www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Sudbina ili slucajnost????
Strana 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  sledeća
Pređite na stranu broj:  
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Sre Dec 08, 2004 7:16 pm    Naslov poruke: Sudbina ili slucajnost???? Na vrh strane Na dno strane

Zanima me jedna stvar.Da li verujete u sudbinu("TO JE TAKO MORALO DA BUDE")ili u slucajnost("UPS...")?
Napr.dva coveka pricaju i jedan pogleda na sat,pozdravi se sa drugim i ode.Okrenuvsi se,napravio nekoliko koraka i automobil ga je "pregazio".Da li smatrate,da je mogao da prica jos jedan sekund(kola bi prosla) ili da je jedan sekund ranije krenuo(kola bi prosla posle njega) ili "AKO JE SUDJENO DA GA UDARE KOLA,A NISU OVA,UDARICE GA SLEDECA..."I ostali slicni primeri...

Za sta ste vi,za sudbinu ili puku slucajnost??????



_________________
 
Najdrazi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 72

Datum registracije: 14 Sep 2004
Poruke: 187
Mesto: Blok 28

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Dec 08, 2004 10:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

IRELEVANTAN POJAM
Hajde prvo da vidimo sta ko misli da je sudbina; da je definisemo, a potom da glasamo.
Ja mislim da je sudbina iracionalna kategorija, bilo da je plod slucajnosti bilo da je predodredjena, jer, bas kao i sam zivot, nije zbog nas. Mi smo tu da bi se dokazalo nesto drugo. Samim tim sto ne znamo ni sta je zivot, niti odakle, jos manje kuda, a na stav o tome svako ima “pravo”, proizilazi da je sudbina nesto potpuno irelevantno.
Manipulisuci nasim strahovima, u “realnom” sudbina ne dolazi iz racionalnog, vec izvan njega - znaci da je iz neceg drugog. Posto sudbina definitivno nije ”odavde” – samim tim je iracionalna kategorija.
S druge strane, ako je vezemo za princip uzroka i posledice koji je na neki nacin “najprijemciviji” (ali najnerazumljiviji), onda se moze reci da je sudbina posledica necega ili rezultat (kazna, pa i nagrada). Ali ako sudbinu sagledavamo iz ugla lepih primera, tada sve predhodno pada u vodu. Ali ipak im ostaje nesto zajednicko, a to je “zasto”?
Znaci da ona to i jeste koliko nije. A kada je tako onda i nije vazno. Tj, sudbinu prihvatis “takvom kava je”.
Znas, imao sam jednu tetku koja je zivela u Engleskoj, koja je bila vrlo uzoran gradjanin, ni sa kim se nije svadjala, nijedan dan nije ni zakasnila na posao, nigde nije isla, nije se udavala, nikoga nije dirala, niko nije dirao nju, nije se bunila, nije se zalila, nije imala “sudbinskih susretanja”, otisla je u penziju, i umrla je zadovoljna i “sita zivota” u 93 godini... ne znam gde nju da “smestimo”?
Ali bih se slozio sto si ovu temu stavila u filozofiju.

_________________
Da ne bi mene, svemiru ne bi imao ko da kaze da je najveci.
 
komshinica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 47

Datum registracije: 18 Avg 2004
Poruke: 163

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Dec 09, 2004 12:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Secate se onih ljudi iz centra Beograda koji su "izbegli" u Barajevo ili tako nesto, za vreme bombardovanja, pa im bomba srusila tu kucu? Very Happy Mislim, preziveli su, zato mi i jeste tako zabavna ta "sudbinska" prica...

Ja verujem da treba da radis samo ono sto zelis da radis (naravno, ukoliko ne povredjuje nikog), pa ce ti se sve sanse same "namestati".

_________________
Nista u zivotu ne razveseljava tako kao kad nas gadjaju pa promase!
 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Dec 09, 2004 11:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

.....lično me zabavlja da razmišljam u terminima slučajnosti (zato Paula Austera cenim za jednog od najvećih spisatelja danas) - a ne predodredjenja - ali to je svega jedna misaona igra, pre nego tema o kojoj posvećeno promišljam iznova, a onda jednako zaključujem svaki put. Zapravo, umnogome podržavam teoriju svog prethodnika, tezu da je sudbina sasvim iracionalna kategorija, a stoga i irelevantna (razum je najmoćniji ljudski aparat i sve ono što čovek ne može da racionalizuje on ne poznaje, a o onome što ne poznaje ne treba da "sudi", jer bi to bilo unajmanje neodgovorno). Mnogo je plauzibilnih - pritom, medjusobno isključivih - mišljenja na temu "determinanta vs. akcidencija" i upravo zato nijedno od njih nije održivo, tj. "po default-u". Uostalom, zar bi odgonetnuta zagonetka Kismeta bilo šta promenila u čovečanstvu, bi li imala kakvu civilizacijsku svrhu (čovek je uvek uperen na cilj, jer je to mehanizam razuma)? Glasam da ne bi, budući da će čovek uvek značiti "faktički odnos snaga poriva i moralnog zakona razuma" (Imanuel Kant), a rezultat tog odmeravanja ni u jednoj pojedinoj prilici nije izvestan do samog kraja borbe. Ergo, sudbina je - po svom principu - irelevantna kategorija za čoveka uopšte.....
 
NINANENA
Veštica
Veštica





Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 1464

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 10, 2004 8:47 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

negde sam skoro procitala-slucaj je logicna stvar Rolling Eyes
 
Najdrazi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 72

Datum registracije: 14 Sep 2004
Poruke: 187
Mesto: Blok 28

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 10, 2004 11:48 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Manhattan, racunam na tebe kada me (nas) budu napali zbog ovakvog stava jer ne verujem da mnogo ljudi razmislja ovako i ima ovakav stav prema sudbini (ja sam vec okrenuo ledja zidu).

_________________
Da ne bi mene, svemiru ne bi imao ko da kaze da je najveci.
 
hogar sa medaka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 72

Datum registracije: 18 Avg 2002
Poruke: 6871
Mesto: beogradski pašaluk

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 10, 2004 12:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Računaj da sam uz taj zid stao i ja.
Jer, niti postoji "sudbina", a niti "slučajnost".
I definitivno, sve su to stepenice uzročno-posledičnih sledova dogadjanja.
Ništa na ovom svetu, nijedna pojava, nije slučajna.
O "sudbini" ne bih ni da trošim dragoceno vreme...
Još ćemo se ćerati!

Shocked

_________________
pičim redom i beležim kredom!
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 10, 2004 12:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

e vidite ja bas verujem u sudbinu......i da ce se nesto desiti sto se desiti mora....hocete mene sad uz zid??? Mr. Green

_________________
 
NINANENA
Veštica
Veštica





Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 1464

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 10, 2004 12:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

niko nece uza zid i u tome je lepota -sto smo razliciti i ne mislimo isto vec stojimo iza svog,a ucimo i citramo drugo,tidje i novo
 
hogar sa medaka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 72

Datum registracije: 18 Avg 2002
Poruke: 6871
Mesto: beogradski pašaluk

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 10, 2004 12:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Yasmin je napisao/la sledeće:
e vidite ja bas verujem u sudbinu......i da ce se nesto desiti sto se desiti mora....hocete mene sad uz zid??? Mr. Green


Nećemo. Svako ima prava da živi u svojim uverenjima.
Svako ima prava da vidi pojave i dogadjanja onako kako ih on doživljava,
pa recimo i fizičari za hodanje kažu da je to...

niz naizmeničnih padanja! I oni su u pravu...

_________________
pičim redom i beležim kredom!
 
schtranga
Makedonsko devojče
Makedonsko devojče



Godine: 43

Datum registracije: 09 Feb 2004
Poruke: 1880

germany.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 10, 2004 12:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja verujem u sudbinu i za mene nista nije slucajno....sudbina odredjuje sve pa i ,, slobodu izbora

( Apostol Petar je postavio Isusu pitanje : ,, Kuda ides Gospode ?
Na to je Isus prorocki odgovorio : ,, Dolazim u Rim ,da ponovo budem razapet , jer to je moja sudbina. )

_________________
"Kakav bi život bio kada ne bi imali hrabrosti da baš ništa ne pokušamo?"
 
Najdrazi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 72

Datum registracije: 14 Sep 2004
Poruke: 187
Mesto: Blok 28

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 13, 2004 12:12 pm    Naslov poruke: ZASTO Na vrh strane Na dno strane

Yasmin je napisao/la sledeće:
e vidite ja bas verujem u sudbinu......i da ce se nesto desiti sto se desiti mora....hocete mene sad uz zid??? Mr. Green


A zasto to MORA?

_________________
Da ne bi mene, svemiru ne bi imao ko da kaze da je najveci.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Sudbina ili slucajnost???? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  sledeća
Strana 1 od 15

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon