www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Lekovi u trudnoci
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~
::  
Autor Poruka
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 26, 2006 2:15 pm    Naslov poruke: Lekovi u trudnoci Na vrh strane Na dno strane

Veoma vazno i nikad dovoljno razjasnjeno pitanje.Vrlo cesto zena i ne znajuci da je trudna konzumira odredjene lekove usled bolova u zubima, glavobolja isl. Nekad ne znajuci kolika je stetnost odredjenih lekova trudnice ih konzumiraju kako bi sprecile neke druge tegobe i bez konsultovanja sa lekarima.Pre nego iskopiram tekst koji sam pronasla na internetu posavetovala bih svaku trudnicu da obavezno pre uzimanje bilo kojeg leka porazgovara sa lekarom, jer kasnije je ne daj Boze kasno za kajanje Rolling Eyes

Koje lekove ne sme da koristi trudnica?

U toku trudnoce u organizmu zene nastaju fizioloske promene koje mogu da izmene delovanje nekih lekova i njihovu efikasnost

Ako se koriste u toku trudnoce, pojedini lekovi mogu da ugroze plod, a i trudnicu. Na primer, u toku eliminacije antibiotika iz organizma trudnice, mogu da se jave ozbiljni štetni efekti, pa prema tome treba biti veoma obazriv ukoliko se primenjuju u toku rizicne trudnoce.

U toku trunoce se povecava zapremina i protok krvi u plucima, jetri, bubrezima, sto dovodi do snizenja koncentracije antibiotika u krvnoj plazmi. Zbog toga njihove doze u trudnoci moraju da budu korigovane.

Takodje, vecina antibiotika prolazi posteljicnu barijeru i odlazi u cirkulaciju ploda. Ovaj proces se odvija po principu slobodne difuzije (prosta razmena). Novija ispitivanja su pokazala da se posle primene antibiotika, vec posle kraceg vremena, oni mogu odrediti i u plodovoj vodi, sto znaci da se njihov efekat i tu moze koristiti.

Do sada nije dokazano štetno delovanje penicilina, kao i vecine antibiotika - cefalosporina na majku i njen plod, sto govori da je njihova primena u trudnoci bezbedna (penicilin, longacef, pentreksil, ampicilin).

Medjutim, tetraciklini mogu da izazovu ozbiljne promene na jetri i drugim organima majke, a kod ploda da dovedu do poremecaja u razvoju kostiju ("sivi zubi"). Streptomicin, na primer, izaziva u trudnoci ostecenje slusnog zivca, dovodeci do kasnije gluvoce rodjenog deteta. Hlorafenikol ozbiljno moze da osteti elemente kostane srzi (krvne celije: leukociti, eritrociti), tako da ga treba davati sa izuzetno velikom opreznoscu i uz obavezno laboratorijsko - klinicko pracenje.

Gentamicin (garamicin) je izrazito nefrotoksican, sto znaci da deluje nepovoljno na tkivo bubrega. Medjutim, kod izvesnih infekcija je vrlo efikasan, pa njegovu primenu treba ograniciti najduze na 7 dana, naravno uz izuzetnu lekarsku i laboratorijsku kontrolu.

Eritromicin moze da se upotrebljava u toku trudnoce, najvise do dve nedelje, posebno ako je dokazana infekcija hlamidijama.

Rifadin (rinfamicin) je takodje veoma toksican, i treba ga izbegavati, izuzev kada to nije moguce, npr. kod tuberkuloznih infekcija.



prezueto sa sajta yumama.com



_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 26, 2006 2:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tabela stetnih i verovatno stetnih lekova u trudnoci

Lekovi koji sigurno imaju stetan efekat u trudunoci

Carbamazepin (protiv grceva) - malformacije (deformiteti) u predelu lobanje i lica, kardiovaskularne malformacije centralnog nervnog sistema
Cyclophosphamid (citostatik) - malformacije prstiju, oka, rascep nepca
Diethzlstilbestrol (sintetski estrogen) - poremecaj u razvoju vagine i materice, slabija razvijenost testisa, neplodnost
Doxycycline (antibiotik) - obojenost zuba
Ethanol (zloupotreba alkohola) - malformacije (deformiteti) u predelu lobanje i lica, nenormalnosti ekstremiteta i smanjen rast glave
Jodidi (protiv kaslja i infekcija)- fetalna struma (poremecaj u stvaranju stitne zlezde)
Methotrexat (za reumatska oboljenja) - anomalije skeleta, smrt ploda
Testosteron (muski polni hormon) - muskobanjost zenske dece
Tetracyclini (antibiotici) - obojenost zuba
Thalidomid (sedativ za smirenje) - anomalije lica i sluha
Lekovi koji verovatno imaju stetan efekat u trdunoci

Aspirin (blokira stvaranje prostaglandina) - cesce malformacije
Codein (protiv bolova) - razne malformacije
Diazepam - anomalije usta, lica i srca
17-B- estradiol (estrogen- zenski polni hormon) - urinarne anomalije
Haloperidol (za umirenje) - nesigurne anomalije
Meclizin (protiv alergijskih reakcija) - anomalije usta i lica
Medroxyprogesteron (hormon) - uvecanje klitorisa

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 26, 2006 2:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Lekovi u trudnoci
Prof. dr Milan Jevremovic


Nezeljeni efekti lekova u trudnoci

Ispoljavanje nezeljenog (teratogenog) efekta leka zavisi od perioda trudnoce, vremena kada je primenjen, kolicine (doze) koja je data, duzine primene, kao i genetskih osobina trudnice i ploda i zdravstevnog stanja majke.

Smatra se da ukoliko lek moze da izazove nezeljene (teratogene) efekte, a primenjen je u prve dve do tri nedelje posle zaceca, u najvecem broju slucajeva dolazi do spontanih pobacaja (u medicini poznati "efekat sve ili nista").

Period organogeneze (embiogeneze), tj. prvih 60 dana od zaceca je najkriticnije za nastanak malformacija jer se u ovom periodu stvaraju organi ploda. Za ostecenje centralnog nervnog sistema najkriticniji je period od 15 do 25 dana od zaceca, za srce od 20 do 40 dana, za ekstermitete od 25 do 50 dana. Posto se periodi stvaranja odredjenih organa poklapaju, istovremeno mogu da se jave malformacije i na vise organa. Posle prvog trimestra trudnoce (90 dana), osim genitalnog sistema, zuba i centralnog nervnog sistema, stvaranje organa ploda (organogeneza) je zavrseno.

Nakon tog perioda tzv. "stetni" lekovi vise ne mogu da izazovu malformacije, ali mogu da uticu na funkcionalne poremecaje organa, kao i na zastoj u rastu ploda.

Lekovi se na osnovu stetnih (teratogenih) efekata u trudnoci dele u 3 grupe:

1. Lekovi koji sigurno imaju teratogeni efekat

2. Lekovi sa sumnjivim dejstvom

3. Lekovi koji nemaju teratogeno dejstvo

Da bi u trudnoci lecenje bilo sto racionalnije, najpre treba da se postavi dijagnoza za primenu određenog medikamenta. A ukoliko je tretman potreban, treba koristiti najpoznatije preparate, koji su dugo u upotrebi, i za koje se zna da su bezbedni. Medjutim, i njihova primena treba da bude sto kraca (tj. samo ukoliko je neophodna), uz obaveznu kontrolu stanja trudnice i ploda.

I kada se uzimaju antibiotici, neophodno je da se najpre postavi tacna dijagnoza. Primera radi, povisena telesna temperatura ne sme sama po sebi da bude razlog za njihovu primenu, sto se inace cesto događa. Ukoliko postoji mogucnost, trebalo bi pre primene antibiotika uraditi mikrobioloski pregled (sa identifikacijom uzrocnika oboljenja) i odrediti antibiogram, kako bi se primenio odgovarajuci antibiotik. Oni koji pokazuju toksicne i nezeljene efekte u odnosu na plod (tetraciklin, hloranfenikol, doksiciklin, streptomicin, kanamicin, rifadin) treba iskljuciti iz primene u periodu trudnoce. Sulfonamidi (hemoterapeutska sredstva protiv infekcija) uglavnom nemaju toksicnih efekata na majku, ali mogu izazvati zuticu ploda (zbog nerazvijenosti jetre ploda i nemogucnosti da neutralise njegovo dejstvo).

U trudnoci mogu da se primenjuju lekovi kod kojih nisu otkriveni stetni (teratogeni) efekti na majku i plod (penicilin i grupa antibiotika - cefalosporini (Pentreksil, Longacef, Ampicilin), a tu mozemo sa izvesnom dozom opreza da ubrojimo i Eritromicin.

Mozda ce neko primetiti da nismo naveli vitamine, oligoelemente i enzime koji se takodje kupuju u apoteci kao i ostali lekovi. Medjutim, oni spadaju u tzv. ortomolekularne supstance, tj. predstavljaju materije bez kojih organizam ne moze normalno da funkcionise, i koje se uzimaju normalno redovnom ishranom. Ali, ako nisu u njoj dovoljno prisutne, treba ih uneti u vidu medikamenta, tzv. "lekovitih dodataka ishrani".

Prema savremenim medicinskim shvatanjima na svaki lek treba, ipak, gledati kao moguce teratogen (stetan), pa se zbog toga treba vrlo striktno pridrzavati indikacija i kontraidikacija datih u uputstvu svakog od njih. A lekar koji ih prepisuje ce vrlo pazljivo pratiti trudnocu i stanje majke koja ih koristi, kao i stanje njenog ploda.

prezueto sa yumama.com

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
teodorinho
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 01 Avg 2006
Poruke: 272

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 02, 2006 11:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sto se mene tice, ne sme ni jedne... Na vecini lekova pise da se ne smeju koristiti, posebno u prvom tromesecju...
 
thorn
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 30 Jul 2005
Poruke: 1031

usa.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 10, 2006 7:49 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja sam koristila samo, i samo trudnicke vitamine.........nisam ni tabletu za glavobolju uzela u toku obe trudnoce.......sto je sigurno.....sigurno je........ Very Happy

_________________
originalan pisac nije onaj koga niko ne kopira.....vec onaj koga niko ne moze kopirati......

diplomata je onaj ko cetiri puta meri pre nego sto nista ne kaze........
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Avg 13, 2006 9:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja nisam koristila nikakav vid medikamenta niti tokom niti nakon poroda

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
anabela
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 38

Datum registracije: 04 Feb 2006
Poruke: 860

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 03, 2006 2:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U trudnoći nijedni lijekovi nisu dobri! Zato se prije trudnoće treba obaviti kompletan sistematski pregleg i izlječiti od svega
 
Lilith
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 45

Datum registracije: 08 Mar 2005
Poruke: 354

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 10, 2006 8:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Paracetamol je dozvoljen od pocetka do kraja trudnoce
 
Cute Blondie
* Belphegor's bitch *
* Belphegor's bitch *



Godine: 43

Datum registracije: 03 Jan 2006
Poruke: 2193
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 27, 2006 10:31 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam to jednostavno resila, onog momenta kada sam saznala da sam trudna izbacila sam sve lekove iz upotrebe (nije da sam i ranije nesto mnogo uzimala). Posto nisam bila sigurna sta smem sta ne smem, jednostavno ne uzimam nista. Bila sam malo prehladjena na pocetku trudnoce ali nisam nista od lekova uzimala, jedino sam pila puno caja s medom i limunom. Inace uzimam jednom dnevno prenatal (kompleks za zene koje su trudne ili doje), i jednom dnevno folnu kiselinu i to je to. Samo molim boga da nemam neke velike glavobolje (a bas sad mi je proradio umnjak koji me boli jezivo), da se ne razbolim i sl jer nista od lekova necu da pijem. Prosto jedni pricaju jedno, drugo nesto drugo, te valja ovo, te ne valja ono. Ja licno mislim da u trudnoci treba izbegavati sve lekove (sem onoga sto vam doktor kao neophodno prepise, a i za to se treba konsultovati s jos nekim lekarom), i mislim da taj period od 9 meseci bas i nije neophodno kljukati se sa bilo cim.

_________________
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 27, 2006 12:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Cute Blondie je napisao/la sledeće:
Ja sam to jednostavno resila, onog momenta kada sam saznala da sam trudna izbacila sam sve lekove iz upotrebe (nije da sam i ranije nesto mnogo uzimala). Posto nisam bila sigurna sta smem sta ne smem, jednostavno ne uzimam nista. Bila sam malo prehladjena na pocetku trudnoce ali nisam nista od lekova uzimala, jedino sam pila puno caja s medom i limunom. Inace uzimam jednom dnevno prenatal (kompleks za zene koje su trudne ili doje), i jednom dnevno folnu kiselinu i to je to. Samo molim boga da nemam neke velike glavobolje (a bas sad mi je proradio umnjak koji me boli jezivo), da se ne razbolim i sl jer nista od lekova necu da pijem. Prosto jedni pricaju jedno, drugo nesto drugo, te valja ovo, te ne valja ono. Ja licno mislim da u trudnoci treba izbegavati sve lekove (sem onoga sto vam doktor kao neophodno prepise, a i za to se treba konsultovati s jos nekim lekarom), i mislim da taj period od 9 meseci bas i nije neophodno kljukati se sa bilo cim.


Ma naravno da treba sve izbjegavati, recimo ja opće neću da pijem nikakve lijekove dok ne dobijem menstruaciju tj dok se uvjerim da nisam trudna...

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
nikolaj 210
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 46

Datum registracije: 24 Okt 2007
Poruke: 7
Mesto: POSTOJNA

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 09, 2007 1:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja u trudnoći nisam ni jedne lekove uzimala a ni posle poroda,nisam se usudila i ako je doktor prepiso.Tako,da nebi ni vama preporučila jer nikad se nezna

_________________
danijelca
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 09, 2010 4:19 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pažljivo sa lekovima protiv bolova u trudnoći

Ako trudnica upotrebljava lekove protiv bolova, kao što je paracetamol, to može biti štetno za bebe muškog pola, naročito ako se kombinuje više različitih lekova, upozorili su stručnjaci.

Istraživači sugerišu da lekovi mogu da izazovu nepravilan razvoj testisa, što kasnije tokom života može da dovede do pojave neplodnosti ili raka.

Lekari savetuju trudnicama da, ukoliko je moguće, izbegavaju upotrebu lekova protiv bolova kako bi zaštitile svoje nerođene bebe.

Stručnjaci su ocenili u žurnalu "Ljudska reprodukcija", da su dodatna istraživanja o ovom pitanju "stvar prioriteta". Oni su istovremeno naglasili da žene koje povremeno uzimaju lekove zbog glavobolje ne ugrožavaju svoje bebe.

U izveštaju se procenjuje da više od polovine trudnica u Evropi i SAD uzimaju lekove protiv bolova srednje jačine.

Naučnici iz Danske, Finske i Francuske proučili su više od 2.000 trudnica i njihovih beba. Utvrđeno je da žene koje istovremeno koriste više od jedne vrste lekova protiv bolova, poput paracetamola i ibuprofena, povećavaju rizik kod svojih sinova za sedam puta u poređenju sa ženema koje ne uzimaju ništa.

Najosjetljiviji je period između 14. i 27. neđelje trudnoće, kada rizik od nepravilnog razvoja testisa može da se poveća do 16 puta.

Uzimanje samo paracetamola takođe povećava rizik, ali ovaj rezultat statistički nije važan, navode stručnjaci.

(Srna)
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~ -> Lekovi u trudnoci Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon