www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Da li majke inficirane virusom AIDS mogu roditi zdravo dete?
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~
::  

Smatrate li da zene obolele virusom AIDS-a mogu roditi zdravo dete?
Mislim da mogu
28%
 28%  [ 4 ]
Zaista nisam sigurna/an koji bi bio pravi odgovor
14%
 14%  [ 2 ]
Na zalost, Ne verujem da bi deca obolelih majki mogla biti zdrava
35%
 35%  [ 5 ]
Mislim da bi zene koje su svesne svoje zarazenosti ovim virusom ne bi smele sebi dozvoliti eventualnu trudnocu
21%
 21%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 14

Autor Poruka
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 26, 2006 2:31 pm    Naslov poruke: Da li majke inficirane virusom AIDS mogu roditi zdravo dete? Na vrh strane Na dno strane

Sta vi mislite o ovome...Medicina tvrdi jedno...ipak broj zena obolelih od ove surove bolesti je sve veci...Veliki je broj i trudnica koje na zalost boluju od ove neizlecive bolesti...

Prema podacima UNICEF-a ima vise od 13 miliona dece koja su ostala bez jednog ili oba roditelja jer su umrli od ove bolesti, a od toga je 11 miliona malisana vec obolelo. Suoceni smo sa "virusnom minom" koju jos uvek niko nije uspeo da demontira.

Kako se AIDS prenosi sa majke na plod?

Prenosenje virusa sa majke na plod se jos uvek intenzivno proucava ali se, prema dosadasnjim rezultatima, smatra da se oko 65% novorodjencadi cije su majke nosioci zaraze, inficira na ovaj nacin. To se obicno desava jos u materici kada virus prodje kroz placentu (posteljicu), zatim u toku samog porodjaja, kao i za vreme dojenja. Istrazivanja su pokazala da je najcesci put zaraze preko placente, sto se desava relativno rano, vec u toku petnaeste nedelje trudnoce.

Svi faktori ovog procesa jos nisu definitivno prouceni. Postoje, naime, slucajevi kada su rodjeni blizanci, od kojih je jedan HIV pozitivan, a drugi nije inficiran.

Intenzivno se proucavaju i infekcije nastale u toku samog porodjaja kada plod prolazi kroz zarazeni porodjajni kanal majke. Najveci broj ovih pacijentkinja u nasoj sredini su narkomanke.

Kakvi su znaci ostecenja kod inficirane dece?

Kod novorodjene dece koja su inficirana HIV- om cesto se javljaju razliciti znaci ostecenja, koja je ovaj virus izazvao. Na primer, izrazito je smanjen razvoj timusa, grudne zljezde koja je centralni organ za regulisanje imuniteta. Kod inficiranog deteta je ova funkcija bitno smanjena. Cesto je ostecen i centralni nervni sistem novorodjenceta, sto rezultira poremecajem sluha, vida i pojavom razlicitih paraliza. Javljaju se i srcane mane, kao i teski poremecaji u hematoloskom (krvotvornom) sistemu. Zbog toga Svetska zdravstvena organizacija insistira na testiranju zena na pocetku trudnoce ili bar onih iz takozvanih rizicnh grupa (narkomanke, prostitutke), kao i osoba koje se bave odredjenim profesijama koje mogu da budu riskantne za eventualnu infekciju (lekari, medicinske sestre, laboranti, stomatolozi, spremacice, cistacice). Ukoliko se otkrije da je zena inficirana virusom AIDS-a porodjaj ili pobacaj se sprovodi u, za to, specijalno odredjenim ustanovama.

Najvaznija stvar za sprecavanje pojave AIDS-a, s obzirom da lekova prakticno nema, je prevencija.
(preuzeto sa yumama.com)

Verujete li lekarima koji smatraju da zene obolele od ove bolesti ne bi trebale da radjaju kako bi se sprecilo dalje sirenje bolesti i povecanje broja obolelih, ili pak smatrate da i te zene zasluzuju priliku da pokusaju, pa makar i po cenu da i plod bude zarazen virusom..Izvolite odgovorite Wink



_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
teodorinho
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 01 Avg 2006
Poruke: 272

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 02, 2006 11:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mogu da rode zdravo dete... Ali MORAJU da kazu doktorima, kako bi se rizik smanjio...
 
80Moma
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 43

Datum registracije: 15 Mar 2006
Poruke: 455
Mesto: Kac

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 02, 2006 6:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nemoguce je roditi dete a da nebude inficirano aids-om

_________________
"Mi pamtimo BARI a vi Fljarmuntari"
 
Mala_Zvezdica
Interceptorov Kikiriki
Interceptorov Kikiriki



Godine: 41

Datum registracije: 21 Dec 2003
Poruke: 5243
Mesto: Frankfurt - Zemun

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 02, 2006 6:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Na zalost, Ne verujem da bi deca obolelih majki mogla biti zdrava

mislim da je to stvarno tesko da se dete rodi zdravo, ali bilo je vec slucajeva gde se dete rodilo potpuno zdravo.ali mislim da je to mala verovatnoca, tako da bi bolje bilo sto se mene tice da ne rode decu, sem ako ima leka da se rodi zdravo.

_________________


Suze su coveku najbolji drug,
kada te svi napuste, one se uvek pojave!
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 02, 2006 8:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Stvarno nisam kopententna da filozofiram na ovoj temi. Nisam stručna da znam 100% odgovor. Medjutim imam pravo na svoje mišljenje i ja mislim da možda i može ali je to jako malo vjerojatno. Ipak AIDS ipak nije bolest tipa pljuskavica pa da je bezopasna...ipak je to bolest koja i danas u velikom razvoju tehnologije i farmacije kao nauke svakim danom bezmilosno ubija milione ljudi...samim tim i djece.

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
teodorinho
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 01 Avg 2006
Poruke: 272

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 02, 2006 9:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam kompetentna, zavrsila sam kurs za edukatora za AIDS, i kazem Vam da je vrlo moguce, ali se mora kontrolisati... Ko ne veruje neka ode u najblize porodiliste i neka se raspita, postoje posebna savetovalista za majke sa AIDSom... Najvise beba se zarazi tokom samog porodjaja kao i putem dojenja, tako da nije lose da se testirate na AIDS kada zatrudnite...
 
thorn
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 30 Jul 2005
Poruke: 1031

usa.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 10, 2006 7:46 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

licno mislim da je itekako moguce da zena obolela od AIDS-a rodi zdravo dete........ali meni se namece drugo pitanje.......ZASTO????........zasto je ta zena koja je obolela od tako opake bolesti u stanju i da pomisli da na svet donese dete..........to je sebicno za sve umesane.........za dete, jer i ako se rodi zdravo garantovano je da ce ostati siroce, a sta ako se rodi sa virusom.........isto tako ta ista zena stavlja u opasnost doktore koji ce je poroditi.......to je gubitnicka kombinacija na koji god se nacin gleda.........i nije mi jasno zasto se neko uopste odlucuje na takav korak suocen sa takvom cinjenicom kao sto je biti zarazen virusom od kojeg leka nema........ Mad

_________________
originalan pisac nije onaj koga niko ne kopira.....vec onaj koga niko ne moze kopirati......

diplomata je onaj ko cetiri puta meri pre nego sto nista ne kaze........
 
teodorinho
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 01 Avg 2006
Poruke: 272

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 24, 2006 11:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nije poenta u tome da se to dete pravi, vec da ukoliko do trudnoce dodje, nije je neophodno prekidati... Ili ako majka ni ne zna da je zarazena... ili... ma ima hiljadu razloga...
 
anabela
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 38

Datum registracije: 04 Feb 2006
Poruke: 860

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 01, 2006 1:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moguće je da se rodi zdravo dijete!!! Sve trudnice bi se trebale testirati i ako u vrijeme trudnoće uzimaju lijekove i rode carskim rezom, beba može biti zdrava!
 
zena_bez_imena
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 45

Datum registracije: 31 Maj 2004
Poruke: 369

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 21, 2006 12:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mogu da rode zdravo dete.
skoro smo na poslu imali takav slucaj.
Majka je bila izolovana (ne daj Boze,kakva!)
a bebica koju je donela na svet je bila devojcica i zdrava
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 26, 2006 2:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

thorn je napisao/la sledeće:
licno mislim da je itekako moguce da zena obolela od AIDS-a rodi zdravo dete........ali meni se namece drugo pitanje.......ZASTO????........zasto je ta zena koja je obolela od tako opake bolesti u stanju i da pomisli da na svet donese dete..........to je sebicno za sve umesane.........za dete, jer i ako se rodi zdravo garantovano je da ce ostati siroce, a sta ako se rodi sa virusom.........isto tako ta ista zena stavlja u opasnost doktore koji ce je poroditi.......to je gubitnicka kombinacija na koji god se nacin gleda.........i nije mi jasno zasto se neko uopste odlucuje na takav korak suocen sa takvom cinjenicom kao sto je biti zarazen virusom od kojeg leka nema........ Mad


Znam za jedan slušaj kad je žena bila zaražena, a nije znala i rodila dvoje djece. Jedno je bilo dravo, a drugo zaraženo. A muž joj je bio zdrav! Znači, može se roditi zdravo dijete isto kao što hiv ne može dobiti svatko putem nezaštićenog spolnog odnosa (osim u slučaju da partneri imaju neke ranice)
 
Lane86
~The last lady~
<b>~The last lady~</b>





Datum registracije: 02 Okt 2006
Poruke: 24294
Mesto: Nedostižno...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 26, 2006 2:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mogu, ukoliko prvih 3-4 meseca uzimaju odredjene lekove, koji su za to potrebni, ali opet to nije sigurno... Ako poštuje sve lekarske instrukicje, 80% rodiće zdravo, a onih 20% neće... Ali, mislim da, ipak, ne treba rizikovati...

_________________
jellenadabogdakrepala je napisao/la sledeće:
ljubce jedno odeee za jedno divno malo stvorenje... sa velikim i cistim srcem...
koje zraci svojom toplinom i drugarstvom... po svim temama na koje upise neko slovce...
s kojom sam ovdje proveo mnogo prijatnih trenutaka...kao i svi ostali s kim je slovce makar jedno razmijenila....i drago mi je sto se ponovo vratila medju nas..tracare... Razz
dakle ljubce ode za malu nocnu pticicu...inace svima znanu kao lane... Wink

 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~ -> Da li majke inficirane virusom AIDS mogu roditi zdravo dete? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon