www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Kosovo 1389-1989, Zemlja Zivih
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~
::  
Autor Poruka
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 4:41 pm    Naslov poruke: Kosovo 1389-1989, Zemlja Zivih Na vrh strane Na dno strane

PISMA SRPSKIH KONZULA 19-20 VEK:
Konzul Branislav Nusic


Konzul Branislav Nusic
Pristina, 20.novembra 1894.godine

Konsulat Kraljevine Srbije u Pristini
Pov,no 127.
20.novembra 1894.godine
Pristina

Gospodine M.Bogicevicu,ministru inostranih dela u Beogradu

Gospodine ministre,

Zulumi su na Kosovu svakog dana sve gori i gori i sve nesnosniji.Raseljavanje srpskog zivlja sve jace raste.Raseljavaju se sad vec i stanovnici varosi.

Pre cetiri dana desio se u Gilanu slucaj koji zadivljuje drskoscu,a koji ujedno svedoci koliko su vlasti ravnodusne prema svima ovim zulumima.

Arnautin Sali caus oteo jednome Srbinu zenu i vukao je po planini,terajuci je silom da se poturci.Po zakonu morao je dovesti u Gilane u ucumat da pred kajmakom i svestenikom izjavi,da hoce da se turci.Dosli su bili i njen otac Stanko iz sela Vitine i majka joj. Ona je izjavila da nece da se turci i onda je Salim caus u sred ucumata,gde je bilo puno sveta i zaptija,potegao pusku i ubio najpre oca pa onda majku zeninu.Za tim je mirno iz gornjeg sprata iz ucumata sisao,uzjahao konja i otisao.Niko ga nije dirao i danas jos nije uhvacen.Ovolika drskost od strane razbojnika i ovolika ravnodusnost od strane vlasti,koja propusta razbojnika da se skloni,dovela je stanovnistvo u veliku uzrujanost i oseca se sada jak pokret za iseljavanje.

Ocekuje se,da mozda,sutra i sam valija dodje ovamo,jer je stanje u opste u Pristini i Sandjaku vrlo rastrojeno i svakog dana ocekuje se samo kakav opsirniji dogadjaj,koji vlasti kao da vec predvidjaju.

O svemu sto se bude desilo imacu cast izvestiti vas Izvolite,gospodine ministre,primiti uverenje o mome odlicnome postovanju.

Konsul, Branislav Nusic



_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 4:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Konzul Branislav Nusic
Pristina, 30.marta 1895.godine

Konsulat Kraljevine Srbije u Pristini
pov.no.33.
30.marta 1895.godine
Pristina

Gospodinu M.Bogicevicu,ministru inostranih dela u Beogradu

Gospodine ministre,

Osim mnogih arnautskih zulumcara i ajduka,od kojih pati nas narod u gilanskom srezu,tu je i jedan begunac iz Srbije,ajduk Manasije Dinovic,koji se ourtacio sa Ertemom Vrabijom,Suljom Zekinim i Ajrinom od Laba i ajnukuje i ucenjuje Srbe,kao najgori arnautski ajduk.Manasije je iz sela Negosavlja,sreza jablanickog,okruga toplickog,gde mu i sad otac zivi i to sa novcem,koji mu sin-ajduk salje.Silna su zla koja je Manasije sa svojom cetom od sest drugova dosad pocinio u gilanskom srezu.No zalosno je to,sto Manasija,kada ga pojuri turska vlast,bega natrag u Srbiju i tamo ga zasticavaju cak i nasi pogranicni strazari i skriva ga zajedno sa Suljom,Etemom i Ajrizom po karaulama.Narocito cine to buljubase na Svircima i na ostalim karaulama duz jablanickog sreza.

Posto je Manasije zbog izvesnih krivica pobegao iz Srbije,to bi bila zgodna prilika da se on domami na karaulu Svirce ili drugu i tu uhapsi,te bi mu se moglo suditi,a ujedno bi time bio uklonjen i iz ovih krajeva.

Cast mi je moliti vas za hitna poverljiva naredjenja u ovome pravcu. Izvolite gospodine ministre primiti uverenje o mome odlicnome postovanju.

V.konsul, Branislav Nusic

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 4:44 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Konzul Branislav Nusic
20.novembra 1895.god.

Konsulat Kraljevine Srbije
U Pristini Pristina,20.novembra 1895.god.
Pov.no 104.

Gospodinu Gospodinu Stojanu Novakovicu,predsedniku Ministarskog saveta, ministru inostranih dela,itd.itd.itd. Beograd

Gospodine ministre,

Medju ovdasnjim Arnautima u nahiji i u varosi vlada groznicava uzbudjenost.Kakvi sve glasovi dopiru do njih iz Carigrada ili Soluna,nije mi poznato.Oni su strasno zabrinuti i neprestano se po dzamijama dogovaraju.Posle takvih dogovora pojedini,koji medju Srbima imaju svoje prijatelje i poznanike preporucuju ovima prijateljski,da se cuvaju.Na jednom od takvih dogovora vodjena je rec i o tome,kako bi trebalo ubiti mene,protu ovdasnjeg i jos sedam ili osam lica.Pojedinci su mi vec preporucivali,da se cuvam.I jedna afera,koja se skoro desila,pokazace najbolje strah Turaka.Pre dve-tri nedelje isao sam ulicom sa zenom i,u jedan mah izadje jedan hodja na sred ulice i prepreci mi put,sav usplahiren,krvavih ociju i nadrazenih zivaca.On mi uzviknu:"Od tebe cemo poceti da koljemo!"Carsija kao da je ocekivala da za ovim odmah ima da pocne stogod,pozatvarala je odmah ducane i-ja verujem da nisam bio sa zenom,da bi zaista tom prilikom i bilo cega.Razume se,sutra dan,kao sto obicno Turci cine,proglasili su da je taj hodja lud,To je i vlast prihvatila,pa ga je pritvorila,a posle cetiri dana pustila,te je tu skoro i po drugi put izazivao me na sred ulice.Medjutim saznajem,da je on upucen da to cini ne bi li se kakav skandal izazvao.

U opste Turci su prema Srbima tako ponasaju,da se valja bojati skorih,vrlo nepovoljnih dogadjaja.Tu skoro su se u dzamiji zaklinjali,da prekinu sve veze sa Srbima,da onoga,koji samo razgovara sa Srbinom,smatraju kao izdajicu i djaura.Posle te zakletve niko u konsulat ne sme da dodje i sam terdzuman mutesarifski,koji je imao posla,morao je da se sakrije i zamece trag,dok je usao u Konsulat; niko od Turaka ne svraca u ducan Srbinu niti mu uspet rec progovori.Zato sto terdzuman pasin predaje u srpskoj skoli turski jezik,nazivaju ga djaurom i tu skoro deca iz turskih skola poceli su da ga kamenjaju.

U opste je stanje takvo,da svaki dan,koji prodje,ja brojim u dobivene dane i od nekoliko dana vec se resavam da sklonim moju porodicu u Srbiju.

To stanje pogorsala su jos i izvesca niskog konsula turskog,da,poznati vam Bilal-aga nosi iz Srbije oruzje za ovdasnje Srbe i sad je vec uzbudjenost tu na vrsku i ja ne znam sta je to sto je i do danas odrzalo mir i glave hriscanske na ramenima. Meni je cast zamoliti vas,gospodine ministre,da budete dobri obratiti paznju nadleznim na ovo stanje,neka bi za vremena predupredili ono sto ce posle tesko moci.

Izvolite primiti,gospodine ministre,uverenje o mom odlicnom postovanju.

V.Konsul, Branislav Nusic

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 4:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Iz naseg mucenickog Pomenika

KAKO SU AUSTRO-MADJARI RATOVALI U SRBIJI

Iz zvanicnog raporta srpskog oficira.

Komandant 2. cete, 1 bataljona, 13. pesadijskog puka, porucnik Dragisa Stojanovic, izvestava pod 9./22. augustom:

"7 i 8. avgusta, kao komandir istaknutih strazarskih mesta obisao sam selo Culkovic i okolinu. U jednoj jaruzi video sam, natrpane jedno preko drugih, unakazene bajonetima i izbusene zrnima, dvadeset pet decaka od dvanaeste do sesnaeste godine i dva starca od preko sezdeset godina. Ispitujuci jednu kucu nasao sam dve mrtve zene. Njihovi lesevi su bili izresetani zrnima.

U drugoj kuci lezala je stara zena ubijena sa svojom cerkom. One se nalazahu pred vratima, polugole i sa razmaknutim nogama. Pored ugasenog ognjista bese jedan starac sav u krvavim ranama od bajoneta. Umiruci i trzajuci se rece mi:"Ja neznam kako sam jos ziv. Od pre tri dana ja sam ovde, gledajuci moju zenu i moje dete mrtve, cija tela leze pred vratima. Posto su nas nagrdili, masakrirali su nas bajonetima i po tom su, kukavice, pobegli. I samo ja preziveh, gledam ovu baru od krvi, njihove krvi, koja se siri iza mene ne moguci uciniti ni jedan korak da bih se udaljio"

"U jednom dvoristu, nastavlja porucnik, nasao sam malisana od cetiri godine koga su tamo bacili posto su ga ubili. Njegovo telo bese iskidano od pasa. Pored njega lezase gola mlada zena, izmedju cijih nogu bese metnuto njeno zaklano odojce. Malo dalje bese ispruzena po zemlji jedna starica. U samoj kuci, na metalnom krevetu, lezase, poslijednjim bolovima zgrceno telo vrlo lijepa djevojke, cija kosulja bese sva krvava. Na patosu starija zena, takodje ubijena, izdisase pod gomilom cilima. Izvan sela nadjoh dva starca ubijena, pred vratima jedne male kucice. Prema ovoj lezale su dve mrtve devojke.

Seljaci mi pricahu da su Austrijanci poveli u svoj logor sve stanovnike oba pola i decu, i da su im naredili da vicu:"Zivela dobra austrijska vojska, ziveo car Franc Josif !"i svi oni koji su odbili, bili su na mestu puskarani.

Receno mi je, takodje, da su ubijali seljake za jedan ili dva dinara. U jednoj kuci nadjoh staricu i njenih sest ceri. Cetiri od njih, kao i mati, behu ubijene, jedna ranjena poslednja je uspela pobeci. Ja sam se susreo sa ovim dvema prezivelima i, za vreme celog dana, ranjene zene i deca su dolazili i trazili lekarsku pomoc"

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 4:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

KAD SU ZIVI ZAVIDELI MRTVIMA...

MILORAD PANIC-SUREP

"A BOSNA VILAJET jedna je prostrana zemlja.Vecina planina njenih obrasla je sumom.Planine su joj visoke.Gradovi su joj tvrdi i tesko se mogu osvojiti.To je zemlja sa srebrnim i zlatnim rudnicima.Zbog krasote njenih voda i vazduha,ta je zemlja postala vrelo najdrazesnije ljudske vrste,tako upravo da se ona uzimala za primer prilikom svakog uporedjivanja kad je rec o lepoti."Kao bosanski mladic" obicno se kaze.Njihovi lepi mladici i devojke sa svojim visokim stasom,divnom spoljasnoscu,belim licem i citavim nizom dopadljivih svojstava na svetu su tako poznati kao sto je ono sunce svetlo!"- izazivao je Turcima pohlepu i pozudu Dursun-beg slikajuci im Bosnu.

I sultan El Fatih upravi ka njoj svoje pobedonosne dizgine.

"Poklici Alahekber!Alah,alalah,allah,la ilahe il allah! prolamali su nebesa i dvaput odbijajuci se od planina glas se udvostrucavao...

Neke su savladjivali dimom,druge opet time sto im je presecana voda,a neke su osvajali jednostavno i prosto na juris.

"U svakom od ovih zbegova bio je iskupljen narod iz citave jedne oblasti.Iz njih toliko roblja povadise da to ne bi iz ovoga ili onoga razloga kadar bio opisati ni najvestiji pisar.

"U ovim strasnim bojevima mogle su se videti i ovakve zgode:U dnu okomite stene,pored kakve planine,islamska je vojska zbunjenog nevernika rinula u provaliju.Na putu usecenom u kamen u obliku basamaka,gusajuci se i tukuci se,dolazili su do zdrela "bedjine" i tu,gde su bili iskupljeni nevernici tu bi gazije dolazile jedan za drugim.Tu bi se nevernik za dugo drzao i odupirao.U ovim strasnim bojevima u zdrelu zbega,kad pobede gazije,tada bi se udarala sablja na sablju,tu su se protivnici hvatali za kose,za brade.U toj borbi najzad uhvatio bi se musliman sa nevernikom u kostac,obgrlili bi se,pa tako zagrljeni poleteli bi donekle zajedno kroz vazduh.Tako iz vazduha leteci,uz ocajne krike,padali su dole cas glavom cas rukama na zemlju i tako bi svoje delove tela razmrskavali u komade.

"Kad se borba zavrsavala islamskom pobedom,pre no sto bi se otpocelo robljenje i pljackanje,mnogi su nevernik i nevernica,mladic i devojka,i deca iz straha da ih Turcin ne bi uzeo(silovao)ispustali dusu skakuci svojevoljno u provaliju....

"Ova velicanstvena i sjajna vojska,uvek pobedonosna,razli se po ovoj prostranoj i bogatoj zemlji kao morski val i pruzi ruku da robi i pljacka.I,kao sto smo napred kazali,svaki gazija nije manje ulovio od pet i deset i petnaest robova i robinja-gazela stasa vitka i visoka kao selvije,a ociju sjajnih kao mesec.Po glasu onog ajeta:Mnogo je,uzmite!"nagrabise se silnog blaga zivog i mrtvog(stoke i novca i drugih vrednosti)i plena svakojakog."

Tako se Bosna borila i stradala za svoju nezavisnost.Ne veruj onima sto ti pricaju da je lako postala plen turski.To je neistina plod kasnijih domisljanata zaklonjenih iza raznih politickih kombinacija,ili profesora obnevidelih od obruca datuma i imena(gde toga nije,kao da niceg za njih nema).Turcin nam kaze kako mu je bilo Bosnu osvajati.

Opsti narodni ustanak,posto su izginuli vladari,buktao je po svim zemljama.A ja ti ne govorim o zbitijima pojedinaca,vec naroda.I ovamo oko Morave,i u Ibru,Ponudavljem;svugde gde je bilo coveka i cojstva pre se umiralo no prikljanjalo.Karadjic je,posle skoro cetiri stotine godina,zabelezio ono sto se jos pamtilo u Ovcarsko-Kablarskoj klisuri:

"Vise namastira(Preobrazenija)ima pecina Turcinovac,za koju se pripovjeda da je u njoj bio zbijeg kad su Turci ovom zemljom obladali(jedni vele:kad su Tatari bili dosli);pa kada se prvi Turcin popeo na vrata njena,a zena mijesila ljeb,pa potegne onim tjestom Turcina u oci,te ga tako zbuni i otisne niza stijene,te se razbije,i od tada se zove Turcinovac.U pecinu se sad tu nemoze uci nikako,nego je ozdo bilo podizano i nacinjeno da se moze peti;pripovjeda se,da je uz pecinu bila citava kula nacinjena,pa Turci dovukli topove,te je ispreko Morave s jedne kose oborili,a bjezan ostala u pecini,te jedni pomrli od gladi i od zedje,a jedni poskakali niza stijene te se porazbijali.Zid se i sad poznaje i dolje otud je pocelo zidati,i gore oko vrata pecinski;a u pecini se legu i zimuju orlovi...

"Njima je(Tatarima)bila omiljena igra da u sali bacaju dete u vis pa da ga onda brzo macem iseku na komade,ili da mu glavu kocem razbiju;nisu postedeli nijednog muskarca,pa ni najstarije zene,vec su svakoga zlostavljali bez obzira na uzrast i pol;device i prikladnije zene,koje im izgledaju privlasne sa lepotesvoje ili za cvetna doba,sacuvali su za necuveni razvrat svoj;mnoge od njih vezivali su za zemlju i nemilosrdno silovali,tako da su se one strahovito mucile i umirale od bolova;nezrele devojcice i decake na isti,neiskazivo sramotan nacin,poubijali bi,pa onda razbacali po ulicama;pred muzevima su silovali zene i terali roditelje da pod bicem skrnave rodjene cerke;kad su sedali da uzmu hranu,oborili bi vezano roblje da im posluzi za klupe i stolove;iskopavali su leseve iz grobova i nad njima cinili divljacke stvari;zabava im bila da volovima oderu kozu spreda i straga i da ih onda krvave vezuju zajedno;okovane zene i devojke su u sindjiru terali pred sobom tukuci ih bicevima,a koja vise nije mogla hoditi,svirepo bi je ubijali;male decake i devojcice iz roblja,kada bi umorni od uzasa i napora padali na tle,pojili su sa malo kobiljeg mleka,a kada su umirali od gladi zalagali su ih polukuvanim konjskim mesom;radoznali medju njima otsecali su trudnim zenama utrobu da bi videli polozaj deteta,i napajali su oci ovim prizorom." Tako oko Subotice,Sombora,Baje,po Slavoniji,oko Beograda,Pozarevca,sve dotle su stizali svojim brzim konjima;doba akindjija bilo se povratilo(ako je ma kad i prolazilo) u daleko bestijalnijem vidu.Vladiku vrsackog Teodora Tivodorovica "uhvati pasa temisvarski i odera ga na mjeh ",ziva

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!


Poslednja prepravka: Charmed datum Sub Jun 24, 2006 4:50 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 4:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ubice u Bozje ime

Erve Lorier

U hercegovini ce reka Neretva danima nositi toliko srpskih leseva da ce ih biti zakacenih na svaku stenu, dok ce drugi ploviti na uscu reke, po Jadranskom moru.

U Sisku su ustase zivog odrale jednog srpskog industrijalca, Milosa Teslica, dobro poznatog u celom kraju po svojoj dobroti i izdasnoj gostoljubivosti. Njegov djelat zvao se Faget. Fotografija koju ovde prilazemo prikazuje ga okruzenim svojim ustasama i kako u ruci drzi srce koje je iscupao svojoj zrtvi.

Usred noci 28 aprila 1941, nekoliko stotina ustasa opkolilo je sela Gudovac, Tuke, Brezovac, Klokocevac i Bolac, u srezu Bjelovar. Uhapsili su 250 seljana,medju kojima su bili pop Bozin i ucitelj Stevan Ivankovic.

Zene su jecale jer su shvatile zasto je stanovnistvu naredjeno da uzme lopate i pijuke.Pod ustaskom pratnjom njihova kolona je lagano izisla iz sela i zaustavila se pred jednim poljem.

-Kopajte sebi grob!

Nemoc,pomirenost sa sudbinom tih nesrecnika bili su takvi da su poslusali.

Tada su im zicom vezali ruke na ledjima, a zatim ih gurnuli i zive sahranili u dubokoj jami koju su morali sami da iskopaju. Koliko kod da su bili svirepi, Nemci nisu bez uzbudjenja primili vest o ovom zlocinu. Jedna komisija, koju su oni odredili, izvrsila je ekshumaciju i fotografisala leseve. Njen zapisnik se nalazi medju dokumentima Rajha pod naslovom"Ustaschenwerk bei Bielovar" (Delo ustasa kod Bjelovara)

Iste noci, kod Vukovara, na obali Dunava, druge ustase su zaklale jos 180 Srba i bacila njihove leseve u reku.

Neka citalac oprosti za suvocu i strogost ovog izvestaja o zlocinima, shvatajuci da je ovo dugo nabrajanje ustaskih zverstava, pre svega, dokumenat za istoriju.

Evo nas sada u gradu Dvor na Uni. Ustase ti imaju za komandanta katolickog svestenika Antu Djurica, koji opsluzuju opstinu Divusa. Od prvog dana,to svesteno lice uzima na sebe upravljanje srezom, prima zakletve drzavnih sluzbenika, regrutuje bande mucitelja i daje im upustva u pogledu nasilnog preobracanja pravoslavnih Srba u Katolicizam i likvidiranje onih koji bi to odbili.

U tom mestu on je naredio hapsenje gradjana Vasa Mrkobrada, sekretara opstine, Mladena Durmana, blagajnika PTT-a, Bogdana Smoljanovica,sefa uprave suma i voda i jos pet drugih osoba. Svi su umrli u najgorim mukama, posto su im predhodno polomljene ruke i noge.

Zabelezeno je svedocenje jednog stanovnika sreza Dvor na Uni o ponasanju svestenika Djurica:

"Pre nego sto sam napustio taj kraj, svi cinovnici i svi ucitelji primili su od Djurica naredjenje da predaju molbu za prevodjenje u katolicanstvo,ili da daju ostavku. Kada su predali zahtev, diskretno im je stavljeno do znanja da imaju jos i da savetuju Srbima da ucine kao oni. Isto tako, sve glave porodice bile su prinudjene da podnesu molbu u smislu preobracanja njihovih porodica."

Posto su ovakvi podvizi morali biti nagradjeni, Djuric je iz ruku Ante Pavelica primio "Krst za zasluge".

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 4:56 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Iz Stradalne Duse Poj

GRACANICE
Desanka Maksimovic


Gracanice, kad bar ne bi bila od kamena,
kad bi se mogla na nebesa vazneti,
ko Bogorodice Mileseve i Sopocana,
da druga ruka kraj tebe travu na plevi,
da ti vrane ne hodaju po paperti.

Ili tvoja zvona da bar ne tuku
ko srca predaka, Gracanice,
da bar svetitelji s tvog ikonostasa
nemaju nasih neimara ruku,
ni andjeli Simonidino lice.

Da bar nisi toliko duboko
ukopana u tu zemlju i nas same
da se nismo privikli u tebe kleti,
Gracanice, kad bar ne bi bila od kamena,
kad bi se mogla u visine uzneti.

Gracanice, da si nam bar jabuka,
da te mozemo staviti u nedra
i zagrejati studenu od starosti,
da nam bar poljima oko tebe nisu
predaka divnih rasejane kosti.

Da te bar mozemo podici na Taru,
u kalenicku portu te preneti,
zaboraviti likove po tvom oltaru.
Gracanice, kad bar ne bi bila od kamena,
kad bi se mogla na nebesa vazneti.

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 4:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mi Put svoj znamo ...

CRNOGORSKOJ VOJSCI PRI POLASKU U HERCEGOVINU
Nikola I Petrovic

CRNOGORCI,

Ja vas necu hrabriti jer je junastvo stvar koja se ne moze nikome vjestacki uliti,vec se u kolijevci usisava sa majcinim mlijekom.Vidim da vam plamte oci sokolove i da vam se junacke grudi nadimaju od borbenosti.Ovoga puta se Kosovo mora osvetiti!Ja polazim u ovaj sveti rat protiv Turaka,a da vas i ne pozivam,jer sam uvjeren da vas ne bih mogao zadrzati i ako bih to htio.Vi imate,kao i ja,samo jednu zelju- unistenje smrtnog neprijatelja.

A sad naprijed,sokolovi slovenskih brda!Pod Muratom I sruseno je srpsko carstvo,a pod Muratom V ono mora opet uskrsnuti.To je zelja moja i svih nas,kao i volja svemoguceg Boga,koja moja kuca vjekovima tako zarko moli i postuje.

3.VII 1876 g

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!


Poslednja prepravka: Charmed datum Sub Jun 24, 2006 4:59 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 4:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ZAPOVEST BRANIOCIMA BEOGRADA 1915 GODINE
Major Dragutin Gavrilovic'

"Tacno u 3 casa neprijatelj se ima razbiti vasim silnim jurisem,razneti vasim bombama i bajonetima.Obraz Beograda,nase prestonice,ima da bude svetao.

Vojnici!..Junaci!..Vrhovna komanda izbrisala je nas puk iz svog brojnog stanja,nas puk zrtvovan je za cast Beograda i otadjbine...Vi nemate vise da se brinete za svoje zivote koji vise ne postoje...Zato napred u slavu!...Za kralja i otadjbinu! Ziveo kralj!...ziveo Beograd!.."

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 5:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

REC USTANICIMA U ORASCU 1804.

Georgije (Karadjordje) Petrovic

"Braco moja,vi vidite sta Turci janicari rade;vi vidite da su naumili da nas sasvim oplene i porobe;vi vidite da nam nista ne ostavise na miru,ni nase svete crkve,ni manastire;vi vidite sta zlikovci i bezakonici sa nasim cerkama,sestrama,snahama i mladim nasim zenama cine;kako ih siluju,bescaste i u ropstvo odvode.Pa najpre,eto vidite,gde pocese nase knezove i druge odabrane ljude po naredjenju seci i ubijati.I ja sam,neki dan,prolazeci kroz selo Zeoke u beogradskoj nahiji,mojim ocima video:gde rodbina,iz istog sela seljani,svoga kneza,koga su Turci ubili i glavu mu odsekli da je u Beograd nose,sa odsecenom glavom,saranjuju i za njim kukaju.Ovo se braco,vise ne moze snositi.Moja je namera koju sam ja nekim od vas obznanio,da se mi protivu ovoga zuluma turskog podignemo,da turske muselime potucemo,da hanove po selima i drugo popalimo,da hanjdjije i subase turske poubijamo,i iz vilajeta isteramo,da dahijama porucimo;da prestanu nasu bracu seci i ubijati,pa ako od toga ne htednu i oni odustati i na njih same,u njihovim leglima,udarimo,da ih potucemo,i da se jedanput zla kurtalisemo.Ja se uzdam u Boga milostivog,koji nase gorke jade vidi,da ce nam u pomoc biti!"

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 24, 2006 5:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Crkva i Svet

Vracar se pojavio na Kosovu,
Svetog Savu je odmenio Sveti Lazar


Matija Beckovic

Ako se doprinos naroda istoriji sveta bude merio dubinom rana-nasa najdublja rana zvace se Kosovo.

Kosovo je Srpska najskuplja rec.

Plac~ena je krvlju celog naroda. Po cenu te krvi ustolicena je na prestolu srpskog jezika, u zizu srpske nacionalne svesti. Bez krvi se nije mogla kupiti,bez krvi se ne moze ni prodati. Kosovo je srpski Getsimanski vrt, i onda i danas "ocrnjen sramom i izdajom".

Vracar se pojavio na Kosovu, Polje je zamenilo polje, Svetog Savu je odmenio Lazar, i pod njegovim imenom izabrao Carstvo Nebesko. Hristos je jos jednom na srpskoj zemlji izdan i posecen. Na seststogodisnjicu Kosovskog boja i mucenicke smrti Svetog Lazara, na hiljaditu godisnjicu krstenja Rusije-Svetosavki hram ce dospeti pod krov i pod krst. Hram onog sveca ciji se lik nalazi na prestonoj ikoni Arhangelskog Sabora, najvece ruske crkve. I nad onim sto se danas dogadja na Kosovu lebdi lik Svetog Save. Da se za ovu priliku posetimo na legendu o Lukinom viru.

Na reci Ibru, u Ibarskom Kolasinu, nalazi se Lukin vir, uvek u beloj peni. Tu je skocio u vodu knez Luka Pridvorjanin kada je narod protiv njegovih zapovesti i molbi resio da se seli u Austriju, pod patrijarhom Crnojevicem. Knez nije hteo ni ostaviti svoje ognjiste, ni ziveti bez svoje brace. Skocio je u vir. Kad je narod dosao da ga trazi, nije ga mogao naci. Kneza je progutala stena koje do tada nije bilo. Stena koja ga je pretvorila u sebe. Cuvsi golemu zalost i plac knezevih kmetova, Sveti Sava smilovao se i stvorio Lukin vir, a kmetove pretvorio u bele talase. Oni do danas udaraju u tu stenu, traze i otimaju svoga kneza. Od svakoga udarca jedan izdise, a novi se radja.

Neka i svaki od nas postane beli talas, koji ce bez umora udarati o stenu nepravde i braniti svetinju Kosova.

(skinuta sa neta)

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> Kosovo 1389-1989, Zemlja Zivih Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon