www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Trudnoća nakon 35. godine
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~
::  
Autor Poruka
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 28, 2007 12:16 am    Naslov poruke: Trudnoća nakon 35. godine Na vrh strane Na dno strane

Žene sve više odlučuju prvi put postati majkom u kasnijoj dobi, tj. u 30. ili 40. godinama. Broj žena u svijetu koje dobiju svoje prvo dijete između 30. i 39. godine, udvostručio se u posljednih 15 godina, a broj žena koje rađaju s 40 godina i više, porastao je za 50 posto.

Razlozi kasnijeg majčinstva su uglavnom u tome što se žene prvo posvete poslu i karijeri, a zatim obitelji. Neke žene i nesvjesno izabiru kasnije majčinstvo - naime, mnogo njih prije 35. godine niti ne upozna partnere s kojima bi željele obitelj.

Dob i plodnost

Plodnost počinje lagano opadati od 25. do 30. godine, a ubrzano opada nakon 35. godine ženina života. Uvriježeno je mišljenje da nakon 40. godine vjerojatnost začeća iznosi svega 20 posto, jer je u većine žena ovulacija sve rjeđa kako se žena približava menopauzi. Osim toga, neredovitim ovulacijama može istovremeno doći do otpuštanja više od jednog jajašca, što ženama iznad 35 godina povećava mogućnost blizanačke trudnoće.
Ipak, zabilježena je i neobična pojava, tj. „posljednji zalet“ („last fling“): oko 39. godine života neobjašnjiv je iznenadni rast plodnosti u žena, te su zabilježene mnoge neplanirane trudnoće u toj dobi.

Trudnoća u kasnijoj dobi

Godine ne bi smjele biti presudan faktor za rizičnost trudnoće. Liječnici stalno upozoravaju da 40-godišnjakinja dobrog zdravlja i kondicije može imati manje rizičnu trudnoću od žene koja je mlađa dvadeset godina i ne skrbi o svom tijelu i duhu.

Problematičan je dijabetes, te visoki krvni tlak, no on sve više pogađa i mlađe žene, kao i one prekomjerne tjelesne težine, neovisno o dobi. Zanimljivo, ali strije, proširene vene i bolna leđa više pogađaju mlađe trudnice!

Evo što neke mame misle o majčinstvu u kasnijoj dobi:

Prvo dijete sam rodila s 22 godine i ne mogu reći da sam bila spremna. Nesigurnost, strah, neorganiziranost, sve su to razlozi zbog kojih bih danas posvjedočila da sam ipak bila premlada za majčinstvo. Upravo tu prvu trudnoću sam morala čuvati mirovanjem. Treće dijete rodila sam u 31. godini i prezadovoljna sam kako to sve skupa super funkcionira. Smirena sam, uživam u svakom trenutku i puna sam energije. Jesu li za to zaslužne godine ili iskustvo, vjerovatno i jedno i drugo, ali znam da majčinstvo u kasnijim godinama donosi sa sobom jednu potrebnu zrelost, a time i mogućnost da se majčinstvo učini kvalitetnijim.

Suzy



Prvo dijete sam rodila s 25, a drugo s 34 godine. Druga trudnoća mi je fizički i psihički bila puno lakša i uživala sam u njoj od prvog trena, dok sam u prvoj bila zbunjena, prestrašena i puna svakojakih pitanja, te sam zadnja dva mjeseca ležala u bolnici s prijetnjom prijevremenog poroda. Prvi porod je bio duži, ali lakši od drugog, nije bio prirodan već induciran. Drugi je bio prirodan, relativno kratak, ali buran.
U odgoju drugog djeteta uživam i dajem čitavu sebe bez zadrške, dok sam kod prvog bila stalno u nekim nedoumicama, s puno manje energije i živaca, te sam češće bila rastrgana između posla, obrazovanja, karijere, obitelji i društvenih potreba. S drugim djetetom nemam nikakvih primisli o tome da bih u vrijeme dok sam s njom, trebala biti ili raditi nešto drugo. Očito u mom slučaju zrelost čini svoje u pozitivnom smislu.
I na kraju, iz vlastitog iskustva mogu reći da majčinstvo u "malo kasnijim godinama" definitivno pomlađuje i vedri duh i tijelo.

NN



Prvi put sam rodila s 34, drugi put s 36 godina. Nisam prije jer nisam imala ozbiljnu vezu, provodila sam puno vremena na poslu. Obje trudnoće su protekle u redu, ali porodi su završili carskim rezom. Moja djeca daju mi smisao i ciljeve u životu koje nisam imala kad sam bila sama. Mislim i da je teže odgajati djecu u kasnijim godinama jer ti nekad nedostaje energije koju mlađe mame imaju puno više. S druge strane odgoju pristupam ozbiljnije, odgovornije, s dosta edukacije.

Jadranka



Iz rodilišta sam prvi put izašla na svoj 39. rođendan. Iako bez ikakvih problema u trudnoći, rodila sam carskim rezom. Mama sam postala kad nisam više razmišljala o majčinstvu. Mislim da mi ne bi bilo lakše da sam mlađa. Jedino me plaši pomisao na to da ću ja biti u mirovini, a moje dijete još neće završiti školovanje i postati samostalno. Toga nisam bila svjesna prije, tj. nisam znala da je to jedan od glavnih izazova roditeljstva u starijoj dobi. Sad puno razmišljam o zdravom životu i pravovremenim mjerama da ostanem čim dulje u formi. Moram ostati zdrava i sposobna vršiti svoj roditeljski posao, podići dijete da bude sposobno brinuti za sebe. Starija sam, financijski stabilna, sigurna u sebe. Ali nisam zato uspješnija kao mama. Kaktkad se pitam baš obrnuto: da li bih bila sigurnija u sebe i uspješnija na poslu da sam ranije postala mama. Sad znam neke roditeljske vještine, koje primjenjujem i na poslu, a rezultat toga je da sam puno strpljivija.

Sanja



Rodila sam prvo dijete s 36, a drugo je tek u planu. I ne mislim da sam prestara za majčinstvo. Ranije mi je u glavi bila samo zabava, putovanja, karijera. Iako u dugoj vezi, nisam se osjećala spremnom za brak i dijete. Nakon što sam rodila, karijera je pala u drugi plan, zabava i društvo zanimaju me najviše u smislu stvaranja društva za moje dijete, putujem i dalje, ali manjim intezitetom. I u mom cijelom društvu nitko nije imao dijete prije tridesete, tako da mi je to normalno. Trudnoća i porod su protekli u najboljem redu. Osjećala sam se odlično, iako sam bila svjesna da majčinstvo u kasnijoj dobi nosi rizik i za majku i za dijete. Toga sam postala svjesna kad su mi predložili amniocentezu koju sam i napravila.

Tanja



Dosta kasno sam upoznala svog supruga pa sam prvo dijete rodila s 33, a drugo s 36 godina. Trudnoće su bile uredne. Uopće ne smatram svoje godine kao nedostatak. Osjećam se odlično i ispunjeno. Mislim da u dvadesetim godinama nisam bila zrela za dijete. Izlazila sam, putovala, živjela život punim plućima. A sada u potpunosti uživam u majčinstvu i znam to cijeniti.

Željka


izvor:
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=&Show=1662



_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 28, 2007 12:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ženama nakon 35. savjetuje se zdravija prehrana i lagana tjelovježba barem tri mjeseca prije začeća, te detaljan ginekološki pregled. To se jednako odnosi na sve trudnice, jer ne postoji neki poseban režim koji bi se odnosio na 'starije' trudnice.

Zdravija prehrana je vitalna za plodnost – pokazala je to britanska nutricionistkinja Marilyn Glenville. Prema njenim nalazima, cink, magnezij i vitamin A od iznimne su važnosti za razvoj spolnih hormona. Osim njih, korisnima su se pokazale i esencijalne masne kiseline, vitamin E te biljke poput 'Agnus castus' (Monchpfeffer) i sikavice. Ispostavilo se i da žene koje uzimaju multivitamine, imaju manju vjerojatnost da će roditi dijete s nekom urođenom greškom.

Dobar zdravstveni režim uključuje i zdravu prehranu (namirnice iz ekološkog uzgoja), neizlaganje zagađenom zraku, prestanak pušenja, uzimanja alkohola, kofeina, lijekova i slično. Potrebno je lagano vježbati, odmarati se i osigurati si miran san. Poželjno je i ispitati ima li trudnica antitijela na rubeolu, te ako ih nema, imunizacija je nužnost jer rubeola u ranoj fazi trudnoće može uzrokovati oštećenja fetusa. Od velike koristi može biti i genetičko savjetovanje, obiteljska i vaša osobna povijest bolesti, prenatalna dijagnostika. Ginekolog pomoću toga može predvidjeti moguće probleme obzirom na starost roditelja i zdravstvenu povijest.

Postoje i neki rizici za dijete i majku koja zatrudni s 35 godina ili kasnije.
Za majku, povećava se rizik od trudničkog dijabetesa, preeklampsije i vaginalnog krvarenja.
Za dijete, veće su šanse da se pojavi placenta praevia (placenta djelomično ili potpuno zatvara cerviks), abruptio placentae (dio placente se odvojio od stijenke maternice), niska porođajna težina, prijevremeni porod i pobačaj.
Većina spontanih pobačaja događa se u prvom tromjesječju trudnoće bez obzira na dob žene. Ipak, rizik od spontanog pobačaja u ženinim dvadesetima iznosi od 12 do 15 posto, dok kod žena s 40 godina i više taj rizik iznosi 25 posto.

Povećana pojava kromosomskih anomalija pridonosi riziku od spontanog pobačaja u starijoj dobi. Jedna od najčešćih kromosomskih anomalija koja se pojavljuje zbog starije dobi majke je Downov sindrom. Rizik kod žena od 25 godina da rode dijete s tim sindromom iznosi 1:1,250; za 35 godina staru ženu 1:378; a za 45 godina staru ženu 1:30.

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 28, 2007 12:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

PREDNOSTI „KASNIJEG“ RODITELJSTVA

* više životnog iskustva, samopouzdanja i vještina koje su od velike koristi pri prihvaćanju izazova roditeljstva
* vjerojatno ste i senzibilnija majka – dijete će imati itekakve dobrobiti ako ste emotivno stabilni i svjesni tuđih osjećaja i potreba
* stigli ste uspostaviti solidnu karijeru
* imali ste više vremena za štednju i investicije te ste vjerojatno financijski sigurni
* jedna studija pokazuje kako su žene starije od 35 godina zadovoljnije kvalitetom seksa u trudnoći od 20-godišnjakinja

* bebe rodilja starijih od 35 godina duže su dojene nego djeca majki u dvadesetim godinama
* djeca starijih majki pokazuju bolje rezultate na ispitivanjima znanja i ponašanja, jer njihove majke s njima više komuniciraju i više ih slušaju od mlađih majki; ta djeca imaju i veću vjerojatnost da će biti dosljednija i jačeg samopouzdanja

MANE „KASNIJEG“ RODITELJSTVA

* veći rizik od problema s plodnošću

* malo viši rizik od problema u trudnoći poput pobačaja, visokog krvnog tlaka, dijabetesa i prijevremenog poroda

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 28, 2007 12:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja sam nekako sebicna, prvo zelim da ucinim nesto zbog i radi sebe, pa tek onda da imam dete

tako da sam ja prva za to da cu, verovatno imati dete oko 35-te

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
babyboom
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 52

Datum registracije: 10 Nov 2007
Poruke: 132

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 11, 2007 7:31 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja sam prvi put rodila u 34 god. sada imam 36. trudnoca i porodjaj su protekli kao po skolskom primeru! sta drugo reci nego da je sve stvar individue!
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 16, 2010 10:19 pm    Naslov poruke: Majka nakon 35. godine života Na vrh strane Na dno strane

Koje rizike nosi kasna trudnoća?

Zbog ritma i kulture života žene sve kasnije se odlučuju za trudnoću te sve je više trudnica iznad 35. i 40. godine života. No, kasna trudnoća uvijek sa sobom nosi određene rizike...

Nije nikakva novost da se žene sve kasnije odlučuju za osnivanje obitelji i rađanje djece, te nerijetko prvo dijete rode nakon 35. godine života. Moderna medicina definitivno u tom pogledu ženama ide na ruku, te im pomaže da bez većih poteškoća zatrudne i poslije 40. godine života. U tom sve raširenijem trendu pomažu glumačke i pjevačke zvijezde, a posljednji primjeri su pjevačica Celine Dion koja je nakon nekoliko umjetnih oplodnja zanijela blizance, te supruga glumca Johna Travolte koja će sa 48 godina postati ponovno majka.

I dok naše mame i bake iz vlastitog iskustva tvrde da nije isto roditi s 20, 30 ili 40 godina, možda je to upravo ono o čemu bismo trebale razmisliti. No, isto tako, kao što smo spomenuli vremena su se promijenila i medicina je uznapredovala.
Dobra vijest je, da je većina trudnoća do 35. godine normalna i zdrava s rođenom zdravom djecom. S druge strane, istraživanja su pokazala da trudnoća u kasnim tridesetima i početkom četrdesetih nosi određene rizike, koji nisu uobičajeni kod mlađih trudnica.

Opadanje plodnosti

Ženama ulaskom u 30-te opada plodnost, a to opadanje se događa zbog starenja, pa ženama poslije 35. godine života često mnogo dulje treba da začnu. Isto vrijedi i za muškarce. Njihova plodnost tijekom godina pada, iako je poznato da oni mogu začeti djecu cijeli život, bez obzira na starost. Smanjena plodnost žene nakon 35. godine života događa zbog prorijeđene ovulacije, odnosno, postoji mogućnost izostanka ovulacije.

Također, u toj dobi postoji veća mogućnost za pojavu određenih zdravstvenih problema koji mogu utjecati na začeće:

1. Endometrioza - stanice endometrija (unutarnjeg sloja maternice) nalaze se na niz mjesta u tijelu, izvan maternice, na jajnicima, jajovodima, okolnim (mokraćni mjehur, crijevo) ili udaljenim organima (pluća). Kako i raseljene stanice endometrija posjeduju u većoj mjeri estrogenske receptore, dolazi do imitacije menstruacijskog ciklusa, te krvarenja u vrijeme menstruacije. Kako ova krv nema mogućnost otjecanja dolazi do stvaranja cista, koje pak mogu pucati, iritirati okolno tkivo te dovoditi do nastanka ožiljaka i/ili priraslica u trbuhu.
2. Začepljenje jajovoda – može biti rezultat nekih prijašnjih infekcija i cista te postoji velika mogućnost izvanmaternične trudnoće
3. Miomi (fibridi) – izrasline i dobroćudni tumori na maternici koji onemogućuju oplođenom jajašcu da se ugnijezdi i počne razvijati u maternici

Zbog toga bi se žene nakon 35. godine života trebale konzultirati s liječnikom i ginekologom ukoliko prirodnim putem ne začnu nakon šest mjeseci. Naime, istraživanja su pokazala da trećina žena između 35 i 40 godina imaju probleme s plodnošću, no većina tih problema rješava se bez većih poteškoća. S druge strane, upravo zbog tretmana za liječenje neplodnosti, nije neobično kada brojne žene nakon 35. godine života začnu blizance, pa i trojke, i četvorke.

Genetski poremećaji

Kod starijih žena postoji veća mogućnost da dijete ima određene prirođene fizičke i mentalne mane, uzrokovane deformacijom gena. Od genetskih poremećaja najčešće se javlja Downov sindrom, a procjena rizika povećava se s godinama trudnice.

25 godina – rizik je 1 naprema 1250
30 godina - rizik je 1 naprema 1000
35 godina – rizik je 1 naprema 400
40 godina – rizik je 1 naprema 100
45 godina – rizik je 1 naprema 30
49 godina – rizik je 1 naprema 10


Zbog toga često ženama koje zatrudne nakon 35 godine preporučaju određene pretrage u ranijim stadijima trudnoće kako bi se utvrdila mogućnost Downovog sindroma ili nekih drugih genetskih poremećaja. Ultrazvuk i krvne pretrage mogu pomoći pri procjeni mogućnosti za Downov sindrom, no ne mogu pomoći pri otkrivanju. Aminocenteza i uzimanje uzoraka korionskih resica su dva poznata testa koji mogu dati pouzdanije rezultate i u ranijim stadijima trudnoće, no problem je što ti testovi nose određeni (mali) rizik za izazivanje spontanih pobačaja. Zbog toga ginekolozi najčešće preporučuju ženama procjenu rizika na temelju krvnih pretraga i ultrazvuka, prije nego što se odluče za druge pretrage.

Mogućnost pobačaja u prva tri mjeseca povećava se sa starošću trudnice

Prošli tjedan započeli smo temu o trudnoći žena iznad 35. godine života u kojem smo istaknuli osnovne rizike takvih trudnoća. Zahvaljujući modernoj medicini većina trudnoća je normalna i završava s rođenjem zdravih beba, no nije na odmet znati određene faktore prilikom planiranja trudnoće iznad 35. godine života.

Osim što je postoji veća mogućnost genetskih poremećaja kod djeteta i raznih zdravstvenih problema kod trudnica, plodnost žena počinje drastično opadati.
Ovaj tjedan tom temom se bavio i Jutarnji list u kojem navode zanimljive podatke o sve većem broju Hrvatica koje se odlučuju na trudnoću krajem četvrtog desetljeća života, odnosno počekom petog.

Prema statističkim podacima, broj žena koje rađaju nakon 40. rođendana tijekom posljednjih se nekoliko godina povećao više od 20 posto. Tijekom 2005. godine rodilo je 788 žena starijih od 40 godina, a 2008. njih 952. Očekuje se da će podaci za 2009. godinu pokazati kako je više od 1000 Hrvatica starijih od 40 godina rodilo. U istom promatranom razdoblju - od 2005. do 2008. - za 12 posto je narastao broj rodilja u dobi između 30. i 34. godine te za još 13 posto onih između 35. i 39. godine.

Istodobno se smanjuje broj mladih rodilja, u dobi od 20. do 24. godine. Upravo je to dob, ističu liječnici, kad je žena najplodnija i najlakše zatrudni, iznese trudnoću i rodi zdravo dijete. Medicinska je činjenica, napominje ginekolog dr. Mario Podobnik, da nakon 25. godine plodnost počinje lagano opadati, a nakon 38. smanjuje se za deset posto svake godine.

Kronične bolesti

Mogućnost pobačaja u prva tri mjeseca povećava se sa starošću trudnice. I dok 10-tak posto žena u dvadesetima i ranim tridesetim ima spontani pobačaj u prvom tromjesečju, taj postotak nakon 35. godine života raste na 20 posto, nakon 40. godine na 35 posto, a nakon 45. godine života na 50 posto. Potrebno je spomenuti da su ti pobačaji često povezani sa genetskim abnormalnostima kod fetusa, te je trudnoća često i zbog toga neodrživa.

Također, žene iznad 35. godine života često imaju određenih zdravstvenih problema, pa čak i pate od kroničnih bolesti, što često nije slučaj kod mlađih žena, što pak može dovesti do određenih komplikacija u trudnoći.
Primjerice, problemi s tlakom, dijabetes, bolesti srca, bubrega mogu itekako utjecati na razvoj trudnoće.
Dijabetes tako može dovesti do deformacija fetusa ili spontanog pobačaja, dok visoki krvni tlak može utjecati na slabiji razvoj fetusa.
Zbog toga, ženama posebno nakon 35. godine života koje planiraju trudnoću se savjetuje neka obave potrebne liječničke preglede prije nego zatrudne, kako bi se odmah, ako je to potrebno započelo s određenom terapijom za zdraviju i sigurniju trudnoću.

Problemi tijekom trudnoće

Na žalost, ponekad se događa da se određene bolesti i problemi jave tijekom trudnoće, a koji nisu postojali ranije, a za što veće šanse imaju trudnice iznad 35 godine života.

Gestacijski dijabetes – ovaj oblik šećerne bolesti javlja se prvi puta za vrijeme trudnoće, a studije su pokazale da žene iznad 35. godine života imaju dva puta veće šanse da obole za vrijeme trudnoće. Žene s tom bolešću imaju najčešće velike bebe, što povećava rizik tijekom poroda, te su velike šanse da će beba imati problema s disanjem ili neke druge zdravstvene probleme.
Visoki krvi tlak – kao što je i slučaj sa dijabetesom, i visoki krvni tlak može se pojaviti tijekom prva tri mjeseca trudnoće. Ta pojava sa sobom nosi brojne zdravstvene probleme, a naziva se još trudnička hipertenzija, dok se još teži oblik naziva preeklampsija.
Problemi s placentom (posteljicom) – Najčešći problem s posteljicom naziva se placenta previa, a događa se kada posteljica djelomično ili u potpunosti prekriva otvor maternice (cerviks). Studije su pokazale da žene nakon 35 godine života imaju tri puta veće šanse za ovaj oblik komplikacije. Zbog toga može doći do jakog krvarenja za vrijeme poroda, što pak može ugroziti i majku i dijete, pa se zbog toga najčešće izvodi carski rez.
Prijevremeni porod – Žene iznad 40. godine života imaju veće mogućnosti za prijevremeni porod (prije 37 tjedna trudnoće) nego žene u dvadesetim i ranim tridesetim godinama života. Statistike pokazuju (2003.-2005. godina) da 16,6 posto žena starijih od 40 doživi prijevremeni porod, dok taj postotak kod trudnica ispod 40. godine života pada na 12,5 posto. Kod trudnica u dvadesetim godinama života postotak prijevremenog poroda je 11,9 posto. Naravno, s prijevremenim porodom vezane su brojne komplikacije kod beba, od niske porođajne težine, nerazvijenosti organa itd.
Mrtvorođenčad – Na žalost broj mrtvorođene djece (nakon 20 tjedana trudnoće) kod žena iznad 35. godine života je dva do tri puta veća, nego kod mlađih žena.
Carski rez - I na kraju, kod žena starijih od 35 godina postoji veći rizik od komplikacija prilikom porođaja, posebno ako se radi o prvoj trudnoći, pa tako i mogućnost carskog reza raste za 20 posto u odnosu na mlađe žene.


Izvor: zena.hr

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 11, 2010 5:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Trudnoća u 40-toj


Za trudnice iznad 35-te, a posebno iznad 40-te, prenatalna briga je vrlo važna. Veća je vjerojatnost da ćete oboljeti od dijabetesa ili da ćete imati povišeni pritisak. Također je veća opasnost od rođenja djeteta s genetskim poremećajem poput Downovog sindrom.

Dakle, žena može zanijeti i roditi dijete u 40-im, ali ipak postoje mnogo veći rizici u takvim trudnoćama, kako za majku, tako i za bebu.

Postoji mogćnost da dođe do spontanog pobačaja, a rizik je oko 25%, zatim, placenta previa – je implantacija posteljice preko ili blizu unutarnjeg cervikalnog ušća. Dolazi do iznenadnog i bezbolnog krvarenja u rodnicu. U slučajevima obilnijeg krvarenja ili kada je dosegnuta fetalna zrelost porod je indiciran, obično carskim rezom.
Bebe se također često rađaju sa manjom tjelesnom težinom, a prijevremeni porod je također moguć.
Žene koje rađaju u 40-im najčešće moraju roditi na carski rez.

Downov sindrom

Učestalost pojave Downovog sindroma se s 1 na 10.000 kod 20-godišnjakinja povećava na 1 na 100 kod 40-godišnjakinja. Iako se ne može spriječiti, može se uočiti na redovitim pregledima tokom trudnoće.
Povišeni krvni pritisak
Kod starijih trudnica veća je vjerojatnost da će oboljeti od dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i povišenog pritiska. Sve ovo će liječnik pažljivo pratiti tijekom trudnoće.
No, sve ovo ne mora da se desi. Ipak postoje žene koje prođu bez problema. Zdrava ishrana, vježbe i dobra forma, itekako će pomoći da trudnoća, porod i zdravlje majke i bebe budu odlični.
Ipak, svi ovi rizici su neznatni ili čak i ne postoje u mlađem periodu, do 25-te i 30-te godine života.

{Ljepota}

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~ -> Trudnoća nakon 35. godine Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon