www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ene-de, dike li moje...-Erskin Koldvel
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~
::  
Autor Poruka
držte lopova
Banovan!

Zna tudju muku
Zna tudju muku



Godine: 28

Datum registracije: 14 Nov 2005
Poruke: 9553
Mesto: debian city

argentina.gif
PorukaPostavljena: Ned Avg 13, 2006 1:48 am    Naslov poruke: Ene-de, dike li moje...-Erskin Koldvel Na vrh strane Na dno strane

...faktički, vala jeste.

Nažalost, mnogi srednjoškolci čitaju samo ono što je neophodno da bi dobili prelaznu ocenu iz srpskog. Eventualno, uzmu još nešto od lakše literature i na tome se sve završi.
Ništa bolji slučaj nije ni sa onim starijim, njih interesuje samo ono što se najviše prodaje i što zauzima prvih 10 mesta u rubrici " trenutno najčitanije knjige u gradu".
A ima toliko dobrih pisaca da je prosto gre'ota ne nabaviti njihova dela i ne posvetiti im malo pažnje. Lol, ovo mu dodje kao rubrika kucamo na vrata zaboravljenih asova.

ERSKIN KOLDVEL (1903-1907) je pisac iz Džordžije, koji je u svoje vreme ustalasao javnost realnim prikazom juga Amerike.Teško ga je svrstati u neki književni tabor.
Kako nije učestvovao u 1. svetskom ratu(kao njegova braća po peru Fokner i Hemingvej) izgubljenoj generaciji sigurno ne pripada. Zbog svoje originalnost i inovacija ne može se svrstati ni u klasičnu školu.Naturalilsta?Hm, možda...
On je jednostavno Koldvel. Čovek koji je zabo prst u oko savremenom američkom društvu ogrezlom u patetiku i sladunjavost i koji je izvodjen na sud zbog " sramoćenja američkog društva".

Njegovi junaci neodoljivo podsećaju na likove iz Radovana Trećeg, iz Alana Forda, Felinijevih filova...Njima uopšte nije dobro, skoro svi do jednog imaju" podstanara u glavi". Crnog humora i apsurda koliko vam duša ište.
To su likovi koji se po strasti i primitivnosti nalaze gotovo na nivou životinja.
Kako se ne nasmejati kovaču Semu, koji obavezno nedeljom pre podne pravi buku u svojoj radnji kako bi napakostio lokalnom svešteniku. To je njegova osveta pastoru koji mu je prilikom krštenja tako krvnički bućnuo glavu u reku i zaneo se citirajući Bibliju, da ga je gotovo udavio.
Tu je i porodica Taj Taj Voldena rešena da krene u lov na Beljaka(albino čoveka, jer veruje da on ima moć da otkrije gde se nalazi zlato).
- Nego, molim te, beli gazdo, ne dovodite ovamo beljaka.

Ili debeli Pluto kojij veruje da će skupiti potpise i tako postati šerif. Da, debeli Pluto, jedan od likova sa najsiromašnijim rečnikom.

-Mogao bi da nam pomogneš dok kopamo, Pluto.
- Ama, nikad ti ja nisam bio za kopanje, faktički nisam.

-Ja moram da idem kući, faktički moram.

-Nemam vremena, moram da obilazim birače, faktički moram.

-Ona je svršenstvo od ženske, faktički jeste.

-Ja priželjkujem i danju i noću. Faktički priželjkujem.
-Šta to priželjkuješ?
-Da se oženim tobom , čim ti to kažeš.
-Sa mnom? Da se za tebe udam?Kad skineš tu trbušinu, onda ću tek da razmislim.
-Ene-de, dike li moje. Faktički, vala jeste.

-Nego stomak ti je ogroman, Pluto.
-Uh, pa ti sad...Neće to valjda smetati.
-Da ti nije tako ogroman, Pluto, mogao bi prići malo bliže.
-Uh, pa ti sad, Darling Džil.
-Faktički jeste-reče ona, podsmevajuči mu se.
-Uh, ti Darling Džil.

A da ne napominjem legendarnu staramajku iz " Duvanskog puta", koju ne možeš bičem da oteraš od sapunovog drveta, iza koga po ceo dan stoji. Sve do poslednjeg poglavlja.
-Šta joj je?
-Dud i Džesi su je pregazili kolima-reče mirno prolazeći pored nje.

Erskin Koldvel:"Ja slikam crno-belo, čitaocu ostavljam slobodu da u priču unosi svoje crvene, žute, zelene boje..."

"Ja sam život učio radeći po radnjama, fabrikama- i gde sve nisam radio. I počeo sam pisati ono što sam saznao o životu. To sam koristio kao svoje iskustvo i to mi je bila inspiracija".

Najpoznatija dela:
Duvanski put(1932)
Mala božija njiva(1933)
Klečanje prd radjajučim suncem(1935)
Neredi u julu (1940)
Majstor(1940)
Dečko iz Džordžije (1944)
Sigurna ruka gospodnja(1947)


Fokner ga je svrstao u jednog od 5 najvećih književnika svih vremena.

edit by Annabel_Lee: Editovala sam naslov zarad jasnoće Wink



_________________
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> Ene-de, dike li moje...-Erskin Koldvel Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon