www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Svrha zivota iz ugla ateiste!
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
Dejan71
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 53

Datum registracije: 17 Feb 2006
Poruke: 305
Mesto: NBGD

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 2:33 am    Naslov poruke: Svrha zivota iz ugla ateiste! Na vrh strane Na dno strane

Ako Bog ne postoji šta je onda zivot i koja je njegova svrha? Možda je najbolje da prvo postavimo okvire zivota. Život počinje rođenjem i zavrsava se smrću živog bića. Van toga ne postoji nista, pre rođenja to živo biće ne postoji a takođe i posle njegove smrti što se njega tiče kao da nikada nije ni postojalo, ovde izuzimamo one kojima je ostao u sećanju jer se ne radi o njima. Dakle, sve se nalazi izmađu tih granica, rođenje – smrt! Za sve što uradimo, za sve zašta smo odgovorni, eventualna nagrada ili kazna je opet u tim granicama i to ne od Boga već od čoveka koji je isti kao i mi! Sve nagrade, sve kazne, sva uživanja, sve patnje, osećanja, sećanja, svest, razum, ..., bukvalno sve posle smrti nestaje i čemu sve to? Zašto biti dobar i činiti dobra dela, zašto kada će sve ionako da nestane, i mi i naše dobro delo, i onaj prema kome smo bili dobri, i jednog dana verovatno i celo čovečanstvo i bukvalno sve kao da nikada nije ni postojalo....? Čemu onda dobrota? Zašto se onda ne prepustiti uzivanjima bez odgovornosti, zašto se ne prepustiti raznim porocima, seksu bez ograničenja, lagodnom životu? Ako nemamo materijalnih mogućnosti za takav život zašto se ustručavati i ne uzeti tuđe dobro? Bog ne postoji, on nas nece kazniti! Savest??? Zar to nije samo nešto sto nas sputava da iskoristimo na najbolji mogući način i onako naš kratak život? Zar nije prirodno da vlada zakon jačeg, zar pravdu i pravo nisu izmislili slabići ne bi li se zaštitili od jačih od sebe i čak vladali njima? Ko nas sprečava da izvršimo neki ‚‚zločin‚‚ iz koristi za koji smo sigurni da nas niko neće uhvatiti.....?
Pravi ateista je ili zločinac ili kukavica. Ako se ne boji ovozemaljske kazne i misli da je dovoljno pametan da može da radi šta hoce a da ne bude uhvaćen onda postaje jako opasan i ne preza ni od najgorih zločina jer on samo pokušava da bez ograničenja (a zašto bi se i ograničavao) što bolje provede svoj ograničeni život. A ateista kukavica će iz straha da ne bude uhvaćen glumiti i pred sobom i pred drugima dobru osobu i uz to još moralisati ne bi li druge ubedio da je dobar a sebe da nije kukavica. A šta je sa ateistom koji je iskreno posten, moralan i dobar? Mislim da to i nije pravi ateista i da duboko u sebi zna da sve ne počinje i ne zavrsava se rođenjem i smrću!
Da vas čujem ateisti- šta mislite o ovome?


 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 10:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovako - prvo mislim da nije ni istina a niti u redu predbacivati ateistima da oni zbog svojeg stava po kojem "Boga nema" imaku nekakvo exkluzivno "pravo na zlo/zločin". Jer, kroz prizmu povijesti lako se vidi da su najveća zlodjela činjena ne od ateista no od onih koji su to činili u ime neke svoje religije.
Holocaust, Križarski Ratovi, Islamistička osvajanja, da ne idemo dalje od bliskih nam krajeva... poznato, priznato i zabilježeno!

A onda ateisti... Da se prvo razumijemo - niti jesam ateist, niti imam namjeru da ih branim. Ali mislim da to sto oni ne vjeruju u Boga te stoga nemaju nekakav nadnaravni autoritet koji bi im bio nekakva moralna vodilja u životu (inače vrlo je upitno koliko je religijski 'moral' plod nekakve stvarne Božije riječi naspram stoljećima nametnutih društvenih normi od strane religijskih oligarhija) ne odvaja ih ni na koji način od ostalih. Jer kada shvatiš da Grijeh crkve blagonaklono i olako opraštaju ili sankcioniraju (tu ne mislim na jednu Crkvu, nego riječju Crkva opisujem sve Bogomolje raznih religija), a Oprost nije djelo koje bi ljudi nego Bog trebali činiti, nije li onda religija također zamka koja računa na moju i tvoju naivnost (uvjetno rečeno naravno), na čovječansko vjekovno nemanje vremena ni volje da se filozofija pune čaše života temeljno izuči i na filozofiju podjele svijeta da bi se masama lakše vladalo.

Ti kažeš: Pravi ateista je ili zločinac ili kukavica. Ako se ne boji ovozemaljske kazne i misli da je dovoljno pametan da može da radi šta hoce a da ne bude uhvaćen onda postaje jako opasan i ne preza ni odtnajgorih zločina... Zločince i kukavice možeš sresti i među vjernicima. Ja sam ih sreo. Kad? Najviše za vrijeme rata (uistinu rat iznese na vidjelo i ono najbolje i ono najgore u ljudima). Sreo sam vjernike koji su s imenom svojeg boga na usnama i znakom svojeg boga na grudima bili i zločinci i kukavice. Jer, na primjer, onaj tko ubije dijete je i zločinac i kukavica istovremeno!!!!! Da ne idemo u dalje primjere... Ti vjernici se nisu bojali kazne, radili su što su htjeli, bivali su opasni i nisu prezali od najgorih zločina. Upravo ono kako si ti rekao za ateiste...

Da rezimiram: atesti su skloni zlu i tu nema nikakve dvojbe ali nisu ni po čemu posebni u pogledu na vjernike. Zlo je (baš kao i dobro) tek još jedna univerzalna konstanta čovječanstva...

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Pedjanbg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 20 Jan 2006
Poruke: 229
Mesto: Novi Beograd

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 11:19 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@Dejan71
"A man's ethical behavior should be based effectually on sympathy, education, and social ties; no religious basis is necessary. Man would indeed be in a poor way if he had to be restrained by fear of punishment and hope of reward after death."
Albert Einstein (1879 – 1955)
Ovo je jedna od izlizanijih Ajnstajnovih izjava, ali nije moglo biti bolje receno, pa nije zgoreg da se citira jos jednom (i jos 1000 puta, ako treba).
Ateisti bolje rasudjuju o dobru i zlu od vernika. Krstasi su mislili da je dobro klati muslimane. Neki muslimani misle da je dobro razneti se u autobusu punom jevreja...
Stav da bi se trebalo uzdrzavati od zivotnih zadovoljstava mi je potpuno nenormalan. Pa to nije nista drugo do tracenje zivota.
Mislim da postoje Ateisti koji su 100% ispravni ljudi, ali se slazem da vecina ateista nisu to u potpunosti, jer osecaju da ovaj zivot nije sve...

_________________
Life sucks. Then you die.
 
nenadmorpheus
Just me
Just me



Godine: 35

Datum registracije: 23 Okt 2005
Poruke: 7677
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 11:44 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja mislim da je tebe uhvatila neka depreija. (Bez uvrede)
Isto tako mislim da imas u svom textu mnoooogo pitanja.
Ali ajde da krenemo.

Dejan71 je napisao/la sledeće:
Ako Bog ne postoji šta je onda zivot i koja je njegova svrha?

Dobro pitanje. Pazi ovako Bog, magija, religija je samo ljudska potreba da veruje u nesto, zato sto covek nekada ne nalazi realno resenje za stvari koje mu se desavaju u zivotu (ne nalazi ili nece da nadje).
Moje vidjenje zivota i tvoje se ne razlikuju mnogo samo sto ja nemam opsesiju da mislim da neko upravlja mojim zivotom...ili kako vec...
A ako ti sa 35 godina nisi nasao svrhu zivota... onda ja sa 17 o tome da ti pricam necu.
Pasus sa nagradama, kaznjavanjima i sl. cu da prokomentarisem kao jednu celinu.
Kada se rodis ti zivis da bi napravio svoje potomke i da na taj nacin produzis svoju generaciju. U jednome nisi u pravu sa onim "pa zasto ziveti"... Ti u toku zivota steknes porodicu zbog koje bi malo ko odbio da zivi i da uradi sta god je potrebno da njegovoj porodic bude bolje. Neki zive i za novac ali to je druga prica. Sustina je da se bez samog Boga moze ziveti i da ja koji njega ne smatram za isto sto i ti i dalje normalno zivim.

Dejan71 je napisao/la sledeće:
Pravi ateista je ili zločinac ili kukavica.

Mislim ne znam da li ima potrebe da o ovome pricamo. Ja mislim da i ti znas da je ovo cista laz i da si ti ili ne realan ili si svestenik, ovo nije pricanje nekoga ko recimo da normalno zivi.
Ako imas jos neko pitanje ti pitaj....

_________________
You're off the map now, radar can't even find you
We stay on the grind, you slip, we out-grind you
You walk around mad, you let your anger blind you
We walk around just playin' the violin behind you
 
Dejan71
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 53

Datum registracije: 17 Feb 2006
Poruke: 305
Mesto: NBGD

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 1:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Uh, fino me ispreskakaste, ali tome sam sam kriv jer kada sam ponovo procitao sta sam napisao i sam sam se iznenadio jer sam ostao ne dorecen a i neke stvari sam napisao kao nekriticko naglas razmisljanje...
Ovako, dodacu samo jednu recenicu jer sad nemam vremena za duze filozofiranje...
Mislim da su pravi ateisti jako retki ljudi jer mnogima kada na vrata zakuca neko tesko vreme (pod ovim stvarno mislim na tesko), oni iz neke svoje dubine pocinju polako da izvlace svoju potisnutu veru kako god ona izgledala i u sta god da u tom trenutku veruju...
 
nenadmorpheus
Just me
Just me



Godine: 35

Datum registracije: 23 Okt 2005
Poruke: 7677
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 1:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To je SAMO tvoje misljenje.

_________________
You're off the map now, radar can't even find you
We stay on the grind, you slip, we out-grind you
You walk around mad, you let your anger blind you
We walk around just playin' the violin behind you
 
Dejan71
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 53

Datum registracije: 17 Feb 2006
Poruke: 305
Mesto: NBGD

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 1:56 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U tome i jeste car foruma, sto ovde imamo mogucnost da razmenjujemo misljenja i razmisljanja koja cesto nisu ni ista a ni slicna. Bilo bi dosadno kada bi svi mislili isto.
ps- ima li medju nama onih koji mogu da kazu - ja znam.
 
nenadmorpheus
Just me
Just me



Godine: 35

Datum registracije: 23 Okt 2005
Poruke: 7677
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 2:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

A imali neko ko moze da mi dokaze da Bog postoji?
Da li ima neko ko moze da kaze ja sam video Boga?

Ajde ubedi me da nisam u pravu.

_________________
You're off the map now, radar can't even find you
We stay on the grind, you slip, we out-grind you
You walk around mad, you let your anger blind you
We walk around just playin' the violin behind you
 
Dejan71
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 53

Datum registracije: 17 Feb 2006
Poruke: 305
Mesto: NBGD

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 2:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

A jesi li video vazduh? Ok, od kako je nauka to dokazala ovo moje pitanje nije pravi primer, ali to sto nauka ne moze da dokaze Boga, da li to automatski znaci da on i ne postoji... a ako nauci to jednom uspe? Mada iskreno sumnjam u to, ne zato sto Bog ne postoji vec zato sto se nauka oslanja na nasa cula kojih mozda nemamo dovoljno, ili nam je ne dovoljno razvijena svest i razum, duh, dusa.... ili....
Zato se i kaze VERA u Boga!!!
Ali posto smo se udaljili od teme ovde zavrsavam i ako zelis da je nastavis mislim da je i ona negde otvorena pa mozemo tamo....
PS- Izvinjavam se moderatoru zbog skretanja sa teme
 
nenadmorpheus
Just me
Just me



Godine: 35

Datum registracije: 23 Okt 2005
Poruke: 7677
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 4:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Recimo onda da je i ova tema suvisna poso slicna postoji na:
http://www.domaci.de/viewtopic.php?t=21863&start=0

Ako se pazljivije procita tvoj predhodni post vidi se da i ti sam ne mozes reci da postoji, kao ni to da za tu "cinjenicu" dokaza nema. Tako da ja ne vidim zasto bi nastavljali polemiku.
Ako to bas zelis imas temu "Bog?" na:
http://www.domaci.de/viewtopic.php?t=4378&postdays=0&postorder=asc&start=240
Imas tu i moj post na:
http://www.domaci.de/viewtopic.php?t=4378&postdays=0&postorder=asc&start=180

_________________
You're off the map now, radar can't even find you
We stay on the grind, you slip, we out-grind you
You walk around mad, you let your anger blind you
We walk around just playin' the violin behind you
 
gilence
Princ bez konja - stara garda
Princ bez konja - stara garda



Godine: 45

Datum registracije: 01 Jun 2005
Poruke: 1001
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 16, 2006 5:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@ deki, obrisao sam ti post, jer nema slicna tema.

Ova tema ce ostati kao samostalna, jer je zanimljiva i ima poptuno drugu tematiku i stanoviste u odnosu na pomenute..
 
taelojd
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 12 Feb 2009
Poruke: 28
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Feb 12, 2009 6:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

uho je stvorena da cuje bozije,oko da vidi bozije..i ostalo da oseti bozije..delo.
zvono zvonarevo ne vidi i ne cuje zvonara,dok zvonarev sin da.
samo rodjeno od boga vidi boga!
(zaista vam kazem ko se ne rodi od vode i od duha nece okusiti carstva nebeskoga")
vera bez dela je mrtva i (nece se spasiti ko vice boze,boze-recicu vam bezite od mene,ne poznajem vas);
tako i onaj ko sebe naziva ateistom moze imati vecu veru,mozda i nesvesnu, od "verujucih",potvrdjenu delima;inace mu zivot ne bi ima smisao.verovace ako ne u boga zivoga,onda u boga pozude,boga novca,boga slave....

_________________
KO ZNA ZA STA JE TO DOBRO!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Svrha zivota iz ugla ateiste! Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon