www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Tri prsta
Strana 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~
::  
Autor Poruka
Car Dusan-Silni
Administrator i domaćin
Administrator i domaćin



Godine: 56

Datum registracije: 09 Jun 2002
Poruke: 7770
Mesto: Kraljevo / Frankfurt

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 28, 2006 2:29 pm    Naslov poruke: Tri prsta Na vrh strane Na dno strane



Последњих година србски поздрав победи, салутирање, уобичајено се врши са три раширена прста: палцем, кажипрстом и средњим прстом, а да се ретко ко упитао шта овај поздрав значи, одакле и од када потиче. Они који су себи заиста поставили ово питање, дошли су до врло неочекиваних сазнања.




Ако питате самозване «стручњаке» од када се овај поздрав користи међу Србима, неретко ће те добти одговор «одувек», а ако их питате шта значи, рећи ће вам да три прста представљају Свету Тројицу. Истинитост ових њихових тврдњи можемо врло лако проверити. Ако је заиста истина да се овај поздрав користи «одувек», за очекивати је да га видимо на сликама старих србских уметника који су дочаравали тренутке из наше славне историје. Ако не ту, а оно барем од када се појавио фотоапарат. Било би врло природно видети одушевљене србске борце после Церске или Колубарске битке, или после пробоја Солунскога фронта како показују три прста. Међутим, таквих слика и фотографија нема.Чак ни у многобројним записима, било историографским, социолишким или етнографским, нигде нема ни словца о та три прста.

У том случају кренимо и даље, према данашњици. Долазимо до Другог светског рата. За очекивати је да ћемо овакав поздрав видети на мноштву фотографија бораца Равногорског, четничког, покрета чији «наследници» највише и користе овакав поздрав. Ипак, ни ту се ама баш ни на једној слици не види да ико показује три прста, нити се и у једном опису неког значајног догађаја помиње да је ико икада показао три прста као знак некаквог одушевљења. Интересантно је да то чак не помињу ни странци који су у то време боравили у четничким јединицама. Нигде ништа о три прста код Срба.



Ипак, успели смо пронаћи неке изворе из времена Другог светског рата, који помињу, или показују овакав поздрав. Изненађује чињеница да ти извори не воде ка србским четницима, или било којим другим србским јединицама, већ на сасвим супротну страну, ка хрватским усташама. Наиме, хрватске усташе, о којима не треба посебно трошити речи, полагали су заклетву своме «поглавнику» пред римокатоличким свештеником са раширена три прста, палцем, кажипрстом и средњим прстом, десне руке. Овакав поздрав хрватске усташе преузеле су од немачких СС јединица, мада се по неким изворима наслућује да су Хрвати овакав поздрав користили чак и у Првом светском рату.

Слично су заклетву полагали и елитни србски одреди у Другом светском рату, одреди Србског Добровољачког Корпуса. Сличност је у томе што се подизала десна рука и што су се мали и домали прст постављали једнако као и код усташа, али ту се свака сличност завршава. И код једних и код других, мали и домали прст су спојени и савијени уз длан, код усташа јер другачије не могу да се рашире остала три прста, а код СДК-а да се покаже једниство Божанске и људске природе у Господу Исусу Христу. Ратници СДК-а су заклетву Краљу Петру II Kaрађорђевићу полагали са спојеним палцем, кажипрстом и средњим прстом, као символом јединства Свете Тројице, управо онако како се православни осењују часним Крстом.



Порекло оваквог коришћења спојена три прста, као и малог и домалог спојених и савијених на длану, потиче још из четвртога века, и времена Светога Мелетија Архиепископа антиохијскога. У то време су се Хришћани борили са aријанским јеретицима. Између осталога, спор око природе Господа Исуса Христа довео је и до тога да Архиепископ Антиохијски Мелетије руком дочарава присутнима на Сабору тројично јединство Божије. Када је Архиепископ Мелетије спојио три претходно раширена прста, из њих се виде светлост као муња.

Прво раздвајање прстију, «раздвајање Свете Тројице» код Срба десило се почетком деведесетих година прошлога века, и за то је најодговорнији тадашњи вођ опозиције, а данас антисрбски прегаоц Вук Драшковић. Од времена успона несрећнога Драшковића Срби заборављају стари хришћански поздрав са спојена три прста и узимају антихришћански са раздвојена три прста. На ово су упозоравали и различити четнички листови у емиграцији, али и разне омладинске националне организације у отаџбини. Остаје нам нада да ће будући нараштаји имати уши да чују упозорења која им данас упућујемо, те да ћемо одбацити овакав начин салутирања и обновити православни поздрав који користимо већ дуже од хиљаду година.



@preuzeto sa neta



_________________
Obavezno procitajte [ Pravilnik ] i [ FAQ ] pre nego sto postavite pitanja.
Preporucujemo: [ Naša multimedijalna baština ] sa forumima [ Fontana zelja ], [ MP3 Riznica ], diskusije o [ Domacoj muzici ], ili za ljubitelje [ Strane muzike ] a naravno i sve o [ Online radio domaci.de ].
Opustite se na forumima kategorije [ Zabava ] uz jednu [ Trac partiju ] ili se poigrajte na [ Igrama bez granica ].
I naravno da ne zaboravimo jednu od najvecih [ Download baza ] narodne i zabavne muzike EX-YU estrade sa preko 15.000 mp3 fajlova.


 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 28, 2006 10:27 pm    Naslov poruke: Re: Tri prsta Na vrh strane Na dno strane

Krenucu od kraja. Lakse je rasiriti tri prsta i drzati tako pola sata [najmanje] jer manje boli, a i bolje se vidi izdaleka. Drugo, masom je lako manipulisati, a pobednik pise istoriju... Dok se nije otkrilo ko je Draskovic - vec je bilo prekasno.

Ruku na srce, ceo svet je to upoznao kao srpski pozdrav, pa se i Hrvati danas groze toga sto su se ustase zaklinjale sa "srpskim pozdravom".

Mada, vec sam video da, dok svira "Boze pravde", ljudi umesto ruku, stavljaju tri prsta na srce.

Na kraju, recimo da je to jos jedan od "novih simbola Srpstva", kao sto je [vec vidjeno u tekstu] ono pravilo da se ne pise "srPski" - vec "srBski", jer mi nismo Srpi. Isto prepravljanje sopstvenog jezika je bilo jedno vreme i u Hrvatskoj. Secate se valjda: brzoglas, dalekovidnica, zrakomlat, milokliz... Danas ne verujem da neko to koristi, pa ce se i palatalizacija vratiti na staro. Wink

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
držte lopova
Banovan!

Zna tudju muku
Zna tudju muku



Godine: 28

Datum registracije: 14 Nov 2005
Poruke: 9553
Mesto: debian city

argentina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 29, 2006 12:52 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vidi Andriju na drugoj slici, vidi ga miša mu njegovog zapadnohercegovačkog.
Šteta što nemam skener, pa da postujem neke slike. A imam mnogo toga interesantnog na ovu temu.

Ja sam se sa ovim pozdravom prvi put suočio kao klinac. Nas par je krenulo u Makarsku na more, a jedini koji je bio punoletan marnuo je ćaletova kola. Kad smo došli u Imotski zakačili smo se sa nekim vršnjacima, jer su provalili da govorimo hleb umesto kruh, hiljadu umesto tisuću...Kad smo krenuli u kola, posle svadje, videli smo da nam pokazuju 3 prsta. Prvi put sam tako nešto video u životu.

Godinu dana kasnije u Jugoslaviju je isporučen ratni zlikovac Andrija Artuković(Amerika nam ga je uvalila, da im ne bi umro na njihovoj teritoriji) i tad se objavljuju razni feljtoni o ustašama. Na svim slikama se pojavljuje taj ogavni pozdrav.
Pavelić, Luburić, Artuković, Dumandžić, Boban... Svi ga koriste kao zakletvu.

Kasnije sam imao sreću da upoznam gospodina Bastu, čoveka koji je uhapsio roditelje Ante Pavelića, skrivene u jednoj zagrebačkoj bolnici. On mi je ispričao dosta toga na ovu temu.Njegovu knjigu " Rat je trajao 7 dana duže" pročitao sam u jednom dahu.

A 1992. na hercegovačkom ratištu Paragini HOS-ovci na čelu sa Blažem Kraljevićem takodje koriste to kao svoj pozdrav. Nose crvene beretke i mašu sa tri prsta. Ubrzo se odriču i jednog i drugog, jer su videli da su to Srbi prisvojili.

Tri prsta u novo vreme kod Srba pojavljuju se prvom polovinom 1989. Ekipa iz Stare Pazove(Srpska Narodna Obnova) je formirala nekakvo društvo za očuvanje srpske tradicije i slično, valjda "Zora" ili tako nešto. To je bio paravan za jednu novu političku organizaciju, kakve su već počele da se formiraju po Hrvatskoj, i koja je imala pretenzije na vlast. U tom društvu bili su glavni Mirko Jović( cinkaroš i čovek iz DB-a), Vojislav Šešelj i Vuk Drašković. To ne bi ni odjeknulo u javnosti da u iznajmljenim prostorijama, gde su održali taj sastanak, nisu skinuli sliku Josipa Broza. Normalno, to su uradili pred novinarima kako bi dobili malo prostora u medijima. Odmah posle toga su se posvadjali i otišli svako na svoju stranu. Vuk Drašković je bio toliko neoriginalan da je svojoj novoj stranci dao ime po uzoru na staru, od SNO stvorio je SPO i uzeo je taj DB-ovski pozdrav.
Pojma nije imao šta to znači, a to govore i neki intervjui gde lupeta na tu temu o 3 prsta.
Uostalom, to je čovek za koga smo mogli da se uverimo da ne zna ni da se prekrsti kako treba.

Nije problem što mnogi dižu ta 3 prsta nemajući predstavu šta oni znače. Problem je to što oni ne žele da pročitaju malo o istoriji svoga naroda koja je itekako bogata i slavna.
Masa njih nosi krstače oko vrata, drži slike svetaca po sobama, ide u crkve a pojima nema o pravoslavlju.

_________________
 
Car Dusan-Silni
Administrator i domaćin
Administrator i domaćin



Godine: 56

Datum registracije: 09 Jun 2002
Poruke: 7770
Mesto: Kraljevo / Frankfurt

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 29, 2006 1:25 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ima svakakvih verzija, od Svete Trojice.............. Bog, Narod Srbija.........Bok, Kralj, Srbija........ Verom u Boga........ i jos mnogo slicnih tumaenja koja sam do sad cuo.

_________________
Obavezno procitajte [ Pravilnik ] i [ FAQ ] pre nego sto postavite pitanja.
Preporucujemo: [ Naša multimedijalna baština ] sa forumima [ Fontana zelja ], [ MP3 Riznica ], diskusije o [ Domacoj muzici ], ili za ljubitelje [ Strane muzike ] a naravno i sve o [ Online radio domaci.de ].
Opustite se na forumima kategorije [ Zabava ] uz jednu [ Trac partiju ] ili se poigrajte na [ Igrama bez granica ].
I naravno da ne zaboravimo jednu od najvecih [ Download baza ] narodne i zabavne muzike EX-YU estrade sa preko 15.000 mp3 fajlova.


 
držte lopova
Banovan!

Zna tudju muku
Zna tudju muku



Godine: 28

Datum registracije: 14 Nov 2005
Poruke: 9553
Mesto: debian city

argentina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 29, 2006 1:39 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da, ali nijedna od njih nema precizne argumente. Mogli bi i mi sa ovog foruma da smislimo svoju verziju značenja ta tri prsta pa da je koristimo medju nama.
Uostalom, kod nas Srba broj 3 je mnogo prisutan.
Tri puta se ljubimo pri susretu, tri puta se prekstimo u crkvi, teramo sve u 3 p... m... kad smo besni. Da li si primetio kako izgledaju naši vicevi? Bili Englez, Francuz i Srbin...
A kakve su nam izvorne pesme? Sve imaju po tri strofe ili se u u pesmama pominju tri ličnosti.
Navali se Šar-planina, pa na tri čobana, Tri livade, nigde lada nema, Tri devojke zbor zborile...
Pa poslovice: tri puta meri, jednom seci...

Ajde, pusti mene Šar-planino, imam imam brata što me žali Wink Wink Wink

Nije mala, nije mala,
triput ratovala

_________________
 
dovla1982
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 29 Nov 2005
Poruke: 83

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 29, 2006 2:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

uvek sam se pitao i dobijao razlicite odgovore (uglavnom glupave), dok mi pre jedno 2-3 nedelje drug ,koji je rodjen u Osijeku rekao da je to ustaski pozdrav iz drugog svetskog rata, i da je to Vuk ne znajuci sta to znaci izmislio kao "nas tradicionalni pozdrav" .. ja probao da proverim (pitao caleta), da li je to istina a on mi rece da prvi put cuje za to, i da je to srpski pozdrav od davnina ..

eee.. sutra cu ovo da mu pokazem!
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 03, 2006 5:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kad smo vec kod ustaskih pozdrava, secate li se otporaskog pozdrava? Podignuta pesnica je bila pozdrav "Hrvatskog narodnog otpora", ustaske emigracije sa sedistem u Torontu [osnovano 50-ih godina].

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
držte lopova
Banovan!

Zna tudju muku
Zna tudju muku



Godine: 28

Datum registracije: 14 Nov 2005
Poruke: 9553
Mesto: debian city

argentina.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 03, 2006 8:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Taj ustaški " Otpor" nije nastao u Kanadi nego u Španiji. I ja sam video neke informacije na netu o tome, ali one nisu tačne. Ustaški otpor je delo onog zlikovca Vjekoslava Maksa Luburića, a on nije delovao iz Kanade nego iz Španije. Možda je imao svoj ogranak tamo kao što je imao i ogranak u Australiji (Srećko Rover). A nastao je kad je došlo do sukoba sa familijom Pavelić. Mara Pavelić, žena od poglavnika, je na sve moguće načine pokušala da spere ljagu sa imena svoga muža na taj način što je svu krivicu za zločine pripisivala Luburiću i njegovoj crnoj legiji. Luburić im nije ostao dužan , pa je uzvratio udarac. I to žestoko.
Prvo su se prepucavali preko svojih novina, a onda su jedni na druge slali batinaše i atentatore.
Kad je ubijen Pavelić, Mara je poručila Drinjaninu(konspirativno ime Luburića) da će mu se kad-tad osvetiti.

Luburić je u svom llistu "Otpor" napisao:
" Bio mi je kao otac, doduše otac koji je izbacio svboga sina iz kuće".

Napisao je i sledeće:
" Sada se svi odriču generala Drinjanina, a zaboravljaju da je i to neko morao raditi u ratu. Istorija mi je dodelila tu zadaću i ja sam je sa ponosom obavio".

_________________
 
RLICA2000
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 16 Mar 2006
Poruke: 81

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 07, 2006 11:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

lepo je da je neko i ovu temu zapoceo jer takvo sto nisam do sada nigde citala ... tako da sam opet nesto novo naucila Confused
 
držte lopova
Banovan!

Zna tudju muku
Zna tudju muku



Godine: 28

Datum registracije: 14 Nov 2005
Poruke: 9553
Mesto: debian city

argentina.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 14, 2006 1:30 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nesumljivo je da označavaju nekakvu zakletvu. I to katoličku zakletvu.Čitao sam knjigu jednog hrvatskog pisca izuzetno desničarske orijentacije gde on ad-hoc pominje taj pozdrav. Opisuje devojku lakog morala koju ismeva celo selo i pravi viceve na njen račun. Ona jednog dana odlazi u crkvu, okreće se oko sebe i kad je videla da nema nikog unutra podiže 3 prsta i zaklinje se pred nekom ikonom da će promeniti svoj odnos prema muškarcima.
Zašto navodim ovaj primer?
Zato što je knjiga napisana 1986. godine(dakle pre nego što smo mi Srbi počeli da ga koristimo) i zato što se radnja romana odvija u 18. veku. A takvih primera ima mnogo.I tu se kockice sklapaju.
U tom periodu su se na području Hercegovine desile neke ružne stvari
Svako ko zna šta označava reč " škutor" razumeće o čemu se radi.

_________________
 
Lemur
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 53

Datum registracije: 31 Jul 2006
Poruke: 3

greece.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 31, 2006 1:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nemci su, od dolaska nacionalsocijalista 1933 na vlast, imali taj pozdrav. Naime, NSDAP je tada promenuo tekst zakletve Wehrmachta (regularne nemacke vojske) tako da vojnici nisu polagali zagletvu "Vaterlandu" (domovini) vec "Führeru" (Vodji). Sa time je Hitler uspeo dobiti punu lojalnost vojske za koju je znao da u njoj postoje i njemu ne bas naklonjeni elementi. Tri prsta su oznacavala "III Reich", koji je NSDAP poceo stvarati. Prsti su, za razliku kod Srba, drzani kaziprst i srednji prst jedno uz druge.
 
Lemur
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 53

Datum registracije: 31 Jul 2006
Poruke: 3

greece.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 31, 2006 2:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

držte lopova je napisao/la sledeće:

U tom periodu su se na području Hercegovine desile neke ružne stvari
Svako ko zna šta označava reč " škutor" razumeće o čemu se radi.

E, dali su se ikada u toj Hercegovini dogodile lepe stvari. Licno mislim da nisu, ne dogadjaju se ni danas a nece ni u buduce.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> Tri prsta Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  sledeća
Strana 1 od 7

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon