www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Intervju
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Domaća muzika ~ -> ~ Arhiva - Domaća muzika ~
::  
Autor Poruka
SrebrnaTresnjica011
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 40

Datum registracije: 14 Jul 2004
Poruke: 4277

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 24, 2004 3:36 pm    Naslov poruke: Intervju Na vrh strane Na dno strane

Kako predstaviti coveka - legendu? Kako recima opisati coveka kome su reci sastavni deo sopstvenog bica... koji kroz reci moze da pretoci najtananija osecanja u nesto opipljivo i stvarno? Tesko. Zato i necu pokusavati, jer moje reci ce uvek biti blede i nedovoljno velike da govore o njemu. Umesto toga, donosim vam njegovu pricu kojom predstavljam najplodnijeg i najoriginalnijeg autora na prostorima bivse Jugoslavije.

Samo za vas, Djordje Balasevic:


"Rođen sam kao prvi Balašević. Moji su do 1941. bili Balaševi, deda je tada pazario ono -ić- da nam ne bi "pomadžarili" familiju, ne daj Bože...

Tek moj ćale, 1947, oženivši moju majku, Veroniku Dolenec, "polak" Madžaricu, kako je deda izračunao...
Bio je 11. maj 1953, rano jutro, mama je zato želela da me nazove Zoran, ali je deda rekao da je to ime za sodarskog konja, i insistirao da me nazovu "Đoka", po njemu, što, medu nama, ponekad ume da bude još neprijatnije...
Našli su se nekako na Đorđe, priznajem da nisam baš oduševljen, ali do sad sam se već navikao, šta je, tu je...
Bik sam, dakle, u podznaku blizanac, dominantni navodno...
Školovao sam se sa promenljivim uspehom, bolje da ne pričamo o tome, to je bio period negativne afirmacije moje ličnosti...
Igrao sam fudbal, ovisnički, neki misle da sam bio šmecer, neki da nisam imao pojma, u pravu su i jedni i drugi, što je najgore samo što ja sad ne znam kako bih vam to objasnio...

Prvu ploču sam snimio u jesen sedamdeset i sedme, ništa okruglo, džaba računate... Pa ne treba meni jubilej da bih radio koncerte, šta vam pada na pamet?
Naveo sam to više da bih se malo pohvalio iskustvom koje, eto mogu izmeriti jedino tim tegom, sedamnaest godina teškim... To iskustvo je ujedno i najveća kvalifikacija koju sam stekao, pa bih, ako se priznaje, time mogli udovoljiti i narednoj stavki upitnika za moju biografiju...

Po zanimanju sam znači, samouki velikan, što je šala, dabome...
Ja sam samo jedan prosečan momak... Natprosečno talentovan, doduše...

Prvu ploču sam snimio, poslednju još nisam, toliko o diskografiji...

Uskoro će izaći i moja treća knjiga, a drugi roman, jeftina ljubavna priča, bez ikakvih pretenzija, odavno sam shvatio da nisam najpametniji na svetu... Mada se ni plasman medu prvih pet ne može nazvati neuspehom...

Planiram još i da snimim neke svoje stare pesme ponovo, izdavačke kuće koje su vlasnici snimaka ne objavljuju ih više iz nekih razloga, ali neće biti problema, većinu pesama znam već skoro napamet, ostale ću pevati na la-la-la... Sem toga imam pristojne kućne zalihe nagrada & priznanja, ali rok im polako ističe...

Sa datumima inače baratam slabije, sećanja klasifikujem po sasvim drugom sistemu, pa sad ipak neću uspomene heftati za stranice starih kalendara, pogrešiću, bojim se... Bilo ih je baš lepih, ukratko. Vredelo je, definitivno...
Privatno sam zaljubljen u Oliveru, baš ono, kao da je tuđa, bože prosti...
Na početku karijere sanjao sam san o bendu sastavljenom od prijatelja...
Na kraju karijere dosanjao sam taj san, eto...
Baš me hoće karta... "


 
SrebrnaTresnjica011
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 40

Datum registracije: 14 Jul 2004
Poruke: 4277

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 24, 2004 3:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane



Ne slušam više šta šapućes dok snivaš,
plaši me koga pominješ.
I sve si dalja, a sve mi bliža bivaš,
kao da opet počinje...
Ali me ne voliš,
to se uvek drugom desi,
govoriš, ali više ne znam gde si,
da li neko to zna?
Šta sam uradio?
Kakva tužna humoreska!
Gradio ispod gradova od peska
dubok bezdan bez dna.




Kod Balasevica mi se najvise svidja sto mozes da slusas tekstove na svim nivoima - mozes samo bezbrizno da uzivas u melodijama i lakim rimama, a mozes da se zamislis i odes u dubinu osecaja koje je ustvari pretocio u te iste stihove i lake rime. Pogledajte samo ovaj poslednji stih koji sam citirala - "gradio ispod gradova od peska - DUBOK bezdan BEZ DNA" - koliko je tu ustvari naglaseno da je sve sto je gradio nestabilno - gradovi od peska ionako nestaju pod samo jednim naletom vetra, a ispod njih jos je bezdan, DUBOK i BEZ DNA - iako i sama rec bezdan govori o tome, on je ipak naglasio. Taj zadnji stih daje snazan uticaj na celu pesmu i osecaj izgubljenosti u njoj. Dok u isto vreme moze samo da se uziva u predivnim zvucima violine i laganoj melodiji.
 
SrebrnaTresnjica011
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 40

Datum registracije: 14 Jul 2004
Poruke: 4277

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 24, 2004 3:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

... Al' se nekad dobro jelo baš ...

I onda, jedno četvrt sata nismo ništa jeli, ****š ga ... onda, jedno četvrt sata nismo ništa jeli, ****š ga i došli u voz i kaže baba, moj otac, kaže, ovaj kako se zove:
- Imal' šta god da se jede? Imal' onih sendviča? - Ja kažem:
- Nema ...
Metili smo ... metila je kuma u foliju. On je, baba moj, imao jaku kiselinu, pa je pojeo sendviče sa folijom i sa korpom. Imao je jaku kiselinu; to se osećelo najviše u vagonu, kad se izujemo, kad krene voz i onda su se zamagljivali odma prozori prozori, sve jedno bilo leto il' zima, ****š ga ... Dobro to sad nema veze s ovim. I ja kažem:
- Ima samo onaj što prodaje one grickalice, u vozu ...
Dođe taj jedan i viče:
- Susam, susam, semenke, semenke, susam, susam - Kaže njemu baba moj:
- Susaj, susaj i treba da susaš ...
Uzeo je jednu tako veš korpu ti lebeblija i to je malko gricko.

I kad smo došli na stanicu napao je jedan kioks. Kaže:
- Dobar dan.
- Dobar dan.
- Imal' štogod za jelo? - Kaže:
- Ima samo novine, jučerašnje - kaže:
- Ne možem to.
To ne bi ni baba svario. Kaže:
- Fala, to nećemo.
- Nego šta?
- Ima bajandere.
- Bajandere?
E, možete misliti otkad su bajandere, kad kod nas bajandere ne stižu ... iz određenih razloga ... Šta je što ne šaljete? ...

... I uzme baba tu jednu bajanderu, je pojeo. Sve mu je bilo lila oko usta, kako je zajedno s onim papirom zaz pečat ... Bilo na šesnaestog oktopoda ... ne znam dokle su važile tačno ... malko su već ... napustila ih pigmentacija, onako, krenule već bajandere.

I onda smo ušli, da preskočim par važnih detalja, došli smo u jednu buregdžinicu, ****š ga, i baba kaže:
- Uzmi bureka.
- Koliko?
- Kolko možeš da poneseš - I ja kažem:
- Dobro.
I dođem ja i kažem onom:
- Dobar dan - u buregdžinici, a on kaže meni:
- (šiptarski akcenat) Dobar dan ...
U, reko, ***** ti, kad mi ovako počne nedelja, al' dobro, reko:
- S čim imaš burek - Kaže:
- Imam sa raznim delatnostima ... imam sa mesom, sirom, jabukama, imam sa *****filićem, imam raznorazne kombinacije - Ja kažem:
- Dobro, daj mi jedno dve korpe bureka, ove tepsije, napravi sendvič jedan.
I baba to pojede oma i onda je napao jedan kontejner, onaj za ...

... Pa bilo je raznog đubreta, lepog. Tih dana su bile slave, Božić i to pa su ljudi bacali svašta. Bilo ... Lepih stvari se moglo naći. I bio je jedan lebac jako lep, ekološki onako zelen. To su ove paramecijumi, ove gljuvice, ne znam kako se zovu, penicilijum ...

I babo pojede taj lebac i kaže:
- Ja ne mogu više da izdržim od gladi. Šta ćemo sad? - Ja kažem:
- Imamo sto metara do kuće - Kaže on:
- NE MOŽEM! Nosi me, ja ću kolabrirati. Ja ću kolabracionista postati od gladi. Ja ne vidim više, ne vidim na oči, meni se sve prikaziva ... - I ja kažem:
- Babo, da svratimo u ovaj restoran jedan?
- Ima?
- Ima.
- Dobar dan.
- Dobar dan.
- Jel' otvoreno?
- Otvoreno.
- Šta imate.
- Pice ...

- Valda nije ...
- Jeste - kaže.
- Pice?
- Da.
- Pa otkud - reko - baš to da imate u vašem restoranu? - Pa kaže:
- To je jako lepo.
- Znam ja - reko - kakvo je to, samo što nisam navikao ovako ujutru na prazan stomak i ovo je pošten komšiluk - Kaže on:
- To je Italijanski restoran - Reko:
- Ne pitam ja čiji je, ali nije lepo. Mogli ste nešto drugo praviti, ****š ga - Kaže on:
- Šta da stavim? - Pa reko:
- Imaš nešto drugo? - Kaže:
- Nemam, samo pice - A reko:
- Daj mi kolenicu, to je lepo, to je blizu.
- Nemam - kaže - samo pice.
Ja kažem babi:
- Pa, ****š ga, imaju samo pice - Kaže baba:
- Ju, naopako. Kakve su? Pohovane, pečene ...
- Pa - reko ne znam. Pečene valjda - Kaže on:
- Pa da uzmemo deset komada na luku ...

- Znaš šta - reko - daj mi te pice tvoje.
- Kolko?
- Porciju jednu, kolko pica stavljaš, deset komada ... - Kaže on:
- Ne možem?
- Što?
- Pa to je veliko, tolke su (pokazuje rukama).
- Tolke? ... Pa šta im tepate, kad su tolke ... pice ...
 
SrebrnaTresnjica011
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 40

Datum registracije: 14 Jul 2004
Poruke: 4277

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 13, 2004 4:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane







 
SrebrnaTresnjica011
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 40

Datum registracije: 14 Jul 2004
Poruke: 4277

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 13, 2004 4:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

oletove posalice koje ste mozda zaboravili...
(a ako i niste, nece vam skoditi da opet procitate!)


Da ne pametujem puno, ja sam studirao geografiju svojevremeno, pa nisam završio nikad taj fakultet, zato što sam počeo da pevam "U razdeljak te ljubim" i slične stvari. Ali ko zna možda sam, ustvari, i završio, jer ostalo mi je još nekoliko ispita: marksizam - nema već odavno; samoupravni socijalizam - to isto nema; geografija Jugoslavije - nema ... Možda sam ja i završio, treba da mi jave samo, nisam proveravao poštu ovih dana... Mozda razgovarate sa magistrom.

Na tom fakultetu je bio predmet zvani istorija, dosta bitan, profesor Gaćeša nam je predavao i ja sam imao dve desetke iz opšte i nacionalne istorije. Zainteresovani i nepoverljivi mogu da dođu u kod nas u Jovana Cvijića 33 , na uvid ću im dati dokument taj, da vide da sam zaista bio visoko ocenjen. Sve sam znao. Odgovarao sam zasedanje u Stolicama; mislim, ne Stolice da sam znao, koje godine i šta je bilo, nego znao sam i kakve su stolice drugovi imali, pošto su puding neki jeli dan pre iz savezničke pomoći.

Sve sam znao. Moralo je sve da se zna. Nisu to vremena bila neobavezna i površna kao ova. Iz opšte istorije: Lenjin i Marks. Nešto je bilo pitanje: zašto je Marks rekao da će bla, bla, bla..., a Lenjin nja, nja, nja.

I kao nisam znao?

Ma znao sam neke intime njihove. Svet intima, šta su rekli Lenjin i Marks kad su razgovarali na banketu jednom. Kad su se našikali malo, onda je Lenjin, koji je uvek imao neki otpor prema onima što imaju dužu kosu, u koje ubrajam Karla rekao:

- Ej, čupko pazi da ti ta griva ne upadne u supu, na šta mu je Marks lakonski otpevao:
- Ćelaviii, radiradiradada, ćelaviii ...

Sve sam znao. Ali istorija se menja. Istorija je promenjiva kategorija. Evo, vidite na primer, pre tih deset godina da sam nešto rekao za narodne heroje, da sam nešto rekao za desant na Drvar, kao sumnjam da je to baš tako bilo ..., čoveče, memorijal Đ. Balaševića već godinama bi bio održavan ovde, u ovoj istoj prostoriji.
Sad mi kažu ti si pevao Titu. Uvek, reko. Joki Broki i ja, najbolji drugovi. Jovanka nije mogla da me vidi zato što sam ga stalno odvlačio od škole, ali kad vidim kod njih svetlo ja zazviždim ... Joki odma' iza zavese, a ja kao, idemo... Kuvali svinjske glave, spuštali se u koritima onim... Zamislite, da sam ja rekao neku reč protiv toga.

Sad kad bi izvadili nekog narodnog heroja iz onog rata da kaže:
- (staračkim glasom) Šta je bilo, ...
oni imaju uvek nadimke neke, primetili ste, ne znam da 'l su ih skinuli: Železni, Kameni, Surovi... Pa, trebalo je zaplašiti tog brojno nadmoćnijeg neprijatelja. I onda recimo drug Milenko Radulović Pleksiglas, da zavaram trag ovom modernijom tehnologijom, kao on priča
- (staračkim glasom) kako je to bilo nekad, četrdeset i neke na Drvaru. Sedimo tamo Joki Broki i ja pred pećinom, a on je tad bio u klimaksu ranom, pa je napadao sve što je nosilo suknju, pa smo ga mi zatvarali u jednu pećinu izvan grada da ne bi došlo do incidenata ...
Može da se desi, pazi istorija je promenjiva.
- (nastavlja) I tu su bili, ...
Sad opet najteže, idu nadimci.
- (nastavlja) drug Žarko Mikšević Lopuža, iz 4. divizije, 6. bataljona, prateće 8. divizije podvodnih ribolovaca, 8. korpusa, 17. red desno, digni onog; sa njim je bio još drug Vladica Durković Terminator iz 8. diviziona .... i drugarica Zdenka Butorčev Dugmetara, tako su je borci zvali popularno, jer su je po šatorima razvlačili ko harmoniku. I jednog dana mi sedimo pred tom pećinom i došao Joki Broki, utrčao sav usplahiren, zajapuren ko vep... (vepar) jazavac i kaže:
- IŠLERI, IŠLERI!
- Kako, reko, išleri?
- Indijaneri ... šampite ...
- Kad sam izašao da vidim šta je ... PADOBRANCI!
- Padobranci, kaže on, znam da su neki kolači u pitanju.
- POVLAČENJE!
Vrlo nezgodno. Tih dana sam se srdio na njega. Rekao sam da je imao nekih afiniteta prema suknjama. I došlo je do pravog međunarodnog incidenta, kad je došla jedna posmatračka saveznička misija i među njima jedan visoki Škotski oficir za vezu. Malko je imao kariranu suknju i Joki Broki kako ga je video ... on oooop, da vidimo ko je sretan dobitnik... To se moglo završiti tragičnim incidentom, ali sveznici su nas shvatali kakvi smo
I da ne dužim dalje, kad smo mi videli te išlere.., padobrance da se spuštadu, ja reko
- POVLAČENJE!
Imali smo jedan tenk. Ali rikverc mu se nešto pokvario i baš taj dan smo sušili jorgane neke na cevi tako da on čim je krenuo, mogo je vrat nekom iskopati.., čuj iskopati oko nekom, tako da su se Nemci probili do naših položaja. I Nemci idu s onom slikom.., da, da... A on kakav je bio ladan sa onim svojim čeličnim plavim očima uzme jedan plastični plavi flomaster i kako su Nemci pored njega sa slikom, on lepo: kako se ti zoveš... (kao zapisuje).
- Pa bežimo, reko', jesi ti blesav, nemoj sad deliti autograme. Izvučem ja njega jedva na čistinu jednu iznad tog mesta i tu on pogleda, reče:
- Ne paniči.
- Ne paničim - I izgovori onu svoju čuvenu rečenicu:
- Bež'te noge, usraću vas!
Tek nas kod Jajca radar uhvatio, tu su nas zaustavili...

... Bilo je stvarno čudnih situacija. Ranije sam na stupao u raznim krajevima, u našim bivšim republikama ... Okrenuće se to, ... biće to naše buduće republike, ... kad shvate da i rikverc postoji kod tenka, ... da to može da se okrene na drugu stranu.

Uglavnom, bilo je divnih uspomena i kad je to sve lepo, kad si na istom mestu gde je Gadafi stajao i ostali bitan svet, lako je praviti se važan. Ali svašta smo doživljavali. Profesor i ja smo bili u situaciji prsa u prsa sa publikom, kad smo mislili da izlazimo.

Svirali smo kojekakve zabave: Dan sv. Martina u Titovom Velenju ... A vrata ovolicna negde u perspektivi ... Ispred nas tri hiljade poludivljih Slovenaca naoružanih viljuškama i noževima; nemož' pobeći.

Tamo sam jednom nastupao na materice SAM, ... protiv svih. Bina ovako široka, (pokazuje rukom) ... pazi, ja ovako širok, a bina ovako široka ... sad ti gledaj šta je kvalibristika. Kod mene u ulici, simsovi neki širi nego ta bina. A jedna baba me keča, još od prve pesme ... Mislim, apotekarka lokalna, kao ... Moj si! ... A vezan sam kao sa pojasem sigurnosnim, ali uglavnom sam do kraja održao koncert. Ali bilo je i lepih stvari ...

... To je naš neki etno. To je u fazonu etno ti ga sad.I svi sviraju neki etno, a mi uglavnom tamo imamo neki svoj etno; znaš neke instrumente čudne. I onda svi se čude, znaš kao:
- Imaš li limene trubače?
- Nemam - reko. Kod mene je drugi etno. Ja nemam šuplju goveđu kost, pa sad sviraš na tome nešto ... blajlajlaaa ... Kod nas je neki drugi etno ... Kiki i ekipa ... I sad kad pogledaš potpuno urbana gerila.

Bili smo nedavno u inostranstvu, ali pravom, u Londonu, posle dugo vremena. Već sam zaboravio kako izgledaju boje. Radi im sve. To je za nas bio strašan šok. Mi smo išli godinama u Segedin, teglili se gledali tamo ko dildike neke Stojiš pred gvožđarom u Segedinu i gledaš tako brice neke ... Al' imaju Madžari klešta ... Kod nas ništa, golo bilo. I onda, kao:
- Jesi bio u Segedinu?
- Jesam.
- Kako si prošo na granici?
- Četiri sata.
- U, mamu ti ...
- Došli, samo četiri sata čekali i onda prošli.
- Mi, osam sati.
- Pa, kad ne znate kad treba da se ide ...

I nosili one kese ... gluposti, šta smo sve kupovali. Meni skidali kese operativnim putem. Šta god bilo, staneš pred onu farbaru ... gledaš ... četka, vidiš, ... četka sa crvenom drškom ... to bi mi dobro došlo jedno par komada, leba ne ište, a nikad ne znaš kaće ti ustrebati. Imaju neki lak za čamce s papagajom. I to ću uzeti četiri, pet komada ... Znaš zbog delova rezervnih ...

I sad pogledaj nas posle toga recesivne, kad smo otišli u London. A otišli smo zato, između ostalog, što su nam ponudili i vize. Znaš ono, gde god odeš ovde kod nas regularno te vize traže. Vade bris iz grla i treba šest fotografija pokojnog teče da odneseš i šta ja znam. Imaš zemlje, kolko zemlje, znaš, pod noktima, i šta ja znam sve gledaju. Aovde smo dobili vizu, kao bilo u paketu i kao idemo.

I kad smo sleteli u taj živopisni gradić na Temzi, kad ono svi odoše na jednu stranu, znaš ono Evropa, ... odoše čestit svet na tu stranu, a mi - strelica. Vi ovamo. Mi kao, dobro, ali nije ti baš svejedno. Oni odlaze mrtvi ladni, a ovde oni duhovi Arapi sa čaršavima samo lebde. Imaju one tamne cvikuse, a za njima idu one njihove žene, sirote. Što su ovi emancipovaniji, a žene sve manji onaj prorez, pa naleću sirote na sve. Jedna se zaglavila tamo u jednom hodniku, frtalj sata nije mogla da prođe, i onda smo je mi navodili, ono kao kod automehaničara, znaš na kanal pa ...... (aplauz) ...

Što je najgore i oni otišli. Na sledećem ćošku otišli i crnci i kauboji i čaršavi, samo mi ostali. I jedan s nama, kao oficir i džentlmen, kao odte ovamo ... da ...
- Odakle ste? ...
E, ****š ga. Sad treba kasti odakle si. Ajde, reko, traži ko pošten svet, da ti pozajmim sto maraka, samo me nemoj pitati odakle sam. Ja došo kod njega:
- A ti kompjuteri, kod vas sve rade ... - reko zaboraviće, da ga zagovorim malo. Ma kakvi, on opet:
- Odakle ste? - Reko:
- Iz Jugoaie.
Ja se vadim, reko, uzeli smo u Fri Šopu, natovarili one Marsove snikerse, one lepljive, kao baš taj jedan drobim, pa ne mogu razgovetno. I opet on:
- Odakle? - Reko:
- Iz Jugoaie.
Al on ništa; čeka on da ja preživam i onda kao:
- IZ JUGOSLAVIJE. JEBALA TE JUGOSLAVIJA, kučko gluva, ko te stavio da radiš tu kad ne čuješ ništa, IZ JUGOSLAVIJE ...

Došao momak kod popa da se ispovedi, pa kaže:
- Ja sam, znate, zgrešio sa jednom starijom zenom... Mislim, ne mogu da kažem ko je, ali znate, to je... ova...
Kaze pop:
-Znam, znam, to je berberinova žena.
Mladic:
-Ne, ne, nije, to je znate ova...
Kaze pop:
-Da znam, sigurno, trafikantkinja.
Kaze mladić:
-Ne, nije, to je, kako da vam kažem...
Kaže pop:
-De, dobro, naposletku to sad nije ni važno. U redu je, oprošteno ti je.
Mladić sav srećan izlazi iz crkve i društvo ga pita:
-Je l' ti oprošteno?
Kaže mladic:
-Jeste, jeste, još sam dobio i dve nove adrese!

Ovo je Djole pricao u emisiji "Evergeen odiseja".
 
SrebrnaTresnjica011
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 40

Datum registracije: 14 Jul 2004
Poruke: 4277

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 13, 2004 4:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Narodnjaci i sl. ...

Kažu da su sve moje pesme iste. I mogue da je to istina. Znaš i pevam ih istim glasom i godinama ve. Evo ovo je kalendarski dvadeseta godina kako ih pevam i snimio sam ih puno, sto etrdeset ini mi se otprilike, nešto malo manje ili nešto malo više, i moraju da lie jedna na drugu. Tu ustvari teoriju je lansirao jedan od mojih kolega. Nekad me kolege ispljuju u nvinama. Kažu: ?Ispljuvao te kolega u novinama?, pa onda znam da imam i kolega. Inae interesantno nema ih nigde. Zbog konfiguracije terena, valjda ... Ovako me ispljuje ... Dobro, pa zašto, to je ustavno pravo, ali gledajte, jednom je to lansirao prvi beogradski muziar i revolucionar i on je rekao:
- oletove pesme su sve iste.
***** li, ga što kaže naš narod, i meni su one Ajnštajnove formule sve iste. Nismo svi svemu dorasli. To je tako.

Ali O.K. primam kritiku. Lie, lie, jes lie, kad ih isti dildika peva tolke godine. Pazai, da moju neku pesmu otpeva neki od ovih ?A, što nebi moglo? varijanta ... A gledate, pratite ... a nisam oekivao. Pa ne stvarno, ali da neko od tih CD-Roma, recimo ... neki Šaban u bordo odelu, znaš da ... Pa zamisli druga pesma: (narodnjaki)

Nošen dahom sna
doleteo je sivi golub na moj dlan
zašto ko da zna
al? to sam jutro doekao,
i onda kez,
UMORAAAAAAN!

Druga pesma, jesi vido, malo fali ... malo, malo fali, vidiš promeni se smisao, oni kad se nasmeju. Ja pevam te tužne pesme. Oni se smeju stalno, kad pevaju: (narodnjaki)

Majka mi je naaa samrtiiii ...
a pratei vokali,
Ima raka, ima raka, neizleivooog!

Moraš da se smeješ. Ako si peva moraš da se smeješ. Ti si ta budala koja peva pred ljudima. Muškarac koji peva, pazi ... Moraš se smejati.

Ili u drugoj krajnosti. Ne moraju da budu narodnjaci CD-Rom, neka bude, recimo, neka princeza na zrnu praška, belog, da ležerno negde otpeva, recimo:

Nema više dobri svete,
one lepe ...
UAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAU!

Naježio sam se.Menja potpuno smisao pesme.Možda ne bi bilo rezanci s makom nego valjuške sa sirom. Potpuno se promeni. Pesma dobije potpuno jednu drugu težinu.

Al' pevam ih nažalost ja. I sad bih želeo da iskoristim priliku da otpevam jednu od tih pesama, pošto je otprilike to vreme ... Kolko je ore, molim Vas sati? ... Pet do devet, ovee. U ovo vreme Rej arls bi ve ... da platimo pa da idemo. Pa nemojte. Mi smo primitivni. Oni znaju kako se drže koncerti. To je beli svet. Oni su izmislili šou biznis. Kod njih se kratko drže koncerti. Mi otežemo balkanski nevaspitano, kad spojimo stolove. Ma da ... Kako je Rej na cuger ono održao, taknuto-maknuto, ovee. Ono sat vremena i gotovo. Da platimo pa da idemo varijanta. I oni na kraju samo:
- Ej, Reje - vokativ jel' - Ej, Reje - ili - Ej, Reju!
Ovi koji nisu s njim na Rej:
- Gospodine arlše, zašto je tako kratko trajao koncert?
A on kaže:
- Pa ne znam.
A oni kažu:
- Ima tu neki Balaševi, koji po tri sata drži koncerte.
A on kaže:
- Hm, to bih voleo da vidim.
Zato što oni to drže mnogo krae, znaš. To je moderno.

Meutim, u ovo vreme otprilike, u pet do devet, neki meni vrlo dragi tipovi odlaze na spavanje. Adondon varijanta. I ispunilo se eto, eto sve prognoze žute štampe su se konano pokazale kao tane. Dvadeset jedan mesec, ve, eto kako Oliveru zatiem u krevetu sa drugim muškarcem, vidno mlaim od sebe. I ne samo da je s njom u krevetu, nego taj isti, dotini i sisamoju ... ljubav mog života. Pa sad vi gledajte ... Moje devojice su veeras sa mnom. Olja i Aleksa nisu. Da su tu, mogao bih da kažem da je itav moj svet veeras u Sava Centru.

... (aplauz) ...

Dosta! Rekao sam da vam neu podilaziti. Jer, ve ima raznih pria, analiziraju me sa svih strana. Nekad pipam puls da vidim da li sam umro, jer toliko me fale i napadaju da mora biti ili sam mrtav ili se nešto drugo desilo što niko ne sme da mi kaže. Jer postoji jedno strunmo mišljenje po kom pevam istu pesmu deset godina ... Jednu pesmu pevam samo menjam tekstove ...

Jednu pesmu pevam? ...
Pokazalo se kao dovoljno, bato ... Pokazalo se kao dovoljno ...

Vi imate ono dugme za fine tuning ...
Ma šalim se, nema veze ... Šta misliš ... Za dobrim se konjem dižu odreene stvari... Iako, mi ne odgovara baš to poreenje sa dotinim kopitarom.

Znaš šta se dešava, ... kad sam zamislio ovu pesmu ... Gledam neke zvezde gore...
- Druže, jesi ti ovek ili zvezda tamo. Ja ne znam, kada se upale svetla na balkonu ...
Kad proe ova situacija, nabaviu dvesta metara dugaak kanap i otiiu na balkon da otpevam jednu pesmu. Nikad ne znam, jeste vi zvezde tamo? Šta ste vi tamo u pomraini? ... Puno vas volim! ... Ne znam, ja sam hteo da napravim jedan štos da doletim do do vas; pa videli ste onaj ovek Majkl Džekson je to uradio pre mene; mada je to potpuno neodgovorno, mislim zna se ko je nebeski narod, ovde, ko leti ... Recimo da sam ja od onih debljih ptica.

Znai kad sam napravio ovu plou, zamišljao sam stvari sasvim drugaije i nisam mislio da e ovo biti promocija, nego da ete te pesme jednom slušati, da e vam postati drage , kad budete putovali, recimo, na more ... ih, more ... na zimovanje, bilo gde, van zemlje kad bude sve opet normalno. Nisam ih zamišljao tako, ali je nažalost nisam taj koji o svemu odluuje.

Da smo pre deset godina našli na nekom od ovih koncerata, bilo bi ono kao: Šta bi moglo da se desi za desetak godina, kao neki idiotizam, ... kao, e, ... zamisli, proe deset godina, doe '93. i mi sad idemo u Segedin da kupimo farmerke! ... Hahahahahahahaha ...ek, e, znaš šta bi još moglo ... da za deset godina predsednik Jugoslavije bude onaj ... ... E, di si njega našo, ... nemoj da zajebavaš ...I kao sad treba ja da snimam plou u Novom Sadu, kao, ... a treba da pitam Joleta Vrapevia! ... Hahahahaha ...

A Jole, ne znate ga vi, malo ste se kasnije ukljuili. Draga jedna osoba sa seckanom bradicom i ustima malo ... vaginalnim. Dobro, hteo sam da ne ispadne prosto, a ispalo je još gore. Jedan od onih školovanih tipova, koji me mrzi zato što sam ja otpevao onaj "razdeljak te ljubim", a oni su ve tada imali bolju pesmu od mene i koji uvek uredno peva na fajrontu:
- Senkina kua na kraju ... - sa istim tim objektom; ... misli se na usne.
Školski, kao što pevaju svi veliki pravi pevai. Smej se, bez obzira o emu pevaš, budala si:
- Šta u, nane, umrla mi majka ... - to je ta varijanta.
I jednog dana kad budemo išli u Segedin po farmerke i to sve, onda eš ti pitati Joleta Vrapevia da li možem da snimam u Novom Sadu plou. I bio sam da ga pitam. Odgovor je bio negativan. Tako da sam snimao u Zemunu plou ... Zahvaljujem se Zemunu, ako je prisutan.

ZEMUN JE NAŠ!
Sledei koncert Beograani dolaze kao naši gosti ovamo u Sava Centar ... autonomaška krv provrela ... Pazi kakvi idiotizmi ...Setite se jogurta i onih stvari što je bilo. Onda su izmislili tun kategoriju autonomaši. Sad ovi što su bacali jogurt idu tamo oko komiteta pa gledaju da nije ostao neki sluajno neotvoren. Kao oni što su pišali na trešnje, sad možda je ostao i neki šnit salame na drvetu. Svi ti što su bili važni sad traže, dobijaju dva jajeta kao topli obrok ... to je prvi deo rate ...

Jedna nova pesma, ja sam se malo zalajao ...

... U Novom Sadu je, ranije malo poelo muvanje, kad je bila ona jogurt revolucija, one varijante, e onda je krenulo zakuvavanje i veranje po ... (zvižduci iz pištaljki) ... zrikavci ... zrikavci tužno zriu ... zrikavci veselo zriu ... samo da vam kažem, izvinjavam se, samo jedan trenutak e, ...

U nemoj da ovi provale da imam naina da vas uutkam, odma e me angažovati, jel ... Odma e me metiti na Trg Republike ... Jeste videli, jeste primetili, da su neka mesta priznata otkad smo moji prijatelji i ja bili pojavili se na Trgu Republike, odma sutra u novinama priznato, ne znam, Niš, ... Samo sam okrenuo jedan broj i reko sam:
- Nemoj da se ja opet penjem na tribinu.
Verovatno je bio pogrešan broj, jer sa one strane se ulo samo:
- (imitira Slobu) Molim, molim, molim ...
?U Srbiji demokratija ima duboke korene?, sad bi ve mogla i da iznikne ve ... Al' nije to tema ovog razgovora ... ne ... Nego sam poeo ono za naše i za njihove.

I sad gledaj ovu varijantu. To kad je krenula ta jogurt revolucija i oni poeli majmuni kojekakvi da se veru po porodinom stablu i da gledju koja je grana odakle, imal' tu kakih, što kažu, ivuta, Šokaca i šta ja znam, to su sve oni ispitivali i mene uvatili u mašinu. A ja sam baš onako, što kažu, dildika jedan ne znam kad treba da se našalim. Zato su me i izbacili, svojevremeno iz gimnazije ?Svetozar Markovi? u Novom Sadu, ulica Njegoševa. Nisam mogo da outim tako kad je nešto, znaš ... I što kaže ono u onom mom romanu prvom ?Junak?, kaže, ?Bolje da sam se rodio bez onog razdeljka na dupetu nego bez oseaja za humor? ... znaš ono ... stvarno nikad nisam znao da u pravom momentu izvalim pravi fazon. Oni svi nosili letve neke, zastave, table, samenjivali rukovodstvo partijsko i šta znam, i meni kao: ?Ajd' ti s'nama.? A ja kao neu da kažem: ?Evo odma u doi, samo vi krenite stii u ja vas? nego reko:
- Pa, nije zgodno da ja idem, zato što ja nikad nisam bio lan partije, znai ne mogu da smenjujem rukovodstvo partijsko, nisam u fabrici nikad radio, ni u jednoj firmi, nemam ni radnu knjižicu, nemogu, znai direktora da menjam, onog direktora što se obogatio ...
A išla je neka serija ?Robinja Isaura? se zvala ... evo stariji se seaju ... Isto kao ?Rosa salvahe?, isto dildike neke totalne samo malo ipak tehološki, što kažu, korak iza. I to je bila robinja Isaura ...
- Šta ja da radim ne mogu da protestujem proptiv onih, ovih. Da ja nosim tablu "Oslobodite robinju Isauru!"
I ja kao:
- HE, He, heee ...
Niko se ne smeje. Onda oni meni, kao:
- Ti se zezaš sa revolucijom kao, znali smo od poetka, ti si izdo našu stvar.
- Vašu - reko - možda jesam, svoju još nisam ...
Al' vidim ja odno vrag šalu, ovi ne pire u ladnu orbu i još uz inat napišem ja u to vreme jednu vrlo ozbiljnu pesmu, koja se zvala ?Proces diferencijacije u kombinatu za proizvodnju i preradu šeerne repe? ... Možete misliti kako je to bila ozbiljna pesma, pazi pesma sa takvim naslovom, budala pesma. Ono ?Kui begaj ...?, znaš totalna zezalica od pesme. Meutim u njoj inkrimisani stih ?**** te voz koji te dono?.

I oni, za taj stih. Ko ovi za zastave, što ste vi nosili zastavu od Ferarija, a oni:
- To su strane zastave, sa stranim konjom. Pazi, imamo mi naših konja oni nose strani. Ha, šta ne nosite šarca, što ne nosite zastavu sa šarcom, nego sa Ferarijevim konjom.
Zai ,ovaj, oni se uvate za to, kažu:
- Šta si ti to napiso? - a ja kažem:
- To je šala to nije ozbiljna pesma, nemojte tako, to je šaljiva pesma.
- Ne, ne, ne, ne, ne, ne znaš ti šta govoriš, ti si ovakav i onakav, mi smo znali to - reko:
- Nije.
- Jeste.
- Šta **** te voz koji te dono? - reko:
- Pa to je zbog slanine.
- Ma kakve slanine? - odma oni da nije nešto ramazan, na toj bazi.
- Kakve slanine? - pa reko:
- To je šala kod nas, to nisam ja izmislio, to je kao pošalica u narodu, zbog slanine. etrdes' etvrte, etrdes' pete, kad su dolazili ti vozovi, onda ova sela što su imala više slanine, što su bolje stajala, oni su mazali šine slaninom da ne mogu vozovi da zakoe kod njih nego odu u sledee selo. Tamo se zaustave ... To je injenica, nisam to ja smislio ... Nije, nije, ... autorizovano, ... nije ... A ova mesta koja nisu imala elemenat, podmazni, kod njih se zaustavio voz i oni su izmislili tu reenicu ?**** te voz koji te dono?. To nisam ja.
I oni meni gumice malo seci, buši ha ha ha ha, i ono varijante i stakla i sve to. Bio je to jedan dosta zeznut period.

I ja sad još hou da pravim turneju. I trebali smo da idemo Kulu. Kula je mestašce jedno lepo u Vojvodini i ja kažem idemo u Kulu. Kažu oni:
- Ti nisi normalan, gde sad da ideš u Kulu - ja kažem:
- Znam da nisam normalan, al' ne mogu da povežem to sa Kulom - kažu:
- Ne smeš tamo da ideš, jer tamo su svi sa voza - pa reko:
- Dobro to su moja publika, ljudi koji shvataju da se ja s tim zezam.
- Ne, ne, ne, ne, ne, da mi ispitamo puls publike.
I odemo mi u jednu radio emisiju da ispitamo puls publike. Pazi prvi se javio jedan s pulsom dvesta devedeset, deda neki, deda sa onom kapom, verovatno, što se što se vezuje ko šilja. Uši što ima, znaš one kape što se spuštaju ... Nosilac spomenice '39, ovee, dve godine ranije otišao da zauzme mesto ... I on na mene:
- ŠTA SI TI NAAAAAAA ...
Ko ovaj što se dero na kontramitingu, onaj siromah što je bio jedan:
- ŠTA JE OVO NAAEEEEEEE ...
Jel' dobro njemu sad? Jesu ga smirili? Ja sam se ... bojao sam se za njega ... (zvižduci) ... Ne mojte, nije to tano, nije to pravo, mante, ppp, daleko bilo ... Ja sam vido raznih scena i Tina Tarner je, što kažu, turala na razna mesta, ozvuavala se na raznim mestima, al' ovaj je isti petinger, ovaj je za Palmu, bie, usporeno na palmi:
- HAAAAAAAAEEEEEEEEEEEEEEE ...
Dobro, da ne skrenemo suviše od dede. I deda je meni kao:
- Šta si ti BAAAAA - tu ovo - i šta ti je loše dono voz? - i ja kao ono voditelju ?stigapu?. A ovaj kao nemoj ?stigapu?:
- Oete ponoviti pitanje.
- Da, da - kontranapad i on kao:
- ŠTAAAAAETEBIDONO LOŠE voz? - i ja kažem:
- Taštu ... Taštu, ovee - no further questions. Gotovo dobiven sluaj. Znaš ono:
- Pa ja nisam znao, izvini - reko:
- Da, da, da ...

U zadnje vreme nisam prodao baš puno ploa,zato jer sam ploe izdavao za ”Diskoton iz Sarajeva,i ”Jugoton iz Zagreba.Pirati caruju,prodaju moje ploe na pijaci.Išao sam neke druge stvari da nabavim,neke,****š ploe,to je glupost,nego soli sam išo da vidim ima li sluajno,i kvasca svežeg.Vidim jedan Balaševia prodaje.Pitam ga:

-Kako ti ide ovaj Balaševi?

-Odlino,dobro!

-E super,sad mi je srce na mestu.

Pirati rasturaju na sve strane,al to nije strašno.Ja mislim uskoro da snimimjoš jednu plou,to bi trebala da bude moja veza sa vama.Ne znam kad emo se videti,nadam se uskoro,ali pesme e stii pre mene ,to je najsigurniji put

Mislio sam da ponem da pevam narodnjake.oni se bolje druže,zato što u oporima i hordama se kreu,I onda su nekako bliži.Sad kad doe zima njima je lako,svi na jednoj gomiliGledao sam kako,na koncertima,jašu se.Ima ono kao,ja tebe nosim jednu strofu,onda ti mene,a u refrenima ko koga stigne...a zaraze se šire na sve strane.Posle se udimo kako ne možemo da izdvojimo virus.Uglavnom,oni imaju tekstove jako dobre,i tu ne znam kako bi uspeo da im pariram.Dobro,vi možda niste u toku.Ne znam dokle dopiru talasi.Ja isto tako nisam mogo da fatam Radio ”Šabac jedno vreme.To je Nashville,onamo kod nas.I kao:

-Jel fatate ”Šabac?

-Ne fatamo.

-Neka,neka,ufatie oni vas.

Tako je i bilo.No dobro,to je ve u domanu istorije.A ono najvažnije su tekstovi koje sam hteo da vam citiram.Ima onaj,ono je ve ljudska drama:Ja pod stolom,a pod kim si ti?.Znak pitanja ovoliki(pokazuje rukama),neda mu mira.Ili onaj:Jedva ekam da mi umre majka,ekajte,nije htela da joj budeš snajka,ubre matoro,opravdano znai.Pa ima onda ono što je Brunclik pevao:Na aršafu dve,tri kapi krvi,sad znam dragi da si bio visoko plasiran.Onda se još bodovalo prvih 10 za svetski kup.Pa dobro,to su bila ta dobra stara vremena.Ja sam zato napravio jednu pesmu.Zvala se ”Ja je ljubim,ona podriguje.To je isto jedan oseaj jedan iz dubine.Trebalo je da bude hit,ali u meuvremenu su se promenili stilovi.Ja sam je Napravio više kao sevdalinku,a dobro otom-potom.Daj da ljudi uju ”Ja je ljubim,ona podriguje,samo da ja izaem na scenu kao zvezda...

NAKON PJESME

Narodnjaci su preuzeli stvar.U nekim pesmama sam pogodio,nažalost,šta e biti,u nekim u tek pogoditi što e biti.Imam jedan dobar oseaj.Još uvek je to oseaj bez pokria,kao i ovi ekovi koji se izdaju.Kad sam napisao ovu pesmu svi su me pitali:Zašto pišeš protiv ovih narodnjaka koji pevaju?.Ne pišem.Pišem protiv ovih narodnjaka koji vladaju,koji nose uniforme,ti su opasni.A sa ovima koji pevaju,s njima emo lako.Narodnjaci su preuzeli stvar,pa vi sad gledajte...pazite se...to tako naivno krene.

Ja sam napravio sevdalinku,ne bi tako loša bila da sam promenio par strofa.Meutim,oni su taman promenili fazonSad pevaju one tzv: minaret-rock,nešto ”Halaaaaam.Mislim,nemam ja ništa protiv,ali nemam ja tog temperamenta.Ja dolazim iz Vojvodine gde je sve na pola koplja,ne mogu ja da pevam neke pesme gde se seku vene i neki sitnij organi...sitniji sam reko...dobro,svašta se šuška.Uglavnom,napravio sam i jednu pesmu i u tom stilu,al to mi ne leži.Sad svi oni pevaju te pesme,svi voze ”BMW-e,i crvene bordo ”Mercedese.I meni deca kažu nekad:Tata,što ti nisi narodnjak?.Ja kažem:Ne znam sine,,ja nisam na vreme to poeo:Mi bi sad vozili veliki auto,imali bi šiber-dah.Morali bi neke ulice da adaptiraju u Novom Sadu da mi možemo da proemo.Nemoj,reko,fala i ovako ve ima interesenata za adaptacije,malo,bez dozvole za rušenje koji rade.

Uglavnom,napravio sam pesmu I u tom stilu,tako da vidite da sam ja univerzalan.pa nisam ja sluajno u ovoj sali,ali ta pesma nije prošla.Oni sad svi voze ”BMW-e,to je neki znak staleža.Imaju neke lanie,vuku ih malo napred.Malo krupniji privesci,I tamniji cvikeri.I onda vuku ih ti lanii dole,I tamniji cvikeri,pa ne vide...samo ih možešnai po onom ”pi-pi od alarma.Imaju onakve ferbedinunge,ja za video nemam takav daljinski,kolki oni imaju za alarm.Al ja tašnu ostavljam u kolima...da,probajte da ih otvorite.Tašna mi je zlatna.Znai,ova pesma je ”Da je tebi BMW.Kao njega je ostavila devojka,pa je on kivan što je ona pošla za jednim drugim koji ima ”BMW,ili zbog stiha,kako sam ja skratio,Da ti ***** ve.


Dok smo svi gledali,dobrovoljno ili po kazni,plesove iz naše zemlje,gde je bilo raznih plesova...pa onda dou laloši moji,u onim gaama belim,kao nekim pantalonama,I zabodu bricu.Ne vidi se golim okom jel igraju il je slajd,****te,šta je

-Je li igra?

-Micno se,sad se mico.

I onda stave flašu na glavu.To je jedno vreme bio glavni fazon,kao flašu s vinom ima na glavi I igra.A jedan pored njega,dežurni iz Mesne zajednice gleda...da ne padne flaša,nisu vratili kauciju.

-Jel mi dobro stoji?

A ovaj-Dobro je dobro,samo igraj.

-Ko da malko klizi

-Ma ne,vido bi ja.

-Ako padne,šta emo?

-Ne pitaj,ukeat u je ja.

Koji je to bre folklor,stavljaju flaše.imamo glave,nadareni smo,ne flaše,nego servis za 12 osoba,I za liker...
 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 21, 2005 8:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Janis Joplin - by Albert Hall (1969)


This whole thing that's happened to me, you see, this whole success thing, er, it hasn't yet really compromised the position that I took a long time ago in Texas, that was to be true to myself, to be the person that I f ... that was on inside of me and not play games. You see, actually what I'm trying to do mostly, if I, in the whole world, is to not bullshit myself, and not bullshit anybody else. To be righteous to myself, I mean to be real, you know what I mean ? And so far, you know I'm, I'm just tryin' to ... I'm doin' that, I am, you know. I'm not wearin' cardboard eyelashes, and, and, you know, and girdles, and playin' in Las Vegas. By still bein' Janis, I just happens to be on a slightly different level or somethin' now. And ... you know I suppose it's because I've never been premeditated enough in show-business that I was worried about putting on a, a face, you know what I mean ? So I can sit here and tell you the truth. You know ? Otherwise it's slightly inhibiting, really, it doesn't, it doesn't force a game on me, because I refuse to let it force a game on me. So I can sit here and be just as honest as I would be in a bar, although I'd be a lot happier in a bar!
 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 21, 2005 8:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Janis Joplin - TV Interview by Dick Cavett (1970)

- Janis it's a shame you couldn't do an up tune for us but I liked that one.
Yeah, maybe later we'll be talking too. You're really shot after, after a number, let alone a whole evening I would think.
- Yeah, yeah.
- You tell me you kind of collapse after a show ?
- Well, I'm used to it because I'm so turned on by doing one that it's hard to do, it's hard to stop after one to tell you the truth, because it just makes you wanna do more.
- Your engine is revved up ?
- Yeah, sort of!
- I know all the hip expressions, you see. Your engine is revved up.
- You're a real swinger, I can tell by your shoes, man!
- Wait a minute, Janis, Janis. These were good enough for my grand-father, they're good enough for me.
- I had a lot of trouble, last week I, er, it wasn't that tune, we opened with another tune and I tore a muscle.
- I heard about this. You tore a mussel somewhere near Maryland. Er ...
- It was closer to home than that!
- Well, er ...
- But I played forty minutes, man! I did forty minutes!
- Yeah, but how do you, how do you tear a muscle singing, was it from the exhaustion or ...
- No, I went ... like that.
-You actually, literally tore a muscle ... I mean like that ...
- Every time, it hurt.
- Could you feel it go ?
- Yeah.
- Phew!
- Yeah.
- What do they do, do they set a muscle or do they tape you up or something ?
- They told me to keep still.
- Janis you wrote that tune that you were just singing like we just agreed to ask about. You er, you wrote the first tune, right ?
- I wrote the first tune. It's, er, yes I did, it's about men.
- It's about men. It's a little hard to tell what it was about 'cause I was standing over there where the sound is a little distorted.
- Well in my story that's what it is anyway.
- Yeah.
- D'you ever see those mule carts ?
- Yeah.
- They, er, there's a dumb mule on there right and a long stick with a string and a carrot,
and it hangs over the mule's nose, and it runs after it all day long. Some ...
- Who is the man in this, in this parable, the mule, or the person holding the carrot ?
- No, the woman is the, is the mule. Chasing something that somebody's holds her way.
- Constantly chasing her man ...
- Yeah.
... who always eludes her.
- Well, they always hold something more than they're prepared to give.
- I have to defend my entire sex, ladies and gentlemen! The burden of the defense.
- Go right ahead!
- Well, one-arm wrestling I can take you two out of three.
- I hope so.
- Do you, er, do you actually sit down when you get up in the morning and, and write out a song, or do you . . . When you say you write it, you compose it you write it on a paper.
- You just make it up, I don't write songs, I make them up.
- They don't exist on paper your songs, don't they ?
- Sometimes I just write down the words so I don't forget 'em,
but I mean I don't write songs, that's a whole different concept. I just make 'em up.
- Yeah. Did you ever get back to Port Arthur, Texas ?
- No, but I'm going back next in August, man. And guess what I'm doin' ?
- I don't know.
- I'm going to my 10th annual High School Reunion.
- Oh! Oh! Take movies and bring 'em back to show us, will you ?
- Hey would you like to go ?
- Well, I don't remember, I don't have any friends in your high school class.
- I don't either. I don't either, believe me.
- You don't either ?
- It's hard going, man!
- Weren't you a kind of a, weren't you kind of a business administration major or something in high school. No, it's something in your past. You were ...
- No, I worked.
- Yeah.
- But a high school major in Art does have plenty of time.
- Yeah. And do you think you'll have a lot to say to your old high-school classmates ?
- I don't have a lot, man.
- You were not surrounded by friends in high school ?
- They laughed me out of class, out of town, and out of state, man.
- Hmm ...
- Somethin' goin' on.
- Thank you.
- Thank you.
 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 21, 2005 8:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Janis Joplin - Port Arthur High School Reunion

- What do you think about your town since you've left and come back ?
- It's fantastic! I was across the river from the club last night, I never had more fun in my life! Except sometimes in California I have more fun.
- Do you plan to come back soon ?
- Oh ? Er, er, er, I have no immediate plans, ha ha ha!!
- Did you entertain in high school, at the high school, when you went back at the high school ?
- Only when I walked down the aisles, man. No, I did, no, I was, er, I was a painter, and a sort of a recluse in high school. I've changed.
- What happened ?
- I got liberated! I don't know, I just started to sing and singing makes you want to come out because painting, I feel, keeps you inside, you know ? And once you start singing you just sort of want too talk to people more and go out more and, you know, your lifestyle's becomes more a come-out, flow-out thing instead of a hold-it-and-be-quiet type.
- How were you different from your schoolmates when you were a teenager ?
- I don't know, why don't you ask them ?
- Did they make you different ?
- No.
- Otherwise were you different in comparison with them, or were you ?
- I felt apart from them.
- Did you take a part in football games ?
- I think not. I didn't go to the high school prom, and er ...
- Oh, you were asked, weren't you ?
- No, I wasn't. I don't think, I don't think they wanted to take me. Till I'll be a hundred and sufferin'! It's enough to make you wanna sing the blues!
 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 21, 2005 11:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bane Bojović, Sunshine (intervju priredio Saša Ž. Milovanović)

Iako se bend raspao zato što su tri člana otišla, Bane Bojović, frontmen ”Sunshine uspeo je da nastavi priču vezanu za ovu hip-hop grupu. U izdanju Komune objavio je četvrti studijski album pod nazivom ”Sha bilo. Ova beogradska grupa je zasigurno obeležila jedan period na domaćoj muzičkoj sceni, a njihovi ritmovi inspirišu na igru različitu strukturu publike, i mlađe i starije, i one koji prate hip hop, ali i one druge. O novinama i pesmama sa novog albuma, Bane priča:

Bane - Sunshine: Ovo je četvrti studijski album, a šesto izdanje ”Sunshine. U međuvremenu smo objavili i maksi singl ”Kokain i jedan live album. Na albumu se nalaze i pesme ”Da li znaš, ”Sabrina, ”O ljubavi... Ima 11 tekstualnih pesama, a ostalo su skice i instrumentali. Ima i pesama koje su u onom istom prepoznatljivom ritmu ”Sunshine, ali i nečeg novog. Pojavljuju se novi muzički instrumentali i matrice, zvukovi koji imaju isto jaku energiju, ali su pretočeni kroz zvukove simfonijskog orkestra...

Kako je moguće spojiti hip hop i zvukove simfonijskog orkestra?

Bane - Sunshine: Ima violina, viola, čela, i ima dosta promena u zvuku. Hip hop ritam je primaran, ali je pomešan sa živim violinama, violama i čelom. Ostalo je svirano klavijaturama. Nismo baš imali 30 ljudi uživo, jer nismo ”Metalica, ali voleli bismo da možemo da uradimo tako nešto. Ipak, imali smo tendencije ka tome i obezbedili mnoštvo živih instrumenata.

Pesma s kojom ste krenuli u promociju novog albuma i za koju ste snimili spot je ”Marginalan type. Reci nam nešto više o tome.

Bane - Sunshine: Ta pesma se nadovezuje na prethodnu priču. Odabrali smo da sa tom pesmom krećemo, a biće još jedna pesma koja je u tom fazonu sa simfonijskim orkestrom koja ima jak uvod, a aranžmanski je slična pesmi ”Misli mene gone, ali o tom potom! Čuće se!

Bend se raspao, a poznat je tvoj stav da nećeš nikada nastupati na matricu, bez benda. Kako planiraš to da rešiš?

Bane - Sunshine: Bend se rasturio još prošlo leto, tako da sam ja izneo najveći deo nove priče. I dalje dominiraju Ramirezovi tekstovi, a on je jedan od najboljih tekstopisaca na ovim prostorima. Iako je otišao iz benda, zadržali smo neki vid saradnje. Bend trenutno ne postoji. Ostao sam samo ja kao čovek koji je stvorio bend i dao mu ime. Kako će biti do sviranja i živih nastupa, to ćemo videti. Pre jeseni neće biti živih svirki. Tražim sa svojim producentima novu ekipu i to ekipu koja će biti trajno rešenje. Nećemo tražiti ljude od koncerta do koncerta. Oni koji budu ušli u bend trebalo bi da duže ostanu.

Opšti je utisak da kod nas nema hip hop scene, ili je negde u ilegali. Šta ti misliš o tome?

Bane - Sunshine: Postoji hip hop scena, kako da ne. Mislim da je samo došlo do smene generacija. U pitanju je mnogo mladih bendova u usponu. Ima njih dosta, samo je pitanje ko će od njih da dođe u prvi plan. To je pitanje organizacije i volje izdavačke kuće da u njih ulaže. Uglavnom ih je preuzeo ”Automatik, a koliko se oni za njih zalažu i koliko imaju mogućnosti da ih mediji podrže, to je pitanje za te ljude.

Kakve poruke nude vaše pesme? Da li se provlači crta optimizma?

Bane - Sunshine: Sigurno je da su poruke zrelije, jer to ide sa godinama i pogledima na svet. Neka psihokonstrukcija je i dalje ostala ista, ali sa mnogo zrelije tačke gledišta. Glavna poruka koja se nalazi i na omotu albuma je ”Pozitiva za života! Oseća se neki nagon ka pozitivnim stvarima. Zato i postoji pesma ”Zitiva. Postoji doza optimizma, ali ima i pesama u starom fazonu koje pokrivaju muško-ženske odnose i njihove međusobne relacije. To su ”Sabrina, ”Klica, ”Rau Rau...

Na albumu se nalazi i pesma Šaban?

Bane - Sunshine: Mislim da će ljudi dosta pažnje obratiti na tu pesmu, jer u njoj direktno ”napušavamo sve ”šabane koji nas okružuju u ovoj našoj današnjici. Meni je drago što je dizelaštvo gotovo skroz nestalo. Mi smo sve to dugo pljuvali i sigurno malo doprineli da dizelaštvo izumre. Samih ”šabana će uvek biti, jer dokle god postoje jaki mediji koji to podržavaju tipa Pink televizije, dotle će biti i ”šabana. Gile iz ”Električnog orgazma je pričao kako su oni objavili njihov album, ali ih posle nisu podržavali puštanjem spotova, već ih samo ukopavali. To je mač sa dve oštrice i mislim da rock `n roll bendovi moraju da razmišljaju sa kim stupaju u posao.

Često si smrknut i namršten. Jesi li ti neki opasan tip? Mnogi ljudi imaju takvo mišljenje o tebi!

Bane - Sunshine: Nije to tačno! To je samo površno gledanje na stvari, ništa drugo. Daleko sam ja od opasnog tipa iz kraja. Stigao sam u tridesete kada život gledam iz nekog drugog ugla. Nema potrebe ni za kakvim impulsivnim reakcijama. To vreme je prošlo.

Gde nalaziš motivaciju da se i dalje baviš muzikom?

Bane - Sunshine: Ima raznih vrsta motivacije. Imali smo problema sa bendom, pa su nam obili studio i svašta nam pokrali. Sve to bi svakog čoveka nateralo na razmišljanje. Nateralo je i mene, ali svi ti problemi su me ojačali i očvrsli. Muzika je odavno ušla u sve moje pore i loše se osećam kada moram sticajem okolnosti da pravim pauzu u muzici.

Šta te čini srećnim? Da li si ti srećan čovek?

Bane - Sunshine: Pa jesam! Sigurno je da se danas mnogo bolje osećam nego pre godinu dana, kada nam je sve krenulo nizbrdo. Kapiram da će sve biti mnogo bolje od ovog trenutka, pa nadalje.

_________________
Mo'š misliti! Rolling Eyes
 
Miss Nikakve Sanse
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 46

Datum registracije: 02 Avg 2004
Poruke: 1596
Mesto: Zagreb :)

jamaica.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 22, 2005 10:19 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bob Marley:
"I man a Farmer Iyah from creation."


--------------------------------------------------------------------------------
This Bob Marley interview was recorded in 1973 in Jamaica.
The interviewer is Neville Willoughby.

--------------------------------------------------------------------------------

Neville: But listen, you know a lot of people have a feeling that, a lot of guys who claim to be Rastas, are really, as one song says rascals.

Bob: Many shall be called, but only a few chosen. And there shall be sheep and wolf in sheep clothing! But I&I couldn't watch that, this day. Because I&I have to live Rasta and know Rasta. I noh come fi judge a man. Jah seh leave all judgemant onto him. Soh all people who see a man out deh and seh "how him a gwaan like seh him a rasta". Who is dem fi seh how him a gwaan so. When God seh leave all judgemant onto him.

Neville: But what you think about all this crime and violence going on though, as a Rasta?

Bob: Ha Ha. Is laws cause crime and violence. Well I noh really... Yuh know what ah mean. Earth a come, earth a forward to how creation was an how earth fi rest. Is a mind ting. Now all the laws that we abide by and blaah-blaah-boom-boom-boom, what cause wi fi suffer. As any man can know that. Them law deh noh must be a must.

Neville: Which laws? You speaking of any laws in particular?

Bob: Every law! The only law which is law is the law of life. The law how fi live. Now dig dis. A man build him city and him seh him want these people fi run it, and him want these people to live yah soh. Now me don't waan get involved talking like me is a politician. Mi jus' waan talk 'bout righteousness. Like seh well then, Jah a earth rightful ruler and him noh run no wire fence.

Neville: Am I right in assuming that Rastas don't believe in violence, at all?

Bob: Rasta don't believe in violence man! Rasta don't believe, Rasta know. Yuh see, is when yuh believe, is that mash yuh up. Yuh must know what yuh know. Earth is earth, within 2000 years, now is 1973. Like I seh again. I naah do dis ting fi no money business. Dis ting, is Jah come inna I heart and mek it move, that I fi goh inna England goh seh these things again. Or say these things in America, or Australia. I man haffi goh, because I personnally is a servant of H.I.M. Not doing noh hard work, just doing wah Jah seh I fi do. And thru him gi I the power fi play music and him gi I the Inspiration fi seh these things, and mek the people, who him work through see these things. Because I know seh Jah inna every life. Now some people ah devil and some people ah angel. Dig! Jah seh leave all judgemant onto him. Dig! Soh yuh know, is certain, is plenty tings, ah man haffi keep to himself and try source it out fi himself. Because yuh can seh tings. At the time yuh say it, it noh seh right, and maybe not. Yuh know wah ah mean. Because these things are things Jah teach yuh everyday, and sometime yuh haffi learn. Yuh haffi know wah him seh. Yuh haffi source it out.

Neville: Now you know, you have your religious faith, right. You have your convictions. Do you get annoyed by people who don't understand what you are talking about? Do you get annoyed.

Bob: I am sorry for the people who don't understand what we talk about. Because they bare great tribulations in times when they don't have to. Yuh see, I personally know my heart can be hard as a stone, and yet soft as water. Then again... still sorry fi the people who don't know H.I.M. Because is like my mother used to tell mi. People head ah goh chop off and dem waan dead and caan dead. Inna the judgement. And these days yah ah the judgement days. Yuh know, only the fittest of the fittest shall survive. Like wah Marcus Garvey seh. Ah jus' so it goh.

Neville: Tell me now. As a Rasta, what is your feeling about being Jamaican?

Bob: Being Jamaican?

Neville: Yeah!

Bob: Being Jamaican? Hear how it goh now Neville. Being Jamaican? I don't see I self as being Jamaican. I see I self as a Rasta being Rasta! Soh, Jamaica is Jamaica. Africa is Afirca. I man a Rasta!
Neville: Aah ha. You don't have any boundaries.

Bob: My boundaries. Now, well I must pick a place pon earth where I know I must live. And I know I waan live near my father and my father live in Ethiopia. So I must live where my father is.

Neville: Literally? In other words, literally you hope to live in Ethiopia some day.

Bob: I don't hope. Wi going. Near, near! Dis is 1973, going near to 74 now. Jah seh, before one of my word pass away, heaven and earth crash. Dig! And him seh, him gone fi prepare a place, where he is I&I shall be there also!

Neville: Bob, listen, everyday nowadays you read about famine in Ethiopia. What you say to that now?

Bob: Great! I seh great. If yuh don't know God yuh goin' suffer and dead! No God Noh Partial, regardless weh yuh deh pon earth. If yuh deh ah Ethiopia inna him palace and yuh don't know him is the almighty, yuh suffer. God noh partial I. Now, I could ah starve and suffer too, but I know Jah.

Neville: Now it's Bob Marley and the Wailers. You write such a lot of material for the group. You have such a lot to do with it. Are you committed to the group?

Bob: Well yes! The group is the Wailers. Well fi some reason them seh Bob Marley and the Wailers. I never tell anyone fi seh dat, from no time at all. But maybe fi some reason why dem do it. Well I man is a Wailers. An' ah just soh it rest. Right now I&I ah goh play some music and just gwaan play some music until then. Until wah fi happen will just happen. Because I&I don't plan life. Because when man plan, Jah wipeout.

Neville: Alright, but what about song writing. You write such a lot of music. Different people write music in different ways. Some sit down and write the words and then put the music to it. Some write the music, then drop in the words after. Do you have a process, and exactly what is it, if you have one?

Bob: Well it grow together. Is like, first time mi try to write a song is the first time mi try to play the guitar. And soh mi can write a song without the guitar. But it really grow together. Mi really like stay with mi guitar. But it just happen, is Jah inspiration come thru man. Because, I personally, it look like, could ah write a whole heap a tune, it look like. But I pick special tune fi write. 'Cause a man can think of plenty things. Yuh know wah ah mean.

Neville: Yes. I understand.

Neville: Hey, listen I know you hand a close association with Johnny Nash, who has done quite a lot of your tunes. And me hear people talking and saying, "bwoy ah wonder if Johnny Nash ever treat our Jamaican man right?". What exactly is the situation? We are quite free on this program.

Bob: Well... Dem gi mi some money the other day. And want mi fi sign another agreement with them. Mi really ah check it out like (ha ha). 'Cause yuh know...chuh! Is like mi noh waan really seh nothing bad 'bout dem, and still mi noh have nothing much good fi seh.

Neville: What do you think about Americans taking Reggae and doing it and making big money out of it? Like Johnny Nash has done and Paul Simon and a couple of other people. What do you think about that.

Bob: Well dem do something wah thru these people out yah try kill wi off, wi couldn't do right. Because dem people out yah too wicked. Now

Neville: dem ting yah mek mi vex.

Neville I understand.

BobLook how much good artist inna Jamaica. Look wah it tek fi a guy, jus' seh because dem is guys, seh alright mi ah goh get some good recording done and do a ting with it. Jus' ah hustle off ah people. Waah yuh come in deh come do 15 tune in 3 hours. And soh ah guy spend $15,000 (JA) mek a album and when the album come it sell a million. Soh him don't loose, because him really stay deh and noh guess nothing. Him stay deh and do wah him ah do.

Neville So you mean that the people here wouldn't want to spend the money on us.

Bob Dem never waan do that.

Neville I see.

Bob Dem wait until Johnny Nash and dem guys deh gwaan with a ting. An' certain guys dem si whole heap a guys ah come in now. Dem hardly want wi even do it to. Yuh ah fi have yuh own studio and all that. Wah wi ah try get right now our own studio. Because if wi want it, Jah will mek wi have it.

Neville You want a studio?

Bob Yeah!!! Because wi want to mek music. Yuh have to much man out deh wah wi ah fi go thru too much other things, just thru classes.

Neville You've spoken a couple time about classes. Middle class and that type of thing.

Bob Yeah. I've come to realize se dem really divide wi in classes. Yes, and is true. Dem try fi divide wi in classes weh mi don't agree with. Because is wickedness. Yuh caan divide people. How can yuh divide the people? Some ah dem noh have four foot.

Neville Yeah. True, true.

Neville Listen Bob, we've run out of time, but I'd like to ask you if you have any sought of hope in the country Jamaica right now. You are a guy getting on alright in your field. You know. In singing.

Bob Hope in the country?

Neville Yes.

Bob Well yes. Jamaica is a little nice great place. Mi really love Jamaica, because mi walk plenty stone land inna Jamaica and plenty hills. But ah think we really need a direction. Not a big ol' signing up this and signing up that, but a direction in your own country. Wah happen to the earth. An mean wi have to till the soil. An' it noh call fi slavery fi do that. It just call fi understanding.

Neville Well atleast you have made a start, because you say you are a Farmer.

Bob I man a Farmer Iyah from creation.

Neville Ok. Bob Marley its been a great pleasure talking to you.


_________________
:93: Mi plešemo... la la lala... cijeli dan i noć... :93: :50:
 
Miss Nikakve Sanse
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 46

Datum registracije: 02 Avg 2004
Poruke: 1596
Mesto: Zagreb :)

jamaica.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 22, 2005 10:43 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane


Mile: "18. rođendan slavimo pred punom Šalatom!"

Jedan od trenutno najpopularnijih domaćih bendova, Hladno Pivo, nedavno je rasprodanim koncertom u Domu sportova obilježilo 17 godina postojanja i pokazalo da punk rock scena u Hrvatskoj još nije ugašena. Punoljetnost benda voljeli bi proslaviti na Šalati, a nadaju se i da će jednog dana svirati kao predgrupa Red Hot Chili Peppersima.

O svemu tome popričali smo sa pjevačem Miletom u njegovom omljenom kafiću Raffaelo, u Gajnicama, matičnom kvartu benda, i ujedno zagrebačkom kvartu najbližem Europskoj uniji.



Nedavno ste održali koncert povodom 17 godina postojanja. Što planirate za 18. rođendan?

Pa razmišljali smo o Šalati sljedeće godine u 6. mjesecu, mogli bi mi ići i u veliku dvoranu Doma sportova, ali velika dvorana mi se ne čini dobrim mjestom za ono što mi sviramo.

Vaš prvi koncert bio je 1988. u Kumrovcu. Sjećaš li se tog nastupa?
(Smijeh) Sjećam se, to je bilo jedno lijepo iskustvo, nezaboravno ustvari, bila je to neka proslava, nešto u vezi s drugom Titom, mi smo tad bili s izviđačima i taj prvi koncert Hladnog Piva je netko sabotirao jer je zaključao dvoranu pa smo mi svu opremu morali unijeti kroz prozor i sva publika koja je došla na koncert morala je ući kroz prozor. Tad smo tek počinjali svirati i tek smo skinuli prve stvari pa smo tih pet, šest stvari vrtili u beskraj, ali su reakcije bile jako dobre, odmah na prvom koncertu. Ja sam pjevao k'o gluha svinja, a ovi su svirali užasno. Ne postoji, hvala Bogu, snimka tog koncerta, ali imamo neke kasnije snimke iz garaže i ja ne mogu vjerovati da je to isti bend. To držimo zaključano u sefu jer bi nam moglo uništiti karijeru ako dođe do nekog pirata (smijeh).

Još jedna anegdota sa vaših početaka, na jednom koncertu na Jarunu vam bend koji je svirao prije vas nije htio posuditi bubanj. Je li se sjećaš možda o kojem se bendu radi?

Joj ne, sjećam se tog koncerta, ali stvarno ne znam više koji je to bend bio. Mi smo jako puno bendova otpratili u zaborav (smijeh) , tako da je i to vjerojatno bio jedan od tih bendova koji su svirali jedno proljeće. Ali se sjećam kad smo išli doma s tog koncerta da smo furali svoja pojačala u tramvaju, hvala Bogu da ta Marshallova pojačala imaju one kotačiće, inače bi se okilavili. A jednom smo isto tako išli svirati na Cvjetni trg, to je bilo još u prapočecima Hladnog Piva, nekakav festival je bio ili nešto slično, mi smo čekali cijeli dan i noć da bi nam na kraju došao jedan gospodin i rekao da mi ne možemo svirati jer nema više vremena ili tako nešto i dao nam je onda novce za koje smo se poslije svi napili. To je bila jedna od rijetkih svirki gdje dobiješ novce zato što ne sviraš.

Ali nije se događalo da vam plaćaju da ne svirate?
Ne, ne, to nam se još nije dogodilo, ali čuo sam za takve slučajeve, neću sad spominjati bendove, ali događalo se definitivno da nakon tonske probe gazde nekom plate da odu kući (smijeh).

Jedna od vaših prvih demo snimki bila je pjesma "Bonzo", koje poslije nije bilo ni na jednom albumu. Što se dogodilo s tom pjesmom?
Ta pjesma je izašla na kazeti jednoj koju je napravio jedan samostalni izdavač u to doba, to je bilo prvo i jedino izdanje jedne firme koja se zvala Megaterium Records, a pokrenuo ju je jedan fanatični obožavatelj Hladnog Piva da bi mogao distribuirati taj demo širom grada. A poslije nije izašla zato što nam je vrlo brzo postalo jasno da premda je original ("Bonzo Goes To Bitburg", od The Ramonesa, op.a) super, mi smo to prepjevali na hrvatski, ali nije bilo dovoljno dobro da uđe na "Džinovski". Hehe, možda bi sad ta pjesma pristajala nekoj lakonotnoj zvijezdi hrvatske estrade, ali za punk bend to nekako nije išlo, to je bila jedna onako tipična adolescentska pjesma.

Kad si već spomenuo "Džinovski", prva dva albuma, "Džinovski" i "GAD" su nedavno reizdani. Što je novo na tim albumima?
Tu se dogodio taj mastering, to je ponovno remasterirano, ja točno ne znam što to znači, ali je navodno jako bitno za CD, jer kad slušaš neke starije uradke tek onda skužiš kako je tadašnja produkcija bila tanka. Sada se sve digitalno preslušava i sve se dotjeruje, najmodernijim metodama se dodaje čega nije bilo u originalu. Hvala Bogu da se Croatia Records konačno odlučila na to jer je to trebala napraviti još prije godinu dana kad je izašao "Šamar". Inače, taj prvi album Hladnog Piva, "Džinovski" se nonstop kupuje i doštampava. Po zadnjim informacijama prodao se dosad u 20 000 primjeraka.

Je li to najprodavaniji album Hladnog Piva?
Je, to je naš najprodavaniji album.

A je li istina da se uz "Džinovski" u nazivu albuma trebala nalaziti još jedna riječ pa da je Croatia Records to cenzurirala?
Ne, nije, makar sam i ja čitao negdje tu priču, ali ne, nije tu bilo nikakvih falusnih igrarija niti je nama Croatia Records nešto brisala. Što se snimke tiče oni se nama u to uopće nisu miješali, jedino što su sa omota ploče gdje se nalaze tekstovi pjesama izbrisali riječ 'džubre' iz stiha pjesme "Trening za umiranje", koji glasi: "Vidjet ćeš džubre kao ja ne umire", jer da 'džubre' kao nije hrvatska riječ, to je neka lektorica izbacila, jer se kao riječ 'džubre' koristi isključivo kao gnojivo, a ne kao ljudska osobina ili ne daj Bože opis za čovjeka (smijeh).

1993. dobili ste Porina za najbolji alternativni album, a ove godine 4 Porina, ali sad u ovoj 'glavnoj' kategoriji. Je li Hladno Pivo još uvijek punk bend?
Mislim da je to normalan razvoj situacije, ako bend opstaje dugo na stageu onda će se kad tad dogoditi da ljudi to počinju sve više i više slušati. Meni je normalno da bend izađe iz gareže pa onda postane malo žešći, pa onda nauči svirati, pa s vremenom tu ima sve više i više glazbe, a manje buke, to je normalna stvar. A mi smo sad onako neki narodni rock bend, kakvi su prije bili npr. Azra, Čorba, Zabranjeno Pušenje... bendovi za koje su svi znali.

I pjesme su vam zrelije nego na početku?
Pa da, to je isto tako normalna stvar. Ljudi nas znaju pitati zašto ne napravimo još jedan "Džinovski", ali meni je to malo smiješno, ne mogu više pjevati o tome kako pijem u parku sa litrom vina u ruci, kad pijem mali macchiato u bircu (smijeh). Drugačiji su interesi pa su drugačije i pjesme. A najgore je kad bend ne pokušava mijenjati se, onda se kad tad dogodi da ostane sam u praznoj dvorani.

Nakon "Pobjede" mnogi su govorili kako ste napravili jedan prilično angažirani album koji kritizira našu svakodnevnicu, slažeš li se s tim opisom?
Pa mislim da je takav bio svaki naš album. A ako ti pjevaš o nečem oko tebe onda si automatski angažiran. Mi ne možemo kao punk bend pjevati o cvijeću i proljeću, moramo imati nešto urbano, gradsko. Mi jesmo angažirani bend i mi se toga ne sramimo, svi isto tako imamo i svoja neka politička uvjerenja.

Jeste li vi jedini takav bend kod nas?
Pa dobro, sigurno ima još izvođača za koje nažalost nikada nismo čuli jer se ne mogu probiti do izdavača. Ali tu je i ta hip hop scena koja je malo nama skinula teret s leđa, oni rade isto ovako angažirane pjesme. Ali u principu ja sam kao autor uvijek htio napraviti ljubavni album i djelomično sam uspio u tome na solo albumu, ali nekako kad se dogodi Hladno Pivo, onda si već u trećoj strofi kod vlade, krize... (smijeh)

Koja je najljubavnija pjesma Hladnog Piva?
Pa jedna od najdirljivijih meni osobno je "Kad ti život udahnem", prva stvar sa "Pobjede". Jest da je malo bolesna stvar, govori o čovjeku koji svaku veče napuhuje svoju gumenu lutku da ne bi spavao sam, ali mi je to jedna od definitivno najdirljivijih pjesama. "Tišina" možda isto...

Je li bilo problema s ovim kritičkim pjesmama od strane bilo koje vlasti?
Pa bilo je problema, recimo negdje te ne pozovu jer ne pašeš uz neke izvođače.

Jeste nekada odbili svirati za nekoga?
Da, kako ne, i to baš zbog ideoloških razloga. Recimo zvale su nas neke stranke da sviramo na njihovim predizbornim skupovima što bi bilo jako dobro, štoviše odlično plaćeno, ali mi samo to odbili jer ne vidimo sebe na stageu sa nekim drugim njihovim pjevačima ili zato što mislimo da njihovi politički programi ne odgovaraju našim svjetonazorima. Punk ipak predstavlja neki stav benda, a Hladno Pivo po stavu pokušava biti punk bend, što znači da ne možeš baš svugdje ići svirati i sa svima. Isto tako se dogodi da puno svirki odbiješ zato što ti prostor ne odgovara. Recimo ne možeš svirati u nekakvom noćnom klubu sa go-go plesačicama u 2 ujutro jer to jednostavno ne paše uz imidž benda.

Nedavno ste u Bosni i Hercegovini dobili nagradu Davorini. Kakva je to točno nagrada, je li ona neki pandan našem Porinu?
Da, to je pandan Porinu koji se održava svake godine u Zenici, ali, normalno, ima puno manje novaca nego Porin. Bili smo nominirani u dvije kategorije, za 'najbolji komšijsko-susjedski album', što mi je fantastična kategorija, i za 'najbolju internacionalnu vokalnu suradnju' i jednu od te dvije kategorije smo dobili, ovu za vokalnu suradnju, i to sa Edom Maajkom. Ta nagrada je u biti djelo jednog rock entuzijaste iz Zenice i drago nam je jako, lijepo je znati da te netko i van Hrvatske sluša.



Koliko ste popularni van granica Hrvatske? Svirate često u Sloveniji, u BiH, nastupali ste prošle godine i na Exitu...
Pa mislim da je Hladno Pivo jedan od rijetkih bendova koji ne vuče nekako rep iz te bivše države, a koji je postao popularan u Srbiji. Imali smo već jedan samostalan koncert koji je bio rasprodan u bašti kluba SKC, koji je bio jedan od starih rock klubova u bivšoj Jugi, zatim smo prošlo ljeto održali koncert na tvrđavi Kalemegdan, u sklopu pivskog festivala, na kojem je bilo negdje 30 do 40 tisuća ljudi i oni su pjevali s nama i znali su sve naše tekstove. Tako da je očigledno da je taj jezik razumljiv i njima i da se oni isto nalaze u tim tekstovima kao i publika bilo gdje. U Sloveniji isto tako nastupamo redovno, baš sad nakon ovog razgovora se spremamo, idemo u Kranj. Na jesen krećemo sa turnejom po BiH, a 29.5. imamo samostalni koncert u Beogradu, a vjerojatno ćemo svirati opet ove godine na Exitu. U Makedoniji, u Skopju, smo svirali isto prošle godine.

Uspijete li živjeti od muzike?
Pa da, sad već možemo živjeti od toga i to, moram priznati, sasvim pristojno.

Ti si diplomirao njemački i engleski na Filozofskom fakultetu, jesi li se ikada bavio svojom strukom?
Pa tu i tamo radim malo na tome, ali to više da ne izgubim nekakav kontakt s tim, nego iz nekih financijskih razloga. Ipak više volim biti na stageu nego pred pločom (smijeh).

Ostali članovi benda isto se bave isključivo muzikom?
Da, od "Šamara" smo svi postali profići. Mi radimo kao jedna mala organizacija udruženog rada, svaki član ima zaduženja koja obavlja, ja sam recimo zadužen za intervjue, naš gitarist je zadužen za booking koncerata, bubnjar za prijevoz...

Znači nemate menadžera?
Ne, mi smo jedan od rijetkih bendova tog kalibra koji nema menadžera, imali smo negativna iskustva sa mendžerima, tako da sve obavljamo sami. I ovaj koncert u Domu sportova smo sami organizirali, od tehnike i razglasa, do vatrogasaca i hitne pomoći, redara... i zbog toga nam je još draže što je tako dobro ispao. Isto tako sami nosimo opremu kad idemo negdje svirati, sami utovarujemo... to je dobra tjelovježba. Imamo doduše sad i roadije i vozača, ali još uvijek sami dosta toga radimo.

Vaš trubač Stipe, on je sada stalni član benda?
Da, on je sad stalni član i jedini član benda koji ima posao, ali je taj posao isto povezan sa bendom, radi u Dancing Bearu, kod našeg izdavača. On je naš glasnogovornik, naš PR, ima idealne osobine PR-a.

Kako to da ste promijenili izdavačku kuću?
Pa mi nikada nismo potpisivali na više izdanja, to je ono što bi preporučio i drugim bendovima, da kad krenu ne potpišu odmah na pet albuma jer to može biti pogubno za karijeru. A nama čim nešto nije pasalo, odmah bi išli dalje. Izdavač nikada ne smije imati osjećaj da si njegov za vijeke vjekova, to je isto kao i u ljubavi, uvijek treba biti tu i malo ljubomore i očijukanja, isto tako nekada moraš priprijetiti i raskidom....haha.

Ti si izdao i jedan solo album, planiraš li još nešto možda?
Pa volio bih napraviti još jedan solo album, to mi dobro dođe za kreativnost.

Tko sve svira u Putnicima?
Pa na tom albumu je svirala skupina profića, to su ljudi koji sviraju sa raznim bendovima, od Soulfingersa do Nine Badrić i Bareta i Plaćenika, free lanceri dakle, ekipa dobrih muzičara koji su uspjeli isfurati nešto drugo.

Koga posebno cijeniš od naših glazbenika?
Jako cijenim Let 3, mislim da su oni jedan od rijetkih bendova u Hrvatskoj koji uvijek zvuče dobro, tehnički uvijek imaju dobar sound, zvuče kompaktno. Mislim da je Mrle jedan od inteligentnijih ljudi na našoj sceni. Onda Edu Maajku, dečko ima dara za tekstove, dugo se nije pojavio netko tko piše takve tekstove. Dobro je da se pojavila ta hip hop ekipa jer prije jedno tri, četiri godine je bilo jako puno bendova, a malo tekstova, dobro je da se sad piše o nečemu. Zatim simpatičan mi je Mance, on na trenutke zna biti genijalan. Jako mi se sviđa i zadnji album od Pipsa, premda ne znam koliko su ga ljudi skužili, ali ja mislim da je to jako hrabar album, po meni je on zaslužio barem jednog Porina. Bare je definitivno dobar frontmen, ima onu potrebnu karizmu, ima stav, boju glasa, uvjerljiv je...

A od stranih bendova?
Peppersi definitivno. Oni jesu u biti trenutno najjači svjetski rock bend. Zatim još Queens Of The Stone Age, zanimalo bi me recimo vidjeti koncert The Strokesa od tih novijih bendova, pa The White Stripes... ali budući da mi sami sviramo svaki vikend nemamo baš vremena za koncerte, no planiramo sad svi zajedno otići na ovaj veliki festival u Beču gdje će biti Metallica, Peppersi... Pepperse smo već gledali u Milanu i stvarno su bili fantastični.

Da li bi voljeli biti predgrupa Peppersima?
Da, nama bi to bila velika čast. Puno bi mi to bilo draže nego nastupati prije Metallice recimo.

Jesu li vas zvali možda za Metallicu u Zagrebu?
Pa zvali su nas nešto, bili su neki kontakti, ne znam koliko je sad to službeno, međutim taj dan imamo gažu u drugom gradu što je organizatoru bilo neshvatljivo da mi sad idemo svirati u Đakovo umjesto da dođemo svirati pred Metallicom, ali mi smo već prije dogovorili taj koncert i ne želimo ga odgoditi. Ali definitivno bi voljeli svirati pred Peppersima. Isto tako i pred U2, to su bendovi koji dugo traju i koji su uvijek, uvijek dobri, mijenjaju se, ali su uvijek dobri.

Koje ti je omiljeno pivo?
Ožujsko, 0.5 (smijeh).

Jeste li uspjeli svojim imenom privući neku pivovaru kao sponzora?
Pa ne baš, jako, jako dugo nam je trebalo da je netko reagirao prije nego što smo postali zanimljivi. Tu je još jedna stvar, kad se baviš nekim angažiranim punk rockom nisi toliko interesantan sponzorima, jer oni ne vole vezati ideologiju i neki proizvod. Tako da je to znalo često biti više problem nego prednost.

_________________
:93: Mi plešemo... la la lala... cijeli dan i noć... :93: :50:
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Domaća muzika ~ -> ~ Arhiva - Domaća muzika ~ -> Intervju Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon