www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Epidural
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~
::  
Autor Poruka
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 17, 2006 4:31 pm    Naslov poruke: Epidural Na vrh strane Na dno strane

Epidural-da ili ne?!
Vecita je borba oko epidurala, da li treba, ili ne, da li je stetan ili ne, da li odmaze ili ne.....Mnogo je ljudi, koji jednostavno ne zele da cuju objasnjenje doktora, vec unapred i bez ikakvih dokaza tvrde, da je stetan, da ne valja, da moze cak i do paralize da dovede Rolling Eyes i slicne fiks ideje.
Ja ne volim bol. Zelim da uzivam u svakom trenutku dolaska mog andjela na svet! A ne da skapavam od bolova i budem sva iscrpljena i sludjena, kad treba da budem najsrecnija na svetu!
Moja obe sestre su se porodile po jednom uz epidural i znam da ga slave! Porodile su se bez ikakvih komplikacija, pricajuci viceve sa doktorom, bol nisu ni osetile, a sa bebom i sa svima nama su se najnormalnije druzile, samo 20 minuta po porodjaju!!!!! SVE zene koje u ikada probale epidural, izjavile su, da se nikada vise ne bi poradjale bez njega. Sve, bez i jednog izuzetka. Naravno, kod nas i u Hrvatskoj, ona je pocela da se koristi relativno kasno (tek u novom milenijumu), pa su se desavale neke nus pojave, kao sto je pad pritiska majke, glavobolje porodilje, nemanje potreba za toaletom, pa cak i nemogucnost majke da porodjaj privede kraju, pa su doktori cesto pribegavali forceps keljestima ili vakuumu! Naravno ni jedan doktor nece vam priznati da je to njegova nestrucnost, vec je lakse okrviti epidural. Medjutim, danas su stvari drugacije i nus pojave, skoro pa i ne postoje!
Da vas cujemo Wink



_________________




Poslednja prepravka: knknpnkn datum Sre Okt 11, 2006 2:29 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 17, 2006 5:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moram da kopiram jedan tekst koji sam preuzela sa Yumama sajta. Autentican je i otkriva licno iskustvo! Molim vas, obratite posebnu paznju na deo teksta koji je podebljan! Taj deo govori mnogo! Wink

Sta kazu nase citateljke?

Gordana Višnjić, mama troipomesečne bebe, Nemanje, porodila se primenom epiduralne anestezije i svoje iskustvo je rado poklonila čitateljkama »MOJE TRUDNOĆE«.


Rodila se ideja

Moju trudnoću je od samog početkao vodio dr Dejan Maletić u »Gradskoj bolnici«, a ja sam bila izuzetno zadovoljna odnosom koji smo ostvarili na relaciji doktor-pacijent, priča Gordana. Kako je trudnoća odmicala, počela sam intenzivnije da razmišljam o samom porođaju. Strahovi od bola u toku porođaja, postajali su jači, pa sam došla na ideju da bi čin dolaska bebe mogao biti pravo, iskonsko zadovoljstvo, kad bih se porodila bezbolno.


Priče, pričice...lavirint


Svoja razmišljanja podelila sam sa ženama koje su se već porađale. Njihove reakcije me nisu ohrabrile:

»Nećeš osetiti čari prirodnog porođaja!...«

»Šta ako ti oštete kičmu?...«

»Ceo život će te boleti kičma...«

»Posle porođaja, kad prestane dejstvo anestezije, imaćeš jače bolove od žene, koja se porodila prirodnim putem...«

»Anestezija može da iskomplikuje porođaj!...«

»Slušajući ovakve komentare našla sam se u lavirintu. Želela sam da momenat dolaska moje bebe bude trenutak za pamćenje, koji ni jedan bol neće poremetiti. Želela sam da krenem na porođaj bez osećaja straha i panike.

Ideja o bezbolnom porođaju pratila je moju trudnoću, a komentari koje sam sa strane slušala, činili su me nespokojnom i neodlučnom.«


Posavetovati se sa stručnom osobom


U sedmom mesecu trudnoće otišla sam na redovnu kontrolu. Trudnoća je proticala uredno. Na listi pitanja za mog ginekologa na prvom mestu se našlo pitanje o bezbolnom porođaju. Naravno, otvoreno sam izrazila svoje strahove vezano za iskustva drugih porodilja, koja sam čula.

Dr Dejan Maletić mi je na vrlo razumljiv način objasnio sve što me je interesovalo, ali je pre svega istakao da se stručna pitanja postavljaju isključivo kompetentnom licu, koje bez dileme zna pouzdan odgovor na njih.
Tako sam saznala da se u »Gradskoj bolnici« koristi anestetik švedske proizvodnje. Mesto uboda je međuprostor (slobodan prostor) između kičmenih pršljenova koji apsolutno nije u dodiru sa nervima. Taj prostor se lako nalazi, a kompletna intervencija je pod strogim nadzorom stručne ekipe (anesteziolog, anestetičar, akušer, babice,...). Na mesto davanja anestezije se uvodi tanak kateter kroz koji se u toku porođaja povećava doza anestetika po potrebi. Kateter se vadi jedan dan nakon porođaja, i netačno je da se intenziviraju bolovi po prestanku dejstva anestezije. Cena primene epiduralne anestezije u »Gradskoj bolnici« je 10.000 dinara i plaća se pri otpustu na račun »Gradske bolnice«.

Prilikom ove posete dobila sam sve odgovore na postavljena pitanja i prostor za donošenje konačne odluke, do ulaska u deveti mesec trudnoće.


Dogovor


Osmi mesec trudnoće je protrčao. Moj suprug je podržao ideju o bezbolnom porođaju. Bližila se poslednja ginekološka kontrola, a ja sam isčekivala željeni dan i svoju bebu, bez negativnih misli i straha od bola. Ultrazvučnni nalaz pokazao je da beba brzo napreduje i da je već prilično krupna (3,6kg), pa je dr Dejan Maletić zakazao porođaj nešto pre termine, vodeći računa o bebinoj težini i mojoj krhkoj građi.


Ćaskanje u »svemirskoj stanici«... i bebin plač


Tog dogovorenog jutra sve je počelo. Prošla sam kroz proceduru pripreme za porođaj. »Gradska bolnica« je dobro organizavana, pa je boravak u pretporođajnoj sali vremenski doveden na minimum. U momentu klistiranja (čišćenja) osetila sam blagi bol. Data mi je vaginaleta (za brže otvaranje) i ušla sam u porođajnu salu. To je mesto koje je više ličilo na svemirsku stanicu, opremljeno najsavremenijim aparatima. Dočekao me je tim stručnjaka. Anesteziju je vodio prim. dr
med. Milorad Miladinović- spec. anesteziologije sa reanimatologijom, a porođaj načelnik ginekologije dr Dejan Maletić.




Pre davanja epiduralne anestezije postavljena sam u specifičan položaj koji podseća na položaj fetusa, zovu ga i troslojni položaj. Telo je zgrčeno, bočno, kolena su prislonjena na donji zid stomaka, a brada naleže na stomak. Kičmeni stub je u tom položaju idealno postavljen za aplikaciju anestezije. Iskreno, momenat uboda nisam osetila, a po davanju anestezije su me spokojnu, smestili u leđni položaj, na udobnu porođajnu stolicu, koja pritiskom na taster menja pozicije. Uvođenje infuzionog sistema sam više osetila. Zatim sam priključena na monitor (digitalni aparat) koji iz sekunde u sekund brojevima, krivuljama i zvukom, pokazuje vitalne funkcije mame, bebe i nivo rasta bola (koji se ne oseća,ali ukazuje na potrebu dodavanja anestetika).

U toku porođaja sam jedino osećala pritisak bebe, koji sam uz sugestiju doktora potpomagala svojim napinjanjem.

Tih nekoliko sati, koliko je moj porođaj trajao, mogu opisati kao uspešnu zabavu. Anesteziolog mi je pričao viceve, a ja sam se slatko smejala, u momentu kada je krivulja pokazala najviši nivo bola. Atmosfera ispunjena dobrim raspoloženjem, prijatnim ćaskanjem i tihom muzikom. Mislim da sam u nekim momentima vodila glavnu reč. Bolove nisam uopšte osetila. Usledio je na kraju zabave moj poslednji napon i pojavila se zvezdica dana koja je ubrzo i zaplakala. Moj sin Nemanja. Ubrzo sam ga srećna i blažena držala na grudima. Trenutak, nestvaran.


Baby- friends-box


Prebačena sam u svoju sobu, koju sam delila sa još jednom porodiljom. Dva sata po dolasku na odeljenje, ustala sam iz kreveta i prošetala. Bola ni u nagoveštaju. Sledećeg jutra došao je moj anesteziolog da bi mi odstranio epiduralni-kateter. Mesto uboda me nije bolelo.

Provela sam četiri dana u »Gradskoj bolnici« u sobi sa svojom bebom, a stručno osoblje me je edukovalo i osposobilo da krenem u samostalnu brigu o Nemanji.




Epilog


Prošla su tri i po meseca. Moj sin raste, a ja se osećam odlično. Svog porođaja se rado sećam, zahvaljujući dejstvu epiduralne anestezije.

O budućoj trudnoći razmišljam optimistično, a porođaj ne vezujem za bol.

Želim da svim budućim porodiljama porođaj protekne uz prijatno ćaskanje bez bola.

_________________


 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 50

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 17, 2006 6:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

E ovako,da i ja kazem nesto,kao mama sa stazom i iskustvom..koja se porodila 3 puta i ako bude zdravlja i srece za 6 meseci bice jos jednog porodjaja Very Happy

Prvo dete rodila sam 1993.godine,tada se ovde o epiduralnoj anesteziji moglo samo sanjati,ili je debelo platiti sto je bilo neizvodljivo sa platama od par maraka Confused
Porodjaj je bio poprilicno tezak i dugo je trajao..sve sam zvezde videla (najiskrenije)...kada su mi pokazali zdravog i krupnog decaka od muke sam rekla da je ruzan Rolling Eyes mesec dana sam se oporavljala...no brzo se zaboravi Very Happy

Drugi porodjaj 2000.godine,prosao je super,za svega nepuna dva sata provedena u porodilistu rodila sam zdravu i prelepu devojcicu od koje sam bila odvojena samo dok su je kupali Very Happy

Treci porodjaj 2003.godine,takodje prosao "svetski" Very Happy U porodiliste sam stigla oko 6:15 ujutru..za nepunih pola sata rodila se preeeedivna devojcica Very Happy

Sva tri porodjaja prosla su bez epiduralne anestezije.
Nemam nista protiv toga...mnogo je zena koje ne mogu da podnose bolove,kod svakoga je prag bola razlicit,a definitivno jaki bolovi i strah mogu samo da uspore i iskomplikuju sam tok porodjaja.
Kod mene stvarno nije bilo potrebe za tim kada su drugi i treci porodjaj bili u pitanju,jer nisam imala nepodnosljive bolove i kod mene je sve islo prilicno brzo i lako....
Ako bude zdravlja i "srece junacke" tako ce biti sa ovim cetvrtim
Wink

Ali bez obzira na sve...zenama koje ne mogu da podnesu bol i koje imaju bilo kakav strah od porodjaja toplo bih preporucila epidural,jer svakako moze mnooogo pomoci,a sto rece Kiki nus pojava skoro da i nema...prepustite se sigurnim rukama lekara i uzivajte u svakom momentu najlepseg cina u zivotu zene Wink
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 17, 2006 10:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nisam ni ja zaista imala potrebe za ovakvom anestezijom>jeste da sam iskreno zaista trpela jake bolove, ali je porodjaj u sustini protekao vrlo brzo tako da epiduralna anestezija nije cak ni bila opcija. Sami trudovi i uopste porodjaj su jednostavno zapoceli naglo, sve se odvijalo nekom ludom brzinom, bolove sam trpela sto sam trpela , jedva i da su stigli svi da se pokupe (mislim na lekarsko osoblje) i jednostavno zavrsilo se bez ikakve anestezije. E sada, zdravlje od Boga, kad bude sledeca trudnoca, naravno necu biti primitivac koji ce skociti ja ne, ne dolazi u obzir.jednostavno ako osetim potrebu, i ako je to savet lekara, naravno da cu pristati na tako nesto. Nisam od onih koji smatraju da ova anestezija dovodi do paralize ili bilo cega drugog. nepaznja lekara je ono sto nas moze dovesti do neceg slicnog radije nego sama anestezija. Tako da u svakom slucaju imam dovoljno poverenja u lekare Rolling Eyes

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 17, 2006 11:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jos samo kad bi izmislili epiduralnu u pilulicama...Ja se panicno (gotovo fobicno) plasim igala. Ne smem ni da pomislim na epiduralnu. Vise me je strah nje nego svih bolova i porodjaja ovoga sveta. Sumnjam da bih se ikada mogla odluciti za epiduralnu. Samo kucajuci ovo ja sam se najezila. Uh...niposto...

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 18, 2006 8:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo jos jednog cisto medicinskog gledista na epiduralnu anesteziju, koji opovrgava cinjinicu da dolazi do paralize ili cega vec...svaka medicinska intervencija ima svoje prednosti i mane, pa i ova, no u svakom slucaju za zene koje se odluce na ovu vrstu anestezije zaista nema prepreka koje bi mogle ugorziti trajno njeno ili bebino zdravlje Wink

Epiduralna anestezija ~ da ili ne

Jedan broj zena odlucuje se za porodjaj pod ovom anestezijom, dok se druge plase ovakve intervencije zbog cinjenice da se ona daje u kicmu. Da li je strah opravdan ili ne?


Epiduralna anestezija je posebna vrsta anestezije koja se primenjuje kad porodjaj pocne. Da bi se blokirao bol iz materice i vagine daje se u kicmu, tako da porodilja ne oseca nista od pojasa ka dole.Kombinacijom anestetika blokiraju se nervni zavrseci, dok analgetici smanjuju bol u kicmenoj mozdini.

Ukoliko je porodjajni proces usporen, a porodjajni bolovi su izuzetno jaki, mozete zatraziti da vam daju epiduralnu anesteziju. Moguce je da vam akuser i babica preporuce ovu vrstu tehnike. Takodje je potrebno i da znate da je epiduralna anestezija samo jedna od mnogih opcija za smanjenje inteziteta bola. Upotreba maske sa kiseonikom, davanje analgetika ili akupunktura takodje mogu da umanje bolove. Najbitnije je da odaberete najbolji moguci nacin koji ce vam olaksati porodjaj i pri tom nece skoditi bebi. Odluku o operativnom dovrsavanju porodjaja koju, u zavisnosti od toka porodjaja, donosi lekarski tim, odluku o primeni epiduralne anestezije mozete doneti samo Vi.

Kako se primenjuje epiduralna anestezija?


Anestetik utice na krvne sudove u nogama i smanjuje dotok krvi u srce. Cesto se desava da prilikom primene ove metode porodilji naglo padne pritisak pa zbog toga oseca vrtoglavicu i mucninu. Iz tog razloga joj se u venu stavlja braunila (plasticna cevcica) da bi joj se u toku porodjaja mogli davati lekovi intravenozno. Tako se neprijatni efekti epiduralne anestezije mogu znatno ublaziti. Posle stavljanja braunile, anesteticar ce zamoliti porodilju da sedne na ivicu kreveta. Nakon toga sledi dezinfekcija mesta gde se uvodi igla i davanje lokalne anestezije. Igla se uvodi u "epiduralno" mesto kicme. Zatim se postavlja fina cevcica od polietena (ili kateter) pre nego sto se igla izvadi. Lekar ce kateter flasterom pricvrstiti za kozu, a zatim se kroz njega ubrizgava anestetik. Dejstvo anestetika traje cetiri do sest casova, a tim sto moze da se skrati ili produzi.


Prednosti epiduralne anestezije


~ veoma je efikasna, potpuno otklanja bol i deluje kod vise od 90% pacijentkinji

~ ne skodi bebi

~ dejstvo anestezije moze da se prekine u svakom trenutku


Nedostaci epiduralne anestezije


~ u oko 10% slucajeva, ne deluje

~ mnoge zene zale se na jake glavobolje koje traju i po nekoliko casova nakon zavrsetka porodjaja

~ dok traje anestezija zena ne oseca napone, sto utice na produzavanje porodjaja

~ u nekim slucajevima je lekar prinudjen da porodjaj dovrsi pomocu forceps klesta ili vakuuma

~ dok traje epiduralna anestezija, porodilja ne oseca nagon za mokrenjem i ne moze prirodnim putem da obavlja fizioloske potrebe

~ dok traje porodjaj neophodno je da se neprestano proveravaju sve vitalne funkcije majke i deteta.

www.mojabeba.com
 
Pretty_woman78
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 45

Datum registracije: 18 Jul 2005
Poruke: 639
Mesto: ........izmedju njegovog srca i sna......

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 18, 2006 3:19 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Definitivno jedno veliko DA za epiduralnu anesteziju.Ja sam se porodila uz njenu pomoc.Verujte mi da nije bilo epiduralne zaista ne znam kako bi se taj porodjaj zavrsio.Porodjaj mi je krenuo u 09h pre podne do 16h posle podne sam bila otvorena samo 2cm u 16h dobila sam epiduralnu i ja sam se ljudi porodila za sat vremena.Samo uahvaljujuci anesteziji jer sam se opustila, prosli su me bolovi i iskreno da vam kazem gledala sam ceo porodjaj i uzivala u tom neverovatnom dogadjaju od pocetka do kraja.Propratila sam svaki detalj i otvorenih ociju docekala svoju bebu.Dakle DA za epiduralnu i svaki sledeci porodjaj ce biti sa njom!!!

_________________
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 11, 2006 2:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pinkie je napisao/la sledeće:
~ dok traje anestezija zena ne oseca napone, sto utice na produzavanje porodjaja


Opet netacna tvrdnja! Zena oseca napone, ali ne i bolove! Sve zene koje su govorile o epiduralnoj anesteziji, rekle sui da su cak i osetile glavicu bebe "tamo gde treba" Very Happy
Drugo, pod pretpostavkom da vam epidural daje anesteziolog, dolazimo do informacije da zna koju ce vam dozu dati! Tako da od potpunog "oduzimanja" tela-nema nista! Zene koje su se porodile uz epidural, opisuju to kao "cudan" pritisak, umesto bola, napone, kao i na kom mestu se nalazilo dete kada!
Ono sto je meni najcudnije, bilo gde na internetu da potrazite, ili popricate sa zenama koje su imale iskustva sa epidural, skoro pa NIKADA necete cuti "zalbe", i negativna iskustva!
A malo mi smesno, da o negativnostima pricaju uvek zene koje nemaju nikakvo iskustvo
sa epiduralom, ili znaju toliko povrsno, da to nije dovoljno ni kao "pocetna" informacija!
Slazem se sa Dacom da sama zena treba da odluci kako ce. Ali kao sto ona rece, ako neko ne zeli da trpi bol-zasto ne epidural?!

Cilj ove teme je da svi koji znaju o epidurlu, napisu sta znaju ovde. Kako bi ostali naucili i kako bi potencijalnim mamicama i trudnicama olaksali bar jedan deo posla!

Za sve one koji su i dalje ubedjeni da moze da dodje do "paraliza", evo i slikovitog dokaza da ne moze Very Happy Pogledajte razdaljinu epiduralnog prostora (u koji se implatira igla), od nerava ili bilo cega drugog! Znaci, to je "cist" ili "slobodan" prostor, kako ga doktori zovu! Wink

_________________


 
Cute Blondie
* Belphegor's bitch *
* Belphegor's bitch *



Godine: 43

Datum registracije: 03 Jan 2006
Poruke: 2193
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 21, 2006 11:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam za epidural generalno, i ne vidim zasto bi zena trpela bolove ako moze da se porodi i uziva u svakom trenutku bez bolova . Jos uvek se licno nisam odlucila hocu li se poroditi bez ili sa epiduralom ali mislim da cu se odluciti tek pred porodjaj, zavisno od toga kako cu se osecati. svakako jedno veliko DA za epidural.

_________________
 
Slejdž
Gospodja Selektorka
Gospodja Selektorka



Godine: 45

Datum registracije: 15 Jul 2005
Poruke: 4716
Mesto: Frankfurt/ Loznica

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 28, 2006 11:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam imala PDA kako se to zove ovde, Peridualnaanestezija, ili epidural kod nas, isto mu dodje. I mogu samo da kazem svim zenama da su lude ako imaju priliku da dobiju tako nesto i to propuste.
Nista pametnije na svetu od toga ne postoji,to mogu milion procenata da tvrdim,zato sto sam jedno dete rodila sa PDA a drugo bez (nije imalo vremena za nju) i neeee, kad bih trece radjala, obavezno znaci SA!

Glupost oko toga da moze paraliza, to samo kod nas u Srbiji mozes da cujes,i ja se redovno nerviram na nas primitivizam po pitanju medicine na zalost
Te deci ne valjaju kukovi zbog pampers pelene, te mora dete jadno da spava na 28 stepeni u sobi, te neki sacuvaj boze povoj, te paraliza

Moja svekrva je rodila mog muza pre 28 godina sa epiduralnom, to je ovde kao anestezija za zub.Normala

I ni jedan slucaj,a raspitivala sam se, nije poznat da je zena ostala paralizovana zbog toga

Ja mogu da kazem,da ponekad na promenu vremena (kao neka baba Mr. Green )
osetim da me malo to mesto gde mi bila igla,onako kao ziga.Al to je sekund
I taj jedan sekund mi nista ne znaci spram onoga sto mi je ustedela PDA

_________________
Bez tebe ne smem
ja ne umem
disati,smejati se, hodati
 
PedjaS
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 65

Datum registracije: 10 Dec 2006
Poruke: 39
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 12, 2006 1:07 am    Naslov poruke: Stručno mišljenje nasuprot željama Na vrh strane Na dno strane

Drage dame!
Davanjem lekova tj. medikalizacijom nešto što je normalno-porođaj pretvaramo u medicinsku proceduru! Instrumentalno završavanje porođaja je češće kod porođaja sa periduralnom analgezijom, recimo forcepsa 37%, češći je carski rez. Moguća je (retko) infekcija, absces. Bakterijski meningitis tj. upala moždanih opni 1:10000. Povrede perifernih nerava 1:2600.
Probijanje vena i stvaranje hematoma.
Probijanje tvrde opne kičmenog stuba tzv. dure 10-16%!?.
Hipotenzija tj. nagli pad krvnog pritiska kod trudnice 18-29%. Postporođajno krvarenje 2 puta češće.
Patch sacralanalgesia tj. delimično uspešna-neuspešna anestezija se dešava u 6-30% porodilja.
Glavobolje 10-23%, bol u leđima nakon porođaja 22-45%, retencija mokraće.
Od strane bebe: Loša rotacija glavice bebe usled opuštenosti mišića karlice 13%, usporavanje rada bebinog srca itd...
Da zaključim ne treba se bez potrebe mešati savršenoj prirodi u posao ona to uspešno radi hiljadama godina, druga priča su određena patološka stanja, za šta mi i postoimo kao lekari!
Pozdrav Dr Peđa

_________________
beli mag u službi čoveka!
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 12, 2006 7:20 pm    Naslov poruke: Re: Stručno mišljenje nasuprot željama Na vrh strane Na dno strane

PedjaS je napisao/la sledeće:
Drage dame!
Davanjem lekova tj. medikalizacijom nešto što je normalno-porođaj pretvaramo u medicinsku proceduru! Instrumentalno završavanje porođaja je češće kod porođaja sa periduralnom analgezijom, recimo forcepsa 37%, češći je carski rez. Moguća je (retko) infekcija, absces. Bakterijski meningitis tj. upala moždanih opni 1:10000. Povrede perifernih nerava 1:2600.
Probijanje vena i stvaranje hematoma.
Probijanje tvrde opne kičmenog stuba tzv. dure 10-16%!?.
Hipotenzija tj. nagli pad krvnog pritiska kod trudnice 18-29%. Postporođajno krvarenje 2 puta češće.
Patch sacralanalgesia tj. delimično uspešna-neuspešna anestezija se dešava u 6-30% porodilja.
Glavobolje 10-23%, bol u leđima nakon porođaja 22-45%, retencija mokraće.
Od strane bebe: Loša rotacija glavice bebe usled opuštenosti mišića karlice 13%, usporavanje rada bebinog srca itd...
Da zaključim ne treba se bez potrebe mešati savršenoj prirodi u posao ona to uspešno radi hiljadama godina, druga priča su određena patološka stanja, za šta mi i postoimo kao lekari!
Pozdrav Dr Peđa


konačno se našao netko kompetentan da govori o epiduralnoj anesteziji!!!

A vi kako uopće možete tvrditi da je to dobro, lijepo, korisno, nije štetno bla bla...e pa ako je tako sada bi sve žene rađale uz epidural, jer zašto bi se mučile ako se mogu poroditi bez bolova! Da epidural stvarno nije štetan davao bi se svakoj ženi koja treba roditi kao što je normalno da se daje anestezija pri obavljanju operacija!

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~ -> Epidural Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon