www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Razlike izmedju ljudi u Srbiji i ljudi iz dijasore...
Strana 1, 2, 3, 4, 5, 6  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Dijaspora ~
::  
Autor Poruka
alexg82
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 28 Jun 2006
Poruke: 6

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 28, 2006 8:02 pm    Naslov poruke: Razlike izmedju ljudi u Srbiji i ljudi iz dijasore... Na vrh strane Na dno strane

Zdravo svima...
Ono sto me je zainteresovalo da postavim ovo temu, a mene (iz mog licnog iskustva) u neku ruku i zapanjilo jeste karakter ljudi (pojedinaca prim. prev.) i razlike u mentalitetu ljudi koji zive u Srbiji i dijaspore. Nemam nameru nikoga da vredjam i neka se niko ne oseca prozvanim, ali zanima me da procitam misljenje drugih o ovom pitanju... Naime, zbog posla, a i privatno cesto putujem van Srbije, ali zivim ovde. Prilikom tih putovanja u inostranstvo cesto sam imao priliku da upoznajem nase ljude koje zive tamo. Cast izuzecima, ali velika vecina njih (ponavljam, ovo je licno misljenje i iskustvo) uopste nema karakter. Prvo, kada god kazem da sam iz Srbije vecina njih odmah pocne kako je Srbija: ''ovo ili ono'', ''kako nista im nije pruzila'' i slicno, sto ja razumem. To je stvar izbora i misljenja. Ali, onda krenu tuzakaljke na hladnokrvnost zivota u tim zemljama, kako te sredine '' nemaju duse'' i slicno... Onda ja postavim logicno pitanje: ''Pa, kad kukas kako ti ni ovde nije dobro, sto se ne vratis?'' A onda sledi reakcija kao da sam rekao: ''Poceo smak sveta". Drugo, primetio sam dosta zlobe, skoro nikada nisam cuo da je neko nekome pomogao, naprotiv uvek sam slusao: ''Ovde nikome ne treba da verujes...ovde ne mozes da imas istinskog prijatelja..'' Iako ni sam ne verujem u to, kad cujes od vise ljudi pomislis da ima istine u tome.. I na kraju, sto iskreno zameram nasim ljudima iz dijaspore, to je kada dodju na odmor u Srbiju vecina (cast izuzecima) se ponasa kao da je ceo svet njihov. Akcenat stavljam na svakodnevne stvari u zivotu (na primer, u Evropi sigurno ne mozes da se parkiras na svakom cosku, ali kada pojedinci dodju u Srbiju onda mogu da se parkiraju na sred ulice..i nikom nista..).... sto samo po sebi izbacuje jedan zakljucak: mentalitet se ne menja ma gde zivis, mozes da porices svoje poreklo koliko zelis, ali za njih si uvek stranac, a kod kuce se uvek osecas kod kuce! Da ponovim, tekst nije zlonameran, a posebno niko ne treba da se oseca prozvanim! Veliki pozdrav za sve!



_________________
Otkacen i blesav....na svoj nacin!
 
sudija
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 23

Datum registracije: 31 Maj 2005
Poruke: 77
Mesto: Tamo daleko...

papuanewguinea.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 28, 2006 9:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Razlike su ogromne.

Ja recimo nikad nista nisam trazio od Srbije, jedino to da me ne bruka sa svojim "politicarima" (odnosno spoljnom i unutrasnjoim politikom koja dopire do Evrope). Ma da o tome necu vise da pricam jer na ovom forumu nema mesta za politiku (sa cim se 100% slazem).

I na pitanje zasto ne odem da zivim u Srbiju, odgovor je jednostavan. Ne toliko zbog standrada (y.e.b.i.g.a prijatelji pare su bitne Neutral ) koliko zbog zdravstva (ne mogu da se adekvatno lecim kako sam naucio ovde), te zbog mita i korupcije sto je u Srbiji (za sve sto ti se mora po zakonu pruziti ti moras nekog da molis, salju te od jednog saltera na drugi,...).

Mislim mogao bi jos gomilu razlika da nadjem izmedju jednih i drugih, ali to cu mozda za neki drugi dnevnik da kazem Wink

Naravno bez uvrede svima, jer i ja ne zelim nikoga da prozivam.

Pozdrav

_________________
Samo opušteno Exclamation
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 29, 2006 1:02 pm    Naslov poruke: Re: Razlike izmedju ljudi u Srbiji i ljudi iz dijasore... Na vrh strane Na dno strane

alexg82 je napisao/la sledeće:
uopste nema karakter. Prvo, kada god kazem da sam iz Srbije vecina njih odmah pocne kako je Srbija: ''ovo ili ono'', ''kako nista im nije pruzila'' i slicno, sto ja razumem. To je stvar izbora i misljenja. Ali, onda krenu tuzakaljke na hladnokrvnost zivota u tim zemljama, kako te sredine '' nemaju duse'' i slicno... Onda ja postavim logicno pitanje: ''Pa, kad kukas kako ti ni ovde nije dobro, sto se ne vratis?'' A onda sledi reakcija kao da sam rekao: ''Poceo smak sveta". Drugo, primetio sam dosta zlobe, skoro nikada nisam cuo da je neko nekome pomogao, naprotiv uvek sam slusao: ''Ovde nikome ne treba da verujes...ovde ne mozes da imas istinskog prijatelja..'' Iako ni sam ne verujem u to, kad cujes od vise ljudi pomislis da ima istine u tome.. I na kraju, sto iskreno zameram nasim ljudima iz dijaspore, to je kada dodju na odmor u Srbiju vecina (cast izuzecima) se ponasa kao da je ceo svet njihov. Akcenat stavljam na svakodnevne stvari u zivotu (na primer, u Evropi sigurno ne mozes da se parkiras na svakom cosku, ali kada pojedinci dodju u Srbiju onda mogu da se parkiraju na sred ulice..i nikom nista..)....


Ovo su bas ekstremni slucajevi, mislim da su vise to izuzetci nego mi (normalni) ljudi. Sto se tice zaljenja, to verujem, jer se svi zale...ali zalili bi se i kad bi ziveli u Srbiji.

I jos nesto: ovde cu uvek biti stranac, tacno. Ali i u Srbiji sam stranac. Vise puta kad ulazim u prodavnici me pitaju: a odakle ste vi? Ja odgovorim: iz Petrovca. Na to ce oni: ok to, ali u inostranstvu?. Srpski pricam normalno kao i svi, tako da nije do toga.

_________________
 
alexg82
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 28 Jun 2006
Poruke: 6

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 29, 2006 9:52 pm    Naslov poruke: Ima razlike... Na vrh strane Na dno strane

Hvala na ukljucenju u temu. Rado uvek procitam tudja misljenja. Da, i ja sam u pocetku pomislio da se radi o ekstremnim slucajevima (cak sta vise upoznavao sam ljude koji su ''veci'' Srbi nego ja koji zivim ovde. Ja po prirodi nisam nacionalista (hvala Bogu), i ne stidim se svog porekla kao neki koje sam upoznao. Na zalsot, slika ove drzave u svetu je toliko ruzna da ne vidim nacin kako bi se i za koliko to ispravilo. Ali, isto sam misljenja da kao sto Srbija ima negativnih strana i te kako ima pozitivnih. To sto nam je standard los je vec pitanje ekonomije, ali slozicete se da koliko nasa drzava sebi ''kroji'' sudbinu, sliku o nasem narodu daju i nasi ljudi koji zive van Srbije. Mnogo je lepo kad neko nas uspe, a opet ne stidi se da kaze da je iz ove drzave. Medjutim, ima nasih koji svojim ponasanjem odaju sliku nekog varvarskog naroda. Licno iskustvo... Sticajem okolnosti prisustvovao sam fudbalskoj utakmici Svajcarska-Jugoslavije pre par godina u Bazelu. Nasi ljudi su tamo toliko divljali, lomili stolice i slicno da je oficijalni spiker na stadionu, na srpskom, molio da se prestane sa divljanjem![B]! Cinjenica jeste da meni, koji sam se zatekao tu (a iz Srbije sam) tako nesto ne bi palo napamet. A isto to se ne moze reci da je u pitanju par sacica ljudi vec par hiljada. I onda se pitamo sto nas gledaju kao na divljake. Bas tada kada sam upitao jednu devojku koja zivi tamo zasto se to radi, ona je kroz smeh rekla: ''Pa, posle se to mora cistiti, a Svajcarci ce platiti da se cisti, pa eto prilike da se zaradi dnevnica!?'' Sokirao sam se! A, vec o ponasanju nasih ljudi koji dodju ovde na odmor to je posebna prica (mislim pre svega na mladje generacije). Cast izuzecima, ali ponasanje im je u najmanju ruku bezobrazno. Najvaznije je da je neko sa dobrim kolima stao na sred ulice, da prica sa mobilnim vrednim Boga pitaj koliko i da se pokaze koliko je vazan, a to sto mozda tamo radi kao djubretar nema veze. Naravno, to su izolovani slucajevi, ali dosta ljudi odavde ima takvo misljenje o tome. Naravno da ima sasvim ok ljudi koji cene ljudske vrednosti, a ne materijalne sto svakako pozdravljam! Pozdrav svima!

_________________
Otkacen i blesav....na svoj nacin!
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 29, 2006 10:28 pm    Naslov poruke: Re: Ima razlike... Na vrh strane Na dno strane

alexg82 je napisao/la sledeće:
Bas tada kada sam upitao jednu devojku koja zivi tamo zasto se to radi, ona je kroz smeh rekla: ''Pa, posle se to mora cistiti, a Svajcarci ce platiti da se cisti, pa eto prilike da se zaradi dnevnica!?'' Sokirao sam se!


Kad bi meni rekla to ja bih se smejao, znajuci da je sala. Nego ja i dalje cu tvrditi da bezobrazluk raznih 'gastarbajtera' pripada izuzetcima, ja mislim da se tu razlikuje nase misljenje. Ali u pravu si kad kazes da pojedini se previse prave vazni sa njihovim dobrim autima ili sta vec. Mada mogu reci da neki koji zive u Srbiji vec smatraju da se neko pravi vazan ako jednostavno prodje sa njegovim dobrim autom kroz grad. Ja ne volim kada neko nekog uopste osudjuje, a kamoli ako ga osudjuje sa jednim pogledom.
Nego mislim da ces se slagati samnom ako kazem da protiv tog bezobrazluka, a ima ga, ne mozemo nista. To je ipak stvar vaspitanja sa strane njihovih roditelja.

_________________
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 30, 2006 11:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ti klinci koji se foliraju sa dobrim autom i ko ce bolji mobilni da ima,za to je kriva sredina u kojoj zive.Jer podjem isto od Austrijskih klinaca i oni su takvi.A ko je kriv za to?Pa roditelj sto se odricao svega da bi mu sin vozio najbolji auto i da se pokaze da on ima.A onda kada ga taj isti sin otera u minus onda se hvata za glavu,ali u javnosti i dalje se pravi da je sve uredu.Nesmatram da je to ispravno sto se radi i necu nikada takve ljude razumeti koji ovde zive u jednoj rupi da tako nazovem gde im je wc na hodniku,imaju sto sa 4 razlicite stolice,a dole grade kule da bi se pokazali da imaju nesto i da im je to bolje od komsijinog.

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 30, 2006 12:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

definitivno se slazem sa charmed ...u velikoj meri sve je to foliranje...kule i zidine, dvorista sa mermernim i betonskim labudovima, bla bla bla...to je vise onaj balkanski mentalitet i ponos, inat, zelja za dokazivanjem nego stvarni uspeh.Onaj ko je stvarno uspeo zna da ceni ono sto je stekao i nece ga suludo razbacivati.Mi koji smo tu gde jesmo, koji nikad nigde nismo ni odlazili jednostavno na te stvari gledamo drugacije mozda od pojedinih koji su vec preko Rolling Eyes

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
alexg82
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 28 Jun 2006
Poruke: 6

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 02, 2006 1:21 pm    Naslov poruke: Manje-vise sve je tacno! Na vrh strane Na dno strane

Slazem se sa vecinom komentara koji su ovde napisani. Naravno da ima izuzetaka i ja to postujem. Licno mislim da oni koji su stvarno uspeli ziveci preko (a pod tim podrazumevam da su se u potpunosti integrisali u drustvo u kome zive, pored ekonomskog uspeha) nikada se nece ponasati tako jer sasvim dobro znaju kroz kakvu muku su prosli dok nisu stigli dokle jesu. No, druga polovina takvih ljudi su ljudi koji tamo zivotare, rade sta god mogu da bi nesto zaradili (a ovde je i to puno) i onda ispoljavaju svoje "bogastvo" ovde. Samo zalosno je sto neki nasi vrsnjaci ne znaju svoj jezik ili da imenuju jos jedan grad u Srbiji osim Beograda za koji su iz geografije u skoli saznali da je glavni grad Srbije. A, opet cujes zalbe i zalopojke. Pa, sta bi onda trebao da uradi jedan prosecan gradjanin Srbije!? I jos nesto nikako ne odobravam... To sto se neki prave da su veci Srbi od nas koji zivimo ovde. Jednom prilikom sam pricao sa jednim nasim covekom koji zivi u Austriji i kad je covek krenuo da mi ''soli'' kako bi nasa zemlja trebala da se brani od NATO (mislim na vreme bombardovanja)!? Ej, pa to je da posizis...covek je gledao ORF u Becu, vesti i brifinge, i nasao da pametuje o tome meni koji sam dva meseca proveo u podrumu! Kao da ja ne znam sta smo sve prosli. Takve stvari me nerviraju i u tome je sustina ove teme-razlike!

_________________
Otkacen i blesav....na svoj nacin!
 
Bajadk
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 49

Datum registracije: 08 Mar 2004
Poruke: 1077
Mesto: Podgorica - Danmark

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 02, 2006 2:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ima svakakvih ljudi. O tome kakvi su pojedini nasi ljudi u Dansku moga bih da pisem i pisem, ali drugi put o tome.
Samo da kazem Alexg82 nesto u vezi bombardovanja. Imam i ja jednog takvog prijatelja, u stvari vise ih je, ali samo da kazem nesto za tog jednog. Kad su ono bile anti ratne demonstracije 99 jedva da se pojavio u Kopenhagen na demonstracije protiva NATO-a, a bilo je jedno 15-20 demonstracija mislim. Danas 7 godina kasnije u diskoteci ize tri prsta i urla mi na uvo "ja brate ginem za Srbiju"!!! Reko dobro je to, ali sto onda nisi otisa 99 da ratujes i branis svoje. Samo je malo pocrvenio. Lako je covjeku koji zivi u nekoj zemlji dje mu je sve osigurano da prica i da bude veliki patriota.
ne mogu da pricam za sve, ali mogu da pricam za one koje sam upozna i koje cesto vidjam, jer znam kakvi su.
A tih sto neznaju svoj maternji jezik ima naveliko....A koliko jos ima onih sto daju svojoj djeci imena koja nisu nasa, radi tamo neke integracije. hehe
Imalo bi se pricat koliko ocete kakvi su nasi ljudi.

_________________
E da mi je, da mi je
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 03, 2006 1:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I mene to daleko nervira kad neko ne zna da prica svoj maternji jezik, ima dosta tih slucajeva...pogotovu ova deca. Ali i tu su opet njihovi roditelji krivi.

@baja
Sta mislis da je realno, dati detetu jedno ime da bi se bolje integrisalo ili zato sto ti se jednostavno vise svidja? hmmm ja bih rekao ovo drugo. I mislim da 99% njih isto tako misli... Tako da mene to uopste ne nervira, jedino se zacudim malo kad upoznam takvu osobu sa strano ime.

_________________
 
alexg82
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 28 Jun 2006
Poruke: 6

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 03, 2006 9:20 pm    Naslov poruke: Sustina jesu ili nisu razlike! Na vrh strane Na dno strane

Da, dragi prijatelji... svakako da svako od nas ima drugacija iskustva, pa je suvisno ponavljati tezu ko je kakav. Nesumnjivo da i ovde ima takvih ljudi, ali ipak niko mi ne moze reci da je bolje upucen u situaciju u Srbiji nego mi koji ovde zivimo. Pomenuto je davanje stranih imena deci radi integracije... I ja vise mislim da je u pitanju zelja da se stranim imenom da akcenat na promenu, a ne da se time otudji poreklo. Primera radi, ime Marko ili Aleksandar su imena kako srpska tako i italijanska, nemacka i slicno. Ja licno zastupam misljenje da ime ne odredjuje karakter coveka, jedino ne volim kod Spanaca sto potomcima se uvek nadovezuje uvek ime roditelja pa tako covek moze da ima ime od deset reci... Laughing I u Srbiji je zavladala pomama za stranim imenima (kada se setim koliko je zenske dece ovde dobilo ime Kasandra samo zato sto je ovde tad bila popularna ta serija). Mene vise iritira kad neko promeni svoje ime, a za to nema adekvatan razlog....
See You people!

_________________
Otkacen i blesav....na svoj nacin!
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 03, 2006 10:34 pm    Naslov poruke: Re: Sustina jesu ili nisu razlike! Na vrh strane Na dno strane

alexg82 je napisao/la sledeće:
Da, dragi prijatelji... svakako da svako od nas ima drugacija iskustva, pa je suvisno ponavljati tezu ko je kakav. Nesumnjivo da i ovde ima takvih ljudi, ali ipak niko mi ne moze reci da je bolje upucen u situaciju u Srbiji nego mi koji ovde zivimo. Pomenuto je davanje stranih imena deci radi integracije... I ja vise mislim da je u pitanju zelja da se stranim imenom da akcenat na promenu, a ne da se time otudji poreklo. Primera radi, ime Marko ili Aleksandar su imena kako srpska tako i italijanska, nemacka i slicno. Ja licno zastupam misljenje da ime ne odredjuje karakter coveka, jedino ne volim kod Spanaca sto potomcima se uvek nadovezuje uvek ime roditelja pa tako covek moze da ima ime od deset reci... Laughing I u Srbiji je zavladala pomama za stranim imenima (kada se setim koliko je zenske dece ovde dobilo ime Kasandra samo zato sto je ovde tad bila popularna ta serija). Mene vise iritira kad neko promeni svoje ime, a za to nema adekvatan razlog....
See You people!


Odlicna zadnja rec Smile Prijatno.

_________________
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Dijaspora ~ -> Razlike izmedju ljudi u Srbiji i ljudi iz dijasore... Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4, 5, 6  sledeća
Strana 1 od 6

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon