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 15 Jan 2007
Poruke: 184

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 05, 2007 10:44 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sve zavisi ljudi, svi znamo da je zemljiste zatrovano, i kao takvo ono truje i vodu, sto dalje implicira da je u nekim krajevima vodu iz cesme nemoguce piti, jer nije zdrava! Tako da nam samo ostaje da pjemo kupovnu! Exclamation Wink

_________________
Poznavati sebe, nije samo istina... Istina je nesto mnogo bolnije, teze, jace, okutnije.... Poznavati sebe zanaci doziveti sve to... by Vlado
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 05, 2007 1:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mislim da se samo kod nas pije voda iz cesme, svuda u inostranstvu ljudi kupuju vodu u flasi

skoro, vodoinstalater je nesto popravljao kod nas, i sredjivao cesmu, vadio nesto, cackao i na kraju mi pokazao cev koja je toliko bila prljava da je to bilo strasno i rekao mi je: e kroz ovo proazi voda koju pijemo


uzas Rolling Eyes

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
jerotije
rank
<b>rank</b>



Godine: 41

Datum registracije: 13 Mar 2005
Poruke: 5676

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 11, 2007 10:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja vec nekoliko godina nisam popio vodu sa cesme u Beogradu. Sve pijem iz flase. A to sam poceo kada mi je jednom isparila sva voda za caj, a na dnu i po zidovima posude ostao zeleni talog. A jos kad sam bio u Makisu na vodovodu... ljudi, pa ono je strasno!!! Mad
Nemojte tamo da idete! Mad Mad
 
uros85
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 10 Jan 2007
Poruke: 7

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 19, 2007 2:32 pm    Naslov poruke: Re: Zdravlje i voda (u boci ili iz slavine?) Na vrh strane Na dno strane

Ja ne volim vodu da pijem,ali i kad se odlucim da je popijem to je iskljucivo flasirana.
 
yeki
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član





Datum registracije: 12 Feb 2003
Poruke: 597
Mesto: beograd

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 01, 2007 12:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Najcesce flasiranu, ali kad je nema onda moze i iz cesme.

_________________
Strip smile
Lose cool
Bleed the day
And break the rule
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 01, 2007 11:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hm... ja vodu pijem sa cesme, a flasiranu samo kada nema cesme u blizini...
Kraljevo ima ogroman problem sa kvalitetom pijace vode. Voda se doprema iz Ibra i veoma lose preradjuje... A u Ibru sta nema...
So je najgore u celoj prici... Kraljevo pluta na vodi koliko je ima... pored reka Ibar, Zapadna Morava, Ribnica, tu je i gomila manjih reka i potoka... u planu je godinama da se preusmeri vodosnabdevanje na te manje reke... voda sa tih reka uglavnom potice sa obliznjih planina... znaci, voda je u startu mnogo kvalitetnije nego ova koju sad pijemo...

U principu, ni za flasiranu vodu nemam bas neko pozitivno misljenje... verujem da je voda k'o voda cista iz drava (tamo gde se uzima), ali me brine proces punjenja... mislim da sama proizvodnja ne zadovoljava sve standarde...

toliko vode u Srbiji, i to ciste i zdrave.... a mi pijemo najgoru.

_________________
Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi.
Michelangelo Buonarotti
 
vesticca
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 11 Okt 2007
Poruke: 61
Mesto: Subotica

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 19, 2007 5:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nebi rekla da se trebamo previše opterećivati koja je voda zdravija ili ukusnije, a da ne govorim o ceni, ne živimo u zabludi da ista što kupujemo je uopšte i zdravije, bolje ili kvalitetnije, a tek ambalaža može da zavara...česmuša je ipak uvek pri ruci Smile
Samo opusteno i onako je sve oko nas samo navika i borba za opstanak, ostalo je igra!
Razz
 
baja021
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 03 Okt 2007
Poruke: 2

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 07, 2007 5:16 pm    Naslov poruke: Nemam dileme Na vrh strane Na dno strane

Iskkljucivo pijem iz slavine, doduse imam filter na slavini tako da mi je to resenje. Strasna stvar...Filter za vodu
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Zdravlje ~ -> Zdravlje i voda (u boci ili iz slavine?) Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon