www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Prvi dan škole
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 04, 2006 4:22 pm    Naslov poruke: Prvi dan škole Na vrh strane Na dno strane

Evo nekoj je djeci danas prvi dan škole...

Što mislite - koliko dugo valja djecu pratiti do škole, kad ih treba pustiti da tamo sami idu i od tamo se sami vraćaju?


+ ovdje je također nekoliko sugestija u vezi sa djecom i školom:

1 Dijete plače već prvi dan školske godine

- Plač je naznaka školske fobije i treba ga uzeti ozbiljno. Uglavnom se javlja kod mlađe djece koja se teško odvajaju od roditelja i nelako stječu povjerenje u druge ljude, najčešće u 1. i 2. razredu osnovne. U takvim situacijama nije loše da roditelj neko vrijeme provede s djetetom u razredu ili pred vratima. Bitno je da dijete vidi kako mama ili tata razgovaraju s učiteljicom i drugom djecom i da tako samo stječe povjerenje u novu sredinu. Najgore je dijete zbog plača ostaviti kod kuće.

Dr. Gordana Buljan Flander, psihologinja

Lucija Puljak, pedagoginja

Dr. Nenad Jakušić, psihijatar
2 Dijete se boji odlaska u školu

- Čak 30 posto djece na početku škole pokazuje averzivne reakcije. Djeca koja osjećaju strah od škole najčešće se žale da ih boli glava, osjećaju trbobolju, povraćaju, lupa im srce, pretjerano se znoje, imaju problema sa spavanjem. Potraju li te reakcije dulje od mjesec dana, valja potražiti liječničku pomoć.

3 Koliko dugo treba dijete pratiti u školu

- Nema pravila. Stručnjaci preporučuju da se dijete prati sve dok se ne osjeća sigurnim da može samostalno prijeći put do škole, a ono će samo pokazati kad mu više ne treba pomoć. Traži li dijete pomoć dulje od godine dana, trebalo bi se obratiti stručnjaku.

4 Kada školska djeca moraju na spavanje

- Brojna istraživanja pokazala su da mnoga djeca dolaze neispavana na nastavu. Školskoj je djeci potrebno od osam do 10 sati sna. To znači da mlađa djeca nikako ne bi smjela ići spavati poslije 22 sata, a srednjoškolci ne poslije ponoći. Vrlo je važno da roditelji kontroliraju djecu kako ne bi cijelu noć provela gledajući televiziju ili dopisujući se s prijateljima.

5 Koliko smiju biti uz TV ili Playstation
- Što je moguće manje. Stručnjaci preporučuju da ukupno vrijeme za igranje igrica i gledanje televizije bude maksimalno dva sata na dan. Uz to, kompjutor i televizor nikako se ne smiju postaviti u dječju sobu. To je važno zbog kontrole sadržaja s kojima djeca dolaze u kontakt preko TV-a ili kompjutora.

6 Kada mu dati mobitel i smije li s njim u školu

- Mobitel je najbolje kupiti što kasnije, nikako prije 5. razreda. No, ako ga ima i ranije, dijete treba naučiti da ne može biti 24 sata na dan na mobitelu. Mnoge su škole već zabranile donošenje mobitela na nastavu.

7 Dijete ne može mirno sjediti 45 minuta

- Većina djece ne može. U pravilu, djeca nakon svakih 15 minuta mijenjaju položaj. Prema HNOS-u koji će se ove godine primjenjivati u svim osnovnim školama, zadaća je učitelja da tijekom jednog nastavnog sata izmijeni šest situacija. Dobar učitelj tolerirat će da se djeca prošeću uz dozvolu, odu na zahod, a nemirniju djecu angažirat će da obrišu ploču, zašilje olovku i slično.

8 Treba li s djecom učiti i pisati zadaću

- To nikako. Djetetu treba pokazati kako se uči, a ne učiti umjesto njega. Zadaća je roditelja da kontrolira je li dijete ispunilo sve školske obveze. Dijete je sretnije ako samo napiše zadaću, nego ako to učini roditelj umjesto njega. Prvi put kad roditelj napiše zadaću umjesto djeteta, zauvijek je narušio njegovo samopouzdanje.

9 Dijete je izloženo bullyingu

- Bullying je ozbiljan problem. Čak 27 posto školske djece izvrgnuto je nasilju, a 16 posto njih sami čine nasilje. Teže se otkriva ženski bullying jer djevojčice ranije sazrijevaju i prakticiraju specifične oblike nasilja. One najčešće izoliraju i ogovaraju druge djevojčice ili koriste smicalice, dok se kod dječaka radi uglavnom o fizičkom razračunavanju.

10 Kako se treba odjenuti za školu

- Najvažnije je da je djeci ugodno u odjeći. Škola ne smije biti modna pista, no nastavnici ne bi smjeli dizati paniku ako djevojčica dođe u školu našminkanih usana i noktiju. Stručnjaci upozoravaju da se o tome kako se odjenuti za školu s djecom treba razgovarati već od 1. razreda kako bi se izbjeglo da ona djeca koja nemaju poznatu modnu marku tenisica, hlača ili mobitela budu izvrgnuta nasilju, što je na žalost česta pojava u školama.

11 Koliko često treba ići na informacije

- Ako je potrebno i svaki dan, a najmanje jednom u dva tjedna. Čim se primijeti da se dijete osjeća nesigurno i da postoji problem vezan uz školu, valja o tome porazgovarati s djetetom i s njegovim razrednikom.

12 Dijete izbjegava nastavu

- Markiranje je jedan od glavnih problema u školi. Stručnjaci su podijeljeni oko toga treba li djetetu opravdati sate, kao znak povjerenja, ili ne, jer bi to bila poruka da takvo ponašanje nije u redu. Važno je da roditelj bude upoznat s time da je dijete markiralo i da s njim razgovara o razlozima zbog kojih je to učinilo.

13 Želi izaći na večer, do koliko sati

- To je individualno. Najbolje se ravnati prema tome što smije većina djece u njegovu razredu. Nikako ne treba podleći tvrdnjama djeteta tipa “svi smiju, samo ja ne”. Važno je i za roditelje da osobno poznaju djecu s kojom njihova djeca izlaze, a dobro je upoznati i njihove roditelje.

14 Dijete je dobilo prvu jedinicu

- To treba shvatiti kao događaj koji će dijete učiniti zrelijim. Oko toga ne treba paničariti, a još manje zbog toga kazniti dijete jer posljedica može biti strah od škole.

15 Na koliko aktivnosti upisati dijete

- Djeca se ne smiju opteretiti s previše aktivnosti. Najbolji je recept jedno dijete - jedna slobodna aktivnost.

jutarnji.hr



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 04, 2006 11:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mozda sam malo više staromodan,ali mene su samo prvi dan odveli u školu.Kada su moja djeca krenula u prvi razred sedmicu dana su bila u mojoj ili supruzinoj pratnji.Danas vidim da se to odužilo u nekim slučajevima i na mjesec dana.Ipak sam pristalica da djecu što prije treba osamostaliti pri odlasku i povratku iz škole.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
Slejdž
Gospodja Selektorka
Gospodja Selektorka



Godine: 45

Datum registracije: 15 Jul 2005
Poruke: 4716
Mesto: Frankfurt/ Loznica

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 05, 2006 9:43 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mene to ceka za dve godine.Al iskreno receno, ja mislim da cu biti od onih roditelja koji trce da vode decu do skole i po njih nazad.
Ne znam,al ovde me strah da ih pustim same tako male.
A posebno sto je ovo takva zemlja gde se svasta desava, posebno maloj deci.Nestajanja, otimanja i ostale nebuloze koje ja kod mene nisam imala priliku ni da cujem, a kamoli dozivim

Muz mi kaze da mnogo gledam tv, i da deca moraju da se pustaju od sebe.Ne kazem ja da nije u pravu, nego samo mislim da ima vremena da ih pustimo od sebe,al ne obavezno sa 6 godina vec.

_________________
Bez tebe ne smem
ja ne umem
disati,smejati se, hodati
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 05, 2006 10:44 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ma po meni je nekako sasvim logicno voditi dete u skolu barem prvih par nedelja...deca su danas sama po sebi vrlo samostalna.Mada, i nakon toga, svakako cu "pratiti " dete ponekad barem cisto da vidim ponasanje po ulici kad ja nisam tu, gleda li na semafor kad prelazi ulicu ili trci kao muva bez glave isl...Ipak je to dete jako malo.Lako je u nekim ruralnim sredinama i manjim gradovima. Dok je u vecim gradovima gde je koncentracija vozila i stanovnista izuzeno visoka..ajde ti pusti dete da pola sata samo ide u skolu...treba da razmisljas gde je, sta je, s kim je, jel stiglo zivo i zdravo do skole i hoce li se tako vratiti.ja sam po tim pitanjima veliki panicar...Drugo je ako je skola jako blizu kuce, ali opet ne znam..nekako su mi ta deca isuvise mala da bi bila toliko samostalna.Znam deca vole da budu tretirana kao odrasli, ali ja sa mojim detetom imam fantastican odnos i zaista sam sigurna da joj nece smetati sto cu joj svakodnevno praviti drustvo do skole Wink Sele smo, popricale, objasnila sam joj da je ipak bolje da mama ili tata ode sa njom barem do dvorista skole i kasnije kad bude se jos bolje uklopila moze sama da udje ili sa nekim starijim detetom iz komsiluka, ali nekako mi nije nimalo tesko da je sama odvedem, sacekam da udje u skolu i onda spokojno odem dalje....to oduzme malo pauze na poslu ili malo od vaseg slobodnog dana a mirna savest Wink i jednostavno uzivam dok gledam dete onako svo euforicno kako trckara ka skoli, sa rancem na ledjima, sva ponosna na sebe, kako se ljubi sa drugaricama i nestrpljivo ceka zvono da udje na cas Mr. Green

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
anabela
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 38

Datum registracije: 04 Feb 2006
Poruke: 860

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 12, 2006 4:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sjećam se svog prvog dana u osnovnoj školi-sama pošla i sama se vratila doma! Mama je išla samnom kad je bio upis i od tada više nije. Jedino bi me vodili autom kad bi bila kiša ili jako zima. Doduše, osnovna škola mi je blizu, a u moj su razred išle dvije cure koje su živile kraj mene pa smo zajedno išle u školu i zajedno se vraćale! Lijepa su to vremena bila Very Happy
Djeca se nemaju što raspekmezit kad idu u školu i mrzim kad ih mame i tate stalno dovode i odvode! Voditi ih treba u vrtić, a u školu nek idu sami.
 
lazar i ckalja
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 03 Okt 2005
Poruke: 5

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 11, 2007 1:41 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moj sin krece u septembru u prvi razred i cini mi se da ja i suprug imamo vise problema sa tim od njega.Puni smo predrasuda a on je cak i svestan potencijalnih problema i otvoreno razgovara o tome cak se i sali na svoj racun.Dosli smo do zakljucka da su deca danasnjice mnogo zrelija od nas i spremnija za promene.Zato, roditelji, opusteno! Razz
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 16, 2007 10:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moj stariji sin je vec zavrsio jucer drugi razred..i dan danas ga prevedem preko ceste ,a potom on sam ide do skole i isto tako na povratku cekam ga kod ceste..sto se tice ucenja pomognem mu ako zatreba ali vecinu skolskih obaveza obavlja sam..sto se tice zlostavljanja po skoli s tim nemam srece i ponekada moram provesti cijeli dan s njim u razredu jer ima njih 5 muskih koji su jako nasilni a niko ne nalazi rjesenje za tim..a po meni tu su najvise krivi roditelji.

Proslu sedmicu sam 5 radnih dana vodila mladjeg sina u paciju skolu jer u septembru akobogda polazi u prvi razred...isla sam s njim jer je jos uvijek mali /tekk mu je 6 godina/ a mora proci dvije magistralne ceste

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
Slejdž
Gospodja Selektorka
Gospodja Selektorka



Godine: 45

Datum registracije: 15 Jul 2005
Poruke: 4716
Mesto: Frankfurt/ Loznica

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 12, 2008 2:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne mogu da verujem da je od mog prethodnog posta ovde proslo vec dve godine. Moj stariji sin je krenuo pre sedam dana u skolu. Naravno da ga vodimo ujutru jos, i vodicemo ga sigurno duze vreme. On ima tek 6 godina, vreme je nezgodno, okolina nije sjajna, i mislim da ima vremena dovoljno kad cu ga pustiti samostalan sto se toga tice da bude.
Bolje da ujutru malo prosetam, nego da kukam posle.

Zivot se totalno menja kad imas skolsko dete. Drugacije obaveze, raspored dana.

A prvi skolski dan mi je bio totalno konfuzan. Bila sam izgubljena skroz. Ponosna, uplasena, srecna, tuzna, sve mi se bilo pomesalo.

Sta mi je bitno, da mi sin rado ide, da mu se svidja uciteljica.

Sledece godine u ovo vreme, me opet isto ceka

_________________
Bez tebe ne smem
ja ne umem
disati,smejati se, hodati
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 08, 2010 5:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pripremite dijete za prvi dan škole


Dva mjeseca prije škole započnite s pripremama svojeg prvašića za prvi dan škole, kako bi sve prošlo što vedrije, bez suza i nepotrebnog straha...

Polazak u prvi razred osnovne škole velik je korak za vaše dijete, ali i za vas, pa nije na odmet da već sada počnete s pripremom kako bi na jesen prvi dani u novom okruženju prošli sa što manje stresa i problema. Dugo toplo ljeto je pred vama i to je savršena prilika da djetetu objasnite sve nedoumice koje možda ima i odgovorite na sva njegova pitanja. Dakle, svaki dan posvetite malo vremena svojem školarcu i kroz igru i razgovor obavite sve pripreme.





Odgovorite na sva pitanja

Velika je mogućnost da će dijete biti u strahu od prvog dana u školi. To ćete vrlo lako primijetiti jer će na sam spomen škole postati razdražljivo, plačljivo ili će pak imati izljeve bijesa. To je onda i razlog više zbog čega ćete se morati potruditi oko pripreme. Nemojte dijete početi bombardirati s različitim informacijama, nego započnite s vlastitim pričicama kako je vama bilo dok ste krenuli u školu. Pričajte samo lijepe dogodovštine i što ste sve doživjeli. Odgovorite na sva djetetova pitanja koja će imati, bez obzira koliko se ona vama činila beznačajna. Djetetu su ona često od ključne važnosti.

S pozitivnim stavom, postepeno ćete graditi djetetovo povjerenje. No, nemojte pretjerivati i lagati o događajima u školi. Ukoliko je dijete išlo u vrtić, naviknuto je biti odvojeno od vas, pa razdvojenost u školi ne bi smjela biti problem. No, ako dijete nije išlo u vrtić, objasnite mu da ćete da vi dopratiti do škole i čekati nakon završetka nastave, ali da će sa svojim vršnjacima i učiteljicom morati provesti određeno vrijeme u druženju i učenju novih stvari.

Druženje s vršnjacima

Ako imate stariju djecu koja idu u školi, novopečeni školarac će od starije braće, sestara kako je u školi. Od velike pomoći mogu biti prijatelji iz susjedstva, vrtića koji znaju što ih očekuje u školi, pa su veće šanse da će se veseliti početku škole i da neće promjenu shvatiti toliko dramatično, niti će biti pod stresom. No, bez obzira na to koliko je dijete naviknuto na određene aktivnosti, nije na odmet da kroz igru podignete njegovo samopouzdanje.

Okupite sve njegove vršnjake koji su krenuli ili trebaju krenuti u školi i igrajte se učiteljice i učenika. Neka svako dijete dobije priliku ispričati priču ili odgovoriti na postavljeno pitanje. To će biti prilika da dijete stekne samopouzdanje u govoru pred skupinom djece i odraslih. Osim toga, za vaše dijete je dobro da se više druži s vršnjacima, ukoliko nije išlo vrtić kako bi steklo određene društvene vještine.

Pronađite u knjižnici ili knjižarama slikovnice ili knjige koje govore o polasku u prvi razred. Pročitajte knjigu s djetetom i raspravite o temi. U prvom razredu djeca će morati mirno sjediti za klupama i slušati što će učiteljica pričati. Ako je vaše dijete nemirno pokušajte ga umiriti i priviknuti da barem pola sata crta i boja slikovnice ili da mirno sjedi dok mu pričate priču. Djeca počinju učiti slova u vrtiću, a neka već znaju i čitati kada dođu u prvi razred osnovne. Nemojte se zabrinjavati ako vaše dijete ne zna slova, no pokušajte ga kroz igru i zabavu naučiti slova, odnosno abecedu.

Uključite ga u pripreme

Ljeto je savršeno vrijeme za šetnje, pa zašto se ne biste uputili do škole, ako je ona dovoljno blizu. Prošećite čim češće s djetetom od doma do škole, kako bi lakše upamtilo put. Objasnite mu kako treba prelaziti cestu, te na što sve mora paziti. S obzirom da je ljeto, pa će vjerojatno škole biti zatvorene i nećete moći uči u njih, no provedite nekoliko minuta pred školom u igri kako bi se dijete priviknulo na okruženje. Dopustite mu da istraži okolicu. Objasnite mu kako će svaki dan ovdje dolaziti i učiti nove stvari te se družiti i igrati s novim prijateljima. Ispričajte mu kako će se trebati ponašati u školi i rutinu na koju će se morati priviknuti.

Kada dođe vrijeme kupovine prvih školskih knjiga, torbe odjeće i ostalih stvari, uključite i svoje dijete. Neka s vama izabere torbu koja će mu se svidjeti, olovke, pernicu i primjerice šarene omote za knjige. Uz knjige kupite primjerice bojanku ili neku zanimljivu knjigu koju će odmah moći upotrebljavati, što će povećati veselje i uzbuđenje oko odlaska u školu.

Djevojčicama je posebno važna i odjeća koju će nositi u školu, pa ih obavezno odvedite u kupnju nove odjeće. Bilo da je to samo jedna nova majica, haljinica, hlače ili cipelice, biti će uzbuđene, sretne i nestrpljive oko novih stvari. I djevojčice i dječaci vole odjeću s omiljenim likovima iz crtanih i animiranih filmova, pa u tome nećete pogriješiti.

Dva tjedna prije škole...

Ako je vaše dijete nije ranoranilac i voli spavati dulje, dva tjedna prije polaska u školu počnite s treningom ranijeg ustajanja. Probudite ga u vrijeme kada će se buditi dok će ići u školu, te mu spremite lagani doručak. Odmah nakon doručka smislite neke aktivnosti koje ćete raditi s djetetom, tako da se privikne na raniju aktivnosti u kući ili pak izlaske iz kuće. Ukoliko dijete nije išlo u vrtić i nije naviknuto biti dulje vrijeme bez vas, objasnite mu da ćete ga vi dopratiti do škole pričekati na kraju nastave, te da nema potrebe da bude tužno ili da plače. Ukoliko i dođe do suza, nemojte se previše zabrinjavati. Ostanite smireni i dobro raspoloženi i nemojte pokazivati i da je vama teško.

Prvog dana škole, dovedite ga do škole i čekajte upute učiteljice ili osobe koja će biti dočekati prvašiće. Kada će biti vrijeme da se oprostite i ostavite dijete u razredu. Pobrinite se da dijete na prvi dan škole bude naspavano i odmorno i da pojede nešto prije odlaska u školu. Organizirajte se, tako da spremanje u školu prođe bez strke i nervoze i da sve prođe u vedroj i opuštenoj atmosferi. Obećajte mu prije rastanka u školi da ga na povratku iz škole vodite na sladoled ili neko omiljeno mjesto ili primjerice da ćete mu spraviti omiljeno jelo kod kuće. Tako će se dijete veseliti i školi i povratku kući.

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 24, 2010 3:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pomozite im da se pripreme za školu

Škola uskoro počinje, a vaše dete nema nameru ni da pogleda školske knjige? Poslušajte savete stručnjaka, biće vam lakše.

Nedelju dana pre početka nove školske godine treba uspostaviti ritam koji bolje odgovara detetovim školskim obavezama. Za početak, na svaka dva dana pomerajte odlazak u krevet za četvrt sata kako bi dete steklo naviku da ranije ide na spavanje.

Ono ne mora da zaspi čim legne, ali sama činjenica da leži u krevetu (makar i sa knjigom u ruci) pomoći će mu da se navikne na đački život. Isto važi za ustajanje: postepeno pomerajte i vreme ustajanja sve dok ne postignete ono što želite.

Polazak u prvi ili peti razred osnovne škole predstavlja važnu etapu u životu svakoga od nas. Isto važi za polazak u srednju školu. Deca su zato prvog dana obično nervozna. Pitaju se kako će se snaći, da li će biti u stanju da prate nastavu, da li će u razredu zateći isto društvo...

Popričajte sa njima o njihovim strahovima, sumnjama... Nipošto nemojte da ih minimizirate. Ako dete polazi u prvi razred, trudite se da stekne pozitivnu predstavu o tome šta ga čeka: kažite mu šta će sve naučiti, pričajte o aktivnostima koje će tamo otkriti, o novim drugarima koje će upoznati...

Dete se do juče igralo po ceo dan, a sad odjednom mora da se baci na učenje! To nije nimalo lako. Podstičite ga da ponovo počne da se bavi "intelektualnim" aktivnostima: da čita, igra društvene igre, piše dnevnik...

Ako ima "rupe" iz nekih predmeta, nije na odmet da obnovi gradivo koje baš nije najbolje savladalo. Idealno bi bilo da to uradi sa svojim drugarima - deca lakše uče ako postavljaju jedna drugima pitanja, pošto to doživljavaju kao igru, piše "Blic".

Dete baš i nije oduševljeno idejom da uskoro počinje školska godina? To je normalno. Treba da promeni dnevni ritam, navikne se na novu učiteljicu ili nove nastavnike, sedi mirno u školskoj klupi, da bude satima koncentrisano...

Sve su to obaveze koje nije lako ispuniti. Ukažite mu na pozitivne strane škole i zadovoljstvo koje ona pruža, objasnite mu da će upoznati nove drugare (za one najmlađe) ili da će dobiti nove, zanimljive predmete (za one starije).

Trudite se da mu što češće ukazujete na vezu između onoga što uči u školi i svakodnevnog života. Ako zna istoriju, lakše će pratiti neke emisije na televiziji, ako zna matematiku, bolje će kontrolisati trošenje džeparca...

(MONDO)

Ako kupujete školsku torbu ili ranac

Raspust se uskoro završava. Mališani kreću u školu i treba svakog dana do škole da nose torbu. Međutim, oni često nose preteške ili neodgovarajuće školske torbe. Koliko ranac sme da bude težak? Na šta roditelji treba da obrate pažnju prilikom kupovine?

Kada kupujete školsku torbu ili ranac obavezno povedite dete sa sobom, jer ono mora da ga "proba". Obavezno ponesite džemper ili jaknu, jer je važno da ranac dobro stoji i kada je dete toplije obučeno. Veoma je važno da im ranac dobro stoji, objasnite im da je to mnogo važnije od lika iz animiranog filma koji je odštampan na torbi.

Ranac ne sme da steže, niti da klizi s ramena. Važno je da prianja na više mesta na leđima i da ne viri iznad ramena. Zbog opasnosti od povreda, šnale i kopče za podešavanje i zatvaranje treba da budu zaobljene. Da biste proverili da li ranac stvarno odgovara detetu, napunite ga nečim još u radnji i recite mališanu da skakuće s njim na leđima.

Pošto deca brzo rastu, treba da postoji mogućnost podešavanja dužine. Kaiševi treba da budu široki najmanji četiri centimetra, kako bi se težina bolje rasporedila, a ranac ne bi žuljao.

Ručka treba da bude postavljena i prilagođena dečijoj šaci. Upadljiva boja će doprineti da učesnici u drumskom saobraćaju bolje vide vaše dete. Proverite da li ranac ima fluorescentne pruge, kako bi mališana primetili i u mraku.

Stručnjaci upozoravaju da rančevi nisu pogodni za manju decu, pošto uglavnom nisu ergonomski, tj. prilagođeni obliku tela, te mogu da oštete kičmu.

Kad je ruksak pretežak, dete izvija (izdužuje) leđa i naginje telo i glavu prema napred da bi uspostavilo ravnotežu. To opterećuje mišiće leđa i vrata, pa postoji opasnost od prenapregnutosti ili čak povrede mišića.
Dakle zbog prevelike težine torbe dete može da ima hronične bolove, koji su vrlo neprijatni, u ramenima, vratu i leđima, piše "Blic".

Težina ranca ne sme da prelazi 10 odsto detetove telesne težine. Neadekvatno opterećenje može da dovede do deformacije kičme.

Sveske od 30 dinara, bojice od 70, udžbenici...

Osim torbe neophodno je kupiti i ostali školski pribor i udžebenike. Cene variraju od knjižare do knjižare.
Sveske, olovke, zarezači, rančevi samo su neke od potrepština, a najvažnija stavka su udžbenici koji njaviše i koštaju.

U knjižarama u Beogradu cene su različite pa je tako za male sveske, A5 formata potrebno izdvojiti oko 30 dinara, a za velike od 48, pa do 85 dinara. Ukoričene ili sa spiralom koštaju i više.

Za vodene boje potrebno je izdvojiti od 70 do 200 dinara, tempere oko 260, flomasteri se kreću od 100 do 159 dinara, a u nekim knjižarama su i skuplji, u zavisnosti od proizvođača.

Rančevi koštaju od 1.500 do 3.500 dinara, ukoliko imaju jače, anatomske držače za leđa. Olovke se kreću od 26 dinara pa do 40 dinara, koliko koštaju "Štedlerove“, rezači oko 50 dinara, gumice od 20 do 40 dinara, a drvene bojice koštaju u proseku oko 100 dinara.

Pernice, i to prazne, u nekim knjižarama mogu se naći po cenama od 100 do 350 dinara, a ukoliko su sa olovkama, gumicama, zarezačima, bojama, flomasterima cena dostiže 700 do 2.000 dinara.

Pored knjižara gde su cene veće, školski pribor se može naći, po nešto nižoj ceni, u većim trgovinskim lancima. Tako se u IDEI, u okviru akcije koja traje do 12. septembra, sveske A5 mogu kupiti za 14 dinara, a one formata A4 za 30 dinara.

U istoj prodavnici notna sveska i vežbanka staju po 12 dinara, a flomasteri i drvene boje po 40 dinara. Vodene boje sa četkicom koštaju 60 dinara, a rančevi se mogu naći po ceni od 700, a pernice od 70 dinara.

U "Metrou" je juče počela akcija kupovine školskog pribora koja će trajati do 8. septembra, pa se tri sveske formata A4 mogu kupiti po ceni od 291 dinar, a pet upakovih sveski formata A5 za 195 dinara.

Blok broj pet sa tvrdim koricama košta 176 dinara, a 12 komada grafitnih olovki 76 dinara. Šestari se mogu naći po ceni od oko 107 dinara, koliko koštaju i flomasteri, piše Tanjug.

Što se tiče udžbenika za koje treba izdvojiti najviše novca, u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva navode da se prosečna vrednost jednog udžbenika od trećeg do osmog razreda kreće oko 450 dinara, pa u zavisnosti od broja potrebnih udžbenika zavisi i krajnja cena kompleta.

Ukoliko se u nastavi koriste isključivo udžbenici Zavoda, cene za treći i četvrti razred po kompletu iznose oko 5.540 dinara, za peti i šesti 7.950, sedmi 8.754, a za osmi 9.187 dinara.

(MONDO)
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 24, 2010 6:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bliži se prvi dan škole...



Svako novo iskustvo ima drugačiji utjecaj na vaše dijete, međutim, prvi dan škole je poseban. U prvih nekoliko dana dijete će upoznati nova mjesta, ljude, pravila i odnose. To može biti uzbudljiva, ali i zastrašujuće.
Prvi dan škole možete ublažiti tako što ćete vašem djetetu pokazati školu prije početka školske godine, nakon čega ćete razgovarati sa vašim djetetom o svemu viđenom. Raspitajte se o nastavnom programu kako biste mogli objasniti djetetu šta da očekuje u školi. Pričajte pozitivno o vašim školskim danima i dajte djetetu do znanja da ga očekuje lijep period u kojem će upoznati mnogo prijatelja s kojima će kroz igru učiti zanimljive i korisne stvari. Važno je da ste vi optimistični i pozitivni od prvoga trenutka kada kada ste započeli pričati sa vašim djetetom o polasku u školu.
Vaš pozitivan i veseo stav, pomoći će i djetetu da bude manje uplašeno, te da se na kraju i raduje školskim danima. Zajedno otiđite kupovati sve što je potrebno za školu, neka vaše dijete izabere ruksak i sve ostalo što mu se sviđa, te će radosno čekati prvi dan da sve isproba. Ujutro prije škole, budite mirni i opušteni, nemojte stvarti nervozu. Zajedno doručkujte i sa prethodno pripremljenim rukakom se zaputite u školu.
U školskom dvorištu će vas zasigurno čekati i druge zabrinute mame sa djecom, pa iskoristite priliku da se upoznate i da vaše dijete upozna makar jednog školskog druga jer će mu ulazak u učionicu u društvu biti mnogo lakši. Nakon prvog dana sve će biti lakše jer će se vaše dijete navikavati na školsko okruženje i obaveze.
Na početku je jedino važan vaš stav, pa tako, ako ste vi veselo nestrpljivi zbog početka škole i vaše dijete će se tako ponašati.

{Ljepota}

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 26, 2010 5:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

8 saveta da lakše organizujete život vašeg đaka


Početak školske godine je težak i za đake i za roditelje. Prvaci su prestravljeni od nepoznatog, stariji se ne raduju obavezama posle raspusta, a sve to pogađa i mame i tate koji se suočavaju podjednako sa emotivnim i sa finansijskim stresovima. Za vas smo napravili spisak 8 najboljih saveta iskusnih mama kako laške da organizujete i preživite 1.septembar.

Polazak u školu ćete lakše prebroditi ako se na vreme pripremite
Čim zagazite u drugu polovinu avgusta za većinu dece i roditelja počinje noćna mora. Deca traže sve i svašta za školu, nove pernice, uvijače, gumice, moderne lenjire, skupu garderobu....žale se na sve i svašta, neka se čak i razbole pred polazak. A kada školska godina počne startuju i problemi oko domaćih zadataka. Evo kako uspešno da prebrodite sve ove teške situacije.

RANAC
Kupite najkvalitetniji model i neka bude veći da može sve lepo da stane u njega. Iako deluje surovo kada vidite prvaka sa torbom do kolena, nema nište gore nego da kupite manji model, a da mu na putu do škole ispadaju sveske i olovke. Pitajte mame starijh đaka koji su modeli najpraktičniji, a možete da povedet i svoje mezimče u nabavku. Obratite pažnju i da rajfešlus bude jak i od metala. Od ostalih potrepština za školu ne trošite previše novca – to su ionako stvari za jednu sezonu.

ZNANJE JE ZA PRVI RAZRED
Većina dece danas zna da čita, piše, sabira već i pre polaska u školu. Ne forsirajte, već radite sa detetom onoliko koliko mu je zabavno. Sve će naučiti u školi – zato i kreće u prvi razred! Osim toga, kada dete krene u školu imaćete dosta prilika da sa njim učite. Ne morate to pre zvaničnog početka.

UŽINA
Pripremljenu hranu za veliki odmor zapakujte u kutiju za užinu, najbolje od metala. Ako pakujete hranu u kesu, velika je verovatnoća da će ona ostati negde na klupi. Idealno je da pakujete posla sendviča, jer dete nema vremena mnogo da jede dok je u školi. Zato mu bolje pripremite kvalitetan obrok kada dođe kući.

U 9 U KREVET
I pre nego dete krene u školu „uđite“ u školsku rutinu. Preskočite kasnije izlaske i spavanje do 10 ujutru, gledanje TV i doručak u pidžami. Najbolje je da dve nedelje pre polaska počnete da pomerate granice spavanja i ustajanja kako bi 1. septembra sve bilo spremno.

GARDEROBA
Nabavite ofingere za orman na koji može da se „složi“ odevna kombinacija. Tako ćete moći da spremite autfit za dete tokom cele nedelje bez gubljenja vremena ujutru kada su svi ukućani u gužvi. Takođe, većina devojčica traži ono što nose najpopularnije u školi, kupite nešto što možete da priuštite, ali ne padajte u dugove zbog polaska u školu. Iskoristite letnje rasprodaje, ali ne morate ka pokupujte sve pre 1.septembra.



ZAHTEVI
Kvalitetan ranac za knjige je nešto što se podrazumeva da kupujete redovno. Ali, ako vaš školarac „moljaka“ i nove farmerke, patike iz poslednje kolekcije, jaknu...onda budite obazrivi.
Objašnjenje: Povratak u školu je veliki pritisak, deca žele da se uklope, da pokažu nešto novo, a to najčešće podrazumeva moderne patike.
– Deca se pretarno brinu i žele da imaju kontrolu makar kada je u pitanju garderoba, jer na ostalo ne mogu da utiču – kaže Cathy Guttentag, asistent profesora na Dečijem Institutu u Teksasu.
Savet: Razgovarajte sa detetom o njegovim brigama. Saznajte šta zaista želi, objasnite za šta imate novca i dogovorite se koliko će džeparac biti smanjen zbog ekstra kupovine. Čim spomenete džeparac, dete će se predomisliti oko nekih stvari.

KUKANJE
Kada dete počne da se žali na sve i svašta, teške domaće, loše učitelje, grube drugove, zajedljive komentare drugarice iz prve klupe....dozvolite mu to samo nekoliko minuta.
Objašnjenje: Dete se socijalizuje u potpuno novom okruženju, svake godine i zato mu mnoge stvari teško padaju. Potrebno je da se dete izduva, ali ne treba preterivati.
Savet: Kada počne kuknjava odmah preusmerite razgovor. Pitajte „ Kako je bilo sinoć na rođendanu?“, „Kako si se provela na trening?“....Pričajte o druženju, prijateljima. Nova tema će prekinuti neprijatnosti i skrenuti misli na nešto lepše.

ODUGOVLAČENJE
Deca su neverovatno talentovana i kreativna kada je u pitanju izmišljanje izgovora da ne bi uradili domaći na vreme. Naročito je težak period do prvog tromesečja.
Objašnjenje: Za dete koje kreće u prvi razred novonastala situacija je stresna, zbunjujuća, potrebno je vreme da se prilagodi i organizuje. Za starije đake početak školske godine je početak novog dnevnog režima.
Savet: Insistirajte na rutini, svakodnevnim obavezama, nekada zadatke podelite na više manjih celina. Postavite ograničenja i zabrane ako se ta pravila ne poštuju. Dogovorite se i koje je mesto u vašem domu deo gde će đaci raditi i učiti.


{Zena}

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> Prvi dan škole Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon